Главная страница
Навигация по странице:

  • Сабақ барысы Сабақтың кезеңі/уақыты Педагогтің әрекеті

  • Сабақтың басы (1–7 мин) (Ұ) Ұйымдастыру кезеңі

  • Сабақтың күтілетін нәтижесімен таныстыру

  • Білу және түсіну

  • Дыбыстық талдау жасайды.

  • 2-критреий. Мәтінді буындап, тұтас оқиды. Оқылым.

  • 3-критерий. Каллиграфиялық талаптарға сай жазады. Жазылым

  • Сабақтың соңы (7 мин)

  • Рефлексия «Серпілген сауал» әдісі

  • Тексерді: ______________

  • Сабақ барысы Сабақтың кезеңі/уақыты

  • Білу және түсіну.

  • 2-критерий . Каллиграфиялық талаптарға сай жазады. Жазылым

  • 3-критерий. Орны ауыстырылып берілген сөйлемдерден мәтін құрап оқиды .Оқылым Орны ауыстырылып берілген сөйлемдерден мәтін құрап оқу.Дескриптор

  • 15.11-20.11 Әліппе ҚМЖ. Тексерді


    Скачать 177.23 Kb.
    НазваниеТексерді
    Дата23.01.2022
    Размер177.23 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла15.11-20.11 Әліппе ҚМЖ.docx
    ТипДокументы
    #339832
    страница4 из 5
    1   2   3   4   5

    Сабақтың тақырыбы:

    Ж дыбысы және әрпі

    Оқу бағдарла- масына сәйкес оқыту мақсаттары:

    1.1.5.2 сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтау, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізу;

    1.2.5.1* мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру;

    1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу

    Сабақтың мақсаты:

    Сөйлеу б/да дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтайды, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізеді.

    Мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қояды, сұраққа жауап береді.

    Жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазады

    Сабақ барысы

    Сабақтың кезеңі/уақыты

    Педагогтің әрекеті

    Оқушының әрекеті

    Бағалау

    Ресурстар

    Сабақтың басы (1–7 мин)

    (Ұ) Ұйымдастыру кезеңі:

    1. Сәлемдесу.

    2. Оқушыларды түгендеу.

    Психологиялық ахуал орнату.

    «Үндемес» ойыны.

    Оқушылар шеңбер жасап тұрады. Оқушылар біртіндеп үстел үстіндегі ойынды бейнелейтін суретті алады. Алған суретті бір-біріне көрсетпеуі керек. Сосын сол суреттегі ойынды қимылмен

    көрсетеді.

    Сабақтың күтілетін нәтижесімен таныстыру:

    – Балалар, сендер бүгін сюжетті сурет бойынша әңгіме құрайсыңдар. Құраған әңгімелеріңнен сөйлемді, сөйлемнен жаңа үйретілетін дыбысы бар сөзді бөліп аласыңдар. Бөлініп алынған сөзге дыбыстық талдау жасайсыңдар. «Ж ж» дыбысының айтылу ерекшелігін білесіңдер. Оны

    дауысты, дауыссызға ажыратасыңдар.

    «Ж ж» дыбысының таңбасы – оның әрпімен танысасыңдар.

    «Ж ж» әрпін көркем жазып үйренесіңдер.



    Басқа оқушылар ойынның атауын, қай жыл мезгілінде ойналатынын айтуы қажет. Тапқан оқушы ойынды жалғастырады.


    Қолдау



    Суреттер

    Білу және түсіну

    Сабақтың ортасы

    (26 мин)

    Қолдану


    Жинақтау


    1-критерий.

    Дыбыстық талдау жасайды.

    1. Сурет бойынша әңгіме құрау.

    2. Әңгімені сөйлемдерге талдау. Сөйлем санын анықтау.

    3. Бір сөйлемді сөздерге талдау. Сөйлемдегі сөз санын анықтау.

    4. Өтілетін жаңа дыбысы бар «жалау» сөзіне дыбыстық талдау жасау.

    5. Сөзді буынға бөліп, жаңа дыбыстың орнын анықтау.

    6. «Ж» дыбысының айтылу ерекшелігімен танысу.

    7. «Ж» дыбысының таңбасы – оның әрпімен танысу.

    Дескриптор:

    -Сурет бойынша әңгіме құрайды.

    -Сөйлемдегі сөздер санын анықтайды.

    -Жалау сөзіне дыбыстық талдау жасайды.

    2-критреий. Мәтінді буындап, тұтас оқиды.

    Оқылым.

    1. Оқулықтың 65-бетінде берілген сөздер мен мәтінді мұғалімнің оқушылармен бірге буындап, тұтас оқуы.

    1. «Ж» дыбысының сөздегі орнын (сөз алдында, ортасында ) оқушылардың өздіктерінен табуына мүмкіндік жасау.

    2. Сөз мағынасымен жұмысты перспективті қатардағы сөздермен ұйымдастыру. Сөздің соңына (жел –жер), сөз басына (Ажар – Олжас), сөз алдына (қожа – олжа) тиісті дыбысты қосу арқылы оның мағынасы өзгеретінін түсіну.

    Дескриптор:

    -Берілген мәтінді буындап, тұтас оқиды.

    -Тиісті дыбысты қосу арқылы оның мағынасы өзгеретінін түсінеді.

    3-критерий. Каллиграфиялық талаптарға сай жазады.

    Жазылым

    1. Оқулықтағы «ж» әрпінің таңбалануына назар аудару.

    2. «Ж» әрпін тақтаға жазып көрсету.

    3. «Ж» әрпін ауада жазып көрсету.

    Жазу дәптерімен жұмысты ұйымдастыру.

    Дескриптор:

    -Ж әрпінің таңбалануына назар аударады.

    -Дәптердегі тапсырмаларды орындайды.

    Күтілетін нәтижені мұқият тыңдайды.

    1. Оқушылар сюжетті сурет бойынша әңгіме құрайды: «Тауда шаңғы жарысы өтті. Балалар шаңғымен сырғанады. Мәредегі жалауға Жарас бірінші болып жетті».

    2. Әңгімені сөйлемдерге талдайды: Құраған әңгімелерің неше сөйлемнен тұрады? (3).

    3. Осы сөйлемдердің ішіндегі бір сөйлемді (Мәредегі жалауға Жарас бірінші болып жетті.) сөздерге талдайды: Бұл сөйлемде 6 сөз бар.

    4. Өтілетін жаңа дыбысы бар «жалау» сөзіне дыбыстық талдау жасайды: алдымен «жа-лау» деп буынға бөледі.

    5. «Жа-» бірінші буынын айтып, қай дыбыс созылмай айтылып тұрғанын табады.

    6. «Ж» дыбысының айтылу ерекшелігімен танысады.


    1. Әр буындағы дыбыстарды тұтастырып, «бір дыбыс» сияқты қосып, яғни дауыссыздан дауыстыға қарай және дауыстымен үндестіріп оқиды.

    1. Буындарды жеке тұтас сөздегі айтылуымен оқиды.

    2. Әрбір дыбысты естіп, әріпті көріп, өздігінен саналы оқиды.


    1. Оқушылар жазу дәптеріндегі тапсырмаларды орындайды: үзік сызықтарды бастырып жүргізу арқылы «ж» әрпінің бас және кіші әрпін жазады. Үлгі бойынша сөздер мен сөйлемдерді жазады.



    Қолдау

    Қолдауды қажет ететін оқушыларға көмек беру.

    Оқушыларға әріптің сұлбасын жасауда қажет болған жағдайда

    көмек беру.

    Қолдауды қажет ететін оқушыларға көмек беру.

    Оқушыларға қолдау көрсету.
    Мақтау, қолдау

    Суреттер, оқулық


    Сызба

    Ермексаз


    Сызба, оқулық

    Оқулық Жазу дәптері

    Сабақтың соңы

    (7 мин)




    Бекіту және саралау

    «Менің алғашқы сөздігім» кітабынан «жаңа – ескі», «жарық – қараңғы», «жуан – жіңішке» сөздерінің түсіндірмесін тауып оқуына қолдау көрсету.

    Саралау тапсырмасымен жұмыс ұйымдастыру:

    1. деңгей:

    Жуан сөзіне мағынасы қарама-қарсы сөзді тауып айт (жіңішке).

    1. деңгей:

    Жуан, жіңішке, жаңа, жарық сөздеріне дыбыстық талдау жаса.

    3-деңгей:

    Жуан, жіңішке, жаңа, жарық сөздерінің бірімен сөйлем құра.


    Оқушылар өздеріне берілген саралау тапсырмаларын орындайды.



    1. деңгейдегі оқушылар мұғалімнің көмегімен «жуан» сөзіне мағынасы қарама-қарсы сөзді сөздіктен тауып айтады.

    2. деңгейдегі оқушылар жуан, жіңішке, жаңа, жарықсөздеріне

    дыбыстық талдау жасайды.

    3-деңгейдегі оқушылар жуан, жіңішке, жаңа, жарық сөздерінің бірімен сөйлем құрайды.





    «Менің алғашқы сөздігім» көмекші құралы
    Саралау тапсырмалары

    Әліппе. Үнтаспа.

    «Атамұра», 2020

    Рефлексия

    «Серпілген сауал» әдісі бойынша сабақты бекітуші сұрақтар қойылады.

    Аты аталған оқушылар сұрақтарға жауап береді.




    Сұрақтар жазылған қағаздар

    Тексерді: ______________


    Білім беру ұйымының атауы

    «Алмалыбақ ауылындағы орта мектеп-гимназия» КММ

    Пәні:

    Әліппе

    Бөлім:

    Әліппе кезеңі

    Педагогтің аты-жөні:

    Ережепова А.М

    Күні:

    20.11.2021ж

    Сынып: 1 Л

    Қатысушылар саны:

    Қатыспағандар саны:

    Сабақтың тақырыбы:

    Ж дыбысы және әрпі

    Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

    1.1.5.2 сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтау, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізу;

    1.2.5.1* мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру;

    1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бірбірімен байланысын көркем жазу

    Сабақтың мақсаты:

    Сөйлеу б/да дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтайды, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізеді.

    Мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қояды, сұраққа жауап береді.

    Жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазады







    Тәрбиелік: ана тілін, Отанын, халқын, мәдениеті мен салт-дәстүрін құрметтей біледі.

    Сабақ барысы

    Сабақтың кезеңі/уақыты

    Педагогтің әрекеті

    Оқушының әрекеті

    Бағалау

    Ресурстар

    Сабақтың басы

    (1–7 мин)

    (Ұ) Ұйымдастыру кезеңі:

    1. Сәлемдесу.

    2. Оқушыларды түгендеу.

    Психологиялық ахуал орнату.

    «Жалған/ақиқат» ойыны. Оқушыларға пікірлер айтылады, ал оқушылар пікірді тыңдап, «жалған» не «ақиқат» екенін айтады. Мысалы:Жарыста соңғы болып келген ойыншы жеңеді.(жалған) Жолға шығарда тәтті тағамдар, газдалған сусын алған дұрыс. (жалған) Нағыз дос саған жақсылық ойлайды (ақиқат) т.б.

    Сабақтың күтілетін нәтижесімен таныстыру:

    – Балалар, сендер бүгін берілген сөзді, сөйлемді, мәтінді буындап, тұтас оқисыңдар. Әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазасыңдар. Сызба-модель арқылы сөйлемдер құрап оқисыңдар. Оқулықта жазуға берілген тапсырмаларды дәптерге өздіктеріңнен көшіріп жазасыңдар. Мағынасы қарама-қарсы сөздерді табасыңдар



    Оқушылар мұғалімнің айтқанын тыңдап, «жалған» не «ақиқат» екенін айтады.


    Қолдау




    Білу және түсіну.

    Сабақтың ортасы

    (26 мин)
    Қолдану


    Жинақтау

    1-критерий. Дыбыстық талдау жасайды.

    Оқылым.

    Оқулықтың 66-бетінде оқуға берілген сөздер мен мәтінді оқушылардың тұтас оқуына қолдау жасау.

    Дескриптор:

    -Буындарды жеке тұтас сөздегі айтылуымен оқиды.

    - Әрбір дыбысты естіп, әріпті көріп, өздігінен саналы оқиды.

    2-критерий. Каллиграфиялық талаптарға сай жазады.

    Жазылым

    Жазу дәптерінде берілген тапсырманы орындау. Бағанда берілген сөздерге тиісті сөздерді қойып, дәптерге көшіріп жазу.

    Дескриптор:

    - Оқушылар жазу дәптеріндегі тапсырмаларды орындайды: үлгі бойынша сөздер мен сөйлемдерді жазады.

    - Оқулықтан көшіріп жазуға берілген тапсырманы орындайды. Тиісті сөздерді тауып, көшіріп жазады:

    жақсы адам жуас қой жаман дос жаңа киім

    3-критерий. Орны ауыстырылып берілген сөйлемдерден мәтін құрап оқиды.

    Оқылым

    Орны ауыстырылып берілген сөйлемдерден мәтін құрап оқу.

    Дескриптор:

    - Орны ауыстырылып берілген сөйлемдерден мәтін құрап оқиды.

    -Дәптердегі тапсырмаларды орындайды.

    Күтілетін нәтижені мұқият тыңдайды.

    1. Әр буындағы дыбыстарды тұтастырып, «бір дыбыс» сияқты қосып, яғни дауыссыздан дауыстыға қарай және дауыстымен үндестіріп оқиды.



    1. Оқушылар жазу дәптеріндегі тапсырмаларды орындайды: үлгі бойынша сөздер мен сөйлемдерді жазады.

    2. Оқулықтан көшіріп жазуға берілген тапсырманы орындайды. Тиісті сөздерді тауып, көшіріп жазады:

    жақсы адам жуас қой жаман дос жаңа киім

    Орны ауыстырылып берілген сөйлемдерден мәтін құрап оқиды: Ат жарысы басталды.

    • Бас қамшыны, бас!

    Алда келе жатқан кім?


    Қолдау


    Қолдауды қажет ететін оқушыларға көмек беру.
    Бағыт беріп отыру.

    Қолдауды қажет ететін оқушыларға көмек беру.

    Мақтау

    Қолдау көрсету



    Оқулық

    Оқулық

    Жазу дәптері Суреттер




    Сабақтың соңы (7 мин)




    Бекіту және саралау.

    Саралау тапсырмасымен жұмыс ұйымдастыру:

    1-деңгей:

    Сұраққа жауап бер.

    «Жолға шығатын адамды кім дейді?» сұрағына толық жауап бер.

    2-деңгей:

    «Жолаушы» сөзіндегі «ж» дыбысының орнын және буын санын анықта. Сөзді буынға бөл.

    3-деңгей:

    Жолаушыға қандай тілектер айтылатынын тауып айт.

    Оқушылар өздеріне берілген саралау тапсырмаларын орындайды.

    1-деңгейдегі оқушылар «Жолға шығатын адамды жолаушы дейді»

    деп жауап береді.

    2-деңгейдегі оқушылар жолаушы

    сөзіндегі «ж» әрпінің орнын және

    буын санын анықтайды.

    3-деңгейдегі оқушылар «Жолың

    болсын!» тілегін тауып айтады.

    Қолдауды қажет

    ететін оқушыларға

    көмек беру.

    Саралау

    тапсырмалары

    Рефлексия

    Мен .........білдім.

    Мен......... білгім келеді.

    Мен ...............білдім.

    Сабақтың бағалау критерийіне

    сәйкес бағдаршам түстерін белгілейді және себебін түсіндіреді.

    Өзін-өзі бағалайды.

    смайликтер


    1   2   3   4   5


    написать администратору сайта