Главная страница
Навигация по странице:

  • 39. Опишіть в чому полягає відшкодування власником шкоди у разі ушкодження здоров’я працівника Стаття 11. Відшкодування власником шкоди працівникам у разі ушкодження їх здоровя

  • 40. Опишіть за яких умов підприємство несе відповідальність за заподіяну шкоду працівникові

  • 41. Вкажіть у чому полягає соціальний захист працівників, які втратили працездатність внаслідок нещасного випадку на виробництві

  • 42. Дайте визначення наступним термінам – виробнича санітарія, умови праці

  • 43. Опишіть, які показники визначають умови праці

  • 44. Опишіть основні складові виробничих обставин

  • 45. Дайте визначення наступним термінам – безпека, небезпека праці Безпека праці

  • 46. Визначте, які фактори враховують при тому як аналізують умови праці ФАКТОРИ, ЩО ВПЛИВАЮТЬ НА УМОВИ ПРАЦІ

  • Методика аналізу умов праці

  • Закони України Про охорону праці. Про охорону здоров'я


    Скачать 136.19 Kb.
    НазваниеЗакони України Про охорону праці. Про охорону здоров'я
    АнкорOP.docx
    Дата12.08.2018
    Размер136.19 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаOP.docx
    ТипЗакон
    #22864
    страница4 из 8
    1   2   3   4   5   6   7   8

    38. Охарактеризуйте в чому полягає прогностичний метод і що за цим методом вивчають

    Прогнозування травматизму здійснюється звичайно з використанням статистичних даних щодо Кч, Кт, Кв за кілька років роботи, це створює можливість екстраполювати криву, що описує застосування зазначених показників, на найближчий календарний період. Прогнозування травматизму і професійних захворювань, а також динаміки зміни умов праці є однією з основ створення систем управління (менеджменту) охороною праці (СУОП).

    Методи прогнозування помилок людини. Ці методи ґрунтуються на класичному аналізі, що містить у собі наступні етапи:

    • складання переліку основних відмов системи ЛМС;

    • складання переліку й аналізу дій людини;

    • оцінювання частоти помилок людини;

    • визначення впливу частоти помилок людини на інтенсивність відмов розглянутої системи;

    • вироблення рекомендацій, внесення необхідних змін у розглянуту систему і обчислення нових значень інтенсивності відмов.

    39. Опишіть в чому полягає відшкодування власником шкоди у разі ушкодження здоров’я працівника

    Стаття 11. Відшкодування власником шкоди працівникам у разі ушкодження їх здоров'я



    Власник зобов'язаний вiдшкодувати працiвниковi шкоду, заподiяну йому калiцтвом або iншим ушкодженням здоров'я, пов'язаним з виконанням трудових обов'язкiв, у повному розмiрi втраченого заробiтку вiдповiдно до законодавства, а також сплатити потерпiлому (членам сiм'ї та утриманцям померлого) одноразову допомогу. При цьому пенсiї та iншi доходи, одержуванi працiвником, не враховуються.
    Розмiр одноразової допомоги встановлюється колективним договором (угодою, трудовим договором). Якщо вiдповiдно до медичного висновку у потерпiлого встановлено стiйку втрату працездатностi, ця допомога повинна бути не менше суми, визначеної з розрахунку середньомiсячного заробiтку потерпiлого за кожен процент втрати ним професiйної працездатностi.
    У разi смертi потерпiлого розмiр одноразової допомоги повинен бути не менше п'ятирiчного заробiтку працiвника на його сiм'ю, крiм того, не менше рiчного заробiтку на кожного утриманця померлого, а також на його дитину, яка народилася пiсля смертi.
    Якщо нещасний випадок трапився внаслiдок невиконання потерпiлим вимог нормативних актiв про охорону працi, розмiр одноразової допомоги може бути зменшено в порядку, що визначається трудовим колективом за поданням власника та профспiлкового комiтету пiдприємства, але не бiльш як на п'ятдесят процентiв. Факт наявностi вини потерпiлого встановлюється комiсiєю по розслiдуванню нещасного випадку.
    Власник вiдшкодовує потерпiлому витрати на лiкування (в тому числi санаторно-курортне), протезування, придбання транспортних засобiв, по догляду за ним та iншi види медичної i соцiальної допомоги вiдповiдно до медичного висновку, що видається у встановленому порядку; подає iнвалiдам працi, включаючи непрацюючих на пiдприємствi, допомогу у вирiшеннi соцiально-побутових питань за їх рахунок, а при можливостi - за рахунок пiдприємства.
    За працiвниками, якi втратили працездатнiсть у зв'язку з нещасним випадком на виробництвi або професiйним захворюванням, зберiгається мiсце роботи (посада) та середня заробiтна плата на весь перiод до вiдновлення працездатностi або визнання їх у встановленому порядку iнвалiдами. У разi неможливостi виконання потерпiлим попередньої роботи власник зобов'язаний забезпечити вiдповiдно до медичних рекомендацiй його перепiдготовку i працевлаштування, встановити пiльговi умови та режим роботи.
    Якщо власник не має можливостi працевлаштувати на своєму пiдприємствi осiб, якi частково втратили працездатнiсть, але не стали iнвалiдами, вiн зобов'язаний вiдрахувати цiльовим призначенням до Державного фонду сприяння зайнятостi населення кошти у розмiрi середньорiчної заробiтної плати працiвникiв за кожне нестворене робоче мiсце для таких осiб. Працевлаштування цих осiб здiйснюється державною службою зайнятостi населення.
    Час перебування на iнвалiдностi у зв'язку з нещасним випадком на виробництвi або професiйним захворюванням зараховується до стажу роботи для призначення пенсiї за вiком, а також до стажу роботи iз шкiдливими умовами, який дає право на призначення пенсiї на пiльгових умовах i у пiльгових розмiрах.

    40. Опишіть за яких умов підприємство несе відповідальність за заподіяну шкоду працівникові

    Робітники і службовці несуть матеріальну відповідальність
    у повному розмірі шкоди, заподіяної з їх вини підприємству,
    установі, організації, в таких випадках:

    1) коли між працівником і підприємством, установою,
    організацією відповідно до статті 11 цього Положення укладено
    письмовий договір про взяття на себе працівником повної
    матеріальної відповідальності за незабезпечення цілості майна та
    інших цінностей, переданих йому для зберігання або для інших
    цілей;

    2) коли майно та інші цінності були одержані працівником під
    звіт за разовою довіреністю або за іншими разовими документами;

    3) коли шкоди завдано діями працівника, які мають ознаки
    діянь, переслідуваних у кримінальному порядку;

    4) коли шкоди завдано працівником, який був у нетверезому
    стані; ( Статтю 10 доповнено пунктом згідно з Указом Президії ВР
    СРСР N 9814-X ( v9814400-83 ) від 12.08.83 )

    5) коли шкоди завдано недостачею, умисним знищенням або
    умисним зіпсуттям матеріалів, напівфабрикатів, виробів
    (продукції), в тому числі при їх виготовленні, а також
    інструментів, вимірювальних приладів, спеціального одягу та інших
    предметів, виданих підприємством, установою, організацією
    працівникові в користування;

    6) коли відповідно до законодавства Союзу РСР на працівника
    покладено повну матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну
    підприємству, установі, організації при виконанні трудових
    обов'язків;

    7) коли шкоди завдано не при виконанні трудових обов'язків.

    41. Вкажіть у чому полягає соціальний захист працівників, які втратили працездатність внаслідок нещасного випадку на виробництві
    Стаття 8. Соціальне страхування від нещасних випадків і професійних захворювань

    Усі працівники підлягають обов'язковому соціальному страхуванню власником від нещасних випадків і професійних захворювань.

    Страхування здійснюється в порядку і на умовах, що визначаються законодавством і колективним договором (угодою, трудовим договором).

    Із фонду соціального страхування здійснюються виплати сум, що належать потерпілому працівникові за період його тимчасової непрацездатності або в порядку відшкодування шкоди та одноразової допомоги, передбаченої статтею 11 цього Закону. Власник зобов'язаний повернути зазначені суми до фонду соціального страхування, якщо нещасний випадок або професійне захворювання сталися з вини власника.
    42. Дайте визначення наступним термінам – виробнича санітарія, умови праці

    Виробнича санітарія - це система організаційних і технічних заходів, які направлені на усунення потенціальних небезпечних факторів і запобігання професійних захворювань та отруєнь.

    Умови праці — це сукупність факторів зовнішнього середовища, що впливають на здоров'я та працездатність людини в процесі праці.

    43. Опишіть, які показники визначають умови праці

    умови праці визначаються двома основними показниками: характером виробничого процесу, пов'язаного з робочою позою, нервово-психічним станом, напругою м'язів робітника та ін., а також виробничими обставинами під час роботи, які впливають на його здоров'я, нервово-м'язову та психічну діяльність. 

    6. Для окремих видів виробництв, робіт, професій, які мають окремо виражену специфіку професійної діяльності (робота в підземних спорудах, підземних умовах, вахтові режими праці тощо), за критеріями цієї Гігієнічної класифікації праці можуть визначатись відповідні показники гігієнічної оцінки умов праці згідно з нормативно-методичною документацією.

    7. У цій Гігієнічній класифікації праці терміни вживаються у таких значеннях:

    безпечні умови праці - стан умов праці, за якого вплив на працівників шкідливих та небезпечних виробничих факторів усунуто або їх рівні не перевищують граничнодопустимих значень;

    виробничо обумовлені захворювання - захворювання різноманітної етіології (переважно поліетіологічні), що мають тенденцію до зростання при збільшенні стажу роботи в несприятливих умовах праці та перевищують таку в професійних групах, що не контактують зі шкідливими факторами;

    гігієнічний норматив - рівень шкідливих виробничих факторів, який при щоденній (крім вихідних днів) 8-годинній роботі (але не більше 40 годин на тиждень протягом усього робочого стажу) не повинен викликати захворювань або відхилень у стані здоров’я. Дотримання гігієнічних нормативів не виключає порушень стану здоров’я осіб з підвищеною чутливістю (зниженою резистентністю);

    граничнодопустима концентрація шкідливої речовини у повітрі робочої зони (далі - ГДКр.з.) - концентрація речовини, яка за умов регламентованої тривалості її щоденної дії при 8-годинній роботі (але не більше ніж 40 годин протягом тижня) не повинна викликати захворювань або відхилень у стані здоров’я, які можуть бути діагностовані сучасними методами досліджень протягом трудового стажу працівників. ГДКр.з. встановлюються для речовин, що здатні чинити шкідливий вплив на організм працівників при інгаляційному надходженні. Залежно від особливостей дії на організм шкідливих речовин для них встановлюються такі ГДКр.з.: максимальна разова та середньозмінна;

    граничнодопустима максимальна разова концентрація шкідливої речовини у повітрі робочої зони (далі - ГДКр.з.м.р.) - максимальне регламентоване значення концентрації речовини у повітрі робочої зони для будь-якого 15-хвилинного (30-хвилинного для аерозолів речовин переважно фіброгенної дії) відрізку часу робочої зміни. Концентрація речовини, що дорівнює ГДКр.з.м.р., не повинна діяти безперервно більше 15 хвилин та повторюватись на цьому рівні протягом робочої зміни більше ніж 4 рази з інтервалами не менше 1 години;

    граничнодопустима середньозмінна концентрація шкідливої речовини у повітрі робочої зони (далі - ГДКр.з.сз.) - регламентоване значення концентрації шкідливої речовини у повітрі робочої зони для відрізку часу, що дорівнює 75% робочої зміни (але не більше ніж 8 годин), за умов дотримання ГДКр.з.м.р. ГДКр.з.сз. встановлюється для речовин, для яких характерні кумулятивні властивості (речовини хроноконцентраційної дії);

    експозиція - кількісна характеристика інтенсивності та тривалості дії шкідливого фактора;

    захист часом - зменшення впливу шкідливих факторів виробничого середовища і трудового процесу на працівників шляхом обмеження часу їх дії: введення внутрішньозмінних перерв, скорочення робочого дня, збільшення тривалості щорічної відпустки;

    небезпечний виробничий фактор - фактор середовища і трудового процесу, що може бути причиною гострого захворювання (отруєння), раптового різкого погіршення здоров’я або смерті;

    постійне робоче місце - місце, де працівник перебуває більше 50% свого робочого часу або більше 2 годин безперервно. Якщо при цьому робота виконується на різних дільницях робочої зони, постійним робочим місцем вважається вся зона;

    постійний інфразвук - інфразвук, рівень звукового тиску якого змінюється не більше ніж на 10 дБ на шкалі засобу вимірювальної техніки (далі - ЗВТ);

    постійний шум - шум, рівень звуку якого за робочу зміну змінюється у часі не більше ніж на 5 дБА на шкалі ЗВТ;

    працездатність - стан людини, за якого сукупність фізичних, розумових та емоційних можливостей дає змогу працівнику виконувати роботу визначеного змісту, обсягу та якості;

    працеспроможність - стан людини, обумовлений можливістю фізіологічних і психічних функцій організму, що характеризують його здатність виконувати конкретну кількість роботи заданої якості за необхідний інтервал часу;

    професійне захворювання - захворювання, що виникло внаслідок професійної діяльності працівника та зумовлюється виключно або переважно впливом шкідливих факторів виробничого середовища і трудового процесу;

    професійний ризик - величина ймовірності порушення (ушкодження) здоров’я працівника з урахуванням тяжкості наслідків внаслідок несприятливого впливу факторів виробничого середовища і трудового процесу. Гігієнічна оцінка професійного ризику проводиться з урахуванням величини експозиції цих факторів, показників стану здоров’я працівника та втрати ним працездатності;

    робоче місце - місце постійного чи тимчасового перебування працюючих в процесі трудової діяльності;

    робочий день (зміна) - встановлена законодавством тривалість (у годинах) роботи протягом доби;

    умови праці - сукупність факторів виробничого середовища і трудового процесу, які впливають на здоров’я і працездатність людини під час виконання нею трудових обов’язків;

    шкідливий виробничий фактор - фактор середовища або трудового процесу, вплив якого на працівника за певних умов (інтенсивність, тривалість дії тощо) може спричинити професійне або виробничо обумовлене захворювання, тимчасове або стійке зниження працездатності, підвищення частоти соматичних та інфекційних захворювань, призвести до порушення здоров’я як працівника, так і його нащадків;

    шкідливі умови праці - стан умов праці, за якого рівень впливу одного або більше факторів виробничого середовища та/або трудового процесу перевищує допустимий.
    44. Опишіть основні складові виробничих обставин

    Складовими виробничих обставин є: організаційні форми виробничих процесів; прийнятий регламент; темп і ритм роботи; режим праці і відпочинку; санітарно-гігієнічні умови у виробничому приміщенні та на робочому місці; умови, які забезпечують безперебійну високопродуктивну працю (організацію робочих місць, виробничий інструктаж та ін.); форми керування виробничим процесом; соціальний мікроклімат у виробничому колективі.

    45. Дайте визначення наступним термінам – безпека, небезпека праці

    Безпека праці (рос. безопасность труда, англ. safety; нім. Arbeitssicherheit) — умови праці на об'єктах матеріального виробництва, зокрема промисловості, транспортутощо, що виключають вплив небезпечних і шкідливих факторів на працюючих. Безпека праці підтримується шляхом виконанням комплексу заходів щодо запобіганнятравматизму, захворювань і аварій.

    Небезпека — це явища, процеси, об’єкти, здатні за певних умов завдати шкоди здоров’ю чи життю людини як відразу, так і в майбутньому, тобто викликати небажані наслідки. Джерелами небезпеки є знаряддя праці (інструмент, спеціальні пристрої, машини), сам предмет праці або виробниче середовище.

    46. Визначте, які фактори враховують при тому як аналізують умови праці

    ФАКТОРИ, ЩО ВПЛИВАЮТЬ НА УМОВИ ПРАЦІ

    Група факторів

    Змістова характеристика

    Виробничі

    - особливості техніки і технології;

    - рівень механізації і автоматизації праці;

    - якість оснащення робочих місць;

    - режим праці і відпочинку.

    Від них залежать фізичні зусилля і нервова напруга, робоче положення працівника, темп і монотонність роботи.

    Санітарно-гігієнічні

    - температура;

    - вологість;

    - забрудненість повітря;

    - шум;

    - вібрація;

    - освітленість на робочому місці.

    Фактори безпеки

    - захист працівників від травм;

    - захист від уражень струмом;

    - захист від хімічного і радіаційного забруднення.

    Інженерно-психологічні

    - комфортність на робочих місцях;

    - досконалість конструкції техніки і технологічного процесу;

    - зручність обслуговування машин і механізмів.

    Естетичні

    - привабливість виробничого середовища;

    - приємність форм, кольорів і звуків на робочому місці;

    - заспокійливе оформлення зон відпочинку тощо.

    Соціальні

    - взаємовідносини в трудовому колективі;

    - стиль керівництва;

    - місія і цілі підприємства та мірою їх ідентифікації з інтересами працівника.

    Під дією цих факторів формується морально-психологічний клімат у колективі.

    Методика аналізу умов праці

    Метою аналізу умов праці є визначення небезпечних і шкідливих чинників виробництва та потреби в розробленні засобів і заходів для усунення ризику травмування та професійних захворювань і створення умов для високопродуктивної праці.

    Для повноти аналізу умов праці на підприємстві варто розглядати організацію виробництва, стан виробничого середовища, робочих місць, виробничого обладнання. Це дасть змогу ідентифікувати всі небезпечні та шкідливі чинники.

    Існують дві методики аналізу умов праці:

    —      за окремими елементами умов праці;

    —      за інтегральною оцінкою.

    Аналіз умов праці за окремими елементами виконують у такій послідовності:

    1.      На підставі детального вивчення характеристик технологічного процесу, конструкції машин і устаткування, виконуваної роботи виявляють діючі, потенційно небезпечні та шкідливі виробничі чинники та визначають їх походження, характер впливу на людину, можливу концентрацію або рівень і тривалість дії протягом зміни тощо.

    2.      На підставі нормативно-технічної документації визначають гранично допустимі концентрації (ГДК), гранично допустимі рівні (ГДР) або інші нормативні дані.

    3.      Шляхом зіставлення фактичних або потенційних значень параметрів чинників, особливостей і характеристик технологічних процесів визначають ступінь їхньої небезпечності або шкідливості.

    4.      На підставі проведеного аналізу готують рекомендації щодо здійснення певних технічних, організаційних та інших заходів для усунення чи зменшення несприятливого впливу на працівників небезпечних і шкідливих виробничих чинників.

    Методика аналізу умов праці за інтегральною оцінкою ґрунтується на застосуванні показника "важкість праці", який враховує вплив на працівника всіх елементів умов праці.

    Існує шість категорій важкості робіт, яким відповідають шість груп умов праці:

    I        — категорія — оптимальні;

    II       — допустимі;

    III      — гранично допустимі;

    IV     — гранично стерпні;

    V       — нестерпні;

    VI     — критичні.

    Згідно з цією методикою розроблено таблицю критеріїв оцінки елементів умов праці. Кожному елементу присвоюють бал від 1 до 6, залежно від його кількісного значення, що відповідає пев¬ній категорії важкості праці .

    Так, 1 бал отримують ті елементі, значення яких відповідають чинним нормативам або нижчі від санітарних норм і ГДР. Вищі бали присвоюють залежно від величини перевищення норми або кратності перевищення ГДР.

    Фактичні показники елементів виробничого середовища встановлюють шляхом безпосередніх вимірювань за допомогою відповідної апаратури.

    З огляду на розраховану інтегральну оцінку визначають категорію валскості праці (табл. 4), яку використовують на підприємстві (в установі) як основу розроблення системи пільг і компенсацій за несприятливі умови праці.

    Таблиця 4. Визначення категорій важкості праці

     

    Категорія важкості праці

    І

    II      

    III

    IV

    V

    VI

    Інтегральна оцінка, в балах

    До 18

    До 33

    До 45

    До 53

    До 58

    До 69

    Доплати за умови праці,%

    -

    -

    4±8  

    12+16        

    20    

    24

     

    1   2   3   4   5   6   7   8


    написать администратору сайта