Главная страница
Навигация по странице:

  • МЕТА ТА ЗАВДАННЯ Основна мета

  • ТЕМАТИЧНЕ ПЛАНУВАННЯ Й ОСНОВНІ ВИДИ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ Українська мова (офіційна) та література 8 клас (102 години)

  • Пригадують

  • 8 клас календарно-тематичне планування новий стандарт. Пояснювальна записка в умовах сучасного розвитку Придністровської Молдавської Республіки, коли


    Скачать 40.49 Kb.
    НазваниеПояснювальна записка в умовах сучасного розвитку Придністровської Молдавської Республіки, коли
    Дата30.06.2022
    Размер40.49 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла8 клас календарно-тематичне планування новий стандарт.docx
    ТипПояснювальна записка
    #621338
    страница1 из 3
      1   2   3

    ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

    В умовах сучасного розвитку Придністровської Молдавської Республіки, коли відбуваються значні зміни в соціально-політичній і економічній сферах життя країни, система освіти також зазнає значної перебудови. Зміни спрямовані на підвищення якості викладання предмета, підготовки учнів, формування ключових компетенцій тощо. Необхідність у реформуванні сучасної освіти зумовлена потребами суспільства, тому трансформація шкільної мовної освіти стосується не тільки застосування сучасних наукових досліджень в області теорії та методики викладання української мови і літератури. Відбувається переосмислення і переоцінка ролі та місця навчального предмета «Українська мова (офіційна) і література». Зміни відображено в Державному освітньому стандарті основної загальної освіти ПМР, а їхньою відмінною рисою є чітке визначення вимог до особистісних, метапредметних і предметних результатів освітнього процесу.

    Програма з української мови (офіційної) та літератури для 8 класу складена на основі “Приблизної програми з навчального предмету «Українська мова (офіційна) і література» 5–9 класи (для загальноосвітніх шкіл ПМР)”.

    У ній враховано державний статус української мови, її суспільні функції, взято до уваги специфіку навчального предмета. Українська мова має виразні інтегративні функції, вона здатна справляти різнобічний навчальний, розвивальний і виховний впливи на учнів, сприяє формуванню особистості, готової до активної, творчої діяльності у всіх сферах життя демократичного суспільства. Вивчення предмета включає сучасні організаційні форми, методи і технології навчання офіційної мови в загальноосвітній школі.

    Пропонована Програма також за допомогою засобів художньої літератури, літературознавства і літературної критики забезпечує:

    – духовно-моральний розвиток учнів;

    – активну навчально-пізнавальну діяльність;

    – формування готовності до саморозвитку та безперервної освіти;

    – збереження і розвиток культурного розмаїття та мовної спадщини українського народу;

    – оволодіння духовними цінностями і культурою багатонаціональних народів Придністровської Молдавської Республіки;

    – створення соціальної ситуації розвитку учнів, їхньої соціальної самоідентифікації за допомогою особистісно значущої діяльності;

    – побудову освітнього процесу з урахуванням індивідуальних вікових, психологічних і фізіологічних особливостей учнів.

    Робоча програма з предмету “Українська мова та література” для 8 класу складена на основі наступних нормативних документів:

    1. Закон «Про освіту» (в действующей редакции);

    2. Державний освітній стандарт основної загальної освіти ПМР (наказ Міністерства освіти ПМР від 04.07.2016г. № 787);

    3. Базісний навчальний план для організацій загальної освіти ПМР, які реалізують програми загальної освіти (наказ Міністерства освіти ПМР від 04.05.2016г. № 510);

    4. Основна освітня програма МОЗ ТОТЛ;

    5. Навчальний план МОЗ ТОТЛ на 2020-2021 рік.

    МЕТА ТА ЗАВДАННЯ

    Основна мета навчання української мови (офіційної) та літератури полягає у формуванні духовно багатої мовної особистості, яка поважає культуру та традиції українського народу, володіє вміннями й навичками вільно, комунікативно доцільно користуватися засобами мови – її стилями, типами, жанрами в усіх видах мовленнєвої діяльності (аудіювання, читання, говоріння, письмо), тобто забезпечує належний рівень комунікативної компетенції. Зазначена мета передбачає здійснення навчальної, розвивальної та виховної функцій освітнього змісту навчального предмета.

    Завданнями вивчення української мови (офіційної) та літератури в основній школі є:

    • виховання духовно багатої, морально орієнтованої особистості з розвиненим почуттям самосвідомості та громадянської свідомості, людини, яка любить свою Батьківщину, знає і поважає українську мову, свідомо відноситься до неї як до явища культури, осмислює її як засіб можливого спілкування, отримання знань у різних сферах та ситуаціях людської діяльності та засвоєння морально-етичних норм, прийнятих в україномовному суспільстві;

    • оволодіння системою знань, мовними і мовленнєвими вміннями й навичками, розвиток готовності та здатності до мовної взаємодії та взаєморозуміння, потреби в мовному самовдосконаленні, оволодінні найважливішими загальнонавчальними уміннями й універсальними навчальними діями, формуванні навичок самостійної навчальної діяльності, самоосвіти;

    • засвоєння знань про мовну систему і закономірності її функціонування, розвиток здатності пізнавати, аналізувати, зіставляти, класифікувати й оцінювати мовні факти, а також збагачувати активний і потенційний словниковий запас, розширювати вживання граматично доречних засобів, вдосконалювати орфографічну і пунктуаційну грамотність, розвивати уміння стилістично коректно використовувати лексику і фразеологію української мови;

    • розвиток інтелектуальних і творчих здібностей учнів, їхньої мовної культури; оволодіння правилами використання мови в різних ситуаціях спілкування, нормами мовного етикету; виховання прагнення до мовного самовдосконалення, усвідомлення естетичної цінності мови;

    • удосконалення комунікативних здібностей, формування готовності особистості до співпраці, творчої діяльності, уміння вести діалог, шукати і знаходити змістовні компроміси.

    У сучасних умовах, коли обсяг необхідних людині знань стрімко росте, важливо вдосконалювати технології навчання, розвивати в учнів уміння самостійно поповнювати знання, орієнтуватися у зростаючому інформаційному потоці. Цьому сприятимуть компетентнісний підхід у навчанні мови та впровадження здоров’язберігаючих освітніх технологій. Пріоритетом сучасної мовної освіти стає компетентність – результат освіти, представлений набором сформованих способів діяльності, що дозволяють людині ефективно діяти в різних ситуаціях, самостійно приймати рішення, оцінювати і вдосконалювати свою діяльність, нести за неї відповідальність. Програма ґрунтується на таких основних принципах:

    – практичній спрямованості та комунікативній орієнтації навчання;

    – взаємозвязку у вирішенні комунікативних, освітніх, розвиваючих і виховних завдань;

    – взаємопов’язаному розвиткові усіх видів мовленнєвої діяльності;

    – відборі та організації навчального матеріалу відповідно до вимог мовознавства з урахуванням функціонального підходу, а також специфіки опанування української мови російськомовними учнями;

    – наступності між початковою і середньою (повною) освітою, а також між класами основної загальної школи.

    У сучасній школі навчальний предмет «Українська мова (офіційна) і література» є складовою освітньої галузі «Філологія» та є засобом пізнання мови і культури інших народів і країн. Вона є способом більш глибокого осмислення мови, зумовлює мету вивчання мови як інструмента, призначеного для міжнародного спілкування. Відповідно до Державного стандарту основної загальної освіти вивчення української мови (офіційної) та літератури в основній школі спрямоване на формування і розвиток комунікативної компетенції, що розуміється як здатність особистості здійснювати міжкультурне спілкування за допомогою засвоєних мовних і соціокультурних знань, мовних навичок і комунікативних умінь у сукупності її складових – мовленнєвої, мовної, соціокультурної, компенсаторної та навчально-пізнавальної компетенцій.

    Мовленнєва компетенція – готовність і здатність здійснювати міжкультурне спілкування в чотирьох видах мовленнєвої діяльності (говорінні, аудіюванні, читанні та писемному мовленні).

    Мовна компетенція – готовність і здатність застосовувати мовні знання (фонетичні, орфографічні, лексичні, граматичні, літературні) і навички оперування ними для вираження комунікативного наміру відповідно до тем, сфер та ситуацій спілкування, а також володіння новим (у порівнянні з рідною мовою), способом формування і формулювання думки мовою, що вивчається.

    Соціокультурна компетенція – готовність і здатність учнів будувати своє міжкультурне спілкування на основі знання культури народу країни, мова якого вивчається, його традицій, менталітету, звичаїв у рамках тем, сфер і ситуацій спілкування, що відповідають досвіду, інтересам і психологічним особливостям учнів на різних етапах навчання; співставляти рідну культуру і культуру України, виділяти спільне та відмінне в культурах, вміти пояснити ці відмінності представникам іншої культури, тобто стати медіатором культур; враховувати соціолінгвістичні чинники комунікативної ситуації для забезпечення взаємопорозуміння у процесі спілкування.

    Компенсаторна компетенція – готовність і здатність виходити зі скрутного становища у процесі міжкультурного спілкування, пов’язаного з дефіцитом мовних засобів, країнознавчих знань, соціокультурних норм поведінки в суспільстві, різних сферах життєдіяльності україномовного соціуму.

    Навчально-пізнавальна компетенція – готовність і здатність здійснювати автономне вивчення української мови, оволодівати універсальними навчальними вміннями, спеціальними навчальними навичками і вміннями, способами і прийомами самостійного оволодіння мовою і культурою, в тому числі з використанням сучасних інформаційних технологій.

    ТЕМАТИЧНЕ ПЛАНУВАННЯ Й ОСНОВНІ ВИДИ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

    Українська мова (офіційна) та література

    8 клас

    (102 години)

    з/п

    Тема уроку

    К-ть годин

    Характеристика основних видів навчальної діяльності

    Дата













    1

    Вступ.

    Мова – найважливіший засіб пізнання

    1

    Читають і аналізують тексти, складають опорний конспект для переказу. Аргументують основні положення стосовно ролі та функцій мови. Виконують письмові завдання диференційованого характеру













    Повторення. Частини мови. Значення та граматичні ознаки частин мови

    1

    Відтворюють вивчений раніше матеріал про частини мови, актуалізують на основі спостережень знання про їхні граматичні ознаки та критерії класифікації. Розглядають складні випадки правопису. Виконують письмові завдання диференційованого характеру. Працюють із мовним матеріалом підручника (наукова стаття, художні тексти), відповідають на питання, дають визначення ключових понять. Контролюють і виконують самоперевірку













    2

    Література. Народна лірика «Ой горе тій чайці», «Ой зацвіла калинонька». Пісні Марусі Чурай «Грицю, Грицю, до роботи», «Засвіт встали козаченьки». Легендарна поетеса з Полтави. Трагічна історія її життя. Пісні, що стали народними. Їхня популярність, фольклорна основа, народнопоетичні образи


    1

    Пригадують історичні відомості про часи, змальовані в піснях; вдумливо читають тексти, створюють уявні словесні картини; визначають провідні мотиви пісень; характеризують образи історичних осіб, висловлюють власні судження; розуміють значення і функції пісні в житті українського народу; розповідають легенду про Марусю Чурай; виразно читають, коментують пісні; визначають і пояснюють художні засоби; висловлюють власне ставлення до піснярки Марусі та її пісень; створюють уявний словесний портрет легендарної поетеси













    РЗМ (у). Повторення відомостей про текст, стилі, типи мовлення

    1

    Знайомляться з навчальним текстом. Доповнюють інформацією розпочаті речення. Визначають стиль текстів і обґрунтовують відповідь. Співвідносять стилі текстів і жанри













    3

    Синтаксис. Пунктуація. Словосполучення. Будова і види словосполучення

    1

    Відтворюють вивчений раніше матеріал про речення та словосполучення, поновлюють на основі спостережень знання про їхні види та критерії класифікації. Працюють із мовним матеріалом (наукова стаття, художні тексти), записують, виділяють та аналізують словосполучення. Відповідають на питання, дають визначення ключових понять. Контролюють і виконують самоперевірку













    Література. Розвиток нової української літератури. П. Гулак-Артемовський. «Пан та Собака» – перша сатирична байка нової української літератури. Історичне та загальнолюдське в байці


    1

    Виразно читають твір, проводять словникову роботу, обмінюються враженнями щодо прочитаного, ведуть літературну дискусію, визначають актуальність твору, складають конспект (тезисний план), працюють колективно та групами













    4

    Речення. Види речення за метою висловлювання. Односкладні та двоскладні речення

    1

    Розпізнають види речень за метою висловлювання, за емоційним забарвленням. Правильно інтонують речення різних видів. Розставляють та обґрунтовують розділові знаки в кінці речення.

    Розподіляють речення на односкладні та двоскладні














    РЗМ).

    Вибірковий переказ розповідного тексту з елементами опису місцевості (назва)

    1

    Слухають текст, аналізують, пригадують вивчений матеріал про специфіку вибіркового переказу, знайомляться з пам’яткою щодо його виконання; складають план, продумують композицію, визначають опорні слова та усно відтворюють вибрану інформацію за планом













    5

    Література. Є. Гребінка. Розповідь про письменника. «Човен» – одна з перших балад в українській літературі. Автобіографічний характер роздумів молодого поета


    1

    Ознайомлюються із життям і творчістю Є.П. Гребінки, спостерігають, роблять висновки, працюють у групах: читають і аналізують текст, складають власні висловлювання щодо прочитаного, аргументують, знаходять у тексті балади епітети













    Двоскладне просте речення. Головні та другорядні члени речення

    1

    Розпізнавати головні та другорядні члени речення.

    Правильно виділяти граматичну основу речення.

    Визначати ознаки, способи вираження підмета, його зв’язок із присудком.

    Застосовувати на письмі правило постановки тире між підметом і присудком.

    Відпрацьовувати у вправах навички визначення головних та другорядних членів речення













    6

    РЗМ Стислий переказ тексту публіцистичного стилю (назва) (усно)

    1

    Слухають текст, здійснюють його мовностилістичний аналіз, пригадують вивчений матеріал про специфіку вибіркового переказу, знайомляться з пам’яткою щодо його виконання; складають план, продумують композицію, визначають опорні слова та усно відтворюють вибрану інформацію за планом













    Література.
    Є. Гребінка. Байка . «Ведмежий суд» . Несправе
    дливість, крутійство судових чиновників, облудність доносу Лисиці

    1

    Розповідають про життя і творчість
    Є.П. Гребінки, виразно читають уривки з байки. Працюють колективно та групами. Готують публічні повідомлення про несправедливість судових справ того часу













    7

    Підмет і присудок як головні члени речення. Способи вираження підмета

    1

    Досліджують мовний матеріал, визначають головні та підрядні речення, ставлять питання до підрядних, працюють із деформованими реченнями, пояснюють розділові знаки, визначають засоби зв’язку, працюють парами, групами та виконують завдання творчого характеру













    Простий і складний дієслівний присудок. Складний іменний присудок

    1

    Активізують знання про присудок і його роль у реченні. Знаходять присудки в запропонованих реченнях і визначають спосіб їхнього вираження, відпрацьовуючи при цьому правописні навички.

    Визначають простий дієслівний, складний дієслівний та іменний присудки.

    Готують усне повідомлення на задану тему. Закріплюють теоретичні відомості, отримані з параграфу, розвивають творчі здібності.

    Аналізують різні способи вираження складних дієслівних та іменних присудків













    8

    Література. Л. Глібов, Розповідь про письменника. Байка «Мірошник» – зображення суперечності кріпосницької системи. Байка «Цуцик» – викриття прислужництва, паразитизму, зазнайства

    1

    Читають відомості про байкаря, аналізують його життєвий і творчий шлях.

    Знайомляться із новими зразками байок, порівнюють між собою твори Глібова «Цуцик» та Гулака-Артемовського «Пан та Собака».

    Аналізують спільні та відмінні явища, події













    Тире між підметом і присудком

    1

    Поширюють знання про постановку тире між підметом та присудком; виконують закріплюючі вправи;

    здійснюють аналіз допущених помилок, працюють колективно й самостійно













    9

    РЗМ Докладний переказ розповідного тексту з елементами опису місцевості (назва) (письмово)

    1

    Визначають тему й головну думку тексту, підтеми і мікротеми (у процесі самостійного складання плану), добирають адекватні змісту виражальні засоби мови













    Література.
    Л. Глібов. Вірш «Журба» – перлина української лірики. Роздуми автора над скороминучістю людського життя

    1

    Читають та коментують твір, виділяють провідні мотиви та його проблематику; аналізують ідейно-тематичну спрямованість та особливості композиції, визначають засоби комічного. Готують інсценування за змістом твору, Працюють у групах та колективно













    10

    Означення узгоджене і неузгоджене

    1

    Працюють із мовним матеріалом підручника (наукова стаття, тексти), записують, виділяють та аналізують означення з приводу їхньої узгодженості та неузгодженості. Диференціюють, замінюють на синонімічні. Ставлять питання, аналізують, встановлюють вид означення. Працюють парами чи у групах












      1   2   3


    написать администратору сайта