Главная страница
Навигация по странице:

  • Нормативна економічна теорія

  • Етапи розвитку економічної теорії як науки. Знань про сутність економічних процесів І явищ почала складатися лише в XVIXVII ст., коли ринкове господарство почало набувати загального характеру


    Скачать 72.6 Kb.
    НазваниеЗнань про сутність економічних процесів І явищ почала складатися лише в XVIXVII ст., коли ринкове господарство почало набувати загального характеру
    АнкорЕтапи розвитку економічної теорії як науки.docx
    Дата10.06.2018
    Размер72.6 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаЕтапи розвитку економічної теорії як науки.docx
    ТипДокументы
    #20189
    страница1 из 3
      1   2   3

    1. Етапи розвитку економічної теорії як науки. Основні школи сучасної економічної думки.

    Економічна наука як система знань про сутність економічних процесів і явищ почала складатися лише в XVI-XVII ст., коли ринкове господарство почало набувати загального характеру. Меркантилізм. Прибічники цієї школи основним джерелом багатства вважали сферу обігу, торгівлю, а багатство ототожнювали з накопиченням металевих грошей (золотих і срібних). Погляди представників цієї школи відображали інтереси торгової буржуазії в період первісного нагромадження капіталу та розвитку зовнішньої торгівлі. Представники: А. Монкретьєн, Т. Манн, Д. Юм. Фізіократи.На відміну від меркантилістів, фізіократи вперше перенесли дослідження зі сфери обігу безпосередньо в сферу виробництва. Але джерелом багатства вважали тільки працю в сільськогосподарському виробництві. Вважали, що промисловість, транспорт і торгівля - безплідні сфери, а праця людей у цих сферах лише покриває витрати на їхнє існування і не прибуткова для суспільства. Представники: Ф . Кене, А. Тюрго, В. Мірабо, Д. Норе. Класична політична економія.Виникла з розвитком капіталізму, її засновники У. Петті, А. Сміт, Д. Рікардо зосереджують увагу на аналізі економічних явищ і закономірностей розвитку всіх сфер суспільного виробництва, прагнуть розкрити економічну природу багатства, капіталу, доходів, кредиту, обігу, механізму конкуренції. Саме вони започатковують трудову теорію вартості, а ринок розглядали як саморегулюючу систему. Марксизм, або політична економія праці.Засновники цього напряму К. Маркс і Ф. Енгельс досліджують систему законів капіталістичного суспільства з позицій робітничого класу. Продовжуючи дослідження трудової теорії вартості, зробили аналіз розвитку форм вартості, запропонували свої концепції додаткової вартості, грошей, продуктивності праці, відтворення, економічних криз, земельної ренти. Однак деякі положення марксизму: про заперечення приватної власності і ринку, посилення експлуатації і зростання зубожіння трудящих, про єдиний фактор формування вартості, переваги суспільної власності, неминучість краху капіталізму не мали належної наукової обґрунтованості й не знайшли практичного підтвердження. Тому нині вони переглядаються і піддаються справедливій науковій критиці. Маржиналізм(від англ. marginal - граничний) - теорія, яка пояснює економічні процеси і явища, на основі універсальної концепції використання граничних, крайніх ("max" чи "min") величин, які характеризують не внутрішню сутність самих явищ, а їхню зміну у зв'язку зі зміною інших явищ. Дослідження маржиналістів ґрунтуються на таких категоріях, як "гранична корисність", "гранична продуктивність", "граничні витрати" і т. ін. Маржиналізм використовує кількісний аналіз, економіко-математичні методи і моделі, в основі яких лежать суб'єктивно-психологічні оцінки економічних процесів і явищ індивідом. Представники маржиналізму - К. Менгер, Ф. Візер, У. Джевонс, Л. Вальрас.

    У сучасній західній економічній науці існують різні напрями, течії, школи, типологія яких відрізняється як за методами аналізу, так і за розумінням предмета й мети дослідження. Концептуально відрізняються і підходи до вирішення економічних проблем. Однак цей поділ значною мірою умовний, тому всю сукупність сучасних течій і шкіл можна згрупувати у такі чотири основні напрями: неокласицизм, кейнсіанство, інституціоналізм, неокласичний синтез. Неокласицизм. Досліджує та розвиває ідеї класичної політекономії з урахуванням сучасних умов. Заперечує необхідність втручання держави в економіку, розглядає ринок як саморегульовану економічну систему, здатну самостійно встановити необхідну рівновагу між сукупним попитом і сукупною пропозицією. Засновники теорії-А. Маршалл і А. Пігу. Послідовники - Л. Мізес, Ф. Хайєк, М. Фрідмен, А. Лаффер, Дж. Плдер, Ф. Кей-ган та ін. Неокласичний напрям охоплює багато різних концепцій і шкіл: монетаризм, теорію економіки пропозиції, теорію раціональних очікуваньта ін. Особливою популярністю користується концепція монетаризму, визнаним теоретиком якої є американський економіст Мілтон Фрідмен. Прихильники монетаризму: Ф. Найт, Дж. Стиглер, Ф. Кейган, А. Голдмен. Монетаризм- теорія, яка пропонує відмову від активного втручання держави в економіку і приписує грошовій масі, що перебуває в обігу, роль визначального фактора у формуванні економічної рівноваги, розвитку виробництва і зміні обсягів валового національного продукту (ВНП). Кейнсіанство- одна з провідних сучасних теорій, на противагу неокласикам, обґрунтовує об'єктивну необхідність активного втручання держави в регулювання ринкової економіки шляхом стимулювання сукупного попиту й інвестицій через проведення певної кредитно-бюджетної політики. Прихильники і послідовники Кейнса (Дж. Робінсон, П. Сраф-фа, А. Хансен, Н. Калдор, Р. Лукас та ін.) виступають за активну участь держави у структурній перебудові економіки, визнають за необхідне запровадження антикризового та антициклічного регулювання, перерозподілу доходів, збільшення соціальних виплат. Інституціоналізмі або інституціонально-соціологічний напрямупредставниками якого є Т. Веблен, Дж. Коммонс, У. Мітчелл, Дж. Гелбрейт, Я. Тінберген, Г. Мюрдаль та ін., розглядають економіку як систему, в якій відносини між господарюючими суб'єктами складаються під впливом як економічних, так і правових, політичних, соціологічних і соціально-психологічних факторів. Об'єктами вивчення для них є «інститути», під якими вони розуміють державу, корпорації, профспілки, а також правові, морально-етичні норми, звичаї, менталітет, інстинкти людей і т. ін* Неокласичний синтез- узагальнююча концепція, представники якої (Д. Хікс, Дж. Б'юкенен, П. Самуельсон, Л. Клейн та ін.) обґрунтовують принцип поєднання ринкового і державного регулювання економічних процесів, наголошують на необхідності руху до змішаної економіки. Дотримуються принципу раціонального синтезу неокласичного і кейнсіанського напрямів економічної теорії.


    1. Предмет економічної теорії та еволюція його визначення різними школами.

    Предмет економічної теорії надзвичайно складний і багатогранний, так само, як складна, багатогранна і динамічна економічна життєдіяльність людини. Цим пояснюється неможливість короткого і всеохоплюючого визначення предмета, яке було б придатне для всіх етапів розвитку людського суспільства. Економічна теорія, вивчаючи реальні економічні процеси, сама перебуває у постійному пошуку і розвитку, предмет її дослідження змінюється й уточнюється.

    Давньогрецькі та давньоримські мислителі визначали його як вчення про закони домашнього господарства, домоводства.

    Меркантилізми, фізіократи і класична політ економія говорили, що це наука про створ, примнож, розподіл багатства нації.

    Марксисти зазначали, що це наука про виробничі відносини і закони, що управл виробн., розпод, обміном та спожив благ.

    Сучасні західні економісти визнач економ теорію як науку про:

    - сферу дій людей, яка повяз зі створ і викор матеріальних основ добробуту;

    - діяльність людей у процесі вибору обмеж ресурсів для виробн. різних товарів;

    - ефективне викор обмеж ресурсів для задов. потреб людини.

    Узагальнюючи сказане, можна так визначити предмет економічної теорії в політекономічному аспекті.

    Економічна теорія - це суспільна наука, яка вивчає закони розвитку економічних систем, діяльність економічних суб'єктів, спрямовану на ефективне господарювання в умовах обмежених ресурсів, з метою задоволення своїх безмежних потреб.

    Економічна теорія в широкому розумінні включає такі розділи: основи економічної теорії (політекономія), мікроекономіка, мезоекономіка, макроекономіка, мегаекономіка (рис. 1.7).

    Економічна теорія залежно від функціональної мети поділяється на позитивну та нормативну економічну теорію.

    Позитивна економічна теорія ставить за мету всебічне пізнання економічних процесів та явищ, розкриває їхні взаємозв'язки та взаємозалежність, які зумовлюються реальною дійсністю. Тобто вона досліджує фактичний стан економіки, економічну дійсність і відповідає на запитання: яка вона є?

    Нормативна економічна теорія з'ясовує об'єктивні процеси, дає їм оцінку, робить висновки та розробляє рекомендації щодо вдосконалення економічної системи, переходу ЇЇ на вищий ступінь розвитку. Вона відповідає на запитання: як повинно бути, що для цього треба зробити?

    Отже, ця наука, з одного боку, покликана вивчати реальні факти, з'ясовувати причинно-наслідкові зв'язки в економічній системі, з іншого, - давати рекомендації щодо її вдосконалення з метою ефективнішого використання наявних ресурсів і досягнення на цій основі вищого рівня задоволення суспільних потреб. Таким чином, економічна теорія виконує не тільки пізнавальну, а й прикладну функцію.


    1. Економічні закони та категорії

    Економічна теорія, пізнаючи об'єктивну економічну реальність, відкриває і формулює економічні категорії, закони і принципи. Економічні категорії- абстрактні, логічні, теоретичні поняття, які в узагальненому вигляді виражають родові ознаки певних економічних явищ і процесів. Наприклад: товар, власність, капітал, прибуток, ринок, попит, заробітна плата, робоча сила та ін. Економічні законивідображають найсуттєвіші, стійкі, такі, що постійно повторюються, причинно-наслідкові взаємозв'язки і взаємозалежності економічних процесів і явищ. Закони виражають сутність економічних відносин. Економічні принципи- теоретичні узагальнення, що містять допущення, усереднення, які відображають певні тенденції розвитку економічної системи. Принципи пов'язані з економічними законами, але на відміну від них обєктивно у природі не існують. Вони спеціально створюються у процесі систематизації економічних знань і виступають у вигляді певних постулатів,які можна розглядати як форму реалізації, використання економічних законів. Принципи мають менш стійкий і менш обов'язковий характер, ніж закони.

    Економічні закони у своїй сукупності створюють систему економічних законів(рис. 1.10), яка включає всезагальні, загальні і специфічні закони. Всезагальні закони вважають законами соціально-економічного прогресу, оскільки вони виражають фундаментальні основи та послідовність розвитку людського суспільства на всіх етапах.

    Системи економічних законів:

    Всезагальні – функціонують у всіх еко системах (закон зростання продуктивності праці, закон зростання потреб, закон нагромадження)

    Загальні – функціонують у кількох еко системах, де існують для них відповідні еко умови (закони ринкової економіки:попиту і пропозиції, конкуренції)

    Специфічні – функ лише у межах 1 еко ситеми. Специфічні економічні закони, з одного боку, розкривають сутність соціально-економічних відносин у певній економічній системі в процесі її розвитку, з другого, - окремі її сфери.


    1. Методи досліджень в економічній теорії. Функції економічної теорії.

    Економічна теорія використовує широкий спектр прийомів і способів дослідження свого предмета, які й визначають зміст її методу.

    Метод економічної теорії - це сукупність прийомів, засобів і принципів, за допомогою яких досліджуються категорії і закони функціонування та розвитку економічних систем.

    Економічна теорія застосовує як загальнонаукові,так і специфічні для даної науки методи пізнання економічних явищ і процесів.

    Системний підхід використовується як у загальнонаукових, так і у спеціальних для економічної теорії методах пізнання.

    Діалектикаяк метод-загальний для всіх наук метод пізнання, у тому числі і для економічної теорії. Він базується на використанні законів і принципів філософії, сутність яких полягає у пізнанні економічних явищ і процесів у їхньому взаємозв'язку та взаємозалежності, у безперервному розвитку, у розумінні того, що накопичення кількісних змін зумовлює зміни якісного стану, що джерелом розвитку є внутрішні суперечності явищ, єдність і боротьба протилежностей.

    Наукова абстракціяяк метод полягає в поглибленому пізнанні реальних економічних процесів шляхом виокремлення основних, найсуттєвіших сталих сторін певного явища, очищених (абстрагованих) від всього другорядного, випадкового, неістотного. Результатами застосування методу наукової абстракції є формування понять, категорій, виявлення і формування економічних законів.

    При аналізі об'єкт дослідження розумово або фактично розкладається на складові, кожна з яких вивчається окремо; при син* тезі відбувається об'єднання різних елементів, сторін об'єкта в єдине ціле з урахуванням взаємозв'язків між ними. Аналіз сприяє розкриттю істотного в кожному елементі, а синтез завершує розкриття суті об'єкта в цілому.

    Індукція і дедукція.Індукція - це метод пізнання від окремого до загального, від знання нижчого ступеня до знання вищого ступеня. Дедукція - метод пізнання від загального до одиничного. Метод індукції і дедукції забезпечує діалектичний зв'язок одиничного, особливого і всезагального.

    Історичний і логічний методивикористовуються економічною теорією для дослідження економічних процесів у єдності. Історичний методвивчає ці процеси у тій історичній послідовності, в якій вони виникали, розвивалися і змінювалися один за одним у житті. Логічний методдосліджує економічні процеси в їхній логічній послідовності, прямуючи від простого до складного, звільняючись при цьому від історичних випадковостей, зигзагів і подробиць, не властивих цьому процесові.

    Економічне моделювання- це формалізований опис і кількісне вираження економічних процесів і явищ (за допомогою математики й економетрики), структура якого абстрактно відображає реальну картину економічного життя. Економічні моделі дають можливість наочно і глибше дослідити основні риси й закономірності розвитку реального об'єкта пізнання.

    Економічний експеримент- штучне відтворення економічних процесів і явищ з метою вивчення їх за оптимально сприятливих умов та подальшого практичного впровадження. Економічний експеримент дає змогу на практиці перевірити обґрунтованість наукових теорій і рекомендацій, щоб попередити помилки та провали в економічній політиці держави.

    Метод якісного і кількісного аналізу.Він передбачає чітке виявлення якісної визначеності економічного явища і підкреслення тих складових, елементів, які піддаються кількісному виміру, вивчення динаміки процесу; виявлення факторів, що впливають на його зв'язки в системі.

    Метод порівняння.Для визначення схожості та відмінності господарських явищ використовують метод порівнянь. Необхідність порівняння як загальнонаукового методу зумовлена тим, що в економічному житті ніщо не може бути оцінено саме по собі. Будь-яке явище пізнається у порівнянні.

    Розробка наукової гіпотези.Якщо зміст економічного явища, яке вивчається, не відомий, а фактів для його з'ясування не достатньо, то дослідник змушений обмежитися теоретичним припущенням, тобто науковою гіпотезою. Щоб наукова гіпотеза перетворилася на повноцінну теорію, потрібні додаткові докази, практичні підтвердження.

    Функції економічної теорії:

    Пізнавальна (евристична) функція.Реалізується через дослідження сутності економічних процесів і явищ. Розкриваючи і формулюючи економічні категорії і закони, економічна теорія тим самим збагачує знання людей, примножує інтелектуальний потенціал суспільства, розширює науковий світогляд людей, сприяє науковому передбаченню економічного розвитку суспільства.

    Методологічна функціяполягає в тому, що економічна теорія виступає теоретико-методологічною базою для цілої системи економічних наук, оскільки розкриває основоположні базові поняття, економічні закони, категорії, принципи господарювання, які реалізуються в усіх галузях і сферах людської діяльності.

    Практична функціяекономічної теорії зводиться до наукового обґрунтування економічної політики держави, розробки рекомендацій щодо застосування принципів і методів раціонального господарювання.

    Прогностична функціяекономічної теорії виявляється у розробці наукових основ передбачення перспектив соціально-економічного розвитку країни в майбутньому. По суті, вона зводиться до розробки прогнозів довгострокових програм розвитку суспільного виробництва з урахуванням майбутніх ресурсів, витрат і можливих кінцевих результатів.

    Виховна функція- полягає у формуванні в громадян економічної культури, логіки сучасного ринкового економічного мислення, аналітичних здібностей, які забезпечують цілісне уявлення про функціонування економіки на національному і загальносвітовому рівнях і дають їм можливість виробити грамотну господарську поведінку в умовах ринкової системи.


    1. Місце економічної теорії в системі економічних наук.

    Економічна теорія є фундаментальною базою, теоретичним ядром усього комплексу економічних наук - галузевих, міжгалузевих і функціональних. Галузеві еко науки ( економіка промисловості, с/г, будівництва, промисловості, торгівлі..), інфо-аналіт науки (статистика, інформатика, аналіз госп діяльності), функціональні еко науки (фінанси, кредитне прогнозування, маркетинг, менеджмент), соц-політ науки (філософія, соціологія, психологія, право), історико-економічні (історія, економічна історія, ІЕЕД).

    Виступаючи методологічною базою для різних економічних наук, економічна теорія водночас має враховувати знання, набуті ними у процесі повсякденної господарської діяльності. Спираючись на знання конкретних економічних наук, а також на здобутки інших соціально-політичних наук (соціології, філософії, політології, права, історії тощо), економічна теорія спроможна обґрунтованіше висвітлити суть і закономірності розвитку економічних систем. Отже, розвиток економічної теорії у напрямах гетерогенності та міждисциплінарності збагачує її дослідницький простір і поглиблює методологічну базу.


    1. Економічна теорія – наукова основа економічної політики держави.

    Практична функціяекономічної теорії зводиться до наукового обґрунтування економічної політики держави, розробки рекомендацій щодо застосування принципів і методів раціонального господарювання.

    Економічна політика - це цілісна система заходів держави, спрямованих на розвиток національної економіки в інтересах усіх соціальних груп суспільства. Вона має визначати оптимальні варіанти вирішення економічних проблем.

    Дійова економічна політика не є результатом вольових, випадкових рішень окремих осіб, тих чи інших владних структур, адже її зміст визначається вимогами об*єктивних еко законів. Е.Т., досліджуючи еко закони, характер і механізм їх дії є науковою базою розроблення ефективної еко політики.

    Для умов виникнення і розвитку ринкової економіки ЕТ виробилаі пропонує такі традиційні цілі еко політики:

    1. Економічне зростання

    2. Повна зайнятість

    3. Економічна ефективність

    4. Стабільний рівень цін

    5. Економічна свобода

    6. Справедливий розподіл доходів

    7. Еко забезпеченість

    8. Торговельний баланс




    1. Економічні потреби їх суть та структура. Піраміда Маслоу. Закон зростання потреб та механізм його дії.

    Економічні потреби - це частина суспільних потреб, задоволення яких пов'язане з функціонуванням суспільного виробництва, включаючи виробничу і невиробничу сферу.

    І. За характером виникнення

    - первинні (базові), пов'язані із самим існуванням людини: їжа, одяг, безпека, житло тощо;

    - вторинні, виникнення та зміна яких зумовлені розвитком цивілізації: модний одяг, комфортне житло, інформація та ін.

    II. За засобами задоволення

    - матеріальні (потреби в матеріальних благах);

    - нематеріальні (духовні потреби).

    III. За нагальністю задоволеннях

    - першочергові (предмети першої необхідності);

    - другорядні (предмети розкоші).

    IV. За можливостями задоволеннях

    - насичені, вгамовні (мають чітку межу і можливість повного задоволення);

    - ненасичені, невгамовні (не можуть бути задоволені повністю, не мають меж насичення).

    V. За участю у відтворювальному процесі:

    - виробничі (потреби у засобах виробництва);

    - невиробничі (потреби у споживчих благах).

    VI. За суб'єктами вияву

    - особисті (виникають і розвиваються у процесі життєдіяльності індивіда);

    - колективні, групові (потреби групи людей, колективу);

    - суспільні (потреби функціонування та розвитку суспільства в цілому).

    VII. За кількісною визначеністю та мірою реалізації:

    - абсолютні (перспективні потреби, які мають абстрактний характер і є орієнтиром економічного розвитку);

    - дійсні (формуються залежно від досягнутого рівня виробництва і є суспільною нормою для певного періоду);

    - платоспроможні (визначаються платоспроможним попитом);

    - фактичні ( задовольняються наявними товарами та послугами).

    Піраміда Маслоу (фізіологічні, безпека, соціальні, самовираження, духовні проблеми).

    Виникнення нових потреб супроводжується постійним урізноманітненням, примноженням, збагаченням та ускладненням їхньої структури. Прагнення задовольнити зростаючі потреби е спонукальним мотивом удосконалення економічної діяльності, нарощування виробництва економічних благ та поліпшення їхніх якісних характеристик. Однак зростання та розвиток потреб завжди випереджає можливості виробництва і не збігається з рівнем фактичного споживання. У цьому виявляється авангардна роль потреб, що знайшла відображення в економічному законі зростання потреб. Вcезагальний економічний закон зростання потреб відображає внутрішньо необхідні, суттєві й сталі зв'язки між виробництвом і споживанням, потребами та існуючими можливостями їхнього задоволення" Відповідно до цього закону безперервний розвиток потреб є рушійною силою економічного та духовного прогресу людства, що, у свою чергу, стимулює появу все нових і нових потреб.

    • Безмежність потреб зумовлена:

    • Постійним їх відновленням

    • Будь-яка задоволена потреба породжує нову потребу

    • За умов ринкової економіки конкурента боротьба вимагає створення нових благ і потреб

    • Не існує меж удосконалення структури потреб, як і меж удосконалення людини.




    1. Економічні інтереси: сутність, суб’єкти, класифікація.

    Інтерес - форма вияву потреби, усвідомлене прагнення людини до її задоволення.

    Економічні інтереси є сутнісною характеристикою рушійних сил формування та розвитку економічних суб'єктів.

    Економічні інтереси - усвідомлене прагнення суб'єктів господарювання до задоволення економічних потреб, що є об'єктивним спонукальним мотивом їхньої господарської діяльності.

    За своєю сутністю економічні інтереси є об'єктивними. Вони відображають місце і роль суб'єктів господарювання у системі суспільного поділу праці та економічних відносин. Водночас економічні інтереси є суб'єктивними і завжди мають своїх носіїв.

    Суб'єкти економічних інтересів- окремі індивіди, домогосподарства, колективи (групи) людей, суспільство в цілому.

    Об'єкти економічних інтересів- економічні блага (товари, послуги, інформація тощо).

    Плюралізм економічних потреб породжує багатоманітність економічних інтересів, які утворюють складну та динамічну систему, багатовимірну у фазах відтворення, у просторі та часі, у статиці та динаміці. Економічні інтереси суспільства можуть бути класифіковані за різними критеріями, а саме:

    За суб'єктами:

    - особисті;

    - колективні, групові;

    - суспільні.

    За нагальністю, важливістю:

    - головні, першочергові;

    - другорядні.

    За часовою ознакою:

    - поточні;

    - перспективні. За об'єктами:

    - майнові;

    - фінансові;

    - інтелектуальні тощо.

    За ступенем усвідомлення:

    - дійсні;

    - уявні.

    За можливостями реалізації:

    - реальні;

    - утопічні.

    Суб'єкти економічних відносин є виразниками специфічних економічних інтересів. У ринковій економіці:

    - економічні інтереси домашніх господарствспрямовані на максимізацію загальної корисності з урахуванням існуючих ціні доходів;

    - економічні інтереси підприємцівспрямовані на максимізацію прибутку, зниження витрат і підвищення конкурентоспроможності продукції;

    - економічні інтереси держависпрямовані на реалізацію потреб суспільства в цілому.

    За територіальною ознакоювиокремлюють такі економічні інтереси:

    - муніципальні;

    - регіональні;

    - національні;

    - об'єднання держав;

    - загальнолюдські (глобальні).
    9. Економічна системи її сутність, цілі та основні структурні елементи. Типи економічних систем.
      1   2   3


    написать администратору сайта