Главная страница
Навигация по странице:

  • Нотаріальне посвідчення договору найму (оренди) житла

  • Орендна плата

  • цив. цив і сім (копия). Питання до іспиту поняття зобовязального права України та його система


    Скачать 393.14 Kb.
    НазваниеПитання до іспиту поняття зобовязального права України та його система
    Дата24.01.2022
    Размер393.14 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлацив і сім (копия).docx
    ТипКодекс
    #340965
    страница19 из 46
    1   ...   15   16   17   18   19   20   21   22   ...   46

    Підстави, умови, порядок укладення та припинення договору найму (оренди) житла


    При укладенні договору оренди житла слід керуватися положеннями глави 59 Цивільного кодексу України , якою передбачено підстави, умови, порядок укладення та припинення договору найму (оренди) житла.

    Згідно частини 1 статті 810 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) житла одна сторона - власник житла (наймодавець) передає або зобов'язується передати другій стороні (наймачеві) житло для проживання у ньому на певний строк за плату.

    Відповідно до частини 1 статті 811 Цивільного кодексу України договір найму житла укладається у письмовій формі.

    Найчастіше предметом договору найму житла є квартира. Помешкання має бути придатним для постійного проживання у ньому.

    Наймач житла у багатоквартирному житловому будинку має право користування майном, що обслуговує будинок.

    Договір найму житла укладається на строк, встановлений договором. Якщо у договорі строк не встановлений, договір вважається укладеним на п’ять років (стаття 821 Цивільного кодексу України).

    Крім того, наймач не має права провадити перевлаштування та реконструкцію житла без згоди наймодавця (частина друга статті 815 Цивільного кодексу України).

    Проте, поточний ремонт житла, переданого у найм, відповідно до вимог статті 819 Цивільного кодексу України, зобов’язаний здійснювати наймач, якщо інше не встановлено договором.

    Згідно статті 820 Цивільного кодексу України передбачається, що розмір плати за користування житлом встановлюється у договорі найму житла.

    Якщо законом встановлений максимальний розмір плати за користування житлом, плата встановлена у договорі, не може перевищувати цього розміру.

    Одностороння зміна розміру плати за користування житлом не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Наймач вносить плату за користування житлом у строк, встановлений договором найму житла.

    Якщо строк внесення плати за користування житлом не встановлений договором, наймач вносить її щомісяця.

    Нотаріальне посвідчення договору найму (оренди) житла


    Частиною першою статті 811 Цивільного кодексу України не передбачено обов’язкового нотаріального посвідчення договору найму житла.

    Проте, за правилом частини четвертої статті 209 Цивільного кодексу України правочин, який вчинений у письмовій формі, підлягає нотаріальному посвідченню лише у випадках, встановлених законом або домовленістю сторін.

    Відповідно до статті 54 Закону України «Про нотаріат» нотаріуси, зокрема, посвідчують угоди, щодо яких законодавством встановлено обов’язкову нотаріальну форму, а також за бажанням сторін й інші угоди.

    Тобто, договір найму (оренди) житла необхідно укласти у письмовій формі, а посвідчувати його нотаріально, за бажанням, має право наймодавець за погодженням з іншою стороною – наймачем. Порядок нотаріального посвідчення договору передбачено Законом України "Про нотаріат" та Наказом Міністерства Юстиції України від 22.02.2012 № 296/5 "Про затвердження Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України".

    За вчинення нотаріальних дій державні нотаріуси справляють державне мито у розмірах, встановлених законодавством. Перелік осіб, які звільняються від сплати державного мита, передбачено Декретом Кабінету Міністрів України від 21.01.1993 №7-93 «Про державне мито».

    Орендна плата


    Відповідно до статті 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

    Якщо розмір плати не встановлений договором, він визначається з урахуванням споживчої якості речі та інших обставин, які мають істотне значення.

    Плата за користування майном може вноситися за вибором сторін у грошовій або натуральній формі. Форма плати за користування майном встановлюється договором найму.

    Договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.

    Наймач має право вимагати зменшення плати, якщо через обставини, за які він не відповідає, можливість користування майном істотно зменшилася.

    Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

    Наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає.

    Що стосується оренди житлових приміщень, то відповідно до статті 820 Цивільного кодексу України розмір плати за користування житлом встановлюється у договорі найму житла.

    Якщо законом встановлений максимальний розмір плати за користування житлом, плата, встановлена у договорі, не може перевищувати цього розміру.

    Одностороння зміна розміру плати за користування житлом не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

    Наймач вносить плату за користування житлом у строк, встановлений договором найму житла. Якщо строк внесення плати за користування житлом не встановлений договором, наймач вносить її щомісяця.

    Орендні платежі за договором оренди житла з викупом - періодичні платежі, які особа-орендар сплачує підприємству-орендодавцю відповідно до умов договору оренди житла з викупом протягом усього строку дії договору.

    Орендні платежі включають платежі на викуп обраного особою-орендарем житла, винагороду (дохід) орендодавця.

    Особа-орендар також зобов'язана компенсувати підприємству-орендодавцю витрати, визначені законом.

    Таким чином, підсумовуючи викладене варто зазначити, що зважаючи на принцип свободи договору, визначений Цивільним кодексом України, розмір орендної плати встановлюється сторонами шляхом переговорів, під час яких досягається згода щодо будь-якого розміру орендної плати, на який погодилися обидві сторони договору.
    1   ...   15   16   17   18   19   20   21   22   ...   46


    написать администратору сайта