Главная страница
Навигация по странице:

  • Тип уроку

  • Вивчення нового матеріалу

  • Закріплення вивченого матеріалу

  • ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1.

  • Питання до учнів у ході викладу нового матеріалу

  • ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ 1.

  • Що ми дізналися на уроці

  • Домашнє завдання Підр.

  • Демонстрації 5 хв Фрагменти відеофільму «Ядерна енергія в мир­них цілях» Вивчення

  • Физика. Орієнтовний розподіл навчального часу


    Скачать 3.21 Mb.
    НазваниеОрієнтовний розподіл навчального часу
    АнкорФизика
    Дата02.05.2023
    Размер3.21 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаuroki-fiziki-9.docx
    ТипУрок
    #1101531
    страница20 из 23
    1   ...   15   16   17   18   19   20   21   22   23
    Тема. Ядерний реактор

    Мета уроку: ознайомити учнів з розподілом ядер урану, що дозво­ляє одержати велику кількість ядерної енергії; пояснити будо­ву й принцип дії ядерного реактора.

    Тип уроку: Урок вивчення нового матеріалу.

    План уроку

    Контроль знань

    6 хв

    1. Будова й принцип дії камери Вільсона.

    2. Будова й принцип дії лічильника Гейгера.

    3. Які фізичні явища лежать в основі дії каме-
    ри Вільсона та лічильника Гейгера?

    Демонстрації

    7 хв

    1. Відеофрагмент «Ядерний реактор».

    2. Таблиці «Ядерний реактор» й «Атомна елек-
    тростанція»

    Вивчення

    нового

    матеріалу

    27 хв

    1. Поділ ядер Урану.

    2. Ланцюгова ядерна реакція.

    3. Ядерний реактор

    Закріплення

    вивченого

    матеріалу

    5 хв

    1. Контрольні питання.

    2. Навчаємося розв'язувати задачі


    ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

    1. Поділ ядер урану

    Атомні ядра, що містять велике число нуклонів, нестійкі і мо­жуть розпадатися. 1938 р. німецькі вчені Отто Ган і Франц Штрасс-ман спостерігали поділ ядра Урану під дією повільних ней-

    тронів. Використання саме нейтронів для поділу ядер обумовлено їхньою електричною нейтральністю. Відсутність кулонівського відштовхування протонами ядра дозволяє нейтронам безпере­шкодно проникати в атомне ядро. Тимчасове захоплення нейтрона порушує тендітну стабільність ядра, обумовлену тонким балансом сил кулонівського відштовхування і ядерного притягання. Про­сторові коливання нуклонів збудженого ядра (позначимо ), що виникають, є нестійкими. Надлишок нейтронів у центрі ядра означає надлишок протонів на периферії. Їхнє взаємне відштовху­вання призводить до штучної радіоактивності ізотопу , тобто




    Ядерна фізика. Атомне ядро. Ядерна енергетика


    до його поділу на ядра меншої маси, що називаються уламками по­ділу. Причому найбільш імовірним виявляється поділ на уламки, маси яких відносяться приблизно як 2 : 3. Більшість великих улам­ків мають масове число А в межах 135—145, а дрібні від 90 до 100. У результаті реакції поділу ядра Урану утворюються два чи

    три нейтрони. Одна з можливих реакцій поділу ядра урану проті­кає за схемою:



    Ця реакція протікає з утворенням трьох нейтронів. Можлива реакція з утворенням двох нейтронів:



    ^ Поділом ядра називається ядерна реакція розподілу важкого ядра, збудженого захопленням нейтрона, на дві приблизно рів­ні частини, що називаються уламками поділу. Енергія, що виділяється під час поділу ядра, має електроста­тичне, а не ядерне походження. Велика кінетична енергія, яку ма­ють уламки, виникає внаслідок їх кулонівського відштовхування. За повного поділу всіх ядер, що містяться в 1 г урану, виділяється стільки енергії, скільки виділяється під час згоряння 2,5 т нафти.

    2. Ланцюгова ядерна реакція

    Будь-який з нейтронів, що вилітає з ядра в процесі поділу, може, у свою чергу, спричинити поділ сусіднього ядра, що також випускає нейтрони, здатні призвести до подальшого поділу. У ре­зультаті число ядер, що діляться, дуже швидко збільшується. Ви­никає ланцюгова реакція.

    ^ Ланцюговою ядерною реакцією називається реакція, у якій ней­трони утворюються як продукти цієї реакції. Суть цієї реакції полягає в тому, що випущені під час поділу од­ного ядра N нейтронів можуть спричинити поділ N ядер, у резуль­таті чого буде випущено N2 нових нейтронів, що зумовлюють поділ N2ядер, тощо. Отже, число нейтронів, що народжуються в кожно­му поколінні, наростає в геометричній прогресії. У цілому процес




    КирикЛ. А. · «Усі уроки фізики. 9 клас»


    має лавиноподібний характер, протікає дуже швидко й супрово­джується виділенням величезної кількості енергії.


    Для здійснення ланцюгової реакції не можна використовува­ти будь-які ядра, що діляться під впливом нейтронів. Через низку причин з ядер, що зустрічаються в природі, придатні до цього лише ядра ізотопів Урану з масовим числом 235, тобто

    3. Ядерний реактор

    Ланцюгову ядерну реакцію вчені й інженери змогли зробити ке­рованою: для цього необхідно було забезпечити, щоб кількість ядер, що діляться, в одиницю часу залишалася постійною. Уперше керо­вана ланцюгова реакція поділу ядер урану була здійснена 1942 р. у США під керівництвом італійського фізика Енріко Фермі. ^ Ядерним реактором називається пристрій, у якому виділя­ється теплова енергія в результаті керованої ланцюгової ре­акції поділу ядер.

    Як було встановлено дослідним шляхом, для виконання лан­цюгової керованої реакції найбільш ефективними є повільні ней­трони, кінетична енергія яких у десятки разів менше, ніж енергія нейтронів, що вилітають під час поділу ядер. Тому виникає потреба




    Ядерна фізика. Атомне ядро. Ядерна енергетика


    в уповільнювачі нейтронів. Кращим сповільнювачем є важка вода. Звичайна вода сама захоплює нейтрони і перетворюється на важку воду. Гарним уповільнювачем вважається також графіт, ядра яко­го не поглинають нейтрони.

    Щоб кількість ядер урану, що діляться в одиницю часу, зали­шалася постійною, необхідно, щоб залишалося постійним і число повільних нейтронів. Якщо їхня кількість почне збільшуватися, це загрожує атомним вибухом, а якщо почне зменшуватися — ре­акція «згасне».

    Щоб забезпечити сталість числа нейтронів, використовують по­глиначі нейтронів — речовини, ядра яких ефективно поглинають нейтрони. Гарними поглиначами нейтронів є кадмій і бор. З них виготовляють регулюючі стрижні, що вводяться в робочий простір ядерного реактора: змінюючи глибину занурення цих стрижнів, можна змінювати число ядер урану, які діляться щомиті.

    Щоб у зразку урану могла відбуватися ланцюгова ядерна ре­акція, його маса повинна бути досить великою. Це необхідно для того, щоб нейтрони, що випускаються під час поділу ядер, не ви­літали відразу ж за межі зразка, а спричиняли нові реакції поділу. ^ Найменшу масу речовини, що ділиться і за якої можлива лан­цюгова ядерна реакція, називають критичною масою. Для кулястого зразка чистого урану критична маса дорів­нює приблизно 50 кг. Однак її можна зменшити в десятки разів, використовуючи уповільнювачі нейтронів і оточуючи зразок бери­лієвою оболонкою — вона відбиває нейтрони, що вилітають, у зону реакції, збільшуючи їхній шлях у зразку.

    На рисунку схематично зображена схема будови атомної елек­тростанції (АЕС) з ядерним реактором на повільних нейтронах.



    Ядерне паливо розташовується в активній зоні (1) у вигляді вертикальних стрижнів, що називаються тепловидільними еле­ментами (ТВЕЛ). Активна зона оточена відбивачем (2) і товстою за­хисною оболонкою із залізобетону (3).

    Реактором керують за допомогою регулюючих стрижнів (4), ви­готовлених з поглинача нейтронів.

    Тепло з гарячої активної зони реактора виводиться теплоносі­єм (наприклад, водою). Теплоносій першого контуру передає тепло в парогенератор (5), перетворюючи воду на пару під високим тис­ком, і повертається потім знову в активну зону. Пара, що утвори­лася в парогенераторі, обертає турбіну (6), з'єднану з генератором електроенергії (7). Відпрацьована пара конденсується в конденса­торі (8), звідки вода знову надходить у парогенератор.

    Головна перевага АЕС полягає в тому, що для їхньої роботи необ­хідно дуже мала (за масою) кількість палива порівняно з тепловими електростанціями. Крім цього, запаси ядерного палива досить вели­кі: за різними оцінками його може вистачити на кілька століть.

    АЕС, що нормально функціонують, забруднюють навколишнє середовище значно менше, ніж теплові електростанції.

    Питання до учнів у ході викладу нового матеріалу

    ? Чому нейтрони виявляються найбільш зручними частинками

    для бомбардування атомних ядер? ? Що відбувається при потраплянні нейтрона в ядро Урану? ? Чому під час поділу ядер Урану виділяється енергія? ? У чому полягає керування ядерною реакцією? ? Для чого потрібно, щоб маса кожного уранового стрижня була

    меншою за критичну масу? ? Для чого потрібні регулюючі стрижні? Як ними користуються? ? Для чого в ядерному реакторі використовується уповільнювач

    нейтронів?

    ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

    1. Якісні питання

    1. Згоряє шматок паперу. Чи є горіння ланцюговою реакцією? Хі­мічною чи ядерною?

    2. Які перетворення енергії відбуваються в ядерному реакторі?




    Ядерна фізика. Атомне ядро. Ядерна енергетика

    3. Що спільного в ядерному реакторі й паровому котлі? 2. Навчаємося розв'язувати задачі

    1. Ядро урану поглинає один нейтрон і ділиться на два улам­ки й чотири нейтрони. Один з уламків — ядро . Ядром яко­го ізотопу є другий уламок?

    2. Напишіть ланцюжок ядерних перетворень ядра Урану що захопив нейтрон, у Плутоній , з огляду на те, що всі ядра, які знову утворюються, є бета-радіоактивними, тобто зазнають радіоактивного розпаду з випущенням електрона. Розв'язок: .

    Що ми дізналися на уроці

    • Поділом ядра називається ядерна реакція поділу важкого ядра, збудженого захопленням нейтрона, на дві приблизно рівні час­тини, що називаються уламками поділу.

    • Ланцюговою ядерною реакцією називається реакція, у якій нейтрони утворюються як продукти цієї реакції.

    • Ядерним реактором називається пристрій, у якому виділяється теплова енергія в результаті керованої ланцюгової реакції по­ділу ядер.

    • Найменшу масу речовини, що ділиться й за якої можлива лан­цюгова ядерна реакція, називають критичною масою.

    Домашнє завдання

    1. Підр.: § 36.

    2. Зб.: № 18.1; 18.2; 18.3; 18.4; 18.5.

    Урок 8/55

    Тема. Ядерна енергетика

    Мета уроку: ознайомити учнів з галуззю застосування атомної енергії. Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

    План уроку

    Контроль знань

    6 хв

    1. Яка ядерна реакція називається ланцюго-
    вою? Чому?

    2. Чому під час поділу ядер урану виділяється
    енергія?

    3. Основні елементи ядерного реактора

    Демонстрації

    5 хв

    Фрагменти відеофільму «Ядерна енергія в мир­них цілях»

    Вивчення

    нового

    матеріалу

    28 хв

    1. Застосування радіоактивних ізотопів у ме-
    дицині.

    2. Використання γ-випромінювання в техніці.

    3. Переваги атомних електростанцій.

    4. Ядерна зброя

    Закріплення

    вивченого

    матеріалу

    6 хв

    1. Контрольні питання.

    2. Навчаємося розв'язувати задачі


    ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

    1. Застосування радіоактивних ізотопів у медицині

    Ще 1911 року Содді висловив припущення про можливість іс­нування елементів з однаковими хімічними властивостями, які, проте, розрізняються в інших аспектах, зокрема своєю радіоактив­ністю.

    ^ Атоми, що мають однаковий заряд, але різну атомну масу, на­зиваються ізотопами.

    За допомогою ядерних реакцій можна одержати радіоактивні ізотопи всіх хімічних елементів, що зустрічаються в природі тіль­ки в стабільному стані.

    Радіоактивні ізотопи застосовуються в медицині як для визна­чення діагнозу, так і в терапевтичних цілях.

    Так, радіоактивний натрій, що вводиться в невеликих кіль­костях у кров, використовується для дослідження кровообігу, йод

    інтенсивно відкладається в щитовидній залозі, особливо при базе-довій хворобі. Спостерігаючи за допомогою лічильника за відкла­денням радіоактивного йоду, можна швидко поставити діагноз. Ве­ликі дози радіоактивного йоду спричиняють часткове руйнування тканин, що розвиваються аномально, і тому радіоактивний йод ви­користовують для лікування базедової хвороби. Інтенсивне гамма-випромінювання кобальту використовується під час лікування ра­кових захворювань (кобальтова гармата).

    Унікальність ізотопної діагностики полягає в її точності, на­дійності, можливості частого застосування, а головне — здатності діагностувати захворювання вже на ранній стадії.

    Такі радіонукліди, як Талій-201 і Рубідій-82, використову­ються для одержання зображення серця, інші (наприклад, Тех-нецій-99) використовуються під час сканування мозку, кісткових тканин, а також для діагностики таких захворювань, як рак, хво­роба Альцгеймера й інших.

    Для проведення високоефективного ізотопного діагностуван­ня, що дозволяє визначити динаміку біохімічних процесів у всіх ділянках організму, використовується Карбон-11, Нітроген-13, Фтор-18. Ряд ізотопів (Палладій-103, Іридій-192) уже застосову­ють для лікування ракових захворювань, а деякі ізотопи можна використовувати як анальгетики й стерилізатори.

    2. Використання γ-випромінювання в техніці

    Гамма-випромінювання виникає під час розпадів радіоактив­них ядер, випускається при переході ядра з більш збудженого енер­гетичного стану в менш збуджений.

    Гамма-випромінювання має велику проникну здатність, тобто може проникати крізь великі товщі речовини без помітного осла­блення.

    Гамма-випромінювання знаходить застосування в техніці, на­приклад, для виявлення дефектів у металевих деталях — гамма-дефектоскопія. За допомогою γ-дефектоскопів перевіряють, напри­клад, якість зварених з'єднань елементів конструкцій (чи то міст, чи то ядерний реактор). За рахунок різного поглинання γ-випромінювання сталлю і порожнечами в ній дефектоскоп «бачить» тріщини всередині металу й виявляє брак на стадії виготовлення.

    Гамма-випромінювання використовується в харчовій промис­ловості для стерилізації продуктів харчування.

    З одного боку, гамма-випромінювання може викликати про­меневе ураження організму, аж до його загибелі, з іншого боку, використовується в медицині для лікування пухлин, стерилізації апаратури, лікарських препаратів, приміщень.

    Сучасні можливості променевої терапії розширилися в пер­шу чергу за рахунок засобів і методів дистанційної гамма-терапії. Успіхи дистанційної гамма-терапії були забезпечені в результаті копіткої роботи в галузі використання потужних штучних радіо­активних джерел гамма-випромінювання (Кобальт-60, Цезій-137), а також нових гамма-препаратів.

    3. Переваги атомних електростанцій

    Споживання енергії в нашій країні й за кордоном росте настіль­ки швидко, що відомі на сьогодні запаси палива швидко вичерпа­ються за порівняно короткий термін.

    Наприклад, запасів вугілля може вистачити років на 350, на­фти — на 40 років, природного газу вистачить років на 60. На сьо­годні реальний внесок в енергопостачання робить ядерна енергети­ка. Незважаючи на відомі небезпеки, пов'язані з радіоактивними випромінюваннями, а також небезпекою вибухів, ядерна енергети­ка розвивається в усьому світі.

    Атомні електростанції (АЕС) будують, насамперед, у європей­ській частині країни. Це пов'язано з тим, що АЕС мають низку пе­реваг порівняно з тепловими електростанціями:

    • ядерні реактори не споживають дефіцитного органічного па­лива і не потребують масових перевезень вугілля залізничним транспортом;

    • для роботи АЕС потрібна дуже невелика кількість палива;

    • АЕС не споживають атмосферний кисень і не засмічують сере­довище золою і продуктами згоряння (екологічна частота);

    • АЕС не вимагають створення великих водоймищ, що займають великі площі родючих земель.

    Однак під час використання енергії ядер у мирних цілях вини­кають інші проблеми.

    Перша полягає в необхідності захисту людей, що обслуговують ядерні енергетичні установки, від шкідливої дії гамма-випроміню­вання й потоків нейтронів, що виникають в активній зоні реактора.

    Друга проблема пов'язана з тим, що під час роботи реакто­ра в його активній зоні накопичується велика кількість штучних радіоактивних речовин. Для запобігання їх випадковому викиду з реактора розроблені автоматичні протиаварійні системи, ведеть­ся безупинний автоматичний контроль за станом чистоти повітря, води, ґрунту навколо атомних станцій.

    Крім того, у результаті роботи АЕС виникають ядерні відходи. Радіоактивність відпрацьованих ТВЕЛів залишається високою, являючи небезпеку для людей навіть через 25 000 років. Відпра­цьовані ТВЕЛи зберігають у рідкому вигляді в цистернах з нержа­віючої сталі, оточених бетоном. Найбільш активні відходи склять і зберігають у глибоких шахтах під землею.

    І все-таки без ядерної енергетики людству, очевидно, не обійти­ся. Тому на сьогодні проводяться інтенсивні дослідження з метою підвищення безпеки реакторів, посилення засобів захисту, зокре­ма, від помилкових дій обслуговуючого персоналу.
    4. Ядерна зброя

    Некерована ланцюгова реакція здійснюється в атомній бомбі. Щоб міг відбутися вибух, розміри матеріалу, що ділиться, пови­нні перевищувати критичні. Це досягається, наприклад, шляхом швидкого поєднання двох шматків матеріалу, що ділиться.

    Під час вибуху бомби температура досягає десятків мільйонів градусів. За такої температурі різко підвищується тиск та утво­рюється потужна вибухова хвиля. Одночасно виникає могутнє ви­промінювання. Продукти ланцюгової реакції під час вибуху бомби сильно радіоактивні й небезпечні для живих організмів.

    Атомні бомби були застосовані США наприкінці Другої світової війни проти Японії. 6 серпня 1945 р. на міста Хіросіма й Нагасакі були скинуті атомні бомби.

    Зі створенням ядерної зброї перемога у війні стала неможливою. Термоядерний вибух знищує все живе на відстані до 140 км від його епіцентра. Ядерна війна здатна привести людство до загибелі, тому народи усього світу наполегливо борються за заборону ядерної зброї.

    Питання до учнів у ході викладу нового матеріалу

    ? Що таке радіоактивні ізотопи?

    ? Чим обумовлена сильна проникна здатність γ-випроміню-вання?

    ? У зв'язку з чим у середині ХХ століття виникла необхідність

    знаходження нових джерел енергії? ? Чи може людство обійтися без ядерної енергетики?

    ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

    1. Якісні питання

    1. У чому полягає принципова відмінність керованих ядерних ре­акцій від некерованих?

    2. Які проблеми виникають під час використання ядерної енергії в мирних цілях?

    3. У чому полягає метод «мічених» атомів? Наведіть приклади ви­користання цього методу.

    2. Навчаємося розв'язувати задачі

    1. Під час вибуху атомної бомби (серпень, 1945 р.) утворилося ба­гато різних радіоактивних елементів. Які з них становили не­безпеку тільки в перші години після вибуху, а які можуть за­грожувати життю людей і зараз?

    2. Чи змінюється хімічна природа елемента під час випуску γ-випро-мінювання з його ядра?

    Домашнє завдання

    1. Підр.: § 36, 37.

    2. Зб.: № 18.6; 18.7; 18.8; 18.9; 18.10; 18.11.

    3. Д.: підготуватися до самостійної роботи № 16.

    Задачі із самостійної роботи № 16

    «Радіоактивність. Ядерні реакції. Ядерна енергетика»

    Середній рівень

    1. Чи можна за допомогою хімічних реакцій перетворювати ато­ми одного хімічного елемента на атоми іншого хімічного еле­мента? Поясніть свою відповідь.

    2. Чому нейтрони виявилися найбільш зручними частинками для бомбардування атомних ядер?




    Ядерна фізика. Атомне ядро. Ядерна енергетика


    Достатній рівень

    1. Напишіть відсутні позначення в таких ядерних реакціях:

    а)

    б)

    1. Закінчіть запис ядерних реакцій:

    а)

    б)

    Високий рівень

    1. Ядерні реакції класифікуються за видом частинок, що бомбар­дують ядро. Яка частинка застосовувалася в таких реакціях?

    а) б) в)

    1. Під час бомбардування ядер атома заліза нейтронами утво­рюється радіоактивний ізотоп Марганцю з атомною масою 56. Напишіть реакцію одержання штучного радіоактивного Мар­ганцю і реакцію β-розпаду, що відбувається з ним.

    Урок 9/56

    1   ...   15   16   17   18   19   20   21   22   23


    написать администратору сайта