Главная страница
Навигация по странице:

  • Шкідливі виробничі фактори

  • 49. Вкажіть чим характеризуються небезпечні шкідливі виробничі фактори

  • 50. Вкажіть чим характеризуються небезпечні зони.

  • 51. Дайте визначення небезпечна ситуація, та з чим вона пов’язана

  • 52. Вкажіть за якими критеріями поділяють шкідливі виробничі фактори.

  • Закони України Про охорону праці. Про охорону здоров'я


    Скачать 136.19 Kb.
    НазваниеЗакони України Про охорону праці. Про охорону здоров'я
    АнкорOP.docx
    Дата12.08.2018
    Размер136.19 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаOP.docx
    ТипЗакон
    #22864
    страница8 из 8
    1   2   3   4   5   6   7   8

    47. Дайте визначення наступним термінам – небезпечний та шкідливий виробничий фактор

    Небезпечний виробничий фактор — виробничий фактор, дія якого за певних умов може призвести до травм або іншого раптового погіршення здоров’я працівника.

    Шкідливі виробничі фактори — фактори середовища і трудового процесу, які можуть викликати професійну патологію, тимчасове або стійке зниження працездатності, підвищити частоту соматичних та інфекційних захворювань, призвести до порушення здоров'я потомства.

    48. Вкажіть на які групи поділяють небезпечні та шкідливі виробничі фактори

    До фізичних небезпечних і шкідливих факторів належать: 

    – рухомі машини і механізми, рухомі частини виробничого обладнання, вироби, що пересуваються (матеріали, заготовки);

    • підвищена запиленість і загазованість повітря робочої зони;

    – підвищена чи знижена температура поверхонь обладнання, матеріалів, повітря робочої зони;

    • підвищені рівні шуму, вібрації, ультразвуку, інфразвукових коливань;

    • підвищений чи знижений барометричний тиск і його різкі зміни;

    • підвищена чи знижена вологість, рухомість, іонізація повітря;

    • підвищений рівень іонізуючих випромінювань, напруги в електромережі, статичної електрики, електромагнітних випромінювань, напруженості електричного і магнітного полів;

    • відсутність чи брак природного світла, знижена контрастність, пряма і відбита блискотливість, підвищена пульсація світлового потоку;

    • підвищені рівні ультрафіолетової та інфрачервоної радіації;

    • гострі краї, шершавість, задирки на поверхні заготовок, інструментів і обладнання;

    • розташування робочого місця на значній висоті відносно землі (підлоги);

    • невагомість.

    До хімічних небезпечних і шкідливих виробничих факторів належать хімічні речовини, які за характером впливу на організм людини поділяються на токсичні, подразнюючі, сенсабілізуючі, концерогенні і мутагенні. Ці хімічні речовини впливають на репродуктивну функцію людини. За шляхами проникнення в організм людини вони поділяються на ті, що проникають через органи дихання, шлунково-кишковий тракт, шкіряний покрив і слизові оболонки.

    До біологічних  небезпечних і шкідливих виробничих факторів належать патогенні мікроорганізми (бактерії, віруси, рикетсії, спірохети, грибки, найпростіші) та продукти їх життєдіяльності, а також макроорганізми (рослини і тварини).

    До психофізіологічних небезпечних і шкідливих виробничих факторів належать фізичні (статичні і динамічні) та нервово-психічні перевантаження (розумове перенапруження, перенапруження аналізаторів, монотонність праці, емоційні перевантаження).
    49. Вкажіть чим характеризуються небезпечні шкідливі виробничі фактори

    Небезпечні та шкідливі фактори характеризуються потенціалом, якістю, часом існування або дії на людину, імовірністю появи, розмірами зони дії.

    Потенціалом визначається виробничий фактор із кількісного боку, наприклад, рівень шуму, сила електричного струму, концентрація газів у повітрі, дисперсність пилу. Якість фактора відбиває його специфічні особливості, які впливають на організм людини. Це, наприклад, частотний спектр шуму, дисперсність пилу, рід електричного струму. Простір, де постійно діють або періодично виникають небезпечні й шкідливі фактори, які можуть діяти на людину, називають небезпечною зоною.
    50. Вкажіть чим характеризуються небезпечні зони.

    Небезпечна зона-це простір, в межах якого можуть діяти на працівника шкідливі або небезпечні чинники.

    Небезпечні зони можуть бути постійними або тимчасовими. Вони характеризуються геометричними розмірами, а змінні зони — ще й імовірністю виникнення. Небезпечні зони можуть бути локальними і розгорнутими. Локальною називається зона, розміри якої співвідносні з розмірами людини. Розгорнутою називається зона, що суттєво перевищує розміри людини.

    Небезпечні зони мають бути огородженими різними технічними засобами за контурами їх розмірів.

    До технічних засобів, що запобігають травмуванню людей у небезпечних зонах, належать різні види огородження, сигналізації, блокувальні пристрої і т. ін. В окремих випадках небезпечну зону дозволяється позначати спеціальними знаками або застережливими написами.
    51. Дайте визначення небезпечна ситуація, та з чим вона пов’язана

    Важливим поняттям в охороні праці е поняття про небезпечну ситуацію. Умови, за яких складається можливість дії на людину шкідливих і небезпечних факторів, визначає небезпечну ситуацію (небезпечний момент). Небезпечна ситуація пов'язана з просторовим і часовим суміщенням людини і небезпечної зони. Для характеристики небезпечних моментів і небезпечних ситуацій вводяться часовий та імовірнісний параметри. Часовий параметр — це можливий або фактичний час існування небезпечної ситуації.

    52. Вкажіть за якими критеріями поділяють шкідливі виробничі фактори.

    Небезпечними і шкідливими чинниками праці можуть бути фізичні, хімічні, біологічні чинники виробничого середовища, психофізіологічні чинники в організації праці, облаштування робочого місця та устаткування.
    За можливим характером впливу на людину фактори поділяються на прості (електричний струм, підвищена забрудненість повітря тощо) та похідні, які викликаються взаємодією простих факторів (вибухи, пожежі).

    За наслідками розрізняють фактори, котрі викликають втому людини (нервово — психічне та фізичне перевантаження), захворювання (загальні та професійні), травматизм, аварії, пожежі.

    За збитком розрізняють фактори, котрі завдають соціального збитку (погіршують здоров'я, знижують тривалість життя, перешкоджають гармонійному розвитку особи тощо) та економічного збитку (зниження продуктивності праці, невиходи на роботу, оплата листків тимчасової непрацездатності).

    Оздоровчі заходи повинні бути спрямовані на боротьбу з підвищеною запиленістю та загазованістю повітря, вібрацією, шумом, на нормалізацію мікроклімату і фізичних навантажень, усунення інших небезпечних і шкідливих виробничих факторів,

    Суттєве значення мають індивідуальні особливості людини. З огляду на це для робітників, які працюють у шкідливих умовах, проводяться обов'язкові попередні (при вступі на роботу) та періодичні (1 раз на 3, 6, 12 та 24 місяці, залежно від шкідливості виробничого процесу) медичні огляди.
    1   2   3   4   5   6   7   8


    написать администратору сайта