Главная страница

методичка збірник тестів Крок 1. Навчальнометодичний посібник для студентів 3 курсу фармацевтичних факультетів спеціальностей Фармація та тпкз Запоріжжя


Скачать 300.72 Kb.
НазваниеНавчальнометодичний посібник для студентів 3 курсу фармацевтичних факультетів спеціальностей Фармація та тпкз Запоріжжя
Дата15.04.2021
Размер300.72 Kb.
Формат файлаdocx
Имя файламетодичка збірник тестів Крок 1.docx
ТипНавчально-методичний посібник
#195197
страница18 из 21
1   ...   13   14   15   16   17   18   19   20   21

Обґрунтування правильної відповіді. Терапія ВХШ спрямована на усунення факторів агресії і ґрунтується на наступних принципах: пригнічення шлункової секреції і / або нейтралізація її в просвіті шлунка; антигелікобактерної терапії; корекція психоневрологічного статусу хворого; стимуляція репаративних процесів у слизовій оболонці шлунка та ДПК. Ерадикацію (повне знищення мікроорганізмів) Helicobacter pylory проводять всім хворим ВХШ. Лікування призначається на 7 днів. З огляду на можливість виникнення побічних ефектів, пов'язаних з розвитком дисбіотичних змін в кишечнику, в схему терапії включають пробіотики. В даний час використовуються кілька схем, рекомендованих для застосування: 3-компонентна схема лікування інфекції НР з включенням в неї колоїдного субцитрата вісмуту (де-нол) в комбінації з двома антибіотиками (кларитроміцином і амоксициліном); 3-компонентна схема лікування інфекції НР з використанням антисекреторних препаратів (блокатори протонного насоса або Н 2 гістаміноблокатори) в поєднанні з двома антибіотиками (кларитроміцином і амоксициліном); квадротерапії включає в себе субцитрат вісмуту, ІПП (або Н2-блокатор) і два антибіотики (кларитроміцин і амоксицилін). Квадротерапії рекомендується при неефективності потрійний схеми, при резистентних до антибіотиків штамів бактерії можливе використання інших антибіотиків, таких як левофлоксацин, рифабутин.


  1. Хворим виразковою хворобою шлунка, у котрих визначено наявність Helicobacter pylory, в комплексній терапії призначили напівсинтетичний антибактеріальний засіб з групи макролідів. Вкажіть його:

  1. *Кларитроміцин

  2. Олететрин

  3. Олеандоміцин

  4. Ерициклін

  5. Еритроміцин

Обґрунтування правильної відповіді. Терапія ВХШ спрямована на усунення факторів агресії. Ерадикацію (повне знищення мікроорганізмів) Helicobacter pylory проводять всім хворим ВХШ. Лікування призначається на 7 днів. З огляду на можливість виникнення побічних ефектів, пов'язаних з розвитком дисбіотичних змін в кишечнику, в схему терапії включають пробіотики. В даний час використовуються кілька схем, рекомендованих для застосування: 3-компонентна схема лікування інфекції НР з включенням в неї колоїдного субцитрата вісмуту (де-нол) в комбінації з двома антибіотиками (кларитроміцином і амоксициліном); 3-компонентна схема лікування інфекції НР з використанням антисекреторних препаратів (блокатори протонного насоса або Н 2 гістаміноблокатори) в поєднанні з двома антибіотиками (кларитроміцином і амоксициліном); квадротерапії включає в себе субцитрат вісмуту, ІПП (або Н2-блокатор) і два антибіотики (кларитроміцин і амоксицилін).


  1. При тривалому лікуванні урогенітального хламідіозу антибіотиками у хворого виникли ускладнення: токсичний гепатит, фотодерматит. Якій групі антибіотиків притаманні такі побічні ефекти?

  1. *Тетрацикліни

  2. Аміноглікозиди

  3. Бета-лактамні антибіотики

  4. Цефалоспорини

  5. Макроліди

Обґрунтування правильної відповіді. Серед перерахованих груп лікарських препаратів, зазначені побічні ефекти могли бути викликані антибіотиками групи тетрацикліну, такими як доксициклін.


  1. Доксицикліна гідрохлорид - полусинтетичний антибіотик групи тетрациклінів. Що є його перевагою перед тетрацикліном гідрохлоридом?

  1. *Проявляє тривалішу дію, потребує менших доз

  2. Має високоліпофільний склад

  3. Гальмує синтез білка мікробної клітини

  4. Пригнічує ферментні системи мікробної клітини

  5. Конкурує з рибофлавіном у мікробній клітині

Обґрунтування правильної відповіді. Доксициклін відноситься до антибіотиків широкого спектра дії з групи тетрацикліну, синтетичного походження. Має переваги у застосуванні, у порівнянні з тетрацикліном, - довготриваліша дія та зменшення дозування препарату.


  1. Хворому в комплексній терапії виразкової хвороби шлунку призначений доксицикліну гідрохлорид. До якої фармакологічної групи відноситься цей препарат?

  1. *Антибіотики-тетрацикліни

  2. Антибіотики-аміноглікозиди

  3. Бета-лактамні антибіотики

  4. Антибіотики-цефалоспорини

  5. Антибіотики-макроліди

Обґрунтування правильної відповіді. Доксициклін відноситься до антибіотиків широкого спектра дії з групи тетрацикліну.


  1. У процесі фармакотерапії бронхіту у хворого виникли диспепсичні розлади, фотодерматит,  нудота, блювота, діарея, запаморочення. Який препарат міг спричинити ці явища?

  1. *Доксициклін

  2. Парацетамол

  3. Кислота аскорбінова.

  4. Ацетилцистеїн.

  5. Кодеїну фосфат

Обґрунтування правильної відповіді. Серед перерахованих лікарських препаратів, зазначені побічні дії міг викликати лікарський препарат доксициклін (доксицикліну гідрохлорид). Доксициклін відноситься до антибіотиків широкого спектра дії з групи тетрацикліну. Перераховані побічні дії характерні для доксицикліну і антибіотиків групи тетрацикліну.


  1. еханізм дії бета-лактамних антибіотиків:

  1. *Інгібітори синтезу клітинної стінки

  2. Інгібітори синтезу білка  в рибосомах

  3. Інгібітори синтезу цитоплазматичної мембрани

  4. Порушує синтез ДНК

  5. Пригнічує ДНК-гиразу

Обґрунтування правильної відповіді. Бета-лактамні антибіотики проявляють бактерицидну дію за рахунок пригнічення синтезу стінки мікробної клітини.


  1. Допоможіть лікарю-інтерну з'ясувати,які групи антибіотиків відносяться до бета-лактамних.

  1. *Пеніциліни, цефалоспорини, монобактами, карбапенеми

  2. Цефалоспорини, монобактами, аміноглікозиди

  3. Пеніциліни, цефалоспорини, макроліди, карбапенеми

  4. Пеніциліни, цефалоспорини, тетрацикліни

  5. Цефалоспорини, макроліди, аміноглікозиди

Обґрунтування правильної відповіді. Бета-лактамні антибіотики (бета-лактами) - група антибіотиків, які об'єднує наявність в структурі бета-лактамного кільця. До бета-лактамів відносяться підгрупи пеніцилінів, цефалоспоринів, карбапенемів і монобактами. Подібність хімічної структури зумовлює однаковий механізм дії всіх бета-лактамів (порушення синтезу клітинної стінки бактерій), а також перехресна алергія до них у деяких пацієнтів.


  1. Хворому на пневмонію, викликану мікоплазмою, призначений доксициклін. До якої групи антибіотиків належить цей препарат?

  1. *Тетрацикліни

  2. Пеніциліни

  3. Цефалоспорини

  4. Макроліди

  5. Лінкозаміди

Обґрунтування правильної відповіді. Антибіотик широкого спектру дії - доксицикліну гідрохлорид належить до групи тетрациклінів.


  1. Вагітна жінка (20 тижнів вагітності) захворіла на пневмонію. Який хіміотерапевтичний препарат можна порадити їй лікар, без загрози для розвитку плода?

  1. *Бензилпеніцилін

  2. Гентаміцин

  3. Сульфален

  4. Левоміцетин

  5. Офлоксацин

Обґрунтування правильної відповіді. Препаратом вибору буде антибіотик з групи пеніцилінів. Антибіотики з групи пеніцилінів не проявляють тератогенної дії і можуть застосовуватися при вагітності без загрози для розвитку плода.


  1. Який основний механізм дії лежить в основі бактерицидного впливу бензилпеніциліну на кокковую флору?

  1. *Порушення синтезу стінки мікробної клітини

  2. Пригнічення синтезу білка

  3. Пошкодження проникності цитоплазматичної мембрани

  4. Активація імунної системи макроорганізму

  5. Підвищення фагоцитарної активності лейкоцитів

Обґрунтування правильної відповіді. Бензилпеніцилін має бактерицидну дію за рахунок пригнічення синтезу стінки мікробної клітини.


  1. Хворому для лікування пневмонії призначений доксицикліціна гідрохлорид. До якої групи антибіотиків відноситься даний препарат?

  1. *Тетрацикліни

  2. Аміноглікозиди

  3. Макроліди

  4. Цефалоспорини

  5. Пеніциліни

Обґрунтування правильної відповіді. Антибіотик широкого спектру дії - доксицикліну гідрохлорид належить до групи тетрациклінів.


  1. Назвіть препарат з групи тетрацикліну, який призначили хворому для лікування бронхіту.

  1. *Доксицикліну гідрохлорид

  2. Бензилпенициллина натрієва сіль

  3. Ацикловір

  4. Ізоніазид

  5. Хінгамін

Обґрунтування правильної відповіді. Серед перерахованих лікарських препаратів препаратом може бути доксіціклана гідрохлорид, антибіотик з групи тетрациклінів. Даний лікарський препарат - широкого спектра дії, застосовується в тому числі, при інфекціях нижніх відділів дихальних шляхів - при гострому та хронічному бронхітах, пневмонії, плевритах і т.д .


  1. Вкажіть антибіотик для лікування сифілісу.

  1. *Бензилпеніцилін

  2. Стрептоміцин

  3. Канаміцин

  4. Амфотерицин

  5. Ністатин

Обґрунтування правильної відповіді. Для лікування сифілісу ефективні антибіотики з групи пеніцилінів. У збудника сифілісу - блідої спірохети не виробляється звикання до антибіотиків цієї групи.


  1. Лікар при підозрі на холеру призначив пацієнту доксицикліна гідрохлорид. До якої групи антибіотиків відноситься даний препарат?

  1. *Тетрацикліни

  2. Пеніциліни

  3. Цефалоспорини

  4. Циклічні поліпептиди

  5. Макроліди і азалідів

Обґрунтування правильної відповіді. Лікарський препарат - докиіцикліна гідрохлорид, антибіотик широкого спектру дії з групи тетрацикліну.


  1. Чому бензилпеніциліну натрієву сіль не застосовують всередину?

  1. *Руйнується HCl шлунка

  2. Погано всмоктується в кишечнику

  3. Подразнює слизову оболонку шлунка

  4. Зменшує утворення HCl шлунка

  5. Руйнується пеніциліназою

Обґрунтування правильної відповіді. Лікарські препарати групи пеніцилінів не приймають per os в зв'язку з тим, що дані лікарські засоби повністю руйнуються під дією соляної кислоти шлункового соку і пепсину, не надаючи терапевтичного ефекту.


  1. Ви працюєте в аптеці, яка розташована на території шкірно-венерологічного диспансеру. Проконсультуйте лікаря-інтерна: який антибіотик є препаратом  вибору для лікування сифілісу?

  1. *Бензилпеніциліну натрієва сіль;

  2. Лінкоміцину гідрохлорид;

  3. Леворину натрієва сіль;

  4. Стрептоміцину сульфат;

  5. Поліміксину сульфат.

Обґрунтування правильної відповіді. Для лікування сифілісу ефективні антибіотики з групи пеніцилінів. У збудника сифілісу - блідої спірохети, не виробляється звикання до антибіотиків цієї групи.


  1. Хворому з гострим бронхітом призначили антибактеріальний препарат з групи бета-лактамних антибіотиків. Назвіть цей препарат:

  1. *Бензилпеніциліну натрієва сіль

  2. Доксицикліну гідрохлорид

  3. Рифампіцин

  4. Метронідазол

  5. Гентаміцин

Обґрунтування правильної відповіді. Бета-лактамні антибіотики (бета-лактами) - група антибіотиків, які об'єднує наявність в структурі бета-лактамного кільця. До бета-лактамів відносяться підгрупи пеніцилінів, цефалоспоринів, карбапенемів і монобактами. Подібність хімічної структури зумовлює однаковий механізм дії всіх бета-лактамів (порушення синтезу клітинної стінки бактерій), а також перехресна алергія до них у деяких пацієнтів. Серед перерахованих варіантів відповіді правильним буде бензилпеніциліну натрієва сіль, так як цей антибіотик відноситься до групи пеніцилінів. Доксицикліну гідрохлорид - група тетрацикліну. Рифампіцин - група рифампіцину. Метронідазол - синтетичні антибактеріальні засоби. Гентаміцин - група аміноглікозидів.


  1. У вагітної жінки виникла гостра стрептококова пневмонія. Яке з наведених антибактеріальних засобів можна призначати в період вагітності?

  1. *Бензилпеніициліну натрієва сіль

  2. Гентаміцин

  3. Стрептоміцин

  4. Тетрациклін

  5. Ципрофлоксацин

Обґрунтування правильної відповіді. Препаратом буде антибіотик з групи пеніцилінів. Антибіотики з групи пеніцилінів не виявляють тератогенного дії і можуть застосовуватися при вагітності без загрози для розвитку плода.


  1. Проконсультуйте хворого: яке побічна дія найбільш часто спостерігається при використанні препаратів бензилпеніциліну?

  1. *Алергічні реакції

  2. Ураження нирок

  3. Ураження печінки

  4. Ототоксична дію

  5. Пригнічення кровотворення

Обґрунтування правильної відповіді. Найбільш частою побічною дією лікарських препаратів групи пеніциліну є алергічна реакція, у пєднанні з підвищенням температури, кропивницею, висипанням на шкірі та ін.


  1. Хворий, тривалий час приймав антибіотик широкого спектру дії, почав скаржитися на відсутність апетиту, нудоту, пронос з гнильним запахом. Про який побічний ефект антибіотиків свідчать ці симптоми?

  1. *Дисбактеріоз

  2. Алергічна реакція

  3. Пряма подразнююча дія

  4. Гепатотоксична дія

  5. Нефротоксична дія

Обґрунтування правильної відповіді. Побічною реакцією при тривалому застосуванні антибіотиків є дисбактеріоз - порушення рівноваги мікрофлори кишечника, при якій нормальна мікрофлора кишечника замінюється патогенною, з можливим ураженням кишечника патогенними грибами (гриби кандида).


  1. Відпускаючи хворому антибіотики групи тетрацикліну для застосування перорально, потрібно попередити хворого про те, що не можна приймати препарат з молочними продуктами, оскільки вони:

  1. *Утворюють важкорозчинні комплекси з йонами кальцію

  2. Прискорюють метаболізм тетрацикліну

  3. Збільшують токсичні ефекти тетрацикліну

  4. Підсилюють всмоктування тетрацикліну

  5. Руйнують конденсовану чотирьохциклічну систему, яка лежить в основі молекули тетрацикліну

Обґрунтування правильної відповіді. Антибіотики групи тетрацекліна не приймаються всередину спільно з молочними продуктами, оскільки при цьому виявляється ефект абсорбції антибіотика (поглинання сорбата - сорбентом), в результаті виникають фармакологічно неактивні важкорозчинні комплекси, які виводяться з організму.


  1. У хворого, 30 років, розвинувся гострий пієлонефрит. Який з наведених препаратів має нефротоксичну дію?

  1. *Гентаміцин

  2. Пеніцилін

  3. Еритроміцин

  4. Роваміцин

  5. Ампіцилін

Обґрунтування правильної відповіді. Серед перерахованих лікарських препаратів нефротоксичність проявляє лікарський засіб - гентаміцин. Гентаміцин - антибіотик-аміноглікозид широкого спектру дії. В якості побічної дії може викликати ниркову недостатність.


  1. Хворому був поставлений діагноз туберкульоз. Який препарат є ефективним засобом для лікування цього захворювання?

  1. *Рифампіцин

  2. Левоміцетин

  3. Тетрациклін

  4. Гентаміцин

  5. Ампіцилін

Обґрунтування правильної відповіді. В даному випадку препаратом  буде лікарський засіб рифампіцин. Рифампіцин напівсинтетичний антибіотик, широкого спектра дії з групи рифамицина, проявляє виражену протитуберкульозну активність, є протитуберкульозним препаратом 1-го ряду.


  1. Проконсультуйте починаючу медсестру, який шлях введення НЕ є характерним для бензипеніциліну натрієвої солі:

  1. *Пероральний

  2. Внутрішньом'язово

  3. У спиномозговий канал

  4. У зовнішній слуховий прохід

  5. Внутрішньовенний

Обґрунтування правильної відповіді. Лікарські засоби з групи пеніцилінів не застосовуються per os оскільки повністю руйнуються в шлунку під дією соляної кислоти шлункового соку і пепсину, не надаючи терапевтичного ефекту.


  1. Дитина, яка отримувала антибіотики протягом 7 днів стала скаржитися на запаморочення, погіршення слуху. Антибіотики якої групи можуть викликати цей побічний ефект?

  1. *Аміноглікозиди

  2. Тетрацикліни

  3. Макроліди

  4. Цефалоспорини

  5. Пеніциліни

Обґрунтування правильної відповіді. Одна з побічних дій при застосуванні антибіотиків групи аміноглікозидів (стрептоміцин, гентамицина, канаміцин та ін.), крім інших, є ототоксичніость - зниження слуху, відчуття закладеності, шум у вухах.


  1. У жінки, яка тривалий час лікується з приводу інфільтративно-осередкового туберкульозу, різко знизився слух. Який з перерахованих препаратів міг викликати таке побічна дія?

  1. *Стрептоміцин

  2. Етамбутол

  3. Етіонамід

  4. Рифампіцин

  5. Ізоніазід
1   ...   13   14   15   16   17   18   19   20   21


написать администратору сайта