Главная страница
Навигация по странице:

  • 8. Рекомендації до державних органів влади та управління

  • 9. Аналіз та оцінка стану об’єкту дослідження на основі зібрання фактологічного, статистичного та фактичного матеріалу

  • Таблиця 9.1 Структура кредитів та депозитів «Альфа-Банк» за 2018- 2020 рр., тис. грн.

  • Таблиця 9.2 Кредитна концентрація за видами економічної діяльності за 2018-2020 рр.

  • Доклад. Звіт з парактики Годжаєв Фарід. Звіт про проходження науководослідної практики студента 2 курсу ос магістр спеціальності Фінанси, банківська справа та страхування


    Скачать 106.26 Kb.
    НазваниеЗвіт про проходження науководослідної практики студента 2 курсу ос магістр спеціальності Фінанси, банківська справа та страхування
    АнкорДоклад
    Дата06.05.2022
    Размер106.26 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаЗвіт з парактики Годжаєв Фарід.docx
    ТипЗвіт
    #515750
    страница3 из 5
    1   2   3   4   5

    Список використаних джерел

    1. Про Національний банк України: Закон України від20.05.1999 № 679 – XIVзі змінами та доповненнями від 01.01.2021 року / Верховна рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/679-14#Text (дата звернення: 08.04.2021).

    2. Ларіонова К. Л., Безвух С. В. Механізм формування власного капіталу банку. Вісник Хмельницького національного університету. Серія «Економічні науки». 2017. № 6. С. 152-159.

    3. Самородов Б. В. Діагностика фінансового стану банків на основі аналі- зу їхньої надійності. Вісник університету банківської справи. 2016. № 22.С. 107-115.

    8. Рекомендації до державних органів влади та управління
    Враховуючи умови сьогодення, капітал виступає важливим джерелом доходу господарюючого суб’єкту, основою виробничих та інвестиційних ресурсів, чинником формування фінансових результатів та об'єктом управління.

    Капітал банку забезпечує захист від фінансових втрат а отже, забезпечує його безпеку і надійність. Він являє собою грошові кошти та виражена у грошовій формі частина нематеріальних, матеріальних та фінансових активів, що є у розпорядженні банків та використовуються ними для здійснення операцій з метою отримання прибутку. Капітал банку, як економічна ресурсна складова, є не лише джерелом проведення активних операцій, а й інструментом зміцнення довіри з боку клієнтів, вкладників і кредиторів до конкретної банківської установи.

    Базою формування капіталу банку, основою його діяльності, гарантією надійності та стабільності є власний капітал як один із опорних елементів, сформованих за рахунок коштів його акціонерів. Власний капітал – це сукупність економічних благ у грошовій, матеріальній і нематеріальній формах, які залучаються до економічного процесу діяльності суб’єкта господарювання без визначення терміну повернення їх власникам і здатні генерувати доходи.

    Професійне управління капіталом є запорукою ефективного функціонування суб’єкта господарювання. Капітал є базовою економічною категорією та походить від латинського “capitalis”, що означає “основний, головний”.

    Проблема достатності капіталу банку протягом тривалого часу є предметом наукового дослідження і суперечок між банками та регулюючими органами. Комерційні банки надають перевагу мінімальній кількості капіталу, щоб поліпшити показники рентабельності акціонерного капіталу і зростання активів; органи банківського нагляду вимагають більшого капіталу для зниження ризику банкрутства. Одночасно висловлюється твердження, що банкрутство зумовлено поганим управлінням, тобто банки, що мають високу якість управління, можуть успішно функціонувати з невисокими нормативами капіталу.

    Основний капітал уважається незмінним і таким, що не підлягає передаванню, перерозподілу та повинен повністю покривати поточні збитки. Додатковий капітал має менш постійний характер та його розмір піддається змінам.

    Для оцінки достатності капіталу банку, Національним банком, зокрема, Інструкцією про порядок регулювання діяльності банків в Україні, затверджені відповідні нормативи капіталу комерційного банку. А саме: - мінімального розміру регулятивного капіталу (Н1), (розділ ІІ, глава 2); - достатності (адекватності) регулятивного капіталу (Н2), (розділ IV, глава 1); - достатності основного капіталу (Н3) (розділ IV, глава 2). Мінімальний розмір регулятивного капіталу банку (Н1) має становити 200 млн грн. Таке рішення ґрунтується на змінах до Закону України «Про банки і банківську діяльність», якими мінімальний розмір статутного капіталу для банків знижено з 500 млн грн до 200 млн грн. Норматив достатності (адекватності) регулятивного капіталу відображає здатність банку своєчасно і в повному обсязі розрахуватися за своїми зобов’язаннями, що випливають із торговельних, кредитних або інших операцій грошового характеру. Чим вище значення показника достатності (адекватності) регулятивного капіталу, тим більша частка ризику, що її беруть на себе власники банку; і навпаки, чим нижче значення показника, тим більша частка ризику, що її приймають на себе кредитори/вкладники банку.

    Норматив достатності (адекватності) регулятивного капіталу встановлюється для запобігання надмірному перекладанню банком кредитного ризику та ризику неповернення банківських активів на кредиторів/вкладників банку. Він визначається як співвідношення регулятивного капіталу до сумарної балансової вартості активів і позабалансових зобов’язань, зважених за ступенем кредитного ризику

    Склад суб’єктів аналізу власного капіталу банку доцільно розділяти на суб’єктів, котрі користуються результатами аналізу (менеджери, що здійснюють управління формуванням та використанням власного капіталу банку), та тих, хто безпосередньо його здійснює (спеціалізована аналітична служба банку чи виконавець в межах окремої одиниці організаційної структури банку). В узагальненому вигляді технологію аналізу власного капіталу банку можна представити такими етапами:

    1. Визначення розміру власного капіталу, його структури та достатності.

    2. Аналіз дотримання основних нормативів достатності капіталу.

    3. Аналіз зміни статутного капіталу банку.

    4. Дослідження та оцінка обґрунтованості розподілу прибутку.

    Виходячи з цього, можна зробити висновок, що аналіз капіталу банку займає дуже важливе значення під час аналізу банку та банківської діяльності. Це зумовлено тим, що структурна роль капіталу хоч і не найбільша у банків, проте дуже важлива для його діяльності. Бо саме він характеризує фінансову стійкість та стабільність банку, що має суттєву роль під час оцінки його діяльності. Також можна побачити, що сьогодні банкам доводиться функціонувати у доволі складних умовах, викликаних кризою та політичною нестабільністю. Крім цього їх діяльність обтяжують певні недоліки у фінансовій системі, саме тому аналіз капіталу є актуальним питанням ще й тому, бо впливає на успішність та результативність діяльності банків.

    Актуальності даному питанню також додає й той факт, що в умовах сучасної вітчизняної економіки банківські установи ризикують недотриманням нормативного розміру власного капіталу, що може спричинити ще більшу недовіру клієнтів до банків, що в подальшому може привезти до зменшення клієнтської бази, а отже і прибутків.

    А отримання прибутку - одне із головних завдань банківської установи. Тому, на мою думку, слід приділяти набагато більшу увагу саме аналізу власного капіталу банку серед загального аналізу конкретного банку або банківської діяльності України загалом.


    9. Аналіз та оцінка стану об’єкту дослідження на основі зібрання фактологічного, статистичного та фактичного матеріалу
    Альфа-Банк Україна являється одним із найбільших українських комерційних банків з міжнародним капіталом. Банком володіє приватна інвестиційна холдингова компанія ABH Holdings SA (ABHH), що базується в Люксембурзі, має холдинги в Україні, Білорусі, Казахстані, Нідерландах та Росії, а також представництва на Кіпрі та у Великій Британії. Банк засновано 1992 року. З 2001 року працює під брендом «Альфа-Банк Україна». Варто зазначити, що «Альфа-Банк» займає лідируючі позиції у всіх сегментах банківського ринку та являється одним із найстабільніших і найнадійніших банків України і входить до десятки найкращих фінансових установ у країні за обсягом яктивів, за даними НБУ [38].

    Відомості про остаточних ключових учасників у структурі власності банку станом на 1 січня 2021 року представлені в Додатку В.

    Станом на 1 січня 2021 року ABH Holdings S.A. володіє 57,6% акцій у банку, ABH Ukraine Limited володіє 42,4% акцій у банку. При цьому бенефіціарні власники Альфа-Банку Україна залишилися незмінними.

    Банк входить до банківської групи та несе за неї відповідальність. До банківської групи входять банк, страхова компанія ПАТ «Альфа Страхування», ТОВ «ПАРИТЕТ ФІНАНС», ТОВ «АЛЬФА-ЛІЗИНГ» та ТОВ «СІБ КУА УКРСОЦ-НЕРУХОМІСТЬ» [23].

    На кінець 2020 року мережа роздрібного обслуговування налічувала 218 відділень та 706 банкоматів, у тому числі: 23 відділення у ТЦ «Епіцентр»; 5 А- клубів; 2 касових відділень; 4 відділень в університетах; 1 міні-відділення; 12 відділень – кас перерахунку; 171 універсальних відділень [23].

    Динаміка кількості підрозділів Альфа-банку за 2012-2020 рр. представлена на рис. 9.1.



    Рис. 9.1 – Динаміка кількості підрозділів «Альфа-банку» за 2012-2020 рр.
    У банку немає філій. Відділення банку присутні у всіх регіонах і розташовані у 81 населеному пункті в Україні. У 2020 році мережа відділень банку зазнала наступних змін: відкрито 1 відділення, тимчасово зупинена діяльність у 1-го відділення, закрито 39 відділень, змінилося розташування 9 відділень.

    Органами управління Банку є загальні збори акціонерів, Наглядова рада, Правління Банку. Розподіл функцій між органами управління забезпечує ефективну систему внутрішнього контролю.

    Правління банку являється виконавчим органом банку, який відповідає за повсякденне управління установою та відповідає за ефективність її роботи відповідно до принципів та процедур, викладених у статуті.

    Загальне управління капіталом здійснюється Наглядовою Радою банку. В Альфа-Банку у складі наглядової ради 8 осіб. Троє членів Наглядової ради являються незалежними директорами, що відповідає вимогам закону «Про банки та банківську діяльність».

    Важливе місце в діяльності та розвитку банку займає побудова його місії та стратегії.

    Місія Альфа-Банку: «Створюємо світ для Ваших грошей, бізнесу та мрії»

    Банк виконує свою місію із задоволення щоденних фінансових потреб клієнтів, пропонуючи високоякісні послуги, прості фінансові рішення та сучасні послуги, що полегшують життя користувачів.

    Стратегічною метою банку є стати кращим приватним банком для сучасних українців із першокласними продуктами та унікальними цифровими послугами. Ця стратегія полягає в переведенні банку з кредитного в транзакційний, з традиційного в цифровий.

    Отже, «Альфа-банк» має чітко сформовану місію та стратегію та послідовні в їх реалізації. Банк має намір бути в числі провідних банків у кожному сегменті своєї присутності.

    Основна діяльність «Альфа-Банку» включає надання банківських послуг юридичним та фізичним особам на території всієї України. Депозити є найбільшим джерелом поповнення ліквідності банків, і тому структура та стабільність депозитної бази має значний вплив на якість ресурсів банку. Проведемо аналіз кредитів та депозитів Альфа-Банку за період 2018-2020 рр. (табл. 9.1).

    Таблиця 9.1

    Структура кредитів та депозитів «Альфа-Банк» за 2018- 2020 рр., тис. грн.


    Показники

    Роки

    Абсолютні показники

    Структура

    2018

    2019

    2020

    2018

    2019

    2020

    Кредити

    32 458 158

    39 199 834

    47 709 898

    100

    100

    100

    кредити юр.ос.

    20 125 542

    19 608 519

    29 570 113

    62,00

    50,02

    61,98

    кредити фіз.ос

    12 332 616

    19 591 315

    18 139 785

    38,00

    49,98

    38,02

    Депозити

    52 488 347

    59 276 880

    73 315 858

    100

    100

    100

    Депозити юр.ос.

    20 448 342

    22 616 470

    29 783 124

    38,96

    38,15

    40,62

    Депозити фіз.ос.

    32 040 005

    36 660 410

    43 532 734

    61,04

    61,85

    59,38


    Протягом всього досліджуваного періоду основну частку в кредитному портфелі банку складають суб’єкти господарювання.

    Більша частина ресурсів банку сформована за рахунок фізичних осіб, яка на кінець 2020 року становить 59,38 % коштів клієнтів. Тобто варто зазначити, що «Альфа-Банк» поступово переорієнтовується з корпоративного характеру депозитної бази до роздрібній спрямованості.

    Розглянемо кредитну концентрацію Альфа-Банку за видами економічної діяльності за 2018-2020 рр. (табл. 9.2).

    Таблиця 9.2

    Кредитна концентрація за видами економічної діяльності за 2018-2020 рр.

    Вид економічної діяльності

    2018 р.

    2019 р.

    2020 р.

    тис.грн

    %

    тис.грн

    %

    тис.грн

    %

    Фізичні особи

    15 819 409

    38,0

    30 132 904

    54,7

    28 898 422

    46,2

    Будівництво та нерухомість

    2 489 429

    6,0

    4 136 240

    7,5

    5 171 300

    8,3

    Сільське господарство

    4 810 815

    11,6

    3 869 401

    7,0

    5 407 029

    8,6

    Оптова торгівля

    1 669 090

    4,0

    2 562 553

    4,7

    2 512 776

    4,0

    Хімія, нафтохімія

    1 927 756

    4,6

    2 203 867

    4,0

    2 080 423

    3,3

    Роздрібна торгівля

    споживчими товарами

    0

    0,0

    0

    0,0

    883 726

    1,4

    Роздрібна торгівля

    продуктами харчування

    2 320 992

    5,6

    2 120 675

    3,9

    2 415 923

    3,9

    Електроенергетика

    4 489 619

    10,8

    2 018 953

    3,7

    2 386 694

    3,8

    Фінансові послуги

    452 662

    1,1

    1 509 676

    2,7

    2 049 146

    3,3

    Нафтогазова промисловість

    956 597

    2,3

    1 410 666

    2,6

    1 562 570

    2,5

    Залізничий транспорт

    0

    0,0

    0

    0,0

    0

    0,0

    Телекомунікація та зв'язок

    0

    0,0

    0

    0,0

    0

    0,0

    Харчова промисловість

    0

    0,0

    0

    0,0

    0

    0,0

    Автомобільна промисловість

    0

    0,0

    0

    0,0

    0

    0,0

    Засоби масової інформації,

    поліграфія, розваги

    0

    0,0

    0

    0,0

    1 640 417

    2,6

    Машинобудування

    3 932 912

    9,5

    1 244 392

    2,3

    1 260 012

    2,0

    Чорна металургія

    0

    0,0

    0

    0,0

    1 230 794

    2,0

    Інші

    2 748 584

    6,6

    3 869 583

    7,0

    5 026 822

    8,0

    Усього кредитів та

    заборгованості клієнтів

    41 617 865

    100

    55 078 910

    100

    62 526 054

    100


    Варто зазначити, що найбільш пріоритетними галузями в економіці для банку є сільське господарство, електроенергетика та будівництво. З метою диверсифікації кредитного портфелю додаткова увага приділяється середнім та регіональним клієнтам. Проте, у структурі Альфа-банку активи є недиверсифікованими, частка кредитів надана фізичним особам досягає 50%. Диверсифікованість як інструмент зниження банківських ризиків є дуже важливою характеристикою діяльності банку, тому що тільки наявність різних напрямків вкладень ресурсів у структурі може вберегти банк від системних і ринкових ризиків.

    Перспективи розвитку банку багато в чому визначаються рівнем його капіталізації. Достатній обсяг власних коштів банку забезпечує його стабільну роботу і допомагає мінімізувати ризики, пов'язані з функціональним процесом.

    Проведемо аналіз складу власного капіталу АТ «Альфа-Банк» за 2018 – 2020 рр. (табл.9.3).
    1   2   3   4   5


    написать администратору сайта