Главная страница
Навигация по странице:

  • 8.Вказати вимоги до закону України «Про охорону праці» щодо охорони праці жінок Стаття 10.

  • Стаття 12. Охорона праці інвалідів

  • Яким чином здійснюється державний нагляд і державний контроль за ОП Стаття 38.

  • 12. Вказати державні міжгалузеві та галузеві нормативні акти з охорони праці

  • 13. Яким чином управління охороною праці реалізує свої функції Управління охороною праці

  • 14. Вкажіть рівні управління охороною праці, як ієрархічної багаторівневої системи. УОП

  • 15. Опишіть права спеціаліста х охорони праці

  • 16. Опишіть шляхи управління охороною праці на підприємстві

  • 17. Вкажіть обов’язки власника підприємства у разі виникнення нещасних випадків

  • 18. Опишіть які завдання вирішують галузеві плани щодо охорони праці

  • 19. Опишіть які завдання вирішують плани в масштабі об’єднань і підприємств щодо охорони праці

  • Закони України Про охорону праці. Про охорону здоров'я


    Скачать 136.19 Kb.
    НазваниеЗакони України Про охорону праці. Про охорону здоров'я
    АнкорOP.docx
    Дата12.08.2018
    Размер136.19 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаOP.docx
    ТипЗакон
    #22864
    страница2 из 8
    1   2   3   4   5   6   7   8

    7.Опишіть державну політику в галузі охорони праці

    Державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції УкраїниВерховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.

    Державна політика в галузі охорони праці базується на принципах:

    пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці;

    підвищення рівня промислової безпеки шляхом забезпечення суцільного технічного контролю за станом виробництв, технологій та продукції, а також сприяння підприємствам у створенні безпечних та нешкідливих умов праці;

    комплексного розв'язання завдань охорони праці на основі загальнодержавної, галузевих, регіональних програм з цього питання та з урахуванням інших напрямів економічної і соціальної політики, досягнень в галузі науки і техніки та охорони довкілля;

    соціального захисту працівників, повного відшкодування шкоди особам, які потерпіли від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань;

    встановлення єдиних вимог з охорони праці для всіх підприємств та суб'єктів підприємницької діяльності незалежно від форм власності та видів діяльності;

    адаптації трудових процесів до можливостей працівника з урахуванням його здоров'я та психологічного стану;

    використання економічних методів управління охороною праці, участі держави у фінансуванні заходів щодо охорони праці, залучення добровільних внесків та інших надходжень на ці цілі, отримання яких не суперечить законодавству;

    інформування населення, проведення навчання, професійної підготовки і підвищення кваліфікації працівників з питань охорони праці;

    забезпечення координації діяльності органів державної влади, установ, організацій, об'єднань громадян, що розв'язують проблеми охорони здоров'я, гігієни та безпеки праці, а також співробітництва і проведення консультацій між роботодавцями та працівниками (їх представниками), між усіма соціальними групами під час прийняття рішень з охорони праці на місцевому та державному рівнях;

    використання світового досвіду організації роботи щодо поліпшення умов і підвищення безпеки праці на основі міжнародного співробітництва.

    8.Вказати вимоги до закону України «Про охорону праці» щодо охорони праці жінок

    Стаття 10. Охорона праці жінок

    Забороняється застосування праці жінок на важких роботах і на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці, на підземних роботах, крім деяких підземних робіт (нефізичних робіт або робіт, пов'язаних з санітарним та побутовим обслуговуванням), а також залучення жінок до підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми, відповідно до переліку важких робіт і робіт із шкідливими і небезпечними умовами праці, граничних норм підіймання і переміщення важких речей, що затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.

    Праця вагітних жінок і жінок, які мають неповнолітню дитину, регулюється законодавством.
    9. Стаття 11.Охорона праці неповнолітніх

    Не допускається залучення неповнолітніх до праці на важких роботах і на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці, на підземних роботах, до нічних, надурочних робіт та робіт у вихідні дні, а також до підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми, відповідно до переліку важких робіт і робіт із шкідливими і небезпечними умовами праці, граничних норм підіймання і переміщення важких речей, що затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.

    Неповнолітні приймаються на роботу лише після попереднього медичного огляду.

    Порядок трудового і професійного навчання неповнолітніх професій, пов'язаних з важкими роботами і роботами із шкідливими або небезпечними умовами праці, визначається положенням, яке затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони праці.

    {Частина третя статті 11 із змінами, внесеними згідно із Законом№ 5459-VI від 16.10.2012}

    Вік, з якого допускається прийняття на роботу, тривалість робочого часу, відпусток та деякі інші умови праці неповнолітніх визначаються законом.

    1. Стаття 12.Охорона праці інвалідів

    Підприємства, які використовують працю інвалідів, зобов'язані створювати для них умови праці з урахуванням рекомендацій медико-соціальної експертної комісії та індивідуальних програм реабілітації, вживати додаткових заходів безпеки праці, які відповідають специфічним особливостям цієї категорії працівників.

    У випадках, передбачених законодавством, роботодавець зобов'язаний організувати навчання, перекваліфікацію і працевлаштування інвалідів відповідно до медичних рекомендацій.

    Залучення інвалідів до надурочних робіт і робіт у нічний час можливе лише за їх згодою та за умови, що це не суперечить рекомендаціям медико-соціальної експертної комісії.

    {Частина третя статті 12 із змінами, внесеними згідно із Законом№ 1331-IV від 25.11.2003}


    1. Яким чином здійснюється державний нагляд і державний контроль за ОП

    Стаття 38. Органи державного нагляду за охороною праці

    Державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють:

    центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці;

    центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ядерної та радіаційної безпеки;

    центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки;

    центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

    {Частина перша статті 38 в редакції Закону№ 5459-VI від 16.10.2012}

    Органи державного нагляду за охороною праці не залежать від будь-яких господарських органів, суб'єктів підприємництва, об'єднань громадян, політичних формувань, місцевих державних адміністрацій і органів місцевого самоврядування, їм не підзвітні і не підконтрольні.

    Діяльність органів державного нагляду за охороною праці регулюється цим Законом, законами України "Про використання ядерної енергії і радіаційну безпеку", "Про пожежну безпеку", "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", іншими нормативно-правовими актами та положеннями про ці органи, що затверджуються Президентом України.
    Громадський контроль за додержанням законодавства про охорону праці здійснюють професійні спілки, їх об'єднання в особі своїх виборних органів і представників.

    Професійні спілки здійснюють громадський контроль за додержанням законодавства про охорону праці, створенням безпечних і нешкідливих умов праці, належних виробничих та санітарно-побутових умов, забезпеченням працівників спецодягом, спецвзуттям, іншими засобами індивідуального та колективного захисту.

    Уповноважені найманими працівниками особи з питань охорони праці мають право безперешкодно перевіряти на підприємствах виконання вимог щодо охорони праці і вносити обов'язкові для розгляду роботодавцем пропозиції про усунення виявлених порушень нормативно-правових актів з безпеки і гігієни праці.
    12. Вказати державні міжгалузеві та галузеві нормативні акти з охорони праці

    Державні нормативні акти з охорони праці залежно від сфери дії поділяються на міжгалузеві та галузеві.

    Міжгалузевий нормативний акт про охорону праці — це ДНАОП загальнодержавного користування, дія якого поширюється на всі підприємства, установи, організації незалежно від відомчої (галузевої) належності та форм власності.

    http://library.if.ua/media/content/5331b34640c7d.gif

    Галузевий нормативний акт про охорону праці — це ДНАОП, дія якого поширюється на підприємства, установи, організації певної галузі.

    Повний перелік чинних нормативних документів з охорони праці в Україні наведено в «Державному реєстрі міжгалузевих та галузевих актів про охорону праці» , який діє з 1995 р. Він включає 2000 нормативних актів (правил, норм, положень, інструкцій тощо), а також 350 міждержавних стандартів безпеки праці (ГОСТ ССБТ) і близько 40 Державних стандартів України (ДСТУ).

    Функцію головної організації з опрацювання ДНАОП виконує Національний науково-дослідний інститут охорони праці, який входить до системи органів державного нагляду за охороною праці. У кожній галузі народного господарства визначається базова організація з опрацювання нормативних актів про охорону праці.

    Згідно із Законом України «Про охорону праці» (ст. 34) прийняття нових, перегляд і скасування державних міжгалузевих та галузевих нормативних актів про охорону праці проводяться органами державного нагляду за охороною праці за участю інших державних органів.

    Державні міжгалузеві та галузеві нормативні акти про охорону праці переглядаються в міру впровадження досягнень науки і техніки, що сприяють поліпшенню безпеки, гігієни праці та виробничого середовища, але не рідше одного разу на десять років.
    13. Яким чином управління охороною праці реалізує свої функції

    Управління охороною праці має забезпечувати виконання таких основних функцій:

    • організація планування та координація робіт у галузі охорони праці;

    • контроль за станом охорони праці та функціонуванням системи;

    • аналіз, оцінка, облік показників стану охорони праці;

    • стимулювання діяльності в галузі охорони праці.

    рганізація робіт з охорони праці передбачає формування органів управління, визначення обов’язків й порядок взаємодії осіб, які беруть участь в управлінні, а також реалізацію управлінських рішень (наказів, розпоряджень та ін.).

    Планування має вирішальну функцію в управлінні охороною праці, бо визначає завдання структурним службам підприємства в поточних, оперативних і перспективних планах.

    Контроль за станом охорони праці, передбачає перевірку стану умов праці з метою виявлення можливих відхилень від нормативних вимог та чинного законодавства.

    Облік, аналіз та оцінка показників стану охорони праці спрямовані на розробку й прийняття відповідних рішень на підставі даних про нещасні випадки й професійні захворювання, паспортів про санітарно-технічний стан умов праці та розпоряджень державних органів нагляду.

    Стимулювання охорони праці може передбачати будь які види морального та матеріального заохочення за активну працю та ініціативу в здійсненні заходів щодо підвищення рівня безпеки та поліпшення умов праці.
    14. Вкажіть рівні управління охороною праці, як ієрархічної багаторівневої системи.

    УОП — це ієрархічна багаторівнева система, яка встановлює такі рівні управління: галузь (керівництво, науково-технічна рада, відділ охорони праці); об’єднання (керівництво, науково-технічна рада, відділ охорони праці); виробничі підприємства; цехи, дільниці цехів; робочі місця (конкретні виконавці).
    15. Опишіть права спеціаліста х охорони праці
    Спеціалісти служби охорони праці мають право:

    видавати керівникам структурних підрозділів підприємства
    обов'язкові для виконання приписи (за формою згідно з додатком)
    щодо усунення наявних недоліків, одержувати від них необхідні
    відомості, документацію і пояснення з питань охорони праці. Припис
    спеціаліста з охорони праці може скасувати лише роботодавець.
    Припис складається в 2 примірниках, один з яких видається
    керівникові робіт, об'єкта, цеху, другий залишається та
    реєструється у службі охорони праці, і зберігається протягом 5
    років. Якщо керівник структурного підрозділу підприємства
    відмовляється від підпису в одержанні припису, спеціаліст з
    охорони праці надсилає відповідне подання на ім'я особи, якій
    адміністративно підпорядкований цей структурний підрозділ, або
    роботодавцю;

    зупиняти роботу виробництв, дільниці, машин, механізмів,
    устатковання у разі порушень, які створюють загрозу життю або
    здоров'ю працівників;

    вимагати відсторонення від роботи осіб, які не пройшли
    передбачених законодавством медичного огляду, навчання,
    інструктажу, перевірки знань і не мають допуску до відповідних
    робіт або не виконують вимоги нормативно-правових актів з охорони
    праці;

    надсилати роботодавцю подання про притягнення до
    відповідальності посадових осіб та працівників, які порушують
    вимоги щодо охорони праці;

    за поліпшення стану безпеки праці вносити пропозиції про
    заохочення працівників за активну працю;

    залучати, за погодженням з роботодавцем і керівниками
    підрозділів підприємства, спеціалістів підприємства для проведення
    перевірок стану охорони праці.
    16. Опишіть шляхи управління охороною праці на підприємстві
     Управління охороною праці на підприємстві

    Відповідальність за стан охорони праці на підприємстві несуть:

    — керівник (роботодавець) підприємства — за підприємство в ці-лому;

    — керівники структурних підрозділів — у структурних підрозділах;

    — безпосередні керівники робіт — на робочому місці.

    Керівник підприємства повинен визначити і внести до посадових ін-струкцій обов’язки з питань охорони праці для всіх своїх заступників, на-чальників відділів і служб, які йому безпосередньо підлеглі.

    Для проведення організаційно-методичної роботи з управління охороною праці та координації діяльності всіх структурних підрозділів відносно забезпечення на робочих місцях в кожному структурному під-розділі умов праці відповідно нормативно-правовим актам, дотримання законодавства відносно прав працівників на підприємстві з кількістю пра-цівників 50 осіб і більше керівники (роботодавець) підприємства створює службу з охорони праці у відповідності з Типовим положенням, яка під-порядковується безпосередньо йому

    В узагальненому вигляді процес управління охороною праці повинен передбачати такий алгоритм дій, виконуваних за замкнутим циклом: діагностику (аналіз та оцінку) стану системи прогнозування виробничого ризику й можливих наслідків планування запобіжних заходів прийняття управлінських рішень; організацію виконання; контроль за виконанням, процесом виробництва і діями персоналу діагностики.

    Метою управління охороною праці є забезпечення безпеки, збереження здоров’я та працездатності людини під час трудової діяльності. Мета управління може бути досягнута шляхом виконання певних функцій управління.

    17. Вкажіть обов’язки власника підприємства у разі виникнення нещасних випадків

    Власник або уповноважений ним орган повинен проводити розслідування та вести облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві відповідно до порядку, встановленого Кабінетом Міністрів України.

    (Стаття 171 із змінами, внесеними згідно з Указом ПВР №4617-/0від 24.01.83; Законом № 3694-і2 від 15.12.93)

    На власника або уповноважений ним орган покладено обов'язок проведення розслідування і обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій, що трапилися на підприємстві, в установі, організації. Порядок їх здійснення регулюється Положенням про порядок розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві (далі — Положення), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1094 від 21 серпня 2001 р. Дія цього Положення поширюється на підприємства, установи і організації усіх форм власності, на осіб (у тому числі іноземців та осіб без громадянства), які є власниками підприємств або уповноваженими ними особами, фізичних осіб — суб'єктів підприємницької діяльності, які відповідно до законодавства використовують найману працю.
    Якщо трапилася аварія, то роботодавець або особа, яка керує виробництвом під час зміни, зобов'язані ввести в дію план ліквідації аварії, вжити першочергових заходів щодо рятування потерпілих і надання їм медичної допомоги, запобігання подальшому поширенню аварії, встановлення меж небезпечної зони та обмеження доступу до неї людей. Водночас про аварію негайно повідомляють територіальний орган державного нагляду за охороною праці, орган, до сфери управління якого належить підприємство, відповідну місцеву держадміністрацію або виконавчий орган місцевого самоврядування, штаб цивільної оборони та з надзвичайних ситуацій, прокуратуру за місцем виникнення аварії і відповідний профспілковий орган, а в разі травмування або загибелі працівників також відповідний робочий орган виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.
    18. Опишіть які завдання вирішують галузеві плани щодо охорони праці

    Галузеві плани забезпечують здійснення єдиного підходу до вирішення завдань безпеки праці в галузі, встановлюють основні напрямки розвитку, виявляють важливі проблеми та шляхи їх розв'язання, визначають обсяги наукових досліджень в галузі охорони праці і очікувані результати їх впровадження.

    19. Опишіть які завдання вирішують плани в масштабі об’єднань і підприємств щодо охорони праці

    Планування в масштабі об'єднань і підприємств передбачає вирішення питань механізації та автоматизації виробничих процесів, ліквідацію ручної праці, розробку засобів часткової механізації, поліпшення вентиляції, впровадження засобів контролю техніки безпеки, створення комфортних умов на робочих місцях, заходів щодо попередження професійних захворювань і травматизму.

    На підприємстві з кількістю працюючих 50 і більше чоловік рішенця трудового колективу може створюватися з питань охорони праці.

    Комісія складається з представників власника, профспілок, уповноважених трудового колективу, спеціалістів із безпеки, гігієни праці і представників інших служб підприємства.

    Типове положення про комісію з питань охорони праці підприємства затверджується Держнаглядохоронпраці за погодженням з профспілками.
    1   2   3   4   5   6   7   8


    написать администратору сайта