Главная страница

методичка збірник тестів Крок 1. Навчальнометодичний посібник для студентів 3 курсу фармацевтичних факультетів спеціальностей Фармація та тпкз Запоріжжя


Скачать 300.72 Kb.
НазваниеНавчальнометодичний посібник для студентів 3 курсу фармацевтичних факультетів спеціальностей Фармація та тпкз Запоріжжя
Дата15.04.2021
Размер300.72 Kb.
Формат файлаdocx
Имя файламетодичка збірник тестів Крок 1.docx
ТипНавчально-методичний посібник
#195197
страница2 из 21
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   21

Обґрунтування правильної відповіді. Кумуляція (лат. Cumulo - нагромаджую, підсилюю) - накопичення біологічно активної речовини (матеріальна кумуляція) або спричинених ним ефектів (функціональна кумуляція) при повторних діях лікарських речовин і отрут на організм. Матеріальна К. (синонім - акумуляція) кількісно характеризується при дослідженні фармакокінетики, токсикокінетики. Функціональна К. виявляється при проведенні дослідження акумуляції, що є частиною рутинного експериментального вивчення загальнотоксичної дії фармакологічних речовин та інших токсикантів. Матеріальна К. часто виникає при прийомі ряду серцевих глікозидів (наприклад, дигитоксина), алкалоїдів (атропіну, стрихніну), снодійних засобів тривалої дії (фенобарбіталу), антикоагулянтів непрямої дії (синкумар і ін.), Солей важких металів (наприклад, ртуті). Розвитку матеріальної К. сприяє зниження антитоксичної функції печінки і видільної здатності нирок, що може бути обумовлено не тільки патологічними змінами цих органів при деяких захворюваннях (цирозі печінки, нефриті та ін.), Але і віковими відхиленнями в їх функціональній активності, наприклад у дітей та осіб похилого віку.


  1. Прийом вагітною жінкою (I триместр) великих доз ретинолу призвів до розвитку гіпервітамінозу. Надалі вагітність протікала нормально, але дитина народилася з аномаліями розвитку. Як називається ця негативна дія?

  1. *тератогенна

  2. кумуляція

  3. звикання

  4. канцерогенна

  5. дисбактеріоз

Обґрунтування правильної відповіді. Дія лікарських препаратів, при застосуванні їх вагітними жінками, що приводить до змін у розвитку плоду - називається тератогенним. Тератогенна дія пов'язана з порушенням ембріонального розвитку під дією фізичних, хімічних і біологічних агентів.


  1. Хворий протягом тривалого часу приймав з приводу хронічного закрепу бісакодил. Через кілька тижнів проносний ефект препарату зменшився. З розвитком якого побічного ефекту це пов'язано?

  1. *звикання

  2. сенсибілізація

  3. алергія

  4. функціональна кумуляція

  5. матеріальна кумуляція

Обґрунтування правильної відповіді. Поступове ослаблення терапевтичної дії змушує збільшити дозу препарату або замінити його іншим лікарським засобом називається - звиканням. Причиною звикання є прискорення процесів метаболізму ліків в організмі.


  1. Дитині 10 років з респіраторним захворюванням призначили парацетамол для зменшення лихоманки. До якого виду фармакотерапії відноситься таке призначення?

  1. *симптоматична

  2. адаптаційна

  3. патогенетична

  4. етіотропна

  5. замісна

Обґрунтування правильної відповіді. В даному випадку мова йде про симптоматичну терапію. Симптоматична фармакотерапія (лікування) - направлено на усунення окремих симптомів (проявів) захворювання (температури, артеріального тиску, кашлю і п.д.), в даному випадку - зменшення лихоманки.


  1. Для препаратів, що мають високу ліпофільність, НЕ характерно:

  1. *Погане всмоктування в шлунково-кишковому тракті

  2. Добре проникнення через плацентарний бар'єр

  3. Гарне всмоктування в шлунково-кишковому тракті

  4. Добре проникнення через гематоенцефалічний бар'єр

  5. Метаболізм у печінці

Обґрунтування правильної відповіді. Ліпофільно хімічна спорідненість до органічних речовин (жирів), синонім - жирорчинності. Для ліпофільних речовин характерне гарне всмоктування в шлунково- кишковому тракті, гарна здатність проникати через гемато-енцефалічний бар'єр, гарне проникнення через плацетарний бар'єр. Для даних речовин не характерно погане всмоктування в шлунково-кишковому тракті.


  1. Лікар просить провізора нагадати, як називається явище, коли один препарат підсилює дію іншого. Яка правильна відповідь?

  1. *потенціювання

  2. антагонізм

  3. сенсибілізація

  4. абстиненція

  5. тахіфілаксія

Обґрунтування правильної відповіді. Ефект, при якому дія одного препарату підсилює дію іншого - називається потенціюванням.


  1. При отруєнні фосфорорганічними сполуками був використаний атропіну сульфат. Яке явище лежить в основі антидотної дії цього препарату?

  1. *антагонізм

  2. хімічна несумісність

  3. потенціювання

  4. звикання

  5. агонізм

  6. синергізм

Обґрунтування правильної відповіді. Атропіну сульфат є ефективним антидотом при отруєнні фосфорорганічних речовинами. ФОС - пов'язують холіноестеразу - фермент, що руйнує ацетилхолін, що обумовлює надмірне збудження М-холінореактивних структур. В основі дії атропіну сульфату при отруєнні ФОС лежить явище антагонізму при дії на холінореактівні структури.


  1. У наркоманів після закінчення дії наркотику виникають важкі психічні, неврологічні і соматичні порушення. Як називається цей симптомокомплекс?

  1. *абстинентний синдром

  2. сенсибілізація

  3. кумуляція

  4. толерантність

  5. ідіосинкразія

Обґрунтування правильної відповіді. Медичне (частіше немедичне) застосування наркотичних засобів веде до важких психоневротичних і соматичних порушень, які виникають по закінченню дії наркотику. Для цього стану характерне сильне психомоторне збудження поєднане з сильними м'язовими болями, які купуються прийняттям чергової дози наркотичного засобу. Даний стан називається абститентним синдромом.


  1. Хворому на алергічний риніт призначили ефедрин в краплях для носа. Закапування препарату в ніс значно покращило стан хворого, що спонукало його до використання цього засобу кожні 2 години, але ефекту не було. Що лежить в основі неефективності ефедрину?

  1. *тахіфілаксія

  2. ідіосинкразія

  3. лікарська залежність

  4. кумуляція

  5. алергія

Обґрунтування правильної відповіді. Швидке зниження лікарської активності лікарського засобу у відповідь на його повторне введення в організм називається - тахіфілаксія. Даний ефект пов'язаний з прискоренням метаболізму речовини в організмі.


  1. Одним з головних показників елімінації лікарських засобів з організму людини є:

  1. *період напіввиведення

  2. біодоступність

  3. біоеквівалентність

  4. максимальна концентрація в крові

  5. об'єм розподілу

Обґрунтування правильної відповіді. Виведення - виведення ліків з організму природними шляхами. Одним з головних показників явища елімінації є період напіввиведення речовини з організму.


  1. Як називається явище, коли один препарат підсилює дію іншого?

  1. *синергізм

  2. сенсибілізація

  3. абстиненція

  4. антагонізм

  5. тахіфілаксія

Обґрунтування правильної відповіді. Дане явище називається синергізм. Синергізм - підсумовує ефект взаємодії двох або більше факторів, що характеризується тим, що їх дія істотно перевершує ефект кожного окремого компонента у вигляді їх простої суми. Окремий випадок синергізму - потенціювання.


  1. В аптеку звернувся хворий, який протягом місяця приймав феназепам. Хворий наполягав на придбанні ще двох упаковок цього препарату, пояснюючи це тим, що він без феназепама себе погано почуває. Що лежить в основі побічної дії препарату, що розвинулась у хворого?

  1. *Лікарська залежність

  2. Синдром післядії

  3. Ідіосинкразія

  4. Звикання

  5. Кумуляція

Обґрунтування правильної відповіді. Феназепам відноситься до групи транквілізаторів. Лікарські препарати даної групи мають заспокійливу, седативно-гіпнотичну дію. При тривалому їх застосуванні виникає лікарська (психічна) залежність від цих засобів, при якій хворий прагне до систематичного прийому лікарських засобів даної групи без медичних показників.


  1. Нагадайте своєму колезі провізору як називається явище, при якому один препарат послаблює дію другого?

  1. *Антагонізм

  2. Звикання

  3. Сенсибілізація

  4. Потенціювання

  5. Тахіфілаксія

Обґрунтування правильної відповіді. Явище, при якому один лікарський препарат послаблює дію іншого, називається - лікарський антагонізм.


  1. На тлі прийому алкоголю у хворого, який отримує аміназин для лікування психозу, виникло різке пригнічення центральної нервової системи. З чим це може бути пов'язано?

  1. *Потенціювання ефектів

  2. Звикання

  3. Алергія

  4. Тератогенна дія

  5. Ідіосинкразія

Обґрунтування правильної відповіді. В даному випадку має місце потенціювання ефектів аміназину й алкоголю. Явище, при якому дія одного препарату (речовини) підсилює дію іншого називається - потенціюванням ефектів. При цьому одночасне застосування речовин значно перевищує за силою дію просту суми ефектів від дії кажного препарату (речовини) окремо.
Лікарські засоби, що впливають на аферентну та еферентну інервацію.


  1. Який місцевий анестетик краще придбати в аптеці для знеболення при екстракції зуба?

  1. *Лідокаїн

  2. Дикаїн

  3. Анестезин

  4. Совкаін

  5. Кокаїн

Обґрунтування правильної відповіді. Серед перерахованих лікарських препаратів найбільш раціональним вибором є - лідокаїн, який виявляє сильну місцевоанестезуючу дію і застосовується в якості місцевого анестетика в стоматології, в тому числі при екстракції зубів.


  1. Існує кілька видів анестезії: поверхнева, інфільтраційна, провідникова тощо. Який препарат дозволяється для використання при всіх видах анестезії?

  1. *Лідокаїн

  2. Дикаїн

  3. Анестезин

  4. Артикаїн

  5. Кокаїн

Обґрунтування правильної відповіді. Серед лікарських препаратів, які відносяться до групи місцевих анестетиків, існують деякі, котрі застосовуються при всіх видах анестезії (поверхневій (термінальній), інфільтраційній, провідниковій) це лідокаїн та тримекаїн.


  1. Хворому з порушенням серцевого ритму ввели лідокаїн. Яким фармакологічним ефектом, крім місцево-анестезуючого, володіє цей препарат?

  1. *Антиаритмічний

  2. Снодійний

  3. Жарознижуючий

  4. Антидепресивний

  5. Ноотропний

Обґрунтування правильної відповіді. Лікарський засіб лідокаїн, крім місцевоанестезуючої дії проявляє також антиаритмічний ефект і застосовується в якості антиаритмічного засобу.


  1. До Вас, провізору лікарняної аптеки, звернувся лікар з проханням порекомендувати місцевий анестетик для проведення інфільтраційної анестезії пацієнту з порушенням серцевого ритму. Який препарат Ви виберете?

  1. *Лідокаїн

  2. Анестезин

  3. Ультракаїн

  4. Новокаїн

  5. Кокаїн

Обґрунтування правильної відповіді. Серед перерахованих лікарських засобів, лікарський препарат лідокаїн відноситься до групи місцевоанестезуючих засобів, що володіє вираженими протиаритмічні властивості. Використовується, зокрема, при лікуванні серцевої аритмії.


  1. Для подовження та посилення місцевоанестезуючої активності лідокаїну, а також для зменшення ймовірності кровотечі під час маніпуляції видалення зуба, лікар-стоматолог застосував препарат з групи адреноміметиків. Назвіть цей препарат:

  1. *Адреналіну гідрохлорид

  2. Прозерин

  3. Сальбутамол

  4. Добутамін

  5. Анаприлін

Обґрунтування правильної відповіді. Для продовження місцевоанестезуючоъ дії лідокаїну, а також зменшення ймовірності кровотечі, даний препарат застосовують у поєднанні з розчином адреналіну гідрохлориду (0,1%), 1 крапля розчину на 5-10 мл лідокаїну.


  1. При проведенні місцевої анестезії до розчину новокаїну додається розчин адреналіну гідрохлориду. З якою метою це проводиться?

  1. *Для звуження судин

  2. Для розширення судин

  3. Для зниження тонусу гладкої мускулатури

  4. Для підвищення тонусу гладкої мускулатури

  5. Для зменшення больової чутливості

Обґрунтування правильної відповіді. Для подовження місцевоанестезуючого дії новокаїну даний препарат застосовують в поєднанні з розчином адреналіну гідрохлориду. Адреналіну г/х проявляє судинозвужувальний ефект, пролонгує дію препарату, зменшує токсичність але послаблює місцевоанестезуючий ефект. Застосовують розведення 0,1% розчин адреналіну на 100 мл анестезуючого розчину.


  1. Для продовження і посилення місцевоанестезуючої активності новокаїну, а також для зменшення ймовірності кровотечі під час проведення операції видалення зуба, лікар-стоматолог застосував препарат з групи адреноміметиків. Назвіть цей препарат:

  1. *Адреналіну гідрохлорид

  2. Cальбутамол

  3. Ізадрин

  4. Анаприлін

  5. Прозерин

Обґрунтування правильної відповіді. Для продовження місцевоанестезуючого дії новокаїну даний препарат застосовують в поєднанні з розчином адреналіну гідрохлориду. Адреналіну г/х пролонгує дію препарату, зменшує ймовірність виникнення кровотечі, зменшує токсичність але послаблює місцевоанестезуючий ефект новокаїну. Застосовують розведення 0,1% розчин адреналіну на 100 мл анестезуючого розчину.


  1. В приймальне відділення доправлений хворий зі скаргами на сухість у роті, фотофобію і порушення зору. Шкіра гіперемована, суха, зіниці розширені, тахікардія. Був встановлений діагноз: отруєння алкалоїдами беладони. Який з лікарських засобів доцільно застосувати?

  1. *Прозерин

  2. Ацеклідин

  3. Пілокарпін

  4. Армін

  5. Дипіроксим

Обґрунтування правильної відповіді. В даному випадку препаратом вибору буде - прозерин. Прозерин - синтетична антихолінестеразна речовина, є антагоністом і антидотом при отруєнні міорелаксантами, при м'язовій слабкості та пригніченні дихання.


  1. При проведенні оперативного втручання в якості міорелаксанта був використаний тубокурарину хлорид. Який препарат-антагоніст слід ввести хворому для відновлення його самостійного дихання?

  1. *Прозерин

  2. Дитилін

  3. Цитітон

  4. Етимізол

  5. Бензогексоний

Обґрунтування правильної відповіді. Препаратом вибору буде - прозерин. Прозерин - синтетичний антихолінестеразних засіб, є антагоністом і антидотом при отруєнні міорелаксантами, м'язовій слабкості і пригніченні дихання, в тому числі в якості лікарського засобу екстреної допомоги.


  1. У лікарню доправлена дитина з ознаками отруєння алкалоїдами беладони. Який препарат необхідно застосувати як антидот?

  1. *Прозерин

  2. Магнію сульфат

  3. Кофеїн бензоат натрію

  4. Парацетамол

  5. Натрію вальпроат

Обґрунтування правильної відповіді. При отруєнні алкалоїдами беладони як антидот найбільш раціональне застосування лікарського препарату - прозерину. Прозерин є антихолінестеразним засобом, а також антагоністом міорелаксантів і курареподібних засобів. Прозерин застосовується при міастеніі та, як антидот, при отруєнні міорелаксантами.


  1. У лікарню доправлена дитина з ознаками отруєння атропіном сульфатом. Який препарат необхідно застосувати як антидот?

  1. *Прозерин

  2. Магнію сульфат

  3. Кальцію хлорид

  4. Парацетамол

  5. Натрію вальпроат

Обґрунтування правильної відповіді. При отруєнні атропіном сульфатом в якості антидоту найбільш раціональн застосувати лікарський препарат - прозерин. Прозерин є антихолінестеразним засобом, а також антагоністом міорелаксантів і курареподібних засобів. Прозерин застосовується при міастеніі та, як антидот, при отруєнні міорелаксантами.


  1. Виберіть на аптечному складі для хірургічного відділення антихолінестеразних засіб зворотної дії для призначення хворим в післяопераційному періоді з атонією кишечника та сечового міхура

  1. *Прозерин

  2. Фосфакол

  3. Бензогексоній

  4. Атропіну сульфат

  5. Дитилін

Обґрунтування правильної відповіді. При післяопераційній атонії кишечника показаний лікарський препарат - прозерин, що володіє вираженою антихолінестеразною активністю (є антихолінестеразним засобом), прозерин є антагоністом і антидотом при отруєнні міорелаксантами, м'язовій слабкості і пригніченні дихання, в тому числі застосовується в якості лікарського засобу в післяопераційному періоді , при атонії кишечника і сечового міхура.


  1. У літнього хворого розвинулася післяопераційна атонія кишечника. Який антихолінестеразних препаратів показаний в даному випадку?

  1. *прозерин

  2. пілокарпіну гідрохлорид

  3. дитилін

  4. атропіну сульфат

  5. метопролол
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   21


написать администратору сайта