382 бұйрықпен 4 тоқсан Д тарих 11-сынып. рметті ріптес 20232024 оу жылына дейін аманесен болайы! Дниежзі тарихы 11 сынып
Скачать 0.84 Mb.
|
ОқушыларғаарналғанресурстарҒылыми-техникалық прогресс барысы мен бағыттары https://www.opiq.kz/kit/46/chapter/4230 https://moluch.ru/archive/63/10023/ https://e-history.kz/kz/contents/view/1537 | ||||||||||||
Бекіту | Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Ғылыми-техникалық прогресстің тарихи кезеңдері | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | ||||||||
Кері байланыс | « Білімді стикер». Мына сұрақтар бойынша жауап береді. - Не білдім? - Не білемін? - Не білгім келеді? | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект |
Білім беру ұйымының атауы | | |||||
Пәні: | Дүниежүзі тарихы | |||||
Бөлім: | Білім алу жалпы адамзаттық құндылық ретінде. | |||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: 11 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Ғылыми-техникалық прогресс жәнеқазіргізаманныңжаһандықпроблемалары | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 11.4.2.4 әлеуметтік-экономикалық процестердің ерекшеліктерін түсіндіру үшін "ғылыми-техникалық прогресс" ұғымын қолдану; | |||||
Сабақтың мақсаты | Заманауи ауқымды проблемалардың талдауы бойынша және ҒТП олардың шешіміне деген әсерін талдау бойынша оқушылардың жұмысына жағдай жасау | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдасты ру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу.Сабаққа назарларын аудару Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Ой шақыру: Ұсынылған суреттер негізінде студенттерге сабақта не туралы сөйлесетінін анықтауға, сабақтың тақырыбын болжауға Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. | Оқушылар өз жауаптарын ұсынады ЕББҚ оқушыны өзін сыныптан шеттетілгендей сезінбеуі үшін мұғалімнің үстеліне жақын, мінез-құлқы жайлы балалардың тобына орналастыру. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | Мұғалім презентациясы | ||
Жаңа білім | Мәтінмен жұмыс Тапсырма1. Ғалымдардың мәлімдемелерімен танысыңыз. Олардың мағынасы туралы ойланыңыз. Осы сөздердің авторларының пікірлерімен келісесізбе, жоқпа, ойланыңыз және жұмыс парағына өз пікіріңіздіжазыңыз. Талқылау барысында оқушылардың назарын ғылыми-техникалық прогреске аударады ЕББоқушыға тапсырма шығарылып беріледі. Тапсырма 2. Бейнені қарап, жазыңыз Адамзаттың қазіргі жаһандық проблемалары, оларды жіктеу Адамзаттың жаһандық проблемалары ғылыми-техникалық прогреске қалай байланысты болуы мүмкін? Өз жауабыңызды дәлелдеңіз. ЕББҚ маңызды кездесетін термин сөздерді атайды не жазып көрсетеді Тапсырма 3 - Сіздің ойыңызша, қазіргі әлемде ең өзекті болып табылатын бір мәселені ашыңыз. -ҒТБ оң және теріс әсерлері. Осы мәселені шешу жолдарын ұсыну ЕББҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды | Оқушылар ұжымдық талқылау арқылы өз жұмыстарының нәтижесімен бөліседі. Оқушылар адамзаттың қазіргі жаһандық проблемалары, оларды жіктейды; Жұптық жұмыс жасауда ЕБҚ оқушыларға жұпты таңдауда қолдау көрсетіледі | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Дескриптор: - Адамзаттың қазіргі жаһандық проблемалары, оларды жіктейды; - Адамзаттың жаһандық проблемалары ғылыми-техникалық прогреске қалай байланысын анықтайды; ЕББҚ оқушы өз таңдауы бойынша қалаған сұрағына жазбаша жауап жазады. ЕББҚ оқушыға мадақтау арқылы қолдау көрсетіледі. | https://www.youtube.com/watch?v=B9cIMfpbBlw&t=23s | ||
Бекіту | Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Политехника университетінің магистранты А.А.Пузакованың мақаласын оқыңыздар. Пікір жазыңыздар ( 50-70 сөз) , пікіріңізде қандай ұстанымдарды қолдап қандайына қарсылық білдіретініңізді көрсетіңіз. | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | ||
Кері байланыс | Кері байланыс «Бес саусақ» әдісі | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект |
Білім беру ұйымының атауы | | |||||||||||
Пәні: | Дүниежүзі тарихы | |||||||||||
Бөлім: | Білім алу жалпы адамзаттық құндылық ретінде. | |||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||||||||
Күні: | | |||||||||||
Сынып: 11 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Ғылыми-техникалық прогресс жәнеқазіргізаманныңжаһандықпроблемалары | |||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 11.4.2.5 қазіргі заманның жаһандық мәселелерінің туындауына ғылыми-техникалық прогресстің әсерін зерттеу; 11.4.2.6 қазіргі заманның жаһандық мәселелерін шешудегі ғылыми-техникалық прогрестің дамуының ықтимал жолдарын болжау | |||||||||||
Сабақтың мақсаты | Ғылыми-техникалықпрогрестіңтолықсипаттамасынберіңіз Қоршағанортағажәнеқоғамғаәсеретудегіғылыми-техникалықпрогрестіңрөлінанықтау. Адамзаттыңғаламдықмәселелеріншешудіңмүмкінжолдарынанықтаңыз | |||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||
Ұйымдасты ру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу.Сабаққа назарларын аудару Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Ой шақыру: Ғылыми-техникалық прогреске толық сипаттама мен сипаттама беру Қоршаған орта мен қоғамға әсер етудегі ғылыми-техникалық прогрестің рөлін анықтау. Адамзаттың жаһандық мәселелерін шешудің мүмкін жолдарын анықтаңыз Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. | Оқушылар өз жауаптарын ұсынады ЕББҚ оқушыны өзін сыныптан шеттетілгендей сезінбеуі үшін мұғалімнің үстеліне жақын, мінез-құлқы жайлы балалардың тобына орналастыру. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | Мұғалім презентациясы | ||||||||
Жаңа білім | Мәтінмен жұмыс БҰҰ Ассамблеясының күнтәртібі таңдалады БҰҰ Бас хатшысы (оқушы) күнтәртібін жариялайды, Мысалы: Кирибати немесе Нидерланды әлемдікмұхит, Қытай, Үндістан деңгейлерін көтеру туралы әңгімелесіп, онкологиялық, өкпе ауруларының атмосферасына зиянды заттардың шығарылуы туралы айтады. Колумбия Амазонияда Бразилияда орманды кесу мәселесін көтерді,Мысалы, Бангладеш шамадан тыс халықтың мәселесін көтереді Лоббинг Қарар жобаларын бейресми талқылау процесі басталады.
ЕББҚ оқушыларына (есту, көру, қабылдау деңгейі төмен)қосымша қолдау көрсету мақсатында үлестірме материал беріледі. Адамзаттың ауқымды проблемалары ғылыми техникалық өзгеріспен өалайша байланысты болуы мүмкін. Өз жауабыңызды дәлелдеңіз. ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ ЕББҚ оқушы (есту, көру, ойлау қабілеті) тапсырманы саралау арқылы орындайды. | оқушылар өздері сөйлейтін елге қатысты мәселелерге байланысты баяндама жасайды. Жұптық жұмыс жасауда ЕБҚ оқушыларға жұпты таңдауда қолдау көрсетіледі | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ЕББҚ оқушы өз таңдауы бойынша қалаған сұрағына жазбаша жауап жазады. ЕББҚ оқушыға мадақтау арқылы қолдау көрсетіледі. | Танымдық ақрпараттық мәтіндер Ақпараттық карточкалар Кесте Үлестірмелі қағаздар | ||||||||
Бекіту | Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Ғылыми-техникалық прогресс және қазіргі заманның жаһандық проблемалары | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | ||||||||
Кері байланыс | « Білімді стикер». Мына сұрақтар бойынша жауап береді. - Не білдім? - Не білемін? - Не білгім келеді? | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект |