Главная страница
Навигация по странице:

  • Ынтымақтастыру атмосферасын орнату.

  • Қорытынды бөлім.

  • « Секір де, жүгіре жөнел ! » эстафетасы.

  • Үйге тапсырма,мадақтау,Мұғалім оқушыларды өзінің төмендегі бағалау парақшасына бағалайды. Секіру техникасын бағалау

  • Бөлім Педагогтың аты-жөні

  • Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

  • Сабақтың кезеңі/ уақыты Мұғалімнің әрекеті Оқушының әрекеті

  • Сергіту сәті.«Кім жылдам» ойыны.

  • Жалпы дамыту жаттығулары

  • Ортасы Негізгі бөлім. Сабақтың тақырыбын түсіндіру, кіші допты лақтыру.

  • Лақтыру бағытына қарап тұрып, кіші допты лақтыру. • Осы жаттығуды оңға жартылай бұрылып орындау. • Осы жаттығуды лақтыру бағытына бүйірін қаратып тұрып орындау.

  • Лақтыру бағытына(бір қырымен)тұрып, сол аяқтан оң аяққа жеңіл секіріп ауысу арқылы лақтыру.

  • Оқушыларды

  • Оқушылар топтық жұмыс барысында нысанаға жақсы дәлелдеген немесе ұзақ қашықтыққа допты лақтыра алған оқушылар бір-бірін

  • Мұғалім оқушыларды өзінің төмендегі бағалау парақшасына бағалайды. Лақтыру техникасын бағалау

  • 6 сынып ҚМЖ. Негізгіимылозалысжаттыуларыныбайланысынанытайды


    Скачать 5.04 Mb.
    НазваниеНегізгіимылозалысжаттыуларыныбайланысынанытайды
    Дата19.09.2022
    Размер5.04 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла6 сынып ҚМЖ.docx
    ТипДокументы
    #684008
    страница5 из 40
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   40




    Бөлім




    Педагогтың аты-жөні




    Күні




    Сынып

    Қатысушылар саны

    Қатыспағандар саны

    Сабақтың тақырыбы


    Әр снарядтарды лақтыру

    Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

    6.1.2.1 - қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың кейбір жаттығулардағы реттілігін құру және орындау

    6.3.5.1 - басқа адамдардың дене жаттығуларының тәжірибелерін байытуға арналған дағдыларды қолдана білу

    Сабақтың мақсаты


    оқушыларға жүгіріп келіп, ұзындыққа секіру тәсілін үйренеді, көрсеткіштерімен таныстыру;

    Оқушыларға сабақта жүгіріп келіп ұзындыққа секіруді меңгерту

    Аяқ бұлшық еттерінің, буындарының секіруде атқаратын жұмыстарын түсіндіру.

    Жүгіру техникасы.

    Бір орыннан секіру техникасы.


    Бағалау критерииі

    Дене жаттығуларын орындау барысында техника қауіпсіздік ережесін сақтайды.
    Нәтижеге қол жеткізу үшін орындалатын әрекеттерді атайды.
    Жүгіру машықтарына қатысты өз бойындағы жақсы және осал тұстарды сипаттайды.

    Сабақтың кезеңі/ уақыты

    Мұғалімнің әрекеті

    Оқушының әрекеті

    Бағалау

    Ресурстар

    Басы

    Ынтымақтастыру атмосферасын орнату. Оқушыларды сапқа тұрғызу,сәлемдесу. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын түсіндіру.

    Миға шабуыл. Оқушыларға сұрақтар беріледі:

    • Секірудің қандай түрлерін білесіңдер?

    • Секіру бойынша олимпиада чемпиондарынан кімді білесіңдер? (Ольга Рыпакова).


    1.Сапқа тұру, сәлемдесу, ақпар беру, түгелдеу,

    сабақтың мақсатын түсіндіру, техника

    қауіпсіздік ережелерімен таныстыру;
    2. Жүру үстінде орындалатын жаттығулар:

    а) қолды жоғары ұстап, аяқтың ұшымен

    жүру;

    ә) қолды белге таянып, өкшемен жүру.
    3. Жүгіру үстіндегі жаттығулар:

    а) тізені жоғары сермей жүгіру;

    ә) аяқты артқа сермей жүгіру;

    б) аяқты алға сермей жүгіру;

    в) оң және сол жанымен секіру;

    г) жартылай отырып жүру;

    д) жартылай отырып секіру;

    е) дем басу.
    4. Бір орнында тұрып жасалатын жаттығулар:

    а) денені түзу ұстаймыз, қол белде аяқты

    иық көлемінде бірдей алшақ қоямыз, санақ

    бойынша 1-4 оңға,1-4 солға басты айналдыру;

    ә) оң қол жоғарыда, сол қол төменде, санақ

    бойынша 1-2 қолды артқа жазамыз, 3-4

    ауыстырамыз;

    б) денені тік ұстап қолды алдыға созып

    қайшылаймыз;

    в) оң қолды жоғары көтереміз сол қол белде

    екі жаққа иілеміз;

    г) қолды белге қойып, оңға 2 рет солға 2 рет

    белді айналдырамыз;

    д) қолды тізеге қойып, тізе буынын ішке қарай

    2 рет сыртқа қарай 2 рет айналдырамыз;

    е) қолды алдыға созып оң аяққа және сол

    аяққа отыру жаттығулары;

    ж) орнымызда тұрып терең демаламыз.

    Оқушылар «шаттық шеңберіне» тұрып, мұғаліммен бірге қайталайды.

    Үй тапсырмасын айтады, тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді.

    Қол шапалақ



    Жаттығулар көрсету.

    Пайдаланатын көрнекіліктер.

    Суреттер.

    Ортасы

    Негізгі бөлім.

    Жүгіріп келіп ұзындыққа секіру әдістерін меңгеру үшін мына жаттығуларды жетік білуіміз керек:

    - бір орында ұзындыққа секіру,

    - үш қадам жасап секіру,

    - жылдам жүгіріп келіп секіру.

    Жүгіріп келіп ұзындыққа секірудің ең қарапайым түрі - «аяқты бүгіп секіру әдісі.» Бұл әдіс бойынша секіруші 20 метрдей қашықтықтан жоғары жылдамдықпен жүгіріп келіп,аяқты бүгіп секіреді.Ұзындыққа секіру:1)екпіндей жүгіру, 2)жерден серпілу, 3) қалықтау, 4)жерге түсуден тұрады. Секіруші неғұрлым шапшаң жүгірсе, соғұрлым алысқа секіреді.

    Ұзындыққа секіруді жақсы үйрену үшін мына тәсілдерді меңгеру қажет:

    - тез жүгіре білу жаттығуын қайталау,

    - серпілетін сызыққа аяқты дәл қоя білу жаттығуын қайталау.

    - серпілетін аяқты жерге нық тіреп,жақсы серпілу.

    - жерге дұрыс түсе білу.(артқа құламай түсу)

    Екпіндей жүгірген әр баланың адымының ұзындығы әр түрлі болмақ.Әдетте жерден серпілуге дейінгі жүгіретін қадам саны тақ болса,жүгіру серпілетін аяқтан,ал жұп болса ,сілтенетін аяқтан бастау керек.

    Қорытынды бөлім. Секіру жаттығулардан құралған эстафеталық ойындар.

    «Кім алысқа секіреді ? » бірінші нөмірлі бала сөре сызығына келіп бір орыннан ұзындыққа секіреді.Оның өкшесі тиген жерден екінші бала секіреді.Секіру осылай жалғасады.Қай команданың секірген қашықтығы ұзын болса,сол команда жеңеді. «Тез - тез секір! » Әр команда алаңның екі шетіне қарама – қарсы орналасады. Белгі берілгенде барлық команда мүшелері тек қос аяқпен секіре жөнеледі. Сөйтіп екі команда орындарын алмастыру керек. Қай команданың соңғы мүшесі бірінші жетсе, сол команда жеңіске жетеді. « Секір де, жүгіре жөнел ! » эстафетасы.

    Екі команда сызықтың екі жағына бірінен – бірі 2-3 метрдей қашықтықта лек түзеп тұрады.Әр командада екі ойыншы лектің алдына шығып, секіртпе жіпті айналдырып тұрады. Берілген белгі бойынша ойыншылар кезекпен тез – тез шығып,айналып тұрған жіпті іліп кетпей секіріп өтеді де,алаңның қарсы бетіне сап түзеп тұрады. Эстафетаны бірінші болып аяқтаған және аз қате жіберген команда жеңеді.

    Үйге тапсырма,мадақтау,Мұғалім оқушыларды өзінің төмендегі бағалау парақшасына бағалайды.

    Секіру техникасын бағалау


    ФИО

    Жүгіріп келіп секіру,см

    Бір орында тұрып секіру, см

    Ұшу және орнығу, см







































    Денсаулықты нығайту жаттығулары барысында қауіпсіздік техникасынан дұрыс сақтайды

     - мақсатқа жетуде командалық жұмыста көшбасшылық танытады;
    - тапсырманы мұқият әрі дұрыс орындайды



    Бас бармақ

    ҚБ «Бәрекелді,әттеген-ай»


    Бағалау парақшасын толтырады.

    ҚБ Бағдаршам


    Жаттығулар көрсету.

    Пайдаланатын көрнекіліктер.

    Суреттер.

    Сабақтыңсоңы


    Кері байланыс Маған сабақта не ұнады. 2. Маған немен жұмыс істеу керек? 3. Смайл арқылы өзінің көңіл-күйін бейнелейді және стикерді күн бейнесіндегі тақтаға жапсырады.


    Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.




    Рефлексия парағы



    Бөлім




    Педагогтың аты-жөні




    Күні




    Сынып

    Қатысушылар саны

    Қатыспағандар саны

    Сабақтың тақырыбы


    Әр снарядтарды лақтыру

    Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

    6.1.2.1 - қимыл-қозғалыс комбинацияларын және олардың кейбір жаттығулардағы реттілігін құру және орындау

    6.3.5.1 - басқа адамдардың дене жаттығуларының тәжірибелерін байытуға арналған дағдыларды қолдана білу

    Сабақтың мақсаты


    Шағын диапазонда спортық – спецификалық қозғалыс әрекеттерінде дәлдік, бақылау және маневр жасау үшін қозғалыс дағдыларын білу және түсіну

    Лақтыру және оның түрлеріне арналған жаттығулар.
    Лақтыру дағдыларын дамыту

    Оқушылардың көзінің ұшқырлығы және нысананы дәлдеу.

    Нысананы көздеу.

    Кіші допты қашықтыққа лақтыру.

    Бағалау критерииі

    Қол-аяқты сызық денгейде тұрса

    Қол-аяқтың дұрыс қимыл жасаса

    Көру қабілетін жақсарту мақсатында допты әр түрлі қашықтыққа лақтырса

    Жаттығулармен бірге қолдана аласа

    Өздерінің және өзгелердің орындаған жаттығуларын бағалайды, дамыту үшін ақыл кеңес берсе

    Сабақтың кезеңі/ уақыты

    Мұғалімнің әрекеті

    Оқушының әрекеті

    Бағалау

    Ресурстар

    Басы

    Ынтымақтастыру атмосферасын орнату. Оқушыларды сапқа тұрғызу,сәлемдесу. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашу үшін бейнематериал көрсетіледі.

    Миға шабуыл сұрақтары қойылады:

    1. Бүгінгі сабақ қандай тақырыпта өрбиді деп ойлайсыздар?

    2. Допты дұрыс лақтыру техникасы жеңіске жетуге кепіл бола ала ма?


    Оқушылардың жауабы тыңдалып сабақ тақырыбы мен мақсаты айтылады.

    Сергіту сәті.«Кім жылдам» ойыны. Мақсаты: Балаларды шапшаң дербес қимыл әрекетке үйрету, ұйымшылдыққа тәрбиелеу. Ойын мазмұны: Ойынға қатысушылардың барлығы екі топқа бөлініп, бір-біріне қарама-қарсы отыру тиіс. Ортаға кішкене доп орналастырылады, ысқырықтың даусы шығарылғанда қатыушылар жылдам алу керек. (4-минут).

    Жалпы дамыту жаттығулары:

    1. Бір орында: Оңға,солға,кері бұрылу.

    2. Жүру: Қолды жоғары көтеріп, аяқтың ұшымен жүру. Қолды жанға созып өкшемен жүру. Жартылай отырып, толық отырып жүру.

    3. Жүгіру: Еркін жүгіру, тізені көтеріп жүгіру, аяқты артқа сермеп жүгіру. Жүріске ауысып, тыныс алу жаттығуларын орындау. Бір орында жалпы дене шынықтыру жаттығуларын орындау.


    Мұғаліммен сәлемдеседі.

    Үй тапсырмасын айтады, тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді.


    Қол шапалақ



    Гимастикалықкілемшелер
    Карточкалар- тапсырмалар

    Гимнастикалықкілемше

    Ортасы

    Негізгі бөлім. Сабақтың тақырыбын түсіндіру, кіші допты лақтыру.

    Мұғалімнің ескертпесі: Жеңіл атлетиканың бір түрі - лақтыру. Бір орында тұрып доп лақтырудың бес қадамнан екпін алып келіп лақтырудың техникаларын қайталап, кейін толық екпін алудың техникасын меңгеруге көшу қажет.

    Лақтыру бағытына қарап тұрып, кіші допты лақтыру.

    Осы жаттығуды оңға жартылай бұрылып орындау.

    Осы жаттығуды лақтыру бағытына бүйірін қаратып тұрып орындау.

    Лақтыру бағытына(бір қырымен)тұрып, сол аяқтан оң аяққа жеңіл секіріп ауысу арқылы лақтыру.

    Аяқтың арасы иық кеңдігіндей болып, бір қырымен, дененің салмағын оң аяққа түсіріп сол аяқ ілгері қойылған және кеуде сәл алға еңкейіп, оңға бұрылған, қол жанға созылған қалыпта лақтыру.

    Топтық жұмыс. Оқушыларды «Молекулалар» әдісі бойынша 2 топқа бөлеміз.

    1-топқа. Допты нысанаға дәлдеу техникасын меңгеру

    2-топқа. Допты қашықтыққа лақтыру техникасын меңгеру тапсырылады.

    Оқушылар топтық жұмыс барысында нысанаға жақсы дәлелдеген немесе ұзақ қашықтыққа допты лақтыра алған оқушылар бір-бірін «Бесбармақ» әдісімен бағалайды.

    Мұғалім оқушыларды өзінің төмендегі бағалау парақшасына бағалайды.
    Лақтыру техникасын бағалау


    ФИО

    Қол-аяқты сызық денгейде тұру


    Қол-аяқтың дұрыс қимыл жасауы


    Көру қабілетін жақсарту мақсатында допты әр түрлі қашықтыққа лақтыру







































    -Алаңдағы қолайлы орынға орналасуға жаттығу жасау

    -
    Тактикалық амалдарды дұрыс жасау ережелерін пайдаланады .


    ҚБ. «Жұлдызша» арқылы бағалау

    ҚБ «Бәрекелді,әттеген-ай»
    Бағалау парақшасын толтырады.

    ҚБ Бағдаршам


    Доптар (түрлі мөлшерлі). Нысана ретінде түрлі қайта өңделе алатын заттар қолданыла алады: пластикалық саптаяқ / шөлмектер, картон туба / жәшіктер.

    Сабақтыңсоңы


    Кері байланыс: «Екі жұлдыз бір тілек»

    Үйге тапсырма: «Киіміңе қарап қарсы алады, ақылыңа қарап шығарып салады» деген сөзбен келісесіңдер ме? Екі жақты күнделікпен ойларыңды туынды және күрделі сөздермен дәлелдеп жаз

    Рефлексия: «Жылан» әдісі


    Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.




    Рефлексия парағы
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   40


    написать администратору сайта