Главная страница
Навигация по странице:

  • 66) М’язи присередньої групи стегна: топографічна класифікація, будова (початок, прикріплення), функції; описати і продемонструвати.

  • Ответы на билеты анатомия человека. Ответы на билеты. 1. Особливості будови та функціонування хрящової тканини. Види хрящової тканини


    Скачать 210.13 Kb.
    Название1. Особливості будови та функціонування хрящової тканини. Види хрящової тканини
    АнкорОтветы на билеты анатомия человека
    Дата20.06.2022
    Размер210.13 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаОтветы на билеты.docx
    ТипДокументы
    #606343
    страница8 из 8
    1   2   3   4   5   6   7   8

    65). М’язи задньої групи стегна: топографічна класифікація, будова, функції; описати і продемонструвати. Двоголовий м’яз стегна (початок, прикріплення, функції).

    Всі вони починаються від сідничого горба.

    Початкові відділи цих м'язів покриті великим сідничним м'язом.

    Півсухожилковий і півперетинчастий м'язи, що прилягають позаду до великого привідного м'яза, розміщені присередньо.

    Двоголовий м'яз стегна проходить збоку і межує з бічним широким м'язом.

    На межі між середньою і нижньою третинами стегна м'язи розходяться.

    Півсухожилковий і півперетиичастий м'язи прямують вниз і присередньо, обмежовують підколінну ямку зверху і присередньо.

    Двоголовий м'яз стегна спрямований вниз і вбік, обмежуючи підколінну ямку зверху і збоку.

    Двоголовий м'яз стегна

    довгий і потужний, має дві головки - довгу і коротку.

    Початок:

    - довга головка починається товстим коротким сухожилком від верхньоприсеред- иьої поверхні сідничого горба і крижово-горбової зв'язки. Ця головка прямує зверху вниз і вбік поруч з півсухожилковим м'язом. На межі між середньою і нижньою третинами стегна довга головка двоголового м'яза відокремлюється від півсухожилкового м'яза і з'єднується з короткою головкою.

    - коротка головка починається від бічної губи шорсткої лінії і верхньої частини бічного надвиростка стегнової кістки, а також від бічної міжм'язової перегородки стегна.

    Прикріплення: обидві головки з'єднуються на межі між середньою і нижньою частинами стегнової кістки, переходять у загальний сухожилок, що прикріплюється до головки малогомілкової кістки і до зовнішньої поверхні бічного виростка великогомілкової кістки. Частина волокон цього сухожилка вплітається у фасцію гомілки.

    Функція: розгинає і приводить стегно в кульшовому суглобі, згинає гомілку в колінному суглобі, обертає назовні зігнуту в колінному суглобі гомілку.

    Півсухожилковий м'яз

    довгий і плоский, розташований присередньо у задньому відділі стегна.

    Збоку цей м'яз межує із двоголовим м'язом стегна, а присередньо - з півперетинчастим м'язом. Проксимальна частина півсухожилкового м'яза покрита великим сідничним м'язом. Іноді приблизно на середині стегна півсухожилковий м'яз має сухожилкову переділку. На рівні середньої третини стегна м'яз переходить у довгий сухожилок.

    Початок: від верхиьоприсередньої поверхні сідничого горба і крижово-горбової зв'язки.

    Прикріплення: сухожилок м'яза огинає позаду присередній надвиросток стегнової кістки і прикріплюється до присередньої частини горбистості великогомілкової кістки, а також до фасції гомілки, беручи участь в утворенні поверхневої гусячої лапки

    Функція: розгинає стегно в кульшовому суглобі і згинає гомілку в колінному суглобі; обертає досередини зігнуту в колінному суглобі гомілку.

    Півперетинчастий м'яз

    плоский і довгий.

    Початок: від сідничого горба між початком півсухожилкового і великого привідного м'язів довгим плоским сухожилком, який на рівні середини стегна переходить у м'язове черевце, що розташоване попереду від півсухожилкового м'яза і довгої головки двоголового м'яза стегна. Сухожилок півперетинчастого м'яза спочатку сплощений, потім заокруглюється і розташовується на присередньому боці його черевця.

    Прикріплення: сухожилок м'яза проходить позаду присереднього надвиростка стегнової кістки, на рівні задньої поверхні колінного суглоба він сплощується і поділяється на три сухожилкові пучки - присередній, середній і бічний, тому цю розгалужену частину сухожилка називають глибокою гусячою лапкою

    Присередній сухожилковий пучок йде горизонтально вперед і прикріплюється до прнсереднього виростка великогомілкової кістки під обхідною великогомілковою зв'язкою колінного суглоба. Середній сухожилковий пучок прикріплюється до задньої поверхні прнсереднього виростка великогомілкової кістки і вплітається у фасцію підколінного м'яза. Бічний сухожилковий пучок повертає вбік і догори, продовжуючись в косу підколінну зв'язку колінного суглоба.

    Під сухожилком півперетинчастого м'яза в місці його розділення на три сухожилкові пучки розмішена сумка півперетинчастого м'яза

    Функція: розгинає стегно в кульшовому суглобі і згинає гомілку в колінному суглобі, обертає до середини зігнуту в колінному суглобі гомілку, відтягує капсулу колінного суглоба.

    66) М’язи присередньої групи стегна: топографічна класифікація, будова (початок, прикріплення), функції; описати і продемонструвати.

    До м’язів присередньої групи стегна належать п’ять м’язів: тонкий і гребінний м’язи, великий, довгий і короткий привідні м’язи. Привідні м’язи дуже розвинуті в людини в зв’язку з прямоходінням. Вони розташовані у присередньому відділі стегна.

    Тонкий м’яз плоский, довгий і стрічкоподібний, розташований поверхнево вздовж присередньої поверхні стегна. У верхній частині стегна присередньо від тонкого м’яза розміщений довгий привідний м’яз, а позаду – великий привідний м’яз. У нижній третині стегна попереду тонкого м’яза розташований кравецький м’яз, а позаду – півперетинчастий м’яз. На рівні колінного суглоба тонкий м’яз лежить між кравецьким і півсухожилковим м’язами.

    Початок: від передньої поверхні нижньої гілки лобкової кістки і нижнього краю лобкового симфізу.

    Прикріплення: до присередньої частини горбистості великогомілкової кістки і фасції гомілки, беручи участь в утворенні поверхневої гусячої лапки разом із сухожилками півсухожилкового і кравецького м’язів

    Функція: приводить стегно, згинає гомілку в колінному суглобі і одночасно обертає її до середини.

    Гребінний м’яз є коротким і плоским, прилягає до передньої поверхні зовнішнього затульного м’яза і короткого привідного м’яза. М’яз прямує вниз і вбік. До бічного краю гребінного м’яза прилягає клубово-поперековий м’яз, між ними утворюється клубово-гребінна борозна. Присередньо гребінний м’яз межує з довгим привідним м’язом і капсулою кульшового суглоба.

    Початок: від лобкового гребеня і верхньої гілки лобкової кістки.

    Прикріплення: до гребінної лінії стегнової кістки, що розташована між задньою поверхнею малого вертлюга і шорсткою лінією стегна.

    Функція: приводить і згинає стегно в кульшовому суглобі.

    Довгий привідний м’яз товстий, плоский, розташовується присередньо і донизу від гребінного м’яза, закриває попереду короткий привідний м’яз і верхні пучки великого привідного м’яза.

    Початок: за допомогою товстого міцного сухожилка від зовнішньої поверхні верхньої гілки лобкової кістки між лобковим горбком і лобковим симфізом, збоку від початку тонкого м’яза. Довгий привідний м’яз проходить зверху вниз і вбік, продовжується в широкий плоский сухожилок.

    Прикріплення: до середньої третини присередньої губи шорсткої лінії стегнової кістки, між зонами прикріплення великого привідного і присереднього широкого м’язів стегна.

    Функція: приводить стегно в кульшовому суглобі, одночасно згинаючи і обертаючи його назовні.

    Короткий привідний м’яз товстий і плоский, має трикутну форму. Розташований за гребінним і довгим привідним м’язами.

    Початок: від зовнішньої поверхні тіла і нижньої гілки лобкової кістки, збоку від початку тонкого м’яза. М’яз прямує вниз і вбік, поступово розширюючись.

    Прикріплення: коротким товстим сухожилком до верхньої частини присередньої губи шорсткої лінії стегнової кістки позаду місця прикріплення довгого привідного м’яза.

    Функція: приводить стегно в кульшовому суглобі, бере участь у його згинанні й обертанні стегна назовні.

    Великий привідний м’яз потужний, плоский, має трикутну форму – це найбільший з усіх м’язів стегна. Він розташовується за коротким і довгим привідними м’язами, попереду від нижніх пучків великого сідничного, півсухожилкового, півперетинчастого м’язів і довгої головки двоголового м’яза стегна. М’яз розширюється донизу і присередньо, його верхні пучки спрямовані майже горизонтально, а нижні пучки – вниз.

    Початок: від сідничного горба, гілки сідничої кістки і нижньої гілки лобкової кістки.

    Прикріплення: вздовж усієї присередньої губи шорсткої лінії стегнової кістки аж до її присереднього надвиростка.

    Між сухожилковими пучками, що прикріплюються до привідного горбка і присереднього надвиростка, утворюється привідний розтвір, через який в підколінну ямку проходить стегнова артерія з привідного каналу і відходить підколінна вена. Вище цього розтвору розташована широко-привідна міжм’язова перегородка, що з’єднує у вигляді містка великий привідний м’яз і присередній широкий м’яз. Верхні пучки великого привідного м’яза розташовані майже горизонтально. Цю частину м’яза називають малим привідним м’язом (m. adductor minimus). Його пучки розташовані за коротким привідним м’язом, угорі вони межують із зовнішнім затульним м’язом і квадратним м’язом стегна.

    Функція: приводить стегно в кульшовому суглобі, бере участь у його розгинанні.

    67) М’язи гомілки та стопи: топографічна класифікація, будова (початок, прикріплення), функції; описати і продемонструвати. Триголовий м’яз гомілки (початок, прикріплення, функції).

    М’язи вільної нижньої кінцівки.

    Передня група м'язів гомілки

    Передній великогомілковий м'яз

    Довгий, звужується донизу, розташовується поверхнево і ирисередньо.

    Початок: від бічного виростка і верхньої половини бічної поверхні тіла великогомілкової кістки, а також від верхньої частини міжкісткової перетинки і фасції гомілки.

    Прикріплення: обігнувши присередній край стопи, сухожилок м'яза прикріплюється до гіідошвової поверхні присередньої клиноподібної кістки і основи І плеснової кістки. Під сухожилком у місці його прикріплення розміщена підсухожилкова сумка переднього великогомілкового м'яза

    Функція: розгинає стопу в надп'ятково-гомілковому суглобі і відвертає її (супінує), піднімає присередній край стопи і обертає стопу назовні, зміцнює поздовжні склепіння стопи. При фіксованій стопі нахиляє вперед гомілку, сприяє утримуванню тіла у вертикальному положенні.

    Довгий м'яз-розгинач пальців

    - це плоский, одноперистий м'яз, розташований збоку від переднього великогомілкового м'яза.

    Початок: від бічного виростка великогомілкової кістки, головки і переднього краю малогомілкової кістки, а також від верхньої третини міжкісткової перетинки, передньої міжм'язової перегородки і фасції гомілки.

    Прикріплення: кожний сухожилок на рівні проксимальних фаланг II–V пальців розділяється на три сухожилкові пучки. Середній пучок прикріплюється до основи середньої фаланги, а два бічних - до основи кінцевої фаланги. Непостійний п'ятий сухожилок цього м'яза прикріплюється до основи V плеснової кістки.

    Функція: розгинає II-V пальці в міжфаланго- вих і плесно-фалангових суглобах, розгинає стопу в надп'ятково-гомілковому суглобі, піднімає її бічний край і дещо приводить (пронує) стопу. Нахиляє гомілку при фіксованій стопі. Третій малогомілковий м'яз піднімає бічний край стопи.

    Довгий м'яз-розгинач великого пальця

    Плоский і одноперистий. Вій розташований між переднім великогомілковим м'язом (присередньо) і довгим м'язом-розгиначем пальців (збоку), який частково прикриває цей м'яз попереду.

    Початок: від середньої третини передньої поверхні малогомілкової кістки і міжкісткової перетинки гомілки. Далі м'яз прямує зверху вниз, переходить у сухожилок, що проходить на тил стопи під верхнім і нижнім тримачами м'язів-розгиначів в окремій синовіальній піхві.

    Прикріплення: на тилі стопи сухожилок довгого м'яза-розгинача великого пальця розташований присередньо (пальпується під шкірою) і прикріплюється до основи кінцевої фаланги великого пальця. Окремі сухожилкові пучки м'яза можуть прикріплюватися також до основи проксимальної фаланги. Між сухожилком і головкою І плеснової кістки розміщена сумка довгого м'яза-розгипача великого пальця

    Функція: розгинає великий палець в міжфаланго- вому і плесно-фаланговому суглобах, розгинає стопу в надп'ятково-гомілковому суглобі, піднімає її при- середній край. Якщо стопа зафіксована, то нахиляє гомілку вперед.

    Поверхневий шар задньої групи м’язів гомілки

    Триголовий м'яз литки

    формує випуклу округлість заднього відділу гомілки - литку, він складається з двох окремих м'язів. Поверхнево розміщений литковий м'яз, а глибше - камбало- подібний м'яз. Литковий м'яз перекидається через колінний і надп'ятково-гомілковий суглоби, а камбалоподібний м'яз - тільки через надп'ятково- гомілковий суглоб. Обидва м'язи мають загальний товстий п'ятковий сухожилок (сухожилок Ахілла), що прикріплюється до п'яткової кістки.

    Функція: Згинає гомілку і стопу

    Литковий м'яз

    плоский і широкий, має дві масивні головки: присередшо і бічну, котрі обмежовують знизу підколінну ямку.

    Початок: бічна головка (caput laterale) починається від підколінної поверхні стегнової кістки над її бічним виростком, а присередня головка (caput mediale) також починається від підколінної поверхні стегнової кістки, але над присереднім виростком.

    Приблизно на середині гомілки обидві головки з'єднуються в загальне черевце, що трохи нижче переходить у широкий плоский сухожилок, який поступово звужується.

    Між кожною головкою литкового м'яза і капсулою колінного суглоба (на рівні задньої поверхні відповідного виростка стегнової кістки) є синовіальні сумки: бічна і присередня підсухожилкові сумки литкового м'яза (bursa subtendinea musculi gastrocnemii lateralis et bursa subtendinea musculi gastrocnemii medialis). Обидві сумки часто сполучаються з порожниною колінного суглоба.

    Прикріплення: Загальним сухожилком /Ахіловим/ – до горба п'яткової кістки

    Функція: Згинає гомілку і стопу

    Камбалоподібний м'яз

    це товстий і плоский двоперистий м'яз з потужним черевцем. Форма м'яза відповідає його назві. Розташований попереду литкового м'яза.

    Початок: від головки і задньої поверхні верхньої третини малогомілкової кістки, лінії камбалоподіб- ного м'яза, що навскіс проходить на задній поверхні верхньої третини тіла великогомілкової кістки, а також від сухожилкової дуги камбалоподібного м'яла (arcus tendines musculi solei), що натягнута навскіс між малогомілковою і великогомілковою кістками. М'яз прямує вниз, переходить у плоский сухожилок, що з'єднується із сухожилком литкового м'яза

    Прикріплення: литковий і камбалоподібний м'язи утворюють один товстий п'ятковий сухожилок (tendo calcaneus) - сухожилок Ахілла, що прикріплюється до п'яткового горба. Між п'ятковим сухожилком і п'ятковою кісткою залягає сумка п'яткового сухожилка (bursa tendinis calcanei).

    Функція: згинає стопу в надп'ятково-гомілковому суглобі, дещо її приводить і обертає назовні, сприяє згинанню гомілки в колінному суглобі, у вертикальному положенні піднімає п'яту. Якщо стопа зафіксована, тяте гомілку і стегно назад.
    1   2   3   4   5   6   7   8


    написать администратору сайта