Главная страница
Навигация по странице:

  • Нормативно-правові акти

  • ХПП новая 2013. 1. Анотація дисципліни Навчальна дисципліна Господарське процесуальне право є базовою нормативною дисципліною для бакалаврів спеціальності Правознавство. Мета курсу


    Скачать 0.89 Mb.
    Название1. Анотація дисципліни Навчальна дисципліна Господарське процесуальне право є базовою нормативною дисципліною для бакалаврів спеціальності Правознавство. Мета курсу
    АнкорХПП новая 2013.doc
    Дата22.06.2018
    Размер0.89 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаХПП новая 2013.doc
    ТипДокументы
    #20579
    страница3 из 8
    1   2   3   4   5   6   7   8
    Тема 7. Доказування і докази в судовому процесі (1 год.)

    Питання для обговорення

    1. Поняття доказування в господарському процесі.

    2. Предмет доказування.

    3. Поняття і види доказів.

    4. Відносність і допустимість доказів.

    5. Оцінка доказів.

    Практичні завдання

    1. ТОВ «А» звернулося до господарського суду з позовом до АТ «Донбуд» про визнання недійсним договору підряду посилаючись на те, що відповідач при укладенні договору не мав відповідної ліцензії та підписав договір не дотримуючись вимог ст.ст. 203, 215 ЦК України. Визначте предмет доказування у справі. Які факти і ким підлягають доведенню? Які докази можуть бути використані у справі?

    2. В провадженні місцевого господарського суду знаходиться справа за позовом ТОВ «А» до ТОВ «В» про відшкодування збитків, заподіяних працівником відповідача внаслідок закриття останнім скляних вхідних дверей в приміщенні, яке є об’єктом оренди на підставі договору оренди, укладеного між ТОВ «А» (орендодавець) та ТОВ «В» (орендар).

    В процесі розгляду справи Відповідач заявив клопотання витребувати докази по справі щодо підтвердження позивачем якості скляних дверей та відповідності їх вимогам безпеки.

    Яке рішення має прийняти суд за результатами розгляду клопотання? Що є предметом доказування у справі. Визначте приблизний перелік доказів по справі.

    3. У січні 2013 року ПАТ «М» звернулося до суду з позовом до ТОВ «С» про визнання недійсним договору купівлі – продажу частки у статутному капіталі ТОВ у розмірі 150 000 грн., укладеного 11 грудня 2012 року між ПАТ «М» (продавцем) та ТОВ «С» (покупцем). Господарський суд задовольнив позов, посилаючись на рішення Малиновського районного суду м. Одеси від 5 травня 2012 року, яким визнано недійсним рішення загальних зборів засновників ПАТ «М» щодо продажу частки цього товариства в статутному капіталі ТОВ у розмірі 150 000 грн., а також уповноваження директора ПАТ «М»на підписання договору купівлі-продажу та виходу зазначеного товариства зі складу ТОВ «С». Також в матеріалах справи були докази того, що засновник ПАТ «М» Іванов подав апеляційну скаргу на рішення від 5 травня 2012 р.

    Чи є обов’язковими для господарського суду факти, які встановлено судом в цивільній справі? Чи повинен був господарський суд враховувати рішення Малиновського районного суду м. Одеси? Які факти повинні були бути встановлені господарським судом?

    4. Об’єднання підприємств «Українська ліга музичних прав» звернулося до господарського суду з позовом до торговельного центру «Городок» про спонукання укласти договір про виплату винагороди за комерційне використання об’єктів суміжних прав згідно зі ст. 187 ГК України посилаючись на те, в приміщенні зазначеного торговельного центру здійснюється публічне виконання музичних творів шляхом їх подання через розташовані у приміщеннях відповідні технічні засоби (репродуктори, радіомережу), внаслідок чого у своїй господарській діяльності незаконно використовує об’єкти авторських та/або суміжних прав. В підтвердження наведених фактів позивач надав відеозапис, здійснений в приміщенні торгового центру на мобільний телефон «Нокія».

    Чи має право суд прийняти такий відеозапис в якості належного доказу по справі?

    Які правила використання аудіо- відеозаписів у господарському судочинстві?

    5. Підготуйте мотивовану відповідь на наступні питання:

    1) Чи вправі господарський суд встановлювати обставини справи, які мають значення для вирішення спору, у випадку, коли жодна із сторін на них не посилається?

    2) Чи мають преюдиційне значення в розумінні ст. 35 ГПК для розгляду справи господарським судом факти, встановлені рішенням господарського суду з іншої справи, склад сторін у якій повністю або частково не збігається зі складом сторін у справі, що розглядається?

    3) За яких умов копія письмового доказу, що подається фізичною особою, може вважатися засвідченою належним чином?

    1. За матеріалами судової практики підберіть приклади визнання господарським судом фактів загальновідомими, які в силу ст. 35 ГПК не потребують доказування.

    Нормативно-правові акти: 3, 23, 24, 31.

    Базова література: 2, 3, 4, 5, 7, 8, 10.

    Допоміжна література: 9, 14, 27, 54, 68, 69.

    Тема 8. Процесуальні строки (1 год.)

    Питання для обговорення

    1. Поняття і види строків у господарському процесі.

    2. Обчислення процесуальних строків. Правові наслідки недотримання процесуальних строків.

    3. Зупинення, відновлення і продовження процесуальних строків.

    Практичні завдання

    1. Складіть схему «Види процесуальних строків у господарському процесі».

    2. Наведіть приклади строків у господарському судочинстві, які встановлюються законом та судом (не менше трьох прикладів за кожним видом).

    3. За матеріалами судової практики складіть приблизний перелік підстав, які можуть вважатися поважними для відновлення пропущеного процесуального строку.

    4. Визначте, чи дотримані процесуальні строки у наступних випадках:

      1. Позивач 08.01.2013 р. подав апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду. При цьому, 26.12.2012 у судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини рішення, повний тест рішення було складено 28.12.2012 року, повний текст рішення отримано позивачем поштою 03.01.2012 року.

      2. Апеляційна скарга на рішення надійшла до місцевого господарського суду 19.02.2013 року. 25.02.2013 р. місцевий господарський суд надіслав одержану апеляційну скаргу разом зі справою до відповідного апеляційного суду. 28.02.2013 року апеляційний суд прийняв апеляційну скаргу до провадження, про що виніс ухвалу. 29.04.2013 року за наслідками розгляду апеляційної скарги господарський суд прийняв постанову.

    Нормативно-правові акти: 3.

    Базова література: 2, 3, 6, 7, 8.

    Допоміжна література: 5, 15, 19, 20, 21.
    Тема 9. Запобіжні заходи в господарському процесі (1 год.)

    Питання для обговорення

    1. Запобіжні заходи в господарському процесі: поняття, види, підстави застосування.

    2. Заява про застосування запобіжних заходів: її зміст, порядок подання і розгляду. Наслідки подачі заяви про застосування запобіжних заходів, що не відповідає вимогам закону.

    3. Виконання ухвали про застосування запобіжних заходів, порядок її відміни і оскарження.

    4. Підстави і порядок зупинення застосування запобіжних заходів. Відшкодування шкоди, заподіяної застосуванням запобіжних заходів.

    Практичні завдання

    1. До господарського суду Донецької області поступила заява від ТОВ «Х», що знаходиться в м. Краматорську Донецької області про застосування запобіжних заходів у вигляді накладення арешту на майно підприємства «У», розташованого в м. Алчевськ Луганської області. Підприємство «У» має заборгованість перед ТОВ «Х» за поставлену, відповідно до договору постачання продукцію.

    Господарський суд Донецької області повернув заяву ТОВ «Х» без розгляду у зв'язку з тим, що до заяви не додано документи, які підтверджують спрямування підприємству «У» копії заяви про застосування запобіжних заходів і не надано докази сплати судового збору . Вкажіть ставку судового збору при подачі заяви про застосування запобіжних заходів.

    Проаналізуйте ситуацію і дайте відповідь про правомірність дій вказаних осіб. Відповідь обґрунтуйте з посиланням на відповідні норми законодавства.

    2. Суд розглянув заяву про застосування запобіжних заходів за участю представників заявника і особи, щодо якої подана заява про застосування запобіжних заходів. Суд задовольнив заяву про застосування запобіжних заходів.

    Особа, щодо якої були прийняті запобіжні заходи, звернулася із заявою до апеляційної інстанції про відміну цієї ухвали. Апеляційна інстанція не прийняла скаргу, пославшись на те, що звертатися із заявою про відміну ухвали про застосування запобіжних заходів дана особа може тільки в тому випадку, якщо вона не була повідомлена про розгляд заяви про застосування запобіжних заходів.

    Проаналізуйте ситуацію і дайте відповідь про правомірність дій вказаних осіб. Відповідь обґрунтуйте з посиланням на відповідні норми законодавства.

    3. 15.05.2013 р. ТОВ «А» звернулось до господарського суду з заявою про вжиття запобіжних заходів, в якої зазначає, що має намір подати позов до ПП «В» про визнання договору недійсним та стягненням збитків, завданих його ділової репутації, у зв'язку з цим просить суд вжити запобіжні заході та витребувати у ПП «В» його статут , накладення арешту на все майно ПП «В» та на усі розрахункові рахунки.

    Ухвалою господарського суду Донецької області від 25.05.2013 р. у задоволенні заяви про вжиття запобіжних заходів відмовлено, з посиланням на те, що заявник не надав докази в обґрунтування вимог викладених в заяві про вжиття запобіжних заходів.

    ТОВ «А» подало апеляційну скаргу на вищезазначену увалу суду, вказуючи на незаконність такої ухвали з тих підстав, що виявивши, що до заяви не надані докази в обґрунтування підстав вжиття запобіжних заходів, господарський суд повинен був залишити її без рух, а не приймати ухвалу про відмову у задоволенні заяви.

    Чи підлягає апеляційна скарга задоволенню? Відповідь обґрунтуйте з посиланням на відповідні норми законодавства.

    4. Підготуйте мотивовану відповідь на наступні питання:

    а) яким чином господарський суд повинен повідомляти заінтересованих осіб про розгляд ним заяви про вжиття запобіжних заходів та які особи відносяться до числа заінтересованих?

    б) чи повинен господарський суд у розгляді заяви про скасування запобіжних заходів призначати судове засідання з викликом заінтересованих сторін?

    в) чи повинен господарський суд ухвалювати будь-який судовий акт про припинення запобіжних заходів?

    Нормативно-правові акти: 3, 35.

    Базова література: 1, 2, 3, 6, 7, 8.

    Допоміжна література: 5, 15, 19, 20, 21, 30.
    Тема 10. Позов у судовому процесі (1 год.)

    Питання для обговорення

    1. Право на позов. Поняття і елементи позову.

    2. Форма і зміст позовної заяви.

    3. Порядок подання позову. Ціна позову. Відзив на позовну заяву.

    4. Відмова у прийнятті позовної заяви. Повернення позовної заяви без розгляду.

    5. Об'єднання позовних вимог. Зміна позову. Подача зустрічного позову.

    Практичні завдання

    1. До місцевого господарського суду надійшла позовна заява, до якої було надано:

    а) оригінал платіжного доручення про перерахування судового збору;

    б) ксерокопія платіжного доручення про перерахування судового збору;

    в) належним чином засвідчена копія платіжного доручення про перерахування судового збору.

    Надайте правову оцінку ситуації у кожному з перелічених випадків. Які процесуальні наслідки подання таких документів до суду?

    1. ФОП Іванов В.В. подав позовну заяву до господарського суду з вимогою стягнути з ТОВ «Шанс» заборгованість за виконані підрядні роботи. У позовній заяві позивач вказав, що підрядні роботи виконувалися на підставі договору № 434 від першого січня поточного року та зазначив, якими актами підтверджується осяг і вартість виконаних робіт. Однак позивач не додав до позовної заяви зазначені документи. Дайте правову оцінку ситуації.

    2. ТОВ «Метал» звернулося до господарського суду з позовною заявою. Позовна заява була подана за підписом генерального директора цього товариства, однак підпис був факсимільним. Дайте правову оцінку ситуації. Чи повинен господарський суд прийняти таку позовну заяву?

    3. ПП «Цитрус» подало до господарського суду позовну заяву в якій об’єднало вимоги про стягнення заборгованості за договором поставки вугільної продукції та за договором підряду на переробку металопродукції, укладених з ПАТ «Завод Будівник». Дайте правову оцінку ситуації. Чи можна об’єднати у позовній заяві такі вимоги? Що повинен зробити суд?

    4. Чи може бути об’єднано у одну справу кілька однорідних справ, у яких беруть участь ті ж самі сторони, якщо такі справи перебувають у провадженні різних суддів?

    Нормативно-правові акти: 3, 22, 35.

    Базова література: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11.

    Допоміжна література: 5, 6, 15, 19.
    Тема 11. Порушення провадження у справі і підготовка матеріалів до розгляду в першій інстанції (0,5 год.)

    Питання для обговорення

    1. Прийняття позовної заяви і порушення провадження у справі.

    2. Підготовка матеріалів справи до розгляду в господарському суді першої інстанції.

    3. Забезпечення позову.

    Практичні завдання

    1. ТОВ «Вимпел» звернулося з позовом до ВАТ «Шанс» про стягнення заборгованості за виконані підрядні роботи на суму 30 тис. грн. У позовній заяві позивач вказав, що підрядні роботи виконувалися на підставі договору №4 від 05.05.2002 р., обсяг і вартість виконаних робіт підтверджується актами форми № 2 від 10.06.2002 р. і від 20.07.2002 р., проте дані документи позивач не додав до позовної заяви.

    Суд повернув без розгляду позовну заяву у зв'язку з тим, що позивач не додав документи, які підтверджують обставини, на які він посилається в позовній заяві. Чи правомірні дії суду?

    2. ТОВ «А» звернулося з позовом до ТОВ «Д» про стягнення заборгованості. Ухвалою суду було відмовлено у прийнятті позовної заяви таких підстав, що згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодоТОВ «Д» порушено справу про банкрутство.

    Чи правомірні дії суду?

    3. Кредитна спілка “Добробуд” звернулося до господарського суду з позовом до фізичної особи-підприємця Іванова О.О., Петрової А.А. про стягнення заборгованості. Ухвалою суду було відмовлено у прийнятті позовної заяви таких підстав, що позивачем пред'явлено позов також до громадянки, якай не може бути стороною у господарському процесі.

    Чи правомірні дії суду?

    4. ТОВ «К» звернулося з позовом до ПП «М» про витребування майна та заявою про забезпечення позову шляхом накладення арешту на спірне майно. ПП «М» заперечувало проти задоволення заяви про забезпечення позову, вказавши, що співвласником майна є інша особа – АТ „Л”.

    Яке рішення може прийняти суд за результатами розгляду заяви про забезпечення позову?

    5. Товариство "А." звернулося до підприємства „Б” з позовом про визнання недостовірною поширеної одним з відповідачів інформації про те, що торговельна марка "N." знаходиться в трійці світових лідерів з виготовлення певного товару.

    Відповідне товариство звернулося до господарського суду також із заявою про забезпечення позову, зокрема, шляхом заборони відповідачам та будь-яким суб'єктам господарювання замовляти, виготовляти та розповсюджувати в будь-якій спосіб рекламу торговельної марки "N." з посиланням на: друковані засоби масової інформації, в тому числі їх інтернет-версії; світовий та міжнародний статус названої торговельної марки; будь-яке місце цієї торговельної марки на ринку відповідного товару; "трійку світових лідерів" у даній галузі виробництва, "згідно з рейтингами друкованих та будь-яких інших засобів масової інформації".

    Яке рішення має прийняти суд за результатами розгляду клопотання?

    6. Назвіть заходи забезпечення позову, що не можуть бути застосовані та поясніть чому законодавець встановив такі обмеження.

    7. Підготуйте мотивовану відповідь на наступні питання:

    а) Яким чином має діяти господарський суд, якщо він дійде висновку про те, що зустрічний позов взаємно не пов'язаний з первісним?

    б) Чи повинні господарські суди приймати до провадження справи, в яких є арбітражна угода, укладена згідно з Законом України "Про міжнародний комерційний арбітраж"?

    в) Чи повинен господарський суд з'ясовувати фактичне місцезнаходження сторін у справі з метою повідомлення їх про час і місце судового засідання?

    Нормативно-правові акти: 3, 20, 22, 35.

    Базова література: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11.

    Допоміжна література: 5, 13, 20, 21, 64.
    Тема 12. Вирішення господарських спорів у першій інстанції (0,5 год.)

    Питання для обговорення

    1. Характеристика розгляду спору по суті в господарському суді першої інстанції як основної стадії господарського процесу і її значення.

    2. Порядок ведення засідання господарського суду в першій інстанції.

    3. Відкладення розгляду справи, перерва в судовому засіданні. Зупинення провадження у справі.

    4. Відмова позивача від позову, зменшення або збільшення розміру позовних вимог, визнання позову відповідачем.

    5. Залишення позову без розгляду. Зупинення провадження у справі. Залишення позову без розгляду.

    6. Протоколювання судового засідання.

    Практичні завдання

    1. При розгляді позову ПП «Альфа» до ПП «Тема» про стягнення вартості поставленої продукції суд встановив, що п. 7 даного договору передбачено, що всі спори, які випливають із даного договору, передаються на розгляд третейського суду. Дайте правову оцінку ситуації. Які дії повинен здійснити суд?




    1. З якого моменту починається розгляд справи по суті? Яке практичне значення виокремлення цієї стадії судового розгляду?

    2. В процесі розгляду справи місцевим господарським судом склад суду біло змінено з одноосібного на колегіальний. Чи буде розпочато розгляд справи заново? Як буде обраховуватися в такому випадку строк вирішення спору?

    Нормативно-правові акти: 3, 22.

    Базова література: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11.

    Допоміжна література: 5, 15, 20, 21, 56.
    ЗМІСТОВНИЙ МОДУЛЬ 3. Судові акти у господарському судочинстві, їх перегляд та виконання

    1   2   3   4   5   6   7   8


    написать администратору сайта