Главная страница

методичка збірник тестів Крок 1. Навчальнометодичний посібник для студентів 3 курсу фармацевтичних факультетів спеціальностей Фармація та тпкз Запоріжжя


Скачать 300.72 Kb.
НазваниеНавчальнометодичний посібник для студентів 3 курсу фармацевтичних факультетів спеціальностей Фармація та тпкз Запоріжжя
Дата15.04.2021
Размер300.72 Kb.
Формат файлаdocx
Имя файламетодичка збірник тестів Крок 1.docx
ТипНавчально-методичний посібник
#195197
страница20 из 21
1   ...   13   14   15   16   17   18   19   20   21

Обґрунтування правильної відповіді. До групи препаратів застосовуваних при лікуванні трихомоніазу, лейшманіазу, амебіазу та інших інфекцій викликані найпростішими, відноситься лікарський препарат - метронідазол.


  1. Фармацевта попрохали порекомендувати протипротозойний препарат з антихелікобактерною активністю. Який препарат порекомендував фахівець?

  1. *Метронідазол

  2. Ізоніазид

  3. Рифампіцин

  4. Ацикловір

  5. Бензилпеніициліна натрієва сіль

Обґрунтування правильної відповіді. Метронідазол активний по відношенню до Trichomonas vaginalis, Entamoeba histolytica, Gardnerella vaginalis, Giardia intestinalis, Lamblia spp.; анаеробних грамнегативних мікроорганізмів: Bacteroides spp. (В т.ч. B. fragilis, B. distasonis, B. ovatus, B. thetaiotaomicron, B. vulgatus), Fusobacterium spp., Veillonella sрр., Prevotella (P. bivia, P. buccae, P. disiens); анаеробних грампозитивних паличок: Clostridium spp., Eubacterium spp.; анаеробних коків: Peptococcus spp., Peptostreptococcus spp. Трихомонацидна дія (загибель 99% приведених вище найпростіших) спостерігається при концентрації препарату 2,5 мкг/мл протягом 24 год. Для анаеробних мікроорганізмів МПК90 становить 8 мкг/мл. У поєднанні з амоксициліном виявляє активність щодо Helicobacter pylori (амоксицилін пригнічує розвиток резистентності до метронідазолу).


  1. Для індивідуальної профілактики малярії був призначений препарат.

  1. *Хінгамін

  2. Рифампіцин

  3. Ампіцилін

  4. Гентаміцин

  5. Бісептол (Ко-трімаксазол)

Обґрунтування правильної відповіді. Серед перерахованих лікарських препаратів до групи лікарських засобів, що застосовуються для профілактики малярії відноситься лікарський препарат - хінгамін.


  1. Лікар-інтерн звернувся до фармацевта за порадою, який засіб краще призначити хворому з амебної дизентерію. Що слід порадити молодому фахівцеві?

  1. *Метронідазол

  2. Рифампіцин

  3. Ацикловір

  4. Бензилпеніциліну натрієва сіль

  5. Хінгамін

Обґрунтування правильної відповіді. Серед перерахованих лікарських препаратів, препаратом вибору буде метронідазол. Метронідазол належить до групи препаратів застосовуваних при лікуванні трихомонозу, лейшманіозу, амебіазу (амебної дизентерії) та інших протозойних інфекцій.


  1. В приймальне відділення був доставлений хворий зі скаргами на ускладнене дихання, слинотечк, спастичний біль в животі, діарею, запаморочення, зниження гостроти зору. Був встановлений діагноз: отруєння фосфорорганічними сполуками. Які препарати доцільно включити до складу патогенетичної терапії?

  1. *Атропіну сульфат і дипіроксим

  2. Тіосульфат натрію і бемегрид

  3. Тетацин-кальцій і унітіол

  4. Налорфіна гідрохлорид і бемегрид

  5. Глюкозу і бемегрид

Обґрунтування правильної відповіді. Серед наведених комбінацій лекартвенних препаратів найбільш доцільний вибір - поєднання «атропіну сульфат - дипіроксим». Дипіроксим - реактиватор холінестерази, застосовується при отруєнні фосфорорганічними речовинами в комбінації з холинолітичними препаратами (атропіном).


  1. В приймальне відділення доставлений хворий зі скаргами на сухість в ротовій порожнині, фотофобію і порушення зору. Шкіра гіперемована, суха, зіниці розширені, тахікардія. Був встановлений діагноз: отруєння алкалоїдами беладони. Який з лікарських засобів доцільно застосувати?

  1. *Прозерин

  2. Ацеклідин

  3. Пілокарпін

  4. Армін

  5. Дипіроксим

Обґрунтування правильної відповіді. В даному випадку препаратом вибору буде - прозерин. Прозерін - синтетичний антихолінестеразний засіб, є антагоністом і антидотом при отруєнні міорелаксантами, м'язовій слабкості і пригніченні дихання.


  1. Хворому з ознаками інтоксикації серцевими глікозидами призначено - унітіол. Який механізм лікувальної дії препарату?

  1. *Реактивація мембранної К +, Na + -АТФ-ази

  2. Зв'язування іонізованого Са +

  3. Збільшення проникнення К + в кардіоміоцити

  4. Збільшення вмісту Na + в міокарді

  5. Індукція метаболізму серцевих глікозидів

Обґрунтування правильної відповіді. За своїм механізмом дії серцеві глікозиди пригнічують К +, Na + АТФ-азу, що призводить до збільшення концентрації Na + і Са + і різкого зменшення концентрації К +. Унітіол відновлює порушений баланс.


  1. У приймальне відділення надійшов у важкому стані чоловік, який отруївся сулемою. Який антидот треба негайно ввести хворому?

  1. *Унітіол

  2. Дипіроксим

  3. Атропін

  4. Налорфін

  5. Ізонітрозину

Обґрунтування правильної відповіді. Препарат вибору - унітіол. Унітіол містить дві сульфгідрильні групи, має властивості комплексонів, легко утворюючи з отрутами (в тому числі важкими металами) неотруйні, нерозчинні комплексні сполуки, відновлюючи функції організму.


  1. Дитина випадково випила з флакона розчин, який її бабуся використовувала для лікування глаукоми. Виявилося, що це був пілокарпіну гідрохлорид. Який лікарський засіб слід застосувати як антидот?

  1. *Атропін

  2. Карбахолін

  3. Ацеклідин

  4. Бензогексоній

  5. Пентамін

Обґрунтування правильної відповіді. Препаратом вибору буде - атропін. Атропін відноситься до групи м-холіноблокаторів, є антагоністом і ефективним антидотом при отруєнні м-холіноміметиками, до яких відноситься пілокарпіна гідрохлорид.


  1. При лікуванні хронічної серцевої недостатності дигітоксином в хворого з'явилися ознаки інтоксикації цим препаратом. Лікар призначив унітіол. Поясніть, в чому полягає механізм дії унітіолу при інтоксикації серцевими глікозидами?

  1. *Відновлення активності К + - Na + АТФ-зи

  2. Зв'язування іонів кальцію

  3. Підвищення рівня натрію в кардіоміоцитах

  4. Підвищення проникності для калію в кардіоміоцитах

  5. Зв'язування глікозиду в комплексне з'єднання

Обґрунтування правильної відповіді. По механізму дії серцеві глікозиди пригнічують К +, Na + АТФ-азу, що призводить до збільшення концентрації Na + і Са + і зменшення концентрації К +. Унітіол відновлює порушений баланс.


  1. На тлі тривалого введення гепарину у хворого розвинулася шлункова кровотеча. Назвіть специфічний антидот гепарину, який необхідно негайно застосувати:

  1. *Протаміну сульфат

  2. Дипіроксим

  3. Вікасол

  4. Бемегрид

  5. Натрію цитрат

Обґрунтування правильної відповіді. Aнтигепариновим препаратом є - протаміну сульфат, який застосовують для нейтралізації надлишкового екзогенного гепарину, а також при його передозуванні. Препарат ефективний при геморагії, пов'язаної з порушенням згортання крові.


  1. Хворому з гострим отруєнням необхідно провести форсований діурез. Який препарат можна застосувати з цією метою?

  1. *Фуросемід

  2. Кофеїн бензоат натрію

  3. Галантаміну гідробромід

  4. Еналаприл

  5. Пірацетам

Обґрунтування правильної відповіді. Для форсованого діурезу найбільш доцільно застосувати петльовий діуретик - фуросемід, оскільки данний препарат відноситься до швидкодіючих діуретичних засобів. Дія при внутрішньовенному введенні настає через 15-20 хвилин, при прийомі per os через 30 - 50 хвилин.


  1. У лікарню доставлена дитина з ознаками отруєння алкалоїдами беладони. Який препарат необхідно застосувати як антидот?

  1. *Прозерин

  2. Магнію сульфат

  3. Кофеїн бензоат натрію

  4. Парацетамол

  5. Натрію вольпроат

Обґрунтування правильної відповіді. При отруєнні алкалоїдами беладони як антидот найбільш раціонально застосувати лікарський препарат - прозерин. Прозерин є антихолінестеразним засобом, а також антагоністом міорелаксантів та курареподібних засобів. Прозериін застосовується при міастеніі і, як антидот, при отруєнні міорелаксантами.


  1. У хворого гостре отруєння морфіном. Який препарат слід ввести як антидот?

  1. *Налоксон

  2. Лобеліну гідрохлорид.

  3. Бемегрид.

  4. Атропіну сульфат

  5. Унітіол

Обґрунтування правильної відповіді. Як антидот при отруєнні морфіном застосовується лікарський препарат налоксон. Налоксон є антагоністом наркотичних засобів опіоїдного ряду, діючи за типом конкурентного антагонізму - блокує опіатні рецептори або витісняючи з них речовин групи морфіну.


  1. Жінці 25 років, з проявами гострої інтоксикації морфіном був введений налоксон, який викликав швидке поліпшення її стану. Який механізм дії цього препарату?

  1. *Блокада опіоїдних рецепторів

  2. Блокада ГАМК-рецепторів

  3. Блокада серотонінових рецепторів

  4. Блокада дофамінових рецепторів

  5. Блокада бензодіазепінових рецепторів

Обґрунтування правильної відповіді. Як антидот при отруєнні морфіном застосовується лікарський препарат налоксон. Налоксон є опіоїдних антагоністом, діє за типом конкурентного антагонізму, блокуючи опіатні рецептори або витісняючи з них речовини групи морфіну.


  1. Поясніть своєму колезі провізору, які показання до застосування налоксону?

  1. *Гостре отруєння наркотичними анальгетиками

  2. Отруєння важкими металами

  3. Отруєння серцевими глікозидами

  4. Отруєння алкалоїдами ріжків

  5. Отруєння атропіну сульфатом

Обґрунтування правильної відповіді. Налоксон застосовується як антидот при отруєнні морфіном та іншими наркотичними аналгетиками. Налоксон є опіатним антагоністом, діє за типом конкурентного антагонізму, блокуючи зв'язування ангоністов або витісняючи з опіатних рецепторів.


  1. Який препарат при передозуванні наркотичним аналгетиком слід застосовувати в якості антидоту для зняття пригнічення дихального центру?

  1. *Налоксон

  2. Кордіамін

  3. Етимізол

  4. Камфора

  5. Нашатирний спирт

Обґрунтування правильної відповіді. При передозуванні наркотичними аналгетиками (морфін) як антидот застосовується лікарський препарат налоксон, який, в тому числі, блокуючи дії наркотику, знімає пригнічення дихального центру.


  1. Під час проведення курсу лікування хронічної серцевої недостатності дигітоксином у хворого з'явилися ознаки інтоксикації цим препаратом. Лікар вирішив призначити хворому унітіол. Поясніть, у чому полягає механізм дії унітіолу при інтоксикації серцевими глікозидами.

  1. *Відновлення активності К + -Na + -АТФ-ази

  2. Підвищення проникності К + в кардіоміоцитах

  3. Зв'язування іонів Са2 +

  4. Підвищення змісту Na + в кардіоміоцитах

  5. Зв'язування глікозиду в комплексне з'єднання

Обґрунтування правильної відповіді. Лікарський препарат унітіол застосовується, в тому числі, при отруєнні серцевими глікозидами. Серцеві глікозиди пригнічують До + -Na + -АТФ-азу, що приводь до збільшення концентрації Na + і Са2 + і зниження концентрації К + в цитоплазмі клітин. Механізм дії унітіолу пов'язаний з відновленням активності К + -Na + -АТФ-ази.


  1. Проконсультуйте хворого: яке явище лежить в основі взаємодії активованого вугілля при гострих отруєннях лікарськими засобами?

  1. *Фізичний антагонізм

  2. Функціональний антагонізм

  3. Хімічний антагонізм

  4. Синергізм

  5. Конкурентний антагонізм

Обґрунтування правильної відповіді. Явище яке лежить в основі взаємодії активованого вугілля з лікарськими засобами при отруєнні називається - фізичним антагонізмом. Фізичний антагонізм - явище, при якому в застосованій комбінації лікарських засобів послаблюється або повністю зникає фармакотерапевтична дія одного або всіх лікарських засобів даної комбінації в результаті їх взаємодії. У разі застосування активованого вугілля за рахунок фізичного явища абсорбції.


  1. З метою полегшення процесу засипання хворий прийняв 5 таблеток фенобарбіталу. Незабаром він втратив свідомість, артеріальний тиск знизився, дихання різко ослаблене. Вкажіть, який препарат слід застосувати в комплексній терапії при даному стані?

  1. *Бемегрид

  2. Метамізол

  3. Аміназин

  4. Налорит

  5. Промедол

Обґрунтування правильної відповіді. В даному випадку необхідно застосувати - бемегрид. Бемегрид є аналептиком, антагоністом снодійних засобів, зменшує токсичність барбітуратів, знімає пригнічення дихання і кровообігу викликанихя дією цих речовин.


  1. При отруєннях проводиться антидотная терапія. При отруєнні метанолом як антидот можна використовувати:

  1. *Етанол

  2. Аміназин

  3. Атропін

  4. Унітіол

  5. Морфін

Обґрунтування правильної відповіді. При отруєнні метанолом як антидот застосовується етанол. Етанол призначають з розрахунком 1-2 г 96% на 1 кг ваги протягом 3-4 діб або 5% розчин внутрішньовенно, антидота дія етанолу базується на конкурентному антагонізмі між етанолом і метанолом за ферменти, які з окислюють.


  1. У хворого з серцевою недостатністю після тривалого прийому дигоксину виникло порушення серцевого ритму. Який препарат доцільно призначити як антидот?

  1. *Унітіол

  2. Анаприліин

  3. Гідрокарбонат натрію

  4. Преднізолон

  5. Активоване вугілля

Обґрунтування правильної відповіді. Лікарський препарат унітіол застосовується, в тому числі, при отруєнні серцевими глікозидами. Серцеві глікозиди пригнічують До + -Na + -АТФ-азу, що приводь до збільшення концентрації Na + і Са2 + і зниження концентрації К + в цитоплазмі. Механізм дії унітіолу пов'язаний з відовленням активності К + -Na + -АТФ-ази.


  1. При лікуванні хронічної серцевої недостатності дигоксином у хворого з'явилися ознаки інтоксикації цим препаратом. Лікар призначив антидот. Назвіть цей препарат:

  1. *Унітіол

  2. Кофеїн бензоат натрію

  3. Налоксон

  4. Фенобарбітал

  5. Сульфокамфокаїн

Обґрунтування правильної відповіді. Лікарський дігоксин відноситься до групи серцевих глікозидів. Антидотом при отруєнні серцевими глікозидами є лікарський препарат - унітіол. За своїм механізмом дії серцеві глікозиди пригнічують К +, Na + АТФ-азу, що призводить до збільшення концентрації Na + і Са + і різкого зменшення концентрації К +. Унітіол відновлює порушений баланс.


  1. Сталося отруєння важкими металами та арсеном. В такому випадку в якості антидоту використовують:

  1. *Унітіол

  2. Глюкагон

  3. Вітамін В6

  4. Метиленовий синій

  5. Ліпоєва кислота

Обґрунтування правильної відповіді. Як антидот при отруєнні важкими металами застосовують унітіол. Унітіол містить дві сульфгідрильні групи, має властивості комплексонів, легко утворюючи з отрутами (в тому числі важкими металами) неотруйні комплексні сполуки, відновлюючи функції організму.


  1. У хворого гостре отруєння морфіном. Який препарат слід ввести як антидот в даному випадку?

  1. *Налоксон

  2. Унітіол

  3. Сальбутамол

  4. Атропіну сульфат

  5. Прозерин

Обґрунтування правильної відповіді. Як антидот при отруєнні морфіном застосовується лікарський препарат налоксон. Налоксон є опіатним антагоністом, діє за типом конкурентного антагонізму, блокуючи зв'язування ангоністов або витісняючи з опіатних рецепторів.


  1. У лікарню доставлений дитина з ознаками отруєння атропіну сульфатом. Який препарат необхідно застосувати як антидот?

  1. *Прозерин

  2. Кальцію хлорид

  3. Парацетамол

  4. Магнію сульфат

  5. Натрію вальпроат

Обґрунтування правильної відповіді. При отруєння атропіну сульфатом і (алкалоїдами беладони) як антидот найбільш раціонально застосування лікарського препарату - прозерину. Прозерин є антихолінестеразним засобом, а також антагоністом міорелаксантів і курареподібних препаратів. Прозерин застосовується при міастеніі і як антидот при отруєнні міорелаксантами.


  1. При отруєнні фосфорорганічними сполуками був використаний атропіну сульфат. Яке явище лежить в основі антидотного дії цього препарату?

  1. *Антагонізм

  2. Хімічна несумісність

  3. Потенціювання

  4. Звикання

  5. Агонізм
1   ...   13   14   15   16   17   18   19   20   21


написать администратору сайта