Главная страница
Навигация по странице:

  • Стисла технічна характеристика

  • Видалення облою та контроль якості сосок

  • Чищення прес-форм

  • Характеристики

  • Вимоги до матеріалів і комплектуючих виробів

  • Основні заходи, що забезпечують безпечне проведення технологічних процесів

  • Отчет по практике. Виробництво сосок дитячих формових з фланцем


    Скачать 380 Kb.
    НазваниеВиробництво сосок дитячих формових з фланцем
    АнкорОтчет по практике
    Дата08.04.2021
    Размер380 Kb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаPraktikaotchet_KievGuma.doc
    ТипДокументы
    #192722

    МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ ТА НАУКИ УКРАЇНИ

    НАЦІОНАЛЬНИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ УКРАЇНИ

    «КИЇВСЬКИЙ ПОЛІТЕХНІЧНИЙ ІНСТИТУТ»
    ЗВІТ
    з виробничої практики на ООО "Киевгума"

    на тему: «Виробництво сосок дитячих формових з фланцем»

    Виконав:

    студент 3 курсу

    групи ХЛ-21

    Гнатович А.А.

    Керівник практики від НТУУ „КПІ”

    ас. Кушнір О.М.


    Київ – 2017

    ВСТУП
    Гумові вироби виготовляють з гумових сумішей. Гумові суміші отримують шляхом змішування каучуків з інгредієнтами. В якості інгредієнтів використовуються різні наповнювачі, пластифікатори, прискорювачі пластифікації, вулканізатори, прискорювачі вулканізації, фарбники. Конкретно - це сірка, сажа, мазут, гудрон, мастильні масла, каніфоль, смоли та інші матеріали.

    Крім каучуку в якості сировини використовують також регенерат - продукт переробки старих гумових виробів (в основному, шин) і вулканізованих відходів гумового виробництва. У пластичному стані регенерат здатний змішуватися з каучуком та інгредієнтами і знову вулканізуватись. Регенерат використовують для повної або часткової заміни каучуку при виробництві багатьох гумових виробів. Таким чином у різних видах гуми знаходиться від 10 до 98% каучуку. Решта складових інгредієнти, регенерату і армуючи елементи - натуральні або хімічні волокна у вигляді тканин, ниток, шнурів. Технологія виготовлення гуми складається з чотирьох стадій:

    - різання каучуку на шматки і приготування інгредієнтів (подрібнення, просіювання, сортування, зважування);

    - приготування гумової суміші в герметичних гумозмішувачах і на каландрах (валках);

    - Формування (на валках для листової гуми, або в прес-форм для штучних виробів) ;

    - вулканізація ;

    - завершальна і дуже відповідальна операція, яка може відбуватися в пресах, котлах і автоклавах при температурі 130-160ºC і тиску 18-20 МПа, але може відбуватися і при тиску 3-6 МПа.

    Існує також вулканізація з використанням тиску 3-6 МПа. Існує також вулканізація з використанням високочастотних коливань і радіації. Якість гуми про це поліпшується, але цей спосіб дуже дорогий. При вулканізації сірка з'єднується з молекулами каучуку, зшиваючи їх у тривимірну структуру, яка називається гумою. Саме при вулканізації гума набуває основної якості - можливості подовжуватися. Гумові вироби напів - витримують за допомогою певної техніки. За допомогою каландрів отримують листову гуму; за допомогою черв'ячних пресів - труби, шланги, шнури, гумовані кабелі; за допомогою пресів та прес-форм - штучні вироби: ущільнювачі, штепселі, прокладки і т.п .. Існують також спеціальні машини та пристрої для виготовлення складних виробів, наприклад ізоляційних рукавичок, взуття, спецодягу і т.д..

    1 ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПІДПРИЄМСТВА

    Історія підприємства бере свій початок в 1930 р На території, яку займає нашим підприємством, був заснований завод під назвою "Киевкаучук", який став швидко розвиватися і вже в 1931 р був прийнятий в систему Главрезинопрома Наркомату важкої промисловості. Завод став називатися "Красный резинщик".

     У 1994 році підприємство було реорганізовано у ВАТ "Київгума", а в 2008 році в ТОВ "Київгума".

    У 2013 році був здійснений плановий перенесення виробничих потужностей з м. Києва на нову виробничу площадку розташовану за адресою: м.Бровари, вул. Кутузова, 127.

    Завдяки багаторічному досвіду, постійного розвитку, оновленню технології та виробничої бази, на сьогоднішній день ТОВ "Київгума" є підприємством державного масштабу, лідером у своїй галузі.

    "Киевгума" випускає понад 2,5 тис. найменувань продукції для всіх галузей промисловості: медичні вироби з гуми і латексу, спорттовари, вироби для сільського господарства; нафтогазової галузі, залізничного транспорту; засоби індивідуального захисту (килими і галоши діелектричні рукавички захисні і діелектричні), гумотехнічні формові і не формові вироби за замовленням споживача.

    Виробництво і продаж спорттоварів - ласти, маски, трубки. виробництв товарів санітарно-гігієнічного призначення.

    У рейтингу компаній - виробників виробів медичного призначення (ВМП) найбільш привабливим для співпраці на українському фармацевтичному ринку працівники аптек назвали ВАТ« Київгума ». Особливо високу оцінку співпраці з компанією «Київгума» дали працівники аптек Києва, Львова, Дніпропетровська, Донецька та Запоріжжя. За підсумками опитування персоналу фірм-дистриб'юторів «Київгума» посіла друге місце серед всіх представлених на українському ринку виробників ВМП.

    Київгума» випускає товари медичного призначення, які реалізуються через аптечну мережу і використовуються в закладах охорони здоров'я. Підприємство виробляє більше 100 найменувань ВМП. Серед них - хірургічні та анатомічні рукавички, кровоспинні джгути, грілки декількох моделей, міхури для льоду, гумові пробки для закупорювання флаконів з лікарськими препаратами, різні моделі сосок, всілякі гумові трубки, зонди та катетери, піпетки, еспандери, підкладна клейонка, бинти Мартенса і т. д.

    Важають, що в даний час в СНД є тільки два підприємства, які випускають таку продукцію: АТ «Альфапластік» в Москві і Армавирский завод гумових виробів.

    Продукція «Київгуми» практично повністю виробляється з імпортної сировини. Так, наприклад, з Росії імпортується 100% каучуку, який є основною сировиною для випуску більшості видів продукції, латекс підприємство купує в Сінгапурі та Малайзії.

    2 ВИРОБНИЦТВО СОСОК ДИТЯЧИХ ФОРМОВИХ З ФЛАНЦЕМ
    2.1 Технологічний процес виробництва

    Схема технологічного процесу




    2.2 Описування технологічного процесу
    Маточні гумові суміші, які призначені для виробництва сосок дитячих формових з фланцем зберігають на стелажах в умовах, що виключають їх забруднення у вигляді маркованих листів з указанням реквізитів: шифру суміші, номера закладки, дати виготовлення.

    Пластикація каучуку НК світлий креп 15 хвилин. Загрузка : кислота стеаринова, білила цинкові, антиоксидант агідол, тіурам Д/порошок протягом 5 хвилин. Вивантаження, охолодження та витримка протягом 4 годин. Розігрів суміші протягом 5 хвилин. Додавання сірки технічної меленої протягом 6 хвилин, вивантаження та охолодження готової суміші протягом 12 годин. Гумову суміш підігрівають на вальцях за режимом технологічним з одночасним введенням сірки. Для забезпечення рівномірного підігрівання гумової суміші та рівномірного розподілення сірки в ній провести 2-6 підрізувань за допомогою ножа.

    Підігріту гумову суміш зрізують з вальців у вигляді стрічки за допомогою механічних ножів.

    Вальці гумооброблювальні Пд 630 315/315(ГОСТ 14333-79).

    Призначення обладнання: Розігрівання гумової суміші.

    Стисла технічна характеристика:

    • діаметр та довжина робочої частини валків,мм 315*630;

    • фрікція 1:1.25

    • продуктивність при розігріванні, кг/год 44-132

    • допустиме розпірне зусилля на 1 см довжини робочої частини валків, Н, н/б 11000

    • разове завантаження суміші на вальці, кг, н/б 18

    • зазор між валками, що регулюються - максимальний, 10 мм

    • температура валків, що регулюються, ºС 35-150

    • тиск охолоджуючої води, МПа 0,6

    • витрати води максимальні, м3/год 1,0

    • потужність електродвигуна приводу вальців 31,2 кВт, кількість обертів за хвилину 1465

    • тиск повітря, МПа 0,45-1,0

    • споживча потужність, кВт 34

    • шлях гальмування валків при ненавантажених вальцях, об, н/б ¼

    • габаритні розміри вальців, мм

    • довжина 2400

    • ширина 1450

    • висота 1700

    Стрічка, зрізана з вальців охолоджується у ванні з 0,1% розчином ПМС-300 або КЕ-10-01 та за допомогою намотувального пристрою, вкладається на круглі металічні листи або листи «равлики», які встановлюються на візки-касети для вилежування та зберігання. Візки-касети закривають тканевими чохлами. Гумова стрічка вилежується не менше 6 годин. Допускається вилежування стрічки не менше 2 годин за умовою додаткового обдування повітрям з приточної вентиляції. Опуски повітроводів приточної вентиляції закривають чохлами. Кожен лист з гумовою стрічкою супроводжується паспортом із зазначенням номера закладки гумової суміші, дати виготовлення стрічки.

    Термін зберігання стрічки — не більше 2 діб.

    Габаритні розміри ванни для охолодження заготовок, мм 2400*400*600

    Соски виготовляються на машині фірми « Tungyu» (рис. 2.1) методом лиття під тиском у автоматичному режимі. При цьому виконуються наступні технологічні операції:

    • живлення пластифікатора гумовою сумішшю;

    • заповнення гумовою сумішшю прес-форми ( під час цієї операції включається вакуум-насос та відбувається вакуумування прес-форм;

    • вулканізація сосок;

    • знімання сосок у ящики та чищення прес-форм від випресовки (цю операцію виконує маніпулятор).

    При необхідності пресувальник вручну чистить за допомогою щипців прес-форм від випресовки, при цьому включає переривач такту.

    Режим вулканізації сосок:

    • температура сопла -80 ºС

    • температура маси при вприскуванні по зонах 80-120 ºС:

    • І зона 85 кг/40%

    • ІІ зона 85кг/50%

    • ІІІ зона 90кг/60%

    • Температура шнеку 40ºС

    • Температура вулканізації 133ºС ±2

    • Час вулканізації 300с

    • Вага дози 280 гр

    • Тиск вулканізації 200 кг/см2

    Пом’якшену воду отримують шляхом пропускання питної води через шар катіонітної іонообмінної смоли. Періодично шар смоли регенерують розчином хлористого натрію. Для відмивання сосок застосовують пом’якшену воду з жорсткістю, що не перевищує 0.5 мекв/л.

    Установка одержання пом’якшеної води.

    Габаритні розміри, мм – 2925*Ø720;

    Ємкість,м3 – 1,05;

    Продуктивність, т/год -1;

    Діаметр катіонітного фільтру, мм – 480;

    Висота шару катіонітного фільтру, мм – 1550;

    Готові соски після видалення випресовки сортують за зовнішнім виглядом у відповідності до регламенту та завантажують у промив очну машину у кількості 20-25 кг для відмивання у пом’якшеній воді та сушіння у відповідності з викладеними режимами.

    Видалення облою та контроль якості сосок

    Видалення облою з кожної соски ножицями та контроль якості сосок проводять у відповідності до ДСТУ 2832-94 (ГОСТ 3356-95).

    Соски пакують у короби у відповідності до ДСТУ 2832-94 (ГОСТ 3356-95).

    Комплекти для годування дітей доповнюють сосками, складають у споживчу тару та пакують у короби згідно з ТО У25.2-00152253.035-2002.

    Чищення прес-форм

    Прес-форми, що потребують чищення, витримують у гарячому (80-100ºС) 20% розчині їдкого натрію, ретельно промивають гарячою (50-70ºС) та холодною водою. Залишки гуми або нагару видаляють з поверхні прес-форм за допомогою тканини бавовняної, металевої щітки. Потім прес-форми промивають водою, сушать стисненим повітрям тиском не більше 0,4 МПа. Додатково прес-форми протирають ганчіркою, намоченою у спирті. Керни при необхідності чистять від нагару за допомогою фланелі намотаної на шток повітряної трубники. Ультразвукова ванна для миття прес-форм. Температура 80ºС, час миття 1 година.

    Соски миють у пральній машині Primus MB-44. Час миття сосок 1 година при температурі 60ºС, 15 кг сосок за одне навантаження. Сушать соски у машині барабанного типу при температурі 80ºС протягом 3 годин.
    3 КЛАСИФІКАЦІЯ, ОСНОВНІ ПАРАМЕТРИ ТА РОЗМІРИ СОСОК. ТЕХНІЧНІ ВИМОГИ
    Залежно від призначення соски виготовляють двох типів:

    • соски молочні, призначені для годування дітей;

    • соски-пустушки, призначені для заспокоєння дітей;

    Соски молочні можуть виготовлятися в двох виконаннях: для одягання на пляшечку та ті, які входять до складу комплекту для годування. Соски-пустушки виготовляються в залежності від виду фурнітури, що застосовується. Форма і розміри сосок повинні відповідати зразкам еталонам, затвердженим у певному порядку, і робочим кресленням на них. В залежності від розмірів соски можуть випускатися для трьох вікових категорій доношених дітей: до 3 міс., від 3 до 6 міс., старше міс. і для недоношених дітей.

    Соски не повинні мати швів. Молочні соски та балончики до сосок-пустишок, як правило, мають ребра жорсткості, краї рівномірно закатані у вінчик. Інші молочні соски, як правило, мають на фланці рівчаки та виступи, які виконують роль повітряного клапану. Молочні соски та соски-пустишки можуть виготовлятися з захисними ковпачками.
    Характеристики

    Міцніть сосок, міцність з’єднання балончика соски-пустишки з фурнітурою повинна бути не менше ніж 40 Н. Внутрішня поверхня сосок не повинна бути липкою. Інтенсивність запаху сосок не повинна бути більшою за два бали. Соски повинні бути стійкими до дезінфекції кип’ятінням. На поверхні сосок не повинні бути трихіни. Вміст N-нітрозоамінів та N-нітрозотворних не повинна перебільшувати норми зазначені у таблиці 2.



    Соски в упаковці підприємства-виробника повинні зберігати свою працездатність після перебування в умовах транспортування за температури від мінус 50ºС до плюс 50ºС і відносною вологістю повітря 98±2% за температури 25ºС. Призначений ресурс сосок повинен бути не менше ніж 1,5 місяця коли кількість циклів дезінфекції не більше за 75. Середній термін зберігання 1 рік. Критерій відмови – невідповідність вищезазначеним вимогам.

    Вимоги до матеріалів і комплектуючих виробів

    Комплектуючі вироби (кільце, шайба, захисний ковпачок) повинні відповідати вимогам нормативної документації чи робочим кресленням. Для виготовлення сосок повинні використовуватися латекс та каучук, дозволені органами охорони здоров’я для виробництва сосок.

    Рецептури гумових та латексних сумішей для виготовлення молочних сосок та балончиків для сосок-пустишок, матеріали для виготовлення комплектуючих виробів повинні мати дозвіл органів охорони здоров’я.


    Маркування

    На кожній індивідуальній упаковці повинно бути зазначено:

    • назву підприємства-виробника чи назву підприємства-виробника та його товарний знак;

    • умовне позначення виробу;

    • кількість виробів;

    • дату виготовлення (місяць, рік – дві останні цифри);

    • інструкцію для застосування та зберігання.

    На кожну коробку повинен бути наклеєний ярлик, на якому повинно бути зазначено:

    • назву підприємства-виробника чи назву підприємства-виробника та його товарний знак;

    • умовне позначення виробу;

    • кількість виробів;

    • дату виготовлення (місяць, рік – дві останні цифри);

    • штамп технічного контролю.

    Транспортне маркування – згідно з ГОСТ 14192 з нанесенням наступних доповнюючих позначень: назви і кількості виробів. Маркування сосок, призначених на експорт, повинне відповідати умовам договору між підприємством-виробником та зовнішньоекономічною організацією чи умовам контракту.

    Пакування

    У кожну коробку пакують не більше ніж 1000 штук сосок. У кожну коробку повинна бути вкладена інструкція для застосування та зберігання сосок, із розрахунку одна інструкція на 100 сосок. Дозволяється укладати соски у коробки без пакування, у цьому випадку висота пакування сосок не повинна перевищувати 200мм. Кожну коробку перев’язують шпагатом згідно з ГОСТ 17308 чи обклеюють стрічкою згідно з ГОСТ 18251 чи іншим допоміжними пакувальними матеріалами за нормативною документацією, таким чином, щоб вона не могла бути відкрита без руйнування цілостності упаковки.

    Коробки повинні бути спаковані в дерев’яні ящики згідно з ГОСТ 18573, ГОСТ 10350. Соски, що спаковані в коробки з гофрованого картону згідно з ГОСТ 7376, дозволяється транспортувати без пакування в дерев’яні ящики. Під час транспортування сосок у контейнерах та під час внутрішніх міських перевезень дозволяється транспортувати їх без пакування в дерев’яні ящики. Маса ящика повинна бути не більшою за 50 кг.

    Пакування сосок, що призначені на експорт, повинне відповідати умовам договору між підприємством-виробником та зовнішньоекономічною організацією чи умовам контракту.
    4 ЗАХОДИ З ОХОРОНИ ПРАЦІ ТА ТЕХНІКИ БЕЗПЕКИ
    Гумова суміш. Зберігання, підігрівання гумової суміші з введення сірки, повітряне охолодження та зберігання гумової стрічки. Запобігання утворювання в горючому середовищі (або внесення в нього) джерела запалювання. Застосування електрообладнання, яке відповідає вимогам пожежобезпечній зоні згідно ГОСТ 12.1.004 та ПУЕ. Будова молнієзахисту будівлі.

    Сірка технічна. При попаданні у організм можливе запалення слизових оболонок очей, верхніх дихальних шляхів та шлунково-кишкового тракту.

    Цинк стеариново-кислий. Подразнює шкіру, у вигляді пилу подразнює слизові оболонки та дихальні шляхи.

    Засоби безпеки. Наявність загально обмінної припливно-витяжної та місцевої вентиляцій, навчання та інструктаж робочих з охорони праці. Застосування індивідуальних засобів захисту органів дихання, спецодягу. Проведення попередніх та періодичних медичних оглядів осіб, які мають контакт зі шкідливими речовинами. Контроль за наявністю шкідливих речовин у повітрі робочої зони. Ті ж самі заходи безпеки приймаються при роботі з наступними речовинами: рідина поліметилсилаксанова ПМС-300, хлористий натрій, спирт, натрій їдкий технічний, кислота оцтова особливої чистоти.

    Основні заходи, що забезпечують безпечне проведення технологічних процесів

    До роботи допускаються особи, які пройшли інструктаж з охорони праці на робочому місці, навчання безпечним прийомам та методам роботи і перевірку знань.

    Періодичний інструктаж проводиться кожні 3 місяці, а перевірка знань працюючих вимогам безпеки – через кожні 12 місяців.

    Розпочинаючи роботу працівник повинен перевірити стан, справність та роботу:

    • загально-обмінної припливно-витяжної та місцевої вентиляцій;

    • освітлення робочого місця;

    • заземлення;

    • всіх захисних засобів частин обладнання, яке обертається або рухається;

    • кнопок «пуск» та «стоп» на пульті управління обладнання;

    • трубопроводів та комунікацій;

    • пристрою аварійної зупинки вальців, а саме: (при перевірці аварійної зупинки вальців шлях гальмування валків при ненавантажених вальцях не повинен перевищувати ¼ обертання валка);

    • стан інструменту, інвентарю, та контрольно-вимірювальних приладів.

    Працювати у засобах індивідуального захисту згідно з галузевими нормами. При роботі робоче місце тримати в чистоті, не захаращувати його і проходи.

    ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:

    • працювати при вимкненій вентиляції, на несправному обладнанні, без передбачених нормами засобів індивідуального захисту;

    • завантажувати обладнання більше норми;

    • залишати працююче обладнання без нагляду;

    • проводити чищення або ремонт комунікацій, яке знаходиться під тиском повітря або води;

    • проводити чищення або ремонт обладнання під час його роботи;

    • допускати до роботи сторонніх осіб;

    • переносити та переміщувати вантажні вище встановлених норм;

    • захаращувати проходи, проїзди, робоче місце матеріалами, напівфабрикатами, готовою продукцією.


    Граничні норми перенесення вантажу для чоловіків старше 18 років:

    • піднімання вантажу до 50 кг;

    • перенесення до 80 кг;

    • якщо вага вантажу від 50 до 80 кг, то відстань перенесення не повинна перевищувати 60м.

    Норми граничнодопустимих навантажень для жінок при переміщенні важких речей вручну:

    • переміщення вантажів при чергуванні з другою роботою (до 2х разів за годину) не більше 10кг;

    • переміщення вантажів постійно на протязі робочої зміни не більше 7 кг;

    Сумарна маса вантажу, який переміщується на протязі кожної години робочої зміни, не повинна перевищувати:

    • з робочої поверхні – 350 кг = 50 разів;

    • з підлоги – 175 кг = 25 разів.

    При виникненні загоряння або пожежі негайно сповістити пожежну команду за телефоном 5-11. При цьому назвати адресу об’єкту, вказати кількість поверхів будівлі, місце виникнення пожежі, обставини на пожежі, наявність людей, а також сповістити своє прізвище. Вжити заходи по евакуації людей та ліквідації загоряння засобами пожежогасіння, які маються на місці (вогнегасник ОХП-10, ОУ, пісок).

    Повідомити про пожежу диспетчера заводу за телефоном 5-43 або 3-00.

    При роботі на вальцях вальцювальник повинен:

    • завантажувати гумову суміш з боку більшої шестерні. При цьому не можна проштовхувати суміш рукою у зазор вальців;

    • при підрізуванні гумової суміші починати нижче вісьової лінії валка, тримаючи ніж у витягнутій правій руці, ліва рука при цьому заходиться вище лінії правої з ножем4

    • при загрозі аварії або нещасного випадку – відключити привід вальців за допомогою аварійного пристрою.

    При роботі на машині для лиття під тиском забороняється:

    • працювати при несправному блокуванні захисних гратів, несправному обладнані;

    • чистити пластифікатор під час руху плунжера;

    • при заправленні гумової стрічки у пластифікатор проштовхувати її у завантажувальну воронку раками або будь-яким предметом.

    Роботу на формоносіях проводити тільки при включеному перебивачеві такту. Луги добавляти в ванну з холодною водою. Роботи з розчином лугів здійснювати обережно, не допускаючи їх розбризкування.

    Вода, яка використовується для охолодження обладнання вважається умовно чистою і вертається в закриту систему водооборотню.
    ПЕРЕЛІК ПОСИЛАНЬ

    1. Оленев Б.А., Мордкович Е.М., Калошин В.Ф. Проектирование производств по переработке пластических масс. – М.:Химия, 1982, 256с.

    2. Технология резиновых изделий. – Л.: Химия, Ленинградское отд., 1991.-350с.

    3. Бортников В.Г. Основы технологии переработки пластических масс. – Л.:Химия, 1983, 304с.

    4. Переработка каучуков и резиновых смесей/Под ред. Вострокнутова Е.Г./,1980.-280с.

    5. ДСТУ 2832-94 Соски резинове и латексне детские


    написать администратору сайта