Главная страница
Навигация по странице:

  • У першому випадку хвороба проявляє себе лише до 30-40 років

  • Важка форма має яскраве бурхливу течію з вираженою аліментарної дистрофією

  • Є підстави вважати, що целіакія має високу ймовірність передачі спадковим шляхом.

  • Важливим є регулярне лікарське обстеження

  • Целіакія (2). Реферат на тему " Целіакія " Виконав студент групи м2052 4 курс


    Скачать 55.94 Kb.
    НазваниеРеферат на тему " Целіакія " Виконав студент групи м2052 4 курс
    Дата23.12.2022
    Размер55.94 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаЦеліакія (2).docx
    ТипРеферат
    #860356
    страница2 из 4
    1   2   3   4

    Що таке целіакія, симптоми і дорослих і дітей, методи діагностики і лікування захворювання

    Опис і особливості прояву глютеновой ентеропатії


    Розберемося для початку з тим, що таке целіакія. У перекладі з грецької це слово означає «черевної». Це захворювання, інакше іменоване глютеновой ентеропатію або кишковим інфантилізмом, являє собою хронічну хворобу, яка полягає в непереносимості злакових культур. А саме содержимой в них амінокислоти Проламіни і неможливості організму правильно перетравлювати її.

    За ступенем серйозності порушень розрізняють 3 форми захворювання: легка, середня і важка. У першому випадку хвороба проявляє себе лише до 30-40 років , не маючи яскравих клінічних проявів, через що діагностика целіакії у дорослих ускладнена її маловираженим плином. Часто цю форму плутають з іншими захворюваннями кишечника, такими як хронічний гастрит або панкреатит.

    При захворюванні нігті стають ламкими, шкіра суха, а волосся тьмяними

    Ентеропатія означає хронічне порушення роботи кишечника, не пов’язане із запальними процесами. Проблеми ферментації або вроджена патологія.

    Глютенова ентеропатія (ГА) середньої тяжкості відрізняється хвилеподібним перебігом. Її перші прояви можна помітити в ранньому дитинстві у вигляді схильності до проносів, проблем розвитку, втрати ваги. Відзначають симптоми, які проявляються на губах, мові або слизової рота: «заїди», глосит, афти.

    Важка форма має яскраве бурхливу течію з вираженою аліментарної дистрофією  (голодна хвороба). Через недостатність харчування страждає весь організм. У хворого суха шкіра, ламкі нігті, тьмяне волосся, брадикардія або тахікардія, проблеми сечовипускання і інші ознаки голодування.

    При останній формі протікання хвороби стілець частий (10-15 разів на добу). Це призводить до ускладнень у вигляді проктиту, випадання прямої кишки, тріщинах. Також відзначається швидка втрата маси (15-30 кг). Спостерігаються і більш серйозні ускладнення, що стосуються скелета, печінки, інших органів і систем організму.

    Причини виникнення


    На основі спостережень, вчені з’ясували, що целіакії частіше схильні жінки. У більшості випадків хвороба розвивається в дитячому віці. Спровокувати її можуть різні фактори: психічні травми, неврологічні ушкодження, зміни в харчування, вагітність, пологи, харчові отруєння.

    Неможливість організму перетравлювати глютен є наслідком вродженого дефіциту в слизовій кишечника ферментів, призначених для цього процесу. Є підстави вважати, що целіакія має високу ймовірність передачі спадковим шляхом. Свідченням тому є випадки захворювання родичів хворого і схожість аналізів.

    Ознаки та симптоми целіакії у дорослих і дітей


    Симптоми целіакії у дорослих і дітей:

    • Рідкий стілець з аномально збільшеним числом дефекації.

    • Підвищений вміст жирів в калових масах.

    • Яскраво виражені симптоми порушення обміну речовин.

    • Зниження апетиту.

    • Нудота і блювання у дитини і дорослого.

    • Здуття, часте бурчання в животі, метеоризм.

    • Болю в животі.

    • Розпластаний живіт (також званий жаб’ячим) – випинання живота з боків через слабкість м’язів черевної стінки, але попереду живіт залишається відносно плоским.

    • Шум або відчуття «плескоту» в області сліпої кишки.

    • Відчутна втрата маси тіла (більше 10 кг).

    • У всіх хворих спостерігається залізодефіцитна анемія, яка не зникає прийомом препаратів з залізом.

    • У половини хворих спостерігаються ендокринні проблеми.

    • Зниження потенції у чоловіків, порушення менструального циклу у жінок.

    Симптоми целіакії у дітей більш яскраво виражаються в юному віці:

    • Відставання від норми в рості і фізичному розвитку;

    • Присутні ознаки захворювання на рахіт. Це дитяча патологія, пов’язана з порушенням утворення кісткових тканин і недостатністю мінералізації кісток;

    • Полигиповитаминоз – тобто легка форма недостатності різних вітамінів в організмі;

    • Трофічні порушення – це розлад крово- – або лімфо-звернення до окремих тканинах або органах тіла. Такі захворювання як: глосит, гінгівіт, афтозний стоматит, сухість, лущення шкіри;

    • Недостатність калію і кальцію, що призводить до млявості, загальмованості, м’язовим судом, кістковим болів, остеопорозу.

    Найбільш частим ускладненням целіакії є анемія, яка виникає при тривалому ігноруванні хвороби. Порушення функції всмоктування кишечника, в результаті запальних процесів і атрофії, призводить до дефіциту заліза в організмі.

    У числі частих ускладнень захворювання знаходиться остеопороз. Брак кальцію і вітаміну D призводить до зменшення щільності кісток. Це призводить до переломів і вивихів.

    І частота травм збільшується. Також можуть бути кісткові болі.

    Існує ряд захворювань, які можуть розвиватися на тлі целіакії. Всі хворі автоматично входять до групи пацієнтів з підвищеним ризиком виникнення онкологічних захворювань шлунково-кишкового тракту.

    Обстеження і діагностика


     

    Постановка діагнозу здійснюється за допомогою тестів і аналізів. Рання діагностика целіакії у дітей вкрай важлива, на увазі її важких наслідків на розвиток дитячого організму.

    1. Пацієнт перебуває під наглядом після призначення беспроламіновой дієти. Діагноз ставиться на основі зворотного розвитку симптоматики захворювання.

    2. Стрес-тест Гліадин з розрахунку 0,4 г на 1 кг маси хворого. При наявності целіакії організм відреагує багаторазовим рідким стільцем з вираженою стеатореей, тобто з великим виділенням жирів разом з калом.

    3. Аналіз крові на целіакію для визначення рівня антитіл до гліадину, який міститься в глютену.

    4. Проведення аналізів на визначення рівня антитіл до компонентів сполучної тканини: ретикулін, ендомізіем, трансглютаміназа.

    5. Підозра целіакії є підставою для проведення езофагогастродуоденоскопія (ЕГДС). Ця процедура більш просто називається гастроскопією і проводиться за допомогою ендоскопа. Дане обстеження дозволяє провести морфологічне дослідження слизової кишечника. Целіакія проявляється у вигляді атрофії і запалення слизової оболонки тонкої кишки.

    Лікар перевіряє отримані дані на відповідність наступним критеріям:

    • анамнез і симптоматика як у целіакії;

    • результати серологічних тестів (визначення кількості антитіл) і аналізи на целіакію характерні для цієї хвороби;

    • присутні гістологічні прояви захворювання на слизовій кишечника;

    • отримання однозначної відповіді на проведення терапії безглютенової дієтою;

    • пацієнт у віці двох років або більше;

    • виключення інших захворювань, які дають схожу симптоматику.

    У разі, коли спостерігаються відхилення від перерахованих критеріїв, призначаються додаткові дослідження і пацієнт перевіряється на наявність інших захворювань.

    методи лікування


    Лікування спрямоване на усунення основної причини захворювання. Проводиться терапія, спрямована на корекцію порушеною роботи органів, нормалізацію обміну речовин і поліпшення імунітету.При захворюванні забороняється вживати продукти із зерен пшениці, вівса, проса, ячменю, жита

    Також здійснюється замісна терапія. Целіакія у дорослих і її лікування не має принципових відмінностей в порівнянні з тим, яким воно у дітей.

    Усунення причини захворювання відбувається суворим дотриманням довічної беспроламіновой дієти . Забороняється вживати продукти, виготовлені з борошна або зерен пшениці, ячменю, жита, вівса, проса.

    Потрібно на все життя виключити з раціону хліб і хлібобулочні вироби, молоко і молочні вироби (тому що целіакія супроводжується непереносимістю лактози).

    Для патогенетичної терапії застосовуються Глюкокортикоїди в кількості 20-40 мг на добу. Це стероїдні гормони, які допомагають регулювати обмін речовин, зменшують рівень стресу, позитивно впливають на імунітет, мають протизапальну і протиалергічну дію.

    Додатково необхідно постійно застосовувати ферментні препарати: Фестал, Дигестал, Панзинорм; проводити лікування дисбактеріозу: Колібактерин, Біфідумбактерин, Біфікол. Також потрібно регулярно перевірятися у гастроентеролога, не менше двох разів на рік.

    Лікування целіакії вимагає комплексного підходу. Після його початку функції кишечника відновляться протягом трьох-шести місяців. Лікар імунолог-алерголог розповість, що таке целіакія і які препарати і вітаміни приймати при цьому захворюванні:

    безглютеновая дієта


    Дієта при целіакії є вкрай важливою. У той же час через списку заборонених продуктів дехто каже, що життя хворого втрачає всякий смак. Це далеко не так. Багато людей відзначають, що їх харчування вийшло якісно на новий рівень, незважаючи на захворювання.

    Імовірність змісту глютену в промислової їжі не є нульовою, навіть якщо виробники обіцяють зворотне. Тому найнадійнішим способом виключити глютен з їжі є домашнє харчування і виключення алкоголю. Дієта при целіакії у дорослих і дітей нічим не відрізняється.

    профілактика захворювання


    Знаючи, що таке целіакія, легко зрозуміти, що профілактики первинного захворювання не існує. Але зважаючи на той факт, що схильність до захворювання передається генетичним шляхом, буде не зайвим пройти обстеження, якщо серед ближніх родичів є хворі глютеновой ентеропатію.

    Після встановлення діагнозу, головною профілактикою є безглютеновая дієта. Вагітним жінкам варто приділяти особливу увагу своєму здоров’ю і здоров’ю малюка, тому що целіакія підвищує ризик розвитку серцевих вад у плода.

    висновки


    Медицина ще не знайшла способів регулювання чутливості організму до глютену. Тому при захворюванні найбільш важливим фактором стає беспроламіновая дієта. Чим ретельніше дотримується відповідний режим харчування, тим вищою буде якість життя, а також її тривалість.

    Хвороба у дорослих часто не проявляє себе багато років і протікає приховано, тоді, як ознаки целіакії у дітей більш виражені, але запідозрити це захворювання складно через типовості його симптомів для безлічі інших хвороб.

    Важливим є регулярне лікарське обстеження . До одного разу на рік для хворих легкої та середньої формою целіакії, і мінімум два рази на рік – для пацієнтів з важкою формою. Також необхідно пам’ятати про підвищений ризик виникнення раку кишечника.
    1   2   3   4


    написать администратору сайта