Тексерді:________________
Тексерді:сабақ
Білім беру ұйымының атауы
| «Алмалыбақ ауылындағы орта мектеп-гимназия» КММ
| Пәні:
| Әліппе
| Бөлім:
| Әліппе кезеңі
| Педагогтің аты-жөні:
| Ережепова А.М
| Күні:
| 17.11.2021ж
| Сынып: 1 Л
| Қатысушылар саны:
| Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы:
| Ғ дыбысы және әрпі
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:
| 1.1.5.2 сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтау, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізу;
1.2.1.2* оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану;
1.2.5.1* мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру;
1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу
| Сабақтың мақсаты:
| Сөйлеу б/да дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтайды, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізеді.
Оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолданады.
Мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қояды, сұраққа жауап береді.
Жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазады
| Сабақ барысы
| Сабақтың кезеңі/уақыты
| Педагогтің әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Сабақтың басы (1–7 мин)
| (Ұ) Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. Психологиялық ахуал орнату. Қарлығашқа ұқсайық,
Кәне, қанат қағайық.
Ұшып-ұшып алайық, Орнымызға қонайық.
Сабақтың күтілетін нәтижесімен таныстыру:
– Балалар, сендер бүгін берілген сөзді, сөйлемді, мәтінді буындап, тұтас оқисыңдар. Әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазасыңдар. Сызба-модель арқылы сөйлемдер құрап оқисыңдар.Оқулықта жазуға берілген тапсырмаларды дәптерге өздіктеріңнен көшіріп жазасыңдар.
|
Оқушылар мұғалімнің оқыған өлең жолдары мен іс-әрекетін қайталайды.
|
Қолдау
|
| Білу және түсіну
Сабақтың ортасы (26 мин)
| 1-критерий. Дыбыстық талдау жасайды.
Оқылым.
Оқулықтың 64-бетінде оқуға берілген сөздер мен мәтінді оқушылардың дұрыс, тұтас оқуына қолдау жасау.
Дескриптор:_Берілген_сөздерді_тұтас_оқиды.-Берілген_сөздерге_жалғау_жалғау_арқылы_оның_мағынасы_өзгеретінін_біледі.3-критерий.'>Дескриптор:_-Берілген_сөздерді_тұтас_оқиды._-Берілген_сөздерге_дыбыстық_талдау_жасайды.2-критерий._Берілген_сөздерді_тұтас_оқып,_оған_жалғау_жалғайды'>Дескриптор:
-Берілген сөздерді тұтас оқиды.
-Берілген сөздерге дыбыстық талдау жасайды.
2-критерий. Берілген сөздерді тұтас оқып, оған жалғау жалғайды.
Бағанда берілген сөздерге «ы» дыбысын жалғап оқуды қадағалау. Өзгеріске түскен дыбысты анықтау, дыбыстық талдау жасау.
тарақ – тарағы тауық – тауығы моншақ – моншағы
Дескриптор:
Берілген сөздерді тұтас оқиды.
-Берілген сөздерге жалғау жалғау арқылы оның мағынасы өзгеретінін біледі.
3-критерий. Каллиграфиялық талаптарға сай жазады.
Жазылым
3-тапсырма.
Сызба бойынша сөздерден сөйлем құрау. Құраған сөйлемдерін дәптерге көшіріп жазу.
Талғат шаңғы алды. Ағам шалғы тартты.
Дескриптор:
-Сызба бойынша сөздерден сөйлем құрайды.
- Құраған сөйлемді дәптерге жазады.
4-критерий. Мәтін құрап оқиды.
Оқылым
Орны ауыстырылып берілген сөйлемдерден мәтін құрап оқу.
| Күтілетін нәтижені мұқият тыңдайды.
Әр буындағы дыбыстарды тұтастырып, «бір дыбыс» сияқты қосып, яғни дауыссыздан дауыстыға қарай және дауыстымен үндестіріп оқиды. Буындарды жеке тұтас сөздегі айтылуымен оқиды. Әрбір дыбысты естіп, әріпті көріп, өздігінен саналы оқиды. Сөздің соңына «ы» дыбысын жалғап, «қ» дыбысының «ғ» дыбысына өзгеруіне назар аударып оқиды. Өзгеру себебін түсіндіреді. Оқыған сөздердегі «ғ» әрпінің орналасу орнын анықтап, дыбыстық талдау жасайды. Оқушылар жазу дәптеріндегі тапсырмаларды орындайды: үлгі бойынша сөздер мен сөйлемдерді жазады. Оқулықта жазуға берілген тапсырманы дәптерге көшіріп жазады. Сөйлемдерді ретімен орналастырып мәтін құрап оқиды: Қарлығаш – құс. Қарлығаш адамды қатерден сақтайды. Ол – адамға дос. Сөйлем санын анықтайды.
«Ғ» дыбысы кездесетін сөзге дыбыстық талдау жасайды.
| Қолдау
Қолдауды қажет ететін оқушыларға көмек беру. Бағыт беріп отыру.
Сөздерді сызбаға сәйкес дұрыс орналастырып, оқуда жәрдемдесу. Қолдауды қажет ететін оқушыларға көмек беру.
Мақтау Қолдау көрсету
|
Оқулық Кеспе әріптер, буындар Суреттер Оқулық
Сызба, оқулық
Жазу дәптері
|
Қолдану
Жинақтау
Талдау
| Сабақтың соңы (7 мин)
| Бекіту және саралау Саралау тапсырмасымен жұмыс ұйымдастыру:
деңгей:
Буындардан сөздер құрап, оқы (соғым, сағым, сағыз, тоғыз, тоғай). Сөздерге дыбыстық талдау жаса.
деңгей:
Сөздерден сөйлемдер құра.
деңгей:
Сөйлемдермен шағын мәтін құра.
| Оқушылар өздеріне берілген саралау тапсырмаларын орындайды. 1-деңгейдегі оқушылар буындардан сөздер құрап, оқиды. «Ғ» әрпінің сөздегі орнын анықтап, дыбыстық талдау жасайды.
2-деңгейдегі оқушылар құраған жаңа сөздерден сөйлемдер құрайды. 3-деңгейдегі оқушылар құраған сөйлемдерден шағын мәтін
құрайды.
|
Қолдауды қажет ететін оқушыларға көмек беру.
|
Саралау тапсырмалары
|
| Рефлексия
| Сабақта өзіне қызықты, қиналған, түсініксіз болған тұстарын жазып береді.
|
| Паровоз тақтасы
| Тексерді: _______________
Білім беру ұйымының атауы
| «Алмалыбақ ауылындағы орта мектеп-гимназия» КММ
| Пәні:
| Әліппе
| Бөлім:
| Әліппе кезеңі
| Педагогтің аты-жөні:
| Ережепова А.М
| Күні:
| 19.11.2021ж
| Сынып: 1 Л
| Қатысушылар саны:
| Қатыспағандар саны:
| |