ТЕЛА. Тромбоемболія легеневої артерії (4 год)
Скачать 334 Kb.
|
Вінницький національний медичний університет ім. М. І. Пирогова Кафедра хірургії медичного факультету №2 Модуль 2: ТОРАКАЛЬНА, СЕРЦЕВО-СУДИННА, ЕНДОКРИННА ХірургІЯ Змістовий модуль 4. Судинна хірургія Методична розробка для практичного заняття № 13 Тема: Тромбоемболія легеневої артерії (4 год) Автор Доцент, канд. мед. наук Сандер С.В. Асистент, канд. мед. наук Феджага О.П. Затверждено на засіданні кафедри «____ » __________ 200 року. Протокол № _______ І. Актуальність теми Тромбоемболія легеневої артерії (ТЕЛА) — одна з найтяжчих патологій, що потребує невідкладної медичної допомоги. Виникаючи при різноманітних захворюваннях, нерідко ускладнюючи післяопераційний період, перебіг вагітності і пологів, ТЕЛА є однією з причин госпітальної летальності. Частота виявлення ТЕЛА, за даними автопсії, серед населення великих міст становить 4,5-12%. Однак патологоанатомічні дані не віддзералюють дійсну частоту її виникнення, оскільки не всі випадки ТЕЛА закінчуються летально. Згідно з даними Національного реєстру США, ТЕЛА є причиною госпіталізації майже 200-250 тис. хворих і 50 тис. летальних випадків щороку. За клінічними даними, частота її виявлення коливається від 9,2 до 12,4%, залежно від профілю стаціонару. Окрім того, упродовж останніх років у розвинутих країнах спостерігають стійку тенденцію до зростання частоти виявлених випадків ТЕЛА завдяки поліпшенню діагностики, значному збільшенню кількості оперативних втручань, у тому числі у пацієнтів із групи ризику. Крім значної поширеності легеневу емболію характеризує надто висока летальність, яка, залежно від форми легеневої емболії сягає 27-65% і в середньому становить 20-28%. Слід визнати, що швидкість розвитку каскаду патологічних процесів при ТЕЛА досить висока, однак їм можна запобігти, якщо вчасно встановити діагноз і вдало лікувати. Це потребує від практичних лікарів постійної уваги, всебічного врахування чинників, що сприяють ТЕЛА, та адекватних дій за підозри на неї. Не менш актуальною є проблема виникнення стійкої легеневої гіпертензії та формування хронічного легеневого серця у хворих після епізоду ТЕЛА. Цей аспект проблеми — лікування післятромбоемболічної легеневої гіпертензії — привертає все більшу увагу фахівців унаслідок зростання кількості хворих, які перенесли гостру ТЕЛА, і високих показників інвалідності серед них. ІІ. Цілі заняття: Студент має знати:
Студент має вміти:
ІІІ. Забезпечення вихідного рівня знань-умінь Література: Основна:
Додаткова:
Тести для перевірки вихідного рівня знань
2. При гострому тромбозі показано все, окрім:
3. Флеботромбоз це:
4. Найнебезпечнішим для життя ускладненням тромбофлебіту є:
5 При висхідному тромбофлебіті вену перев’язують:
6. Найбільш частою причиною розвитку тромбоемболії легеневої артерії є тромбофлебіт:
7. Назвіть основну ознаку тромбоза глибоких вен гомілки:
8. Нормальний венозний тиск в нижніх кінцівках при вертикальному положенні складає:
9. Найбільш гемодинамічно важливі венозні судини гомілки:
10. В післяопераційному періоді у жінки, 50 років, перенесла 3 дні тому холецистектомію з інтраопераційною холангіографією, розвинулась задишка, загрудинні болі, кашель з харкотинням «іржавого» кольору. АТ-110/70 мм рт.ст., пульс –90 уд./хв., число дихань - 30 в 1 хв., субфебрилітет. Яка ймовірна причина такого стану?
11. У хворої 60 років на третій день після венектомії з приводу тромбофлебіту підшкірних вен раптово з'явилося відчуття браку повітря. Шкіра стала спочатку різко ціанотичною, а потім попелястого кольору. Виражене психомоторне збудження, тахіпное, загрудинний біль. Яке ускладнення післяопераційного періоду виникло?
12. Хвора 68 років прооперована з приводу гострого холециститу при наявності супутньої патологїї - гіпертонічної хвороби II ст., ІХС. атеросклеротичного атеросклерозу. правобічної стегнової грижі, варикозного розширення вен нижніх кінцівок. Перші 3 дні післяопераційного періоду сприятливі. На 4 добу виявились ознаки гіпостатичної пневмонії. На 6 добу раптово розвинулось падіння серцевої діяльності з ціанозом верхньої половини тіла та втратою свідомості. Пульс 140/ хв. АТ - 60 мм рт.ст. Екстренні реанімаційні заходи виявились безуспішними.
13. У хворого 45 років з постгеморагічною анемією (дві доби тому переніс операцію в зв’язку із закритою травмою черевної порожнини і розривом печінки) незабаром після переливання еритроцитарної маси з’явився біль у грудях, кровохаркання і пропасниця. Яка найбільш імовірна причина гемотрансфузійного ускладнення?
14. У хворого гострим абсцесом лівої легені під час сильного кашлю виник різкий біль в грудній клітці, блідість шкіри з синюшним відтінком. При огляді хворого: ліва половина грудної клітки відстає в акті дихання. Аускультативно зліва вислуховується бронхіальне дихання з амфоричним відтінком, при перкусії визначається коробочний звук. Пульс –120/хв., АТ – 70/30 мм рт.ст.Яке ускладнення виникло у хворого?
15. У хворого 58 років, який лікується з приводу гострого тромбофлебіту нижньої кінцівки, ранком при вставанні з ліжка з’явився сильний біль за грудиною, ціаноз обличчя та верхньої половини тулуба, колаптоїдний стан. Об’єктивно: пульс 110/хв, слабкого наповнення та напруження, ритмічний АТ – 80/60 мм рт.ст. Тони серця глухі, ритмічні. Аускультативно: на всьому протязі легеневих полів прослуховуються вологі хрипи. На ЕКГ – підвищення зубця ST у лівих відведеннях з коронарним зубцем Т. На рентгенограмі органів грудної клітки – високе стояння купола діафрагми у сполученні з симптомом Вестмарка. Яка гостра патологія виникла у хворого?
16. У хворого 45 років після тупої травми грудної клітки з переломом грудини виникли слабкість, гіпотонія, ціаноз верхньої половини тулуба, надимання вен шиї. При плевральній пункції вміст відсутній. Пульс –120/хв., ритмічний, слабкого наповнення. Який діагноз найбільш імовірний?
17. У хворого 69 років, на 6 день після простатектомії раптово появились задуха, ціаноз обличчя, біль за грудиною. Об’єктивно: дихання часте, АТ – 90/60 мм рт.ст., пульс – 110/хв., на ЕКГ – ознаки перевантаження правих відділів серця. Черговий лікар викликав реанімаційну бригаду, підозрюючи тромбоемболію легеневої артерії. Що мав би зробити лікуючий лікар для попередження цього ускладнення?
18. Чоловік 32 років під час фізичного навантаження зненацька відчув задуху, біль в лівій половині грудної клітки, серцебиття. Об’єктивно: стан важкий, АТ – 100/70 мм рт.cт., пульс – 100/хв., дихання –28/хв., ліва половина грудної клітки відстає в акті дихання, перкуторно: зліва – високий тимпаніт. Що може бути причиною даного стану?
19. Хвора 67 років, шість днів тому назад перенесла надпіхвову ампутацію матки з приводу її фіброміоми. Страждає ІХС, варикозною хворобою нижніх кінцівок. Раптово з’явився інтенсивний біль в лівій половині грудної клітки з поширенням у ліве плече, ядуха. Через деякий час виник сухий надсадний кашель. Чим зумовлене погіршення стану хворої?
20. У стаціонарі знаходиться хворий віком 58 років з ангіографічно доведеною емболією дрібних гілок легеневої артерії. 4 доби назад хворий переніс аденомектомію. Методом вибору в лікуванні його буде призначення:
21. У хворої 64 років діагностований рак шлунка, вона готується до радикальної операції. Має місце супутня патологія: посттромбофлебітичний синдром, набряково-больова форма, в анамнезі – тромбоемболія легеневої артерії 3 роки тому. Вкажіть найбільш ефективний метод профілактики розвитку у хворої повторної ТЕЛА у післяопераційному періоді після радикальної операції на шлунку?
Термінологія.'>IV. Зміст навчання Структурно-логічна схема теми Термінологія.
V. Орієнтовна основа дії Етіологія та патогенез В основі патофізілогічних змін при емболії легеневої артерії є обтурація її емболом чи тромбом, що спричинює развиток гіпоксемії та легеневої артеріальної гіпертензії. Як наслідок розвивається перевантаження правих відділів серця та формування гострої правошлуночкової недостатності. Патофізіологічною основою інфаркту легенів є також обтурація легеневої артерії та її дрібних гілок за відсутності сформованих обхідних шляхів кровотоку. У низці випадків інфаркт легенів, очевидно, формується при обтурації бронхіальних артерій і їхніх гілок. У клінічній практиці емболію легеневої артерії та її гілок частіше спостерігають без інфаркту легенів. Інфаркт легенів формується зазвичай через 24-48 год від моменту емболії ЛА. Упродовж 6-9 діб починається його організація, що в 90% випадків призводить до розвитку пневмонії. У 30% хворих спостерігають виникнення ателектазу легенів, а у 5-7% — їх абсцедування з формуванням емпієми плеври. Зазначений патофізіологічний механізм розвитку хвороби зумовлює формування низки тяжких синдромів — гострої дихальної та серцевої недостатності. В основі розвитку гострої дихальної недостатності (ГДН) та гострого розладу кровообігу при ТЕЛА — порушення перфузії легенів, що прямо залежить від величини та локалізації ембола. Це призводить до формування легеневої артеріальної гіпертензії, значного порушення вентиляційно-перфузійних співвідношень та погіршання газообміну. Однак механічна перешкода легеневому кровобігу емболом не єдина в основі патогенезу ДН та визначення тяжкості стану хворих. Важливе значення мають реакції легень і системи кровообігу на сам ембол та продукування ним і агрегатами клітин крові біологічно активних субстанцій (серотонін, гістамін, простагландини, ейкозаноїди тощо). У відповідь на це виникає генералізований артеріолоспазм у малому колі кровообігу та колапс судин великого кола. Клінічними ознаками цього є підвищення тиску в ЛА на тлі зниження системного артеріального тиску. Як безпосередня реакція на біологічно активні речовини виникає формування бронхіолоспазму - рефлекс Ейлера - Лільєстранда, що призводить до ДН обструктивного генезу. Формується гостра правошлуночкова недостатність через його напружену роботу для подолання високого легеневого опору. Збіднений легеневий кровообіг призводить до зменшення наповнення лівого шлуночка та синдрому малого серцевого викиду. Це стає причиною колаптоїдного стану, спричинює зменшення вінцевого кровотоку, що може проявлятися тяжкою ішемією міокарда, аж до розвитку фібриляції серця. Ембол зазнає впливу з боку фібринолітичної системи легенів, яка сприяє його розчиненню. У разі порушення коагуляційних властивостей крові може виникнути зворотне явище, коли розміри емболу збільшуються завдяки відкладенню на них нових шарів фібрину. Роль рефлекторних реакцій у патогенезі та розвитку тяжкої серцево-легеневої недостатності незаперечна, про це свідчать такі дані: при масивній ТЕЛА лише у 16,2% хворих спостерігають її блискавичну форму, гостру — 56,5% і спокійний перебіг — у 27,3% пацієнтів, тоді як при тромбоемболії дрібних гілок у 20-30% хворих розвивається клініка гострого легеневого серця, що неможливо пов'язати із об'ємом виключеної із кровообігу легеневої тканини. Комбінація механічного фактора та рефлекторного спазму легеневих судин призводить до зниження артеріального тиску через зменшення притоку крові до лівих відділів серця. Зазначені механізми патогенезу ТЕЛА зумовлюють до формування ГДН та порушення кровообігу. Кожний другий хворий з ТЕЛА перебуває в шоковому стані. |