Главная страница

бумага. Курсова_чіт2. Розробка моделей процесу виробництва цегли


Скачать 2.28 Mb.
НазваниеРозробка моделей процесу виробництва цегли
Анкорбумага
Дата01.05.2022
Размер2.28 Mb.
Формат файлаdocx
Имя файлаКурсова_чіт2.docx
ТипДокументы
#506554
страница7 из 16
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   ...   16

4 РОЗРОБКА КОНЦЕПТУАЛЬНОЇ МОДЕЛІ



Концептуальна (змістовна) модель - це абстрактна модель, яка визначає структуру модельованої системи, властивості її елементів і причинно-наслідкові зв'язки, властиві системі і суттєві для досягнення мети моделювання.

Концептуальна модель може створюватись за допомогою побудови UML-діаграм. UML - це мова візуального моделювання, яка призначена для спеціалізації, візуалізації, проектування та документування компонентів програмного забезпечення, бізнес процесів та ін систем .

Мова UML ґрунтується на загальних принципах моделювання складних систем і особливостей процесу об'єктно-орієнтованого аналізу і проектування.

Концептуальна модель UML включає в себе такі частини:

  • основні будівельні блоки мови;

  • правила їх поєднання;

  • деякі загальні для всієї мови механізми.



4.1 Розробка UML-діаграми варіантів використання


UML-діаграму варіантів використання (use-case diagram) будують під час вивчення технічного завдання, вона складається з графічної діаграми, яка описує дійові особи і прецеденти, а також специфікації, що представляє собою текстовий опис конкретних послідовностей дій (потоку подій), які виконує користувач при роботі з системою.

Специфікація буде основою для тестування і документації, а на етапах проектування вона доповнюється і оформляється у вигляді діаграми. Також, use-case діаграма досить проста, щоб її міг зрозуміти замовник, отже її можна використовувати для узгодження ТЗ (адже діаграма описує функціональні вимоги до системи).

На діаграмі використання зображуються:

  • актори - групи осіб або систем, що взаємодіють з системою, що описується;

  • варіанти використання (прецеденти) - сервіси, які система надає акторам;

  • коментарі;

  • відносини між елементами діаграми.

Найбільш типові помилки це:

  • неправильне використання відносин розширення і включення

  • розробка діаграми з точки зору програміста, а не користувача. У сценаріях повинні використовуватися назви елементів управління (видимі користувачеві)

  • мало опрацювання сценаріїв, що включає відсутність або недостатня кількість альтернативних послідовностей та опис дій користувача без вказівки конкретних елементів інтерфейсу системи і відсутність описів реакції системи в сценаріях .

UML-діаграма варіантів використання, що розроблена для виробничої системи виробництва цукерок, представлена на рисунку 4.1.

На діаграмі представлено два актора, це: Працівник та Виробнича лінія.

Працівник виконує операції із прийому сировини зі складу, управління виробничим процесом, що включає завантаження сировини на лінію, контроль за якістю продукції та переробку відходів, а також відвантаження продукції на зберігання.

Варіанти використання Виробничої лінії, що відповідають етапам виробництва цукерок, являють собою: приготування цукеркових мас,формування цукерок (виготовлення корпусів), глазурування цукерок,загортання, розфасовка і упаковка.

. Зазначені варіанти використання для розширеного опису виробничого процесу поділяються також на проміжні етапи виробництва. Які описані в пункті 4.2.



Рисунок 4.1-UML-діаграма варіантів використання виробництва цукерок.

4.2 Розробка UML-діаграми класів


Діаграма класів (Class diagram) -це статична структурна діаграма, яка описує структуру системи, що демонструє класи системи, та різні методи її залежності від класів. Бувають різні точки зору на побудову діаграм класів,які залежать від цілі застосування:

  • концептуальна точка зору - діаграма класів описує модель предметної області, там присутні тільки класи прикладних об'єктів;

  • точка зору специфікації - діаграма класів застосовується при проектуванні інформаційних систем;

  • точка зору реалізації - діаграма класів містить класи, використовувані безпосередньо в програмному коді (при використанні об'єктно-орієнтованих мов програмування).

Діаграма класів- це ключовий елемент в об'єктно-орієнтованому моделюванні. В діаграмі класи представлені в рамках,які містять три компоненти:

  • У верхній частині написано ім'я класу. Ім'я класу відцентровується, напівжирним шрифтом. Імена класів починаються з великої літери.

  • Посередині розташовуються поля класу. Вони вирівнюються по лівому краю і починаються з маленької літери.

  • Нижня частина містить методи класу. Вони також вирівнюються по лівому краю і пишуться з малої літери [19].

На рисунку 4.2 представлено UML- діаграму класів управління технологічним процесом.

Клас «виробнича лінія» пов’язаний зв’язком наслідування з чотирма класами, а саме: «приготування цукеркових мас;», «формування цукерок», «глазурування цукерок» та «загортання, розфасовка і упаковка». Тобто, він може використовувати всі доступні їм методи. В свою чергу класи «приготування цукеркових мас;», «формування цукерок», «глазурування цукерок» та «загортання, розфасовка і упаковка» наслідують метод «перевірка дотримання норм» та «відбракування» від класу «контроль якості».

Між класами «приготування цукеркових мас;», «формування цукерок», «глазурування цукерок» та «загортання, розфасовка і упаковка» стоїть зв’язок залежності, тобто клас, на який направлена стрілка залежить від попереднього класу, з якого ця стрілка виходить. Це означає, що від класу-постачальника напряму залежить робота залежного класу і у випадку,якщо робота не виконується першим класом,то другий клас не почне свою.



Рисунок 4.2 – UML-діаграма класів

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   ...   16


написать администратору сайта