Білім беру ұйымының атауы
|
|
Пәні:
| Дүниежүзі тарихы
|
Бөлім:
| Қазіргі кездегі ғылыми технологиялар. Қазіргі заманғы ақпараттық технологиялар.
|
Педагогтің аты-жөні:
|
|
Күні:
|
|
Сынып: 11
| Қатысушылар саны:
| Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
| Қазіргіғылымныңперспективтісалалары
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
| 11.4.3.3 робототехника және космонавтиканың мемлекеттердің бәсекеге қабілетті дәрежесіне әсерін зерттеу;
11.4.3.4 ғылымның заманауи тенденция ларының дамуын түсіндіру үшін "гендік инженерия", "нанотехнология", "энергияның балама көздері" ұғымдарын қолдану
|
Сабақтың мақсаты
| Тақырып бойынша жаңа білімді тереңдету және алу;
Әртүрлі ақпарат көздерімен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру;аналитикалық және коммуникативті дағдыларды дамыту;
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі//уақыты
| Педагогтің әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
|
Ұйымдасты
ру
Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
| Сәлемдесу.
Оқушыларды түгелдеу.Сабаққа назарларын аудару Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
Ой шақыру:
Сабақтың негізгі сұрақтары:
1. Технологияны дамыту нәтижесінде қоғам алдында тұрған қиындықтар туралы сарапшылар анықтаған негізгіидеяларды тұжырымдау.
Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру.
| Оқушылар өз жауаптарын ұсынады
ЕББҚ оқушыны өзін сыныптан шеттетілгендей сезінбеуі үшін мұғалімнің үстеліне жақын, мінез-құлқы жайлы балалардың тобына орналастыру.
| ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
| Мұғалім презентациясы
|
Жаңа білім
| Мәтінмен жұмыс
Тапсырма. Уақыт кестесімен жұмыс
Тарихтың әр кезеңіне сипаттама беріңіз:
Тек жаттығу
Ғылым
Ғылымның тәжірибеден гөрі басым болуы
Тәжірибенің ғылымнан гөрі басым болуы
Ғылым мен практиканың тандемі
ЕББҚ оқушыға қолдау көрсету мақсатында суреттің үлкен нұсқасын ұсынамын.
20 ғасырдағы ғылымның дамуы
Хронология
1942 - АҚШ-тағы алғашқы ядролық реактор жасалды.
1953 - генетикалық код сақталатын ДНҚ-ның молекулалық құрылымы зерттелді. Бұл жаңалық гендік инженерияның дамуын бастады.
1957 - ғарышқа алғашқы спутниктің ұшырылуы (КСРО).
1961 - ғарышқа адамның алғашқы ұшуы (КСРО).
1965 - алғашқы ғарыштық серуен (КСРО).
1969 - адамның Айға ұшуы (АҚШ).
1976 - дербес компьютер пайда болды.
Қазіргі әлемдегі ғылымның рөлі
Тәжірибе
+
Ғылым
=
Өзгерістер
| Уақыттыңқиындықтары Инновацияныңқажеттілігі Өмірбойыбілімалу
| ЕББҚ маңызды кездесетін термин сөздерді атайды не жазып көрсетеді
Тарихи жағдайды ескере отырып, бұл өзгерістерге қандай факторлар әсер етті?
САЯСИ
|
| ЭКОНОМИКАЛЫҚ
|
| ӘЛЕУМЕТТІ
|
|
| Мәтінмен жұмыс Дескриптор:
- Тарихтың әр кезеңіне сипаттама береді; Оқушылар хронологиялық тапсырмалар орындайды
Дескриптор:
Оқушылар тарихи жағдайды ескере отырып, бұл өзгерістерге қандай факторлар екенін анықтайды; Жұптық жұмыс жасауда ЕБҚ оқушыларға жұпты таңдауда қолдау көрсетіледі
| ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ЕББҚ оқушы өз таңдауы бойынша қалаған сұрағына жазбаша жауап жазады.
ЕББҚ оқушыға мадақтау арқылы қолдау көрсетіледі.
| Қазақстандағығылымизерттеулердіңнегізгібағыттары
http://www.naukakaz.kz/edu/napravleniya
Ғылымныңбілугемаңызды11 жаңасаласыhttps://www.factroom.ru/facts/31766
Адамзаттыңжаһандықмәселелері
https://geographyofrussia.com/globalnye-problemy-chelovechestva-2/
|
Бекіту
| Сабақты қорытындылау
Үйге тапсырма
Ғылым мен техниканы одан әрі дамытудың ықтимал салдарын ескере отырып, қоғам алдында қандай қиындықтар бар?
| Сабақтың тақырыбын қорытындылау
| «Ең үздік жауап»
| Ақпараттық карточка
|
Кері байланыс
| « Білімді стикер». Мына сұрақтар бойынша жауап береді.
- Не білдім?
- Не білемін?
- Не білгім келеді?
| Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
| Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды
|
А4, конспект
|