Главная страница
Навигация по странице:

  • СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

  • ЗМІСТ. Розділ І. Теоретичні основи роботи соціального педагога з дітьми із особливими потребами


    Скачать 222.5 Kb.
    НазваниеРозділ І. Теоретичні основи роботи соціального педагога з дітьми із особливими потребами
    АнкорЗМІСТ.doc
    Дата10.08.2018
    Размер222.5 Kb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаЗМІСТ.doc
    ТипДокументы
    #22767
    страница3 из 3
    1   2   3

    2.2 Організація та методи роботи соціального педагога з дітьми із особливими потребами

    Однією з головних завдань соціального педагога полягає в у створенні таких соціально-педагогічних умов, які сприятимуть внутрішньому управлінню індивіда, досягненню ним своїх цілей, реалізації різних типів поведінки, гнучкої адаптації.

    У дітей з особливими потребами виникають загальні особистісні проблеми, які мають таку основну специфіку:

    1. Комплекс неповноцінності, відчуття неспроможності виконувати важливі людські функції, підвищена потреба в захисті;

    2. Відчуття несхожості на інших, відчуженість від інших;

    3. Почуття самотності внаслідок обмеженості контактів із зовнішнім світом, підлеглість у контактах, низький рівень симпатії;

    4. Екзистенційні проблеми, відчуття втрати життєвого смислу.

    Загальною рисою, яка обєднує ці проблеми, є те, що всі вони повязані з недостатнім опануванням життєвих умінь і навичок, невмінням адаптуватися в навколишньому світі, неможливістю використовувати особистісні ресурси для розязання життєвих завдань. Наведені вище особистісні проблеми можна вирішувати за допомогою різних психологічних методів – консультування, бесіди, гри, різних видів групової роботи, тренінгів. Так, зокрема, мені хотілося б зупинитися на тренінгових методах, які є дуже ефективним засобом роботи з групами, оскільки сприяють підвищенню активності і розкриттю учасників, отриманню зворотного звязку від членів групи, створенню атмосфери довіри щирості і конфіденційності того, що відбувається в групі. А також дають змогу зрозуміти інших і свою власну особистість. Розроблюючи програми тренінгів для дітей з особливими потребами, доцільно врахувати такі характеристики:

    • час настання інвалідності;

    • характер реакції на інвалідність (емоційна, когнітивна, поведінкова);

    • важкість порушень (діапазон обмежень, спричинених захворюванням або дефектам);

    • рівень інтелектуального та емоційного розвитку;

    • дотримання логічної послідовності тренінгових занять.

    Всі тренінги, які проводяться з дітьми з особливими потребами, нехай це буде навчання інструментальним навичкам або корекція емоційних і поведінкових шаблонів, мають основну спільну особливість – це можливість інтезації в суспільство, можливість не почувати себе одиноким, можливість взаємодіяти з іншими і відчути себе корисним[20 с. 73].

    Тематика тренінгу для дітей з особливими потребами може суттєво відрізнятися в залежності від стану здоровя учасників групи. Так, для розумово відсталих дітей можна проводити тренінги, спрямовані на вироблення життєвих умінь, під якими мається на увазі оволодіння вміннями самообслуговування, навичками елементарної гігієни, елементарних дій і спілкування з оточуючими.

    Показовим у цьому прикладі є тренінг “Yearning for life” (штат Північна Кароліна) для людей із затримкою психічного розвитку. Він спрямований на вироблення вмінь і навичок повсякденної поведінки. У тренінгу використовуються такі методи як:

    • активні розвиваючі;

    • відеодопомога і рольові ігри, які допомагають учасникам розвивати обмежені мовні вміння і навчатися взаємодіяти;

    • рольові ігрові ситуації, взяті з реального життя, що мають дуже простий сценарій;

    • багатоманітність репетиційних завдань, які дозволяють вивчити та запамятати інформацію.

    Загалом тренінгова програма базується на 5 кроках для вирішення проблем, таких як: вміння розслабитися, глибоко вдихнути, використати позитивне самопідкріплення (сказати собі що – небуть приємне); індентифікувати проблему; подумати про рішення; обрати і використати рішення.

    Ці кроки розглядаються по одному в кожну сесію занять і відпрацьовуються до тих пір, поки не настане черга наступного кроку. Кожен крок пояснюється в найпростішій для розуміння формі.

    Іншим прикладом можуть слугувати тренінги, які побудовані у відповідності з використанням певного терапевтичного методу впливу у психології[20 с. 174].

    Як приклад можна навести терапію музикою і мистецтвом, яка розглядається в біхевіористичному напрямку як засіб набуття компенсаторних навичок. Останні стимулюють доступні для формування фізичні і психічні функції, розвиваючи через них і ті, що недоступні для безпосереднього впливу. Процес творчості дає змогу:

    • побудувати адекватну Я – функцію;

    • усвідомити особистісні переживання;

    • збудувати творчі сили, виявити оригінальність, сформувати здатність розкриватися духовно. Виробити гнучкіть психічних функцій;

    • набути соціальних навичок і вмінь;

    • адаптуватися до соціального та професійного життя.

    Позитивна для тренінгу, побудованого на основі образотворчого мистецтва, полягає в тому, що уражені відчуття (психологічні, сенсорні, слухові, кінестетичні) підсилюються розвиненими, які, завдяки своїй енергетичності, поширюють свій позитивний вплив. Завдання цього тренінгу зводяться до таких:

    • вивільнення негативних станів;

    • реконструювання та закріплення особистісного “Я” – через процес образотворчого саморегулювання, самопізнання і самопозбавлення від деструктивних станів;

    • підвищення самооцінки;

    • встановлення позитивних емоційних стосунків з оточуючими.

    Велике місце в тренінгах образотворчого мистецтва відводиться спілкуванню учасників, і таким чином реконструюється соціально адаптивна поведінка особистості кожного учасника. Основне ж місце посідають такі компоненти як колір, кольорова гама, вибір матеріалу для малюнка (крейда, вугілля, пастель, монофарби, туш, масляні фарби, акварель і т.п.) і художній стиль, у якому виконана дана композиція. Заняття побудовані таким чином, щоб діагностувати існуючі стани учасників, запропонувати намалювати певні почуття, висловити в малюнках певне відношення до оточуючих, дослідити структуру своєї особистості, навчити новому досвіду, скоректувати певний тип поведінки і пристосувати її до навколишніх умов, розвинути здібності учасників тренінгу[16 с. 143].

    Музикотерапія – це засіб підвищення соціальної активності, комунікативних здібностей особистості, її адекватної соціалізації у суспільстві. Окрім цього, це засіб корекції функціональних, рухових, психогенних або соціальних відхилень, джерело активізуючої творчості. Виділяють такі механізми лікувальної дії музики:

    • катарсис;

    • вплив на емоційний стан;

    • підвищення доступності для свідомого переживання психо і соціально-динамічних процесів.

    Основні аспекти застосування музикотерапії: блокування процесу комунікацій із соціальним оточенням; підготовка і підтримка при релаксації; аутогенне тренування, подолання тривожних станів, корекція астенії, внутрішньої напруги, стресових станів[22 с. 54]

    Можна виділити такі форми групових вправ, як:

    а) музично-рухові ігри та вправи. Мета таких занять – стимуляція та концентрація уваги, координація аудіовізуальної, моторної і тактильної корекції людини, створення умов для комунікації та взаємодії з оточенням (фольклорні, популярні танці, звукові сигнали тарілки, барабани, гонг і т.п.);

    б) психічна і саматична релаксація за допомогою музики. Ця вправа має три складові: психологічну, музичну і біозвукову. Психологічний вплив здійснюється через яскраву й образну уяву формул самонавіювання, спрямованих на розслаблення мязів тіла (фрагметни записів голосів пташок, тварин, образи природи);

    в) вокальне вираження – спів. Мета таких занять – заняття напруги, гармонізація особистості, позитивний психічний і соматичний вплив на дихання, серцеву діяльність, травлення. Груповий спів передбачає анонімність співака, але орієнтує на групу, дає можливість приєднатися до неї, встановити соціальний контакт, викликає почуття безпечної самореалізації (пісні, які мають просту та приємну мелодію, живий темп, відповідну тональність);

    г) рецептивне сприйняття музики. Допомагає зняти внутрішній конфлікт, сприяє стабілізації особистості, активному сприйманню власної особистості. Слухання музики можна поєднувати з одночасним спостереженням пластичного кольорового руху (класичні твори).

    Прикладами вправ також можуть бути музичне малювання, пантоміма під музику, рухова драматизація під музику (пісні, сюжет яких можна зобразити рухових елементах), дихальні вправи з музичним супроводом.

    Таким чином, терапія образотворчим мистецтвом та музикою використовується як засіб реставрації почуттів, гідності, набуття стресотолерантності, як засіб реабілітації та реадаптації[16 с. 34].

    Психодіагностичні дослідження, проведені у дітей з особливими потребами показали, що багато з них мають психологічні проблеми, які потребують заходів корекції. Серед них можна назвати:

    - підвищена потреба у захисті;

    • спрямованість переживань у минуле;

    • невпевненість у собі;

    • відповідальність за прийняття рішення найчастіше перекладається на оточуючих;

    • низька осмисленість життя (методика смисложиттєвих орієнтацій);

    • у міжособових стосунках спостерігаються підлеглі відношення;

    • низький рівень емпатії;

    • конфліктність поведінки.

    Це були лише декілька прикладів психокорекційнї роботи, яка сприяє інтеграції людини з особливими потребам в суспільство. Насправді ж видів терапії і заходів психокорекційної роботи є незліченна кількість, оскільки кожен тренінг, кожна програма, кожен метод, що застосовується, розрахований на певний тип аудиторії. Єдине, що нам хотілося підкреслити, це те, що групова психокорекційна робота є надзвичайно ефективним засобом інтеграції у суспільство[19 с. 39].

    Отже, особливість роботи соціального педагога з учнями з особливими потребами полягає у створенні таких соціально-педагогічних умов, які сприятимуть внутрішньому управлінню індивіда, досягненню ним своїх цілей, реалізації різних типів поведінки, гнучкої адаптації. Треба створити атмосферу безпеки, в якій відсутнє зовнішнє оцінювання. Але соціальний педагог не може вирішувати за учня його проблеми, він повинен допомогти особистості визначити особисту позицію, сформувати незалежність від зовнішнього впливу, формувати впевненість у собі, сприяти само актуалізації у подоланні перешкод. Учень з особливими потребами, що адекватно оцінює своє становище і усвідомлює свою самоактуалізацію, досягає душевного і психічного здоров’я, стає соціально повноцінною особистістю.

    ВИСНОВОК

    1. Отже виходячи з вищезазначеного можна зробити висновок, що існуюча в Україні система спеціального навчання і виховання орієнтується на державні вимоги до загальноосвітньої підготовки учнів. Особливості психічного і фізичного розвитку дітей обумовлюють специфіку організації, змісту, методів навчання і виховання цих дітей, виключають можливість прямого використання як програмно-методичної документації, розробленої для загальноосвітніх шкіл, так і відповідних стандартів освіти. Розробка Державного стандарту спеціальної освіти забезпечить дітям з особливими потребами (з порушеннями зору, слуху, з мовною патологією, з розумовою недостатністю, затримкою психічного розвитку, дитячим церебральним паралічем) рівні можливості для отримання ранньої корекційної допомоги, здобуття освіти.

    2. Перебуваючи в умовах інтернатного закладу або на вихованні у сім’ї, діти-інваліди та їх сім’ї деякою мірою ізольовані від суспільства і позбавлені можливості вести повноцінний образ життя у відкритому середовищі, яке аж ніяк не відповідає їхнім особливим потребам. З роками повільна і невпинна гуманізація суспільної свідомості, а також досягнення в різних галузях науки і техніки поставили питання про необхідність інтеграції людей з психофізичними вадами, як соціальної групи, з рештою суспільства, тобто про їхню соціальну реабілітацію. З метою надання спеціальної допомоги таким дітям простежується тенденція створення різних навчально-виховних закладів (діагностично-реабілітаційні або навчально-реабілітаційні центри, дитсадки-школи-інтернати, навчально-виховні комплекси, класи інтегрованого навчання). Чільне місце належить оновленню змісту спеціальної освіти. У ряді випадків, насамперед у допоміжних школах і школах для дітей з затримкою психічного розвитку, зміст освіти нерідко перевищує пізнавальні можливості учнів.

    3. Провідним компонентом соціальної роботи з даною категорією дітей є формування індивідуальності, її соціалізація з урахуванням потенційних можливостей і потреб кожної дитини. Побудова взаємозв’язків дитини з мікросередовищем і макросередовищем, розвиток її збережених психофізичних можливостей здійснюється шляхом розширення сфери спілкування, організації дозвілля, творчої та ігрової діяльності, допомоги у самообслуговуванні і пересуванні, забезпечення ліками і продуктами харчування, організації оздоровлення. У даній роботі розглянуті і проаналізовані основні проблеми соціально-педагогічної реабілітації дітей з обмеженими можливостями, що існують на рівні суспільства в цілому, пов'язані з регіональними умовами і їхнім найближчим оточенням. Ідеї спільного навчання можуть бути використані й у таких формах роботи як клубі спілкування, творчі лабораторії, ігротеки, літні табори, гуртки з декоративно-прикладної, художньої та літературної творчості, дитячі журнали, конкурси і фестивалі художньої творчості, бібліотечне обслуговування тощо.

    СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

    1. Бех І. «Гуманізація спеціальної освіти аномальних дітей як соціально-педагогічна проблема. // Дефектологія».Київ- 1996.

    2. Богданов С. Соціальний захист інвалідів. Український та польський

    3. Безпалько О.В. «Соціальна педагогіка в схемах і таблицях»-К.,2003.

    4. Виховання дітей з особливими потребами у сім’ї Держ. соц. Служба. – К., 1998

    5. Волинець Л.С. Соціальне серіцтво в Україні: експертна оцінка та аналіз існуючої системи утримування та виховання. К. – 1998

    6. Довідник соціального працівника мережі центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді столиці щодо соціальної роботи з дітьми та молоддю з функціональними обмеженнями у м. Києві. — К., 2007. — 75 с.

    7. Єременко О.О. Соціальна політика як регулятор взаємовідносин окремих інститутів. К ,2002.

    8. Іванова І. Б. Соціально-психологічні проблеми дітей-інвалідів. — К. : Логос, 2000. — 87 с.

    9. Капська А.Й. Соціальна педагогіка: Підручник. – Київ: Центр навчальної літератури, 2003. – 256с.

    10. Капська А.Й. Соціальна робота: деякі аспекти роботи з дітьми та молоддю: Навчально – методичний посібник – К.: УДЦССМ, 2001. – 220с.

    11. Класному керівнику: як провести ігри Ніна Яременко; упоряд. : Л. Шестова, Н. Чиренко. – К.: Шк.. світ, 2009. – 128.

    12. Технології роботи з різними категоріями клієнтів центрів соціальних служб для молоді: Методичний посібник С.В. Толстоухова, О.О. Яременко, О.В. Вакуленко та ін. – К.: ДЦССМ, Державний ін-т проблеми сім’ї та молоді, 2003. – 88с.

    13. Кроки до компетентності та інтеграції в суспільство: наук. метод. зб. ред. кол.: Н. Софій, І. Єрмаков та ін. — К. : Контекст, 2000. — 336 с.

    14. Прийомні сім’ї для дітей – сиріт з функціональними обмеженнями О.О.Яременко (кер. авт. кол.), Н.М. Комарова, Р.Я. Левін та ін. – К.: Український ін-т соціальних досліджень, 2001. – 120с.

    15. Проблемы социально-психологической и профессиональной адаптации студентов и аспирантов с нарушенным зрением в современном вузе: материалы Всерос. науч./практ. конф. студентов, аспирантов и тифлопедагогов под ред. В. К. Рогушина. — СПб. : издво РГПУ им. А. И. Герцена, 2000. — 165 с.

    16. Соціальна реабілітація молоді з обмеженою дієздатністю За загальною редакцією Толстоухової С.В., Пінчук І.М. – К.: УДЦССМ, 2000. – 184с.

    17. Соціально – педагогічна робота з дітьми та молоддю з функціональними обмеженнями. Навчально – методичний посібник для соціальних працівників і соціальних педагогів За ред. проф. А.Й. Капської. – К.: ДЦССМ, 2003. – 168с.

    18. Соціально – психологічна робота з дітьми та молоддю з обмеженими можливостями потребами – К.: Держсоцслужба, 2005. – 108с.

    19. Специальная педагогика: учеб. пособие для студ. высш. пед. учеб. заведений Л. И. Аксеонова, Б. А. Архипов, Л. И. Белякова и др.; под ред.Н. М. Назаровой. - 2е изд., стереотип. - М.: Изд. центр «Академия», 2001. — 400 с.

    20. Таланчук П. М., Кольченко К. О., Нікуліна Г. Ф. Супровід навчання студентів з особливими потребами в інтегрованому освітньому середовищі: навч.метод. посіб. — К. : Соцінформ, 2004. — 128 с.

    21. Технології роботи з різними категоріями клієнтів центрів соціальних служб для молоді: Методичний посібник С.В. Толстоухова, О.О. Яременко, О.В. Вакуленко та ін. – К.: ДЦССМ, Державний ін-т проблеми сім’ї та молоді, 2003. – 88с

    22. Форми і методи соціальної роботи в системі центрів соціальних служб для молоді за заг. ред. С. В. Толстоухової, І. М. Пінчук. — К. : УДЦССМ, 2000. — 128 с.



    1   2   3


    написать администратору сайта