Главная страница
Навигация по странице:

  • Дослідження слухової сенсорної системи Завдання для самостійної праці й самоконтролю

  • Відповіді на запитання

  • Виберіть правильну відповідь

  • 2 зміст мод 2. 6 Завдання для самостійної праці і самоконтролю Дослідження ролі спинного мозку в регуляції рухових функцій організму


    Скачать 66.84 Kb.
    Название6 Завдання для самостійної праці і самоконтролю Дослідження ролі спинного мозку в регуляції рухових функцій організму
    Дата02.12.2019
    Размер66.84 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла2 зміст мод 2.docx
    ТипДокументы
    #98077
    страница3 из 4
    1   2   3   4

    Відповіді на запитання

    1. Схема зорового аналізатора.

    2. Після однобічної "перерізки" зорового нерва інформація передава­тиметься від однієї сітківки з непошкодженого боку як до лівих, так і до правих верхніх горбків, зовнішніх колінчастих тіл та кіркових центрів. Сітківка одного'ока зв'язана провідними шляхами з обома півкулями великого мозку.

    3. Після порушення зорових центрів потиличної ділянки кори великого мозку з обох боків людина втратить здатність бачити предмети, але збережуться рухові реакції очей у напрямку джерела світла, зіничні рефлекси, оскільки не порушиться зв'язок сітківки з верхніми горбками та ядрами III, IV та VI пар черепних нервів.

    4. Після "перерізки" тільки тих волокон зорових нервів, що перетина­ються, припинить надходити інформація у зорову кору від медіальних половин сітки. Спостерігатиметься латеральне відпадання половин поля зору. Це відбувається через те, що латеральні половини полів зору проектуються оптичними середовищами ока на медіальні половини сітківки.

    5. У зміщеному оці проекція зображення зсувається, у зв'язку з чим формується сприйняття другого зображення. Лінії зору проектуються у медіальний бік, через що виникає відчуття, що друге зображення розташовується латерально, і навпаки.

    6. Центр сітківки має меншу чутливість до світла, ніж периферичні її відділи, оскільки в ньому розташовані переважно колбочки. На периферії розташовані переважно палички, які мають значно більшу світлову чутливість. У даному разі вони забезпечують сприйняття більшої кількості зірок різкого розміру та яскравості.

    7. Під впливом темряви, страху, переляку активізуються центри симпатичного відділу вегетативної нервової системи, зокрема, симпатичний спиноциліарний центр та верхній шийний симпатичний ганглій. Від останнього інформація надходить постгангліонарними волокнами до м'яза, що розширює зіницю. Це явище є прикладом автономного забезпечення як орієнтованої, так і захисної реакції.

    8. Кольоровий тест-об'єкт, який вводять під час периметри з боку периферичних відділів поля зору, проектується спочатку на периферичні ділянки сітківки, де немає колбочок. Тому не визначиться його колір. У міру пересування тест-об'єкту до центра поля зору він починає проектуватися на центральні ділянки сітківки, де колбочки-рецептори диференціюють колір.

    Відповіді на тестові завдання
    1. В

    2. В

    3.D

    4. В

    5. С

    6. В

    7. С

    8. С

    9. В

    10. D
    Дослідження слухової сенсорної системи

    Завдання для самостійної праці й самоконтролю

    Дайте відповіді на запитання:

    1) Намалювати схему слухового аналізатора та вказати на ній основні структури.

    2) У людини у зв'язку з перенесеним захворюванням пошкоджені структури середнього вуха з обох боків. Чи може вона сприймати звуки?

    3) Використовуючи схему, пояснити, яким шляхом передається інформація зі слухового аналізатора до окорухових центрів у разі раптового звукового стимулу.

    4) Існує така професія, як клепальник. Люди цієї професії можуть втрачати слух унаслідок дії дуже інтенсивного звуку протягом тривалого часу. У клепальника віком 35 років діапазон сприйняття звукових частот становить 9 000-17 000 Гц. Які структури слухової системи при цьому можуть бути ушкоджені? Який діапазон частот сприймає здорова людина цього віку?

    5) Відомо, що з віком діапазон звукових частот, які людина сприймає, змінюється. Яким він має бути у новонародженого, у дитини віком 6 років, у людей віком 20 та 70 років?

    Виберіть правильну відповідь:

    1. В експерименті на кішці вивчали будову центральних відділів слухової сенсорної системи. Внаслідок руйнування однієї із структур середнього мозку кішка втратила орієнтувальний рефлекс на сильні звукові сигнали. Вказати, які структури були зруйновані:

    A. Верхні горбики чотиригорб'я

    B. Чорна речовина

    C. Вестибулярні ядра Дейтерса

    D. Червоні ядра

    Е. Нижні горбики чотиригорб'я

    2. У обстежуваного віком 60-ти років виявлено збільшення сприйняття порогу звуків високої частоти. Вказати, порушення яких структур слухової сенсорної системи призвело до такого стану:

    A. Євстахієвої труби

    B. Кортієвого органу - ближче до овального віконця

    C. Кортієвого органу - ближче до гелікотреми

    D. М'язів середнього вуха

    Е. Барабанної перетинки

    3. В досліді у тварини зруйновано середню частину завитка внутріш­нього вуха. Вказати, до порушення якої частоти сприйняття звуків це призведе:

    A. Високої частоти

    B. Низької частоти

    C. Середньої частоти

    D. Високої та низької частот

    Е. Високої та середньої частот

    4. При обстеженні робітника 50-ти років, коваля за фахом, встановлено, що він краще сприймає звуки обома вухами при кістковій провідності, ніж при повітряній. Вказати, де вірогідніше всього локалізується ушкодження у обстежуваного:

    A. Медіальні колінчасті тіла таламуса

    B. Нижні горбики чотиригорб'я

    C. Барабанна перетинка

    D. Звукопровідний апарат (система кісточок середнього вуха)

    Е. Первинна слухова кора

    5. Серед нижчеприведених показників вказати, в яких одиницях вимірюють інтенсивність звуку:

    A. Діоптріях

    B. Дальтонах

    C. Грамах

    D. Децибелах

    Е. Мікронах

    6. Як показали дослідження, слухова орієнтація людини у просторі можлива за певних факторів, серед яких найбільш вагому роль відіграє:

    A. Форма вушної раковини

    B. Наявність вільного зовнішнього слухового проходу

    C. Наявність бінаурального слуху

    D. Інтерауральний розподіл звуку за часом

    Е. Інтерауральний розподіл звуку за інтенсивністю

    7. Шляхом клінічних спостережень доведено, що гострота слуху у

    людини з віком знижується і знаходиться в області:

    A. Високих тонів - 25 000-40 000 Гц

    B. Низьких тонів - 16-9 000 Гц

    C. Середніх тонів - 9 000-20 000 Гц

    D. Діапазону голосового сприймання - 1 000-4000 Гц

    E. Незалежно від діапазону звукового сприймання

    8. До лікарні доставлено чоловіка, який постраждав під час сильного вибуху. При обстеженні виявлено, що барабанна перетинка не зруйнована, бо спрацював захисний рефлекс, який запобігає розриву барабанної перетинки від сильної звукової хвил. Цей рефлекс реалізується за рахунок:

    A. Розслаблення т. tensor tympani

    B. Скорочення т. tensor tympani

    C. Розслаблення т. stapedins

    D. Скорочення т. auricularis arterior

    E. Розслаблення т. auricularis arterior

    9. Встановлено, що надзвичайно висока чутливість слухової сенсорної системи обумовлена не тільки різницею площ стремінця (3,2∙106м2) і барабанної перетинки (7,0∙10-5м2), а і тим мінімальним тиском на барабанну перетинку, який примушує її коливатися. Вказати величину цього тиску:

    A. 0,00001мг/м2

    B. 0,0001мг/м2

    C. 0,001мг/м2

    D. 0,01мг/м2

    E. 0,1мг/м2

    10. При зарахуванні робітника віком 23 років на посаду клепальника його вухо сприймало коливання в діапазоні 16-20 000 герц, а після десяти років роботи діапазон сприйняття звукових частот змістився до 16-9 000 герц. Вказати можливу причину зміни сприйняття звукових частот:

    A. Розвиток склеротичних процесів у середньому вусі (отосклероз)

    B. Пошкодження текторіальної мембрани

    C. Пошкодження середньої частини основної мембрани

    D. Пошкодження дистальної частини основної мембрани

    E. Пошкодження проксимальної частини основної мембрани

    Відповіді на запитання

    1. Схема слухового аналізатора

    2. У разі двобічного пошкодження структур середнього вуха людина може сприймати звуки. Існує кісткове проведення звуку. Однак сприйняття звуку буде значно послабленим.

    3. Звуковий сигнал спричинить збудження усіх ланок слухової сенсорної системи. При цьому інформація передаватиметься з нижніх горбів на верхні, які входять до складу окорухового апарата. Це є компо­нентом загального орієнтувального рефлексу.

    4. Пошкодженим буде спіральний орган Корті у верхівці та в середній його частині. У здорової людини віком 35 років діапазон сприйняття звуків становить 16-18 000Гц.

    5. Новонароджені сприймають звуки частотою 16-18 000Гц, у 70 років -від 16 до 9000 Гц. Це пов'язано з поступовим зменшенням еластичності основної мембрани у напрямку від верхівки завитка до її основи.

    Відповіді на тестові завдання

    1. Е

    2. В

    3. С

    4. D

    5. В

    6. С

    7. В

    8. В

    9. В

    10. Е
    До інструкції №12 Завдання для самостійної праці і самоконтролю

    Дослідження утворення та гальмування умовних рефлексів

    Дайте відповіді на питання:

    1. Якщо підкласти качине яйце квочці, то вилупиться курча чи каченя? Як воно поводитиметься, чи зможе плавати?

    2. Як виробити корисні звички та позбутися гикідливих у домашніх тварин, наприклад, у собаки? Пояснити з точки зору фізіологічних механізмів.

    3. У собаки виробився мігший умовний рефлекс, але протягом кількох місяців він не випробовувався. Яка реакція буде на умовний подразник? Пояснити.

    4. Чи потребують спеціального вироблення натуральні умовні рефлекси? Пояснити.

    5. Назвати види гальмування умовних рефлексів, які не потребують спеціальних умов вироблення. Пояснити їх значення.

    6. Чому для дітей-дошкільнят режимом дня передбачений обов'язковий денний сон?

    Виберіть правильну відповідь:

    1 • Під час спортивної естафети другий спортсмен побіг раніше, ніж перший передав йому естафетну паличку. Який вид умовного галь­мування порушений у другого спортсмена?

    A. Запізнювальне

    B. Диференціювальне

    C. Умовне гальмо

    D. Слідове

    Е. Згашувальне

    2. Зупинку тролейбуса перенесли на 100 метрів. Студент запізнився на першу пару, тому що довго чекав тролейбуса на старій зупинці, хоча напередодні йому казали, що її перенесли. Який вид умовного гальмування порушений у студента?

    A. Запізнювальне

    B. Диференціювальне

    C. Умовне гальмо

    D. Слідове

    Е. Згашувальне

    3. Під час футбольного матчу гравець однієї команди випадково забив гол у свої ворота. Який вид умовного гальмування порушений у футболіста?

    A. Запізнювальне

    B. Диференціювальне

    C. Умовне гальмо

    D. Слідове

    Е. Згашувальне

    4. В експерименті на тварині виробляли умовний сечовидільний рефлекс: включали мигаюче світло і внутрішньовенно вводили тварині значну кількість фізіологічного розчину. Після декількох повторювань лише одне включення мигалки викликало збільшення діурезу. Назвіть рівень замикання умовно рефлекторних зв'язків:

    A. Кора головного мозку

    B. Проміжний мозок

    C. Середній мозок

    D. Довгастий мозок

    Е. Спинний мозок

    5. У собаки виробляли умовний руховий рефлекс: після включення мигаючого світла наносили на лапу больове подразнення електричним струмом. Умовний рефлекс полягав у тому, що при включенні світла собака піднімав лапу і розмикав електричний ланцюг, випереджуючи больове подразнення. До якого класу умовних рефлексів належить даний рефлекс?

    A. Класичний штучний захисний

    B. Інструментальний штучний захисний

    C. Імітаційний штучний захисний

    D. Інструментальний натуральний захисний

    Е. Імітаційний натуральний захисний

    6. У собаки на вигляд і запах м'яса починається слинотеча. Яким є цей умовний рефлекс?

    A. Класичний штучний харчовий

    B. Класичний натуральний харчовий

    C. Класичний натуральний захисний

    D.Класичний натуральний гальмівний

    Е. Імітаційний натуральний харчовий

    7. Під час вироблення умовного слиновидільного рефлексу на звук ноти "мі" у собаки спочатку слина секретувалась і на всі інші ноти, але після багаторазового повторення ноти "мі" і безумовного підкріп­лення -тільки на цей звук. Який процес у ЦНС викликав слинотечу на початку вироблення умовного рефлексу на всі звуки і як назива­ється ця стадія вироблення умовного рефлексу?

    A. Іррадіація збудження в корі головного мозку, стадія генералізації

    B. Дивергенція збудження в корі головного мозку, стадія генералізації

    C. Конвергенція в корі головного мозку, стадія генералізації

    D. Іррадіація в корі головного мозку, стадія спеціалізації

    Е. Дивергенція в корі головного мозку, стадія спеціалізації

    8. Студент їздить до університету на тролейбусі №7. Якщо підходить порожній тролейбус, він у нього сідає, якщо переповнений - ні. Який вид гальмування умовних рефлексів добре розвинутий у студента?

    A. Запізнювальне

    B. Диференціювальне

    C. Умовне гальмо

    D. Слідове

    Е. Згашувальне

    9. Студент полюбляє піццу, але терпіти не може гриби. Вибираючи піццу, він купує будь-яку, тільки без грибів. Про який вид гальмування умовних рефлексів йдеться?

    A. Запізнювальне

    B. Диференціювальне

    C. Умовне гальмо

    D. Слідове

    Е. Згашувальне

    10. Студент їздить до університету на тролейбусі. Якщо до зупинки підходить тролейбус №7, він у нього сідає, якщо ж №7к - ні. Який вид гальмування умовних рефлексів добре розвинутий у студента?

    A. Запізнювальне

    B. Диферєнціювальне

    C. Умовне гальмо

    D. Слідове

    Е. Згашувальне

    Відповіді на запитання

    1. Якщо качине яйце підкласти квочці, то все одно вилупиться каченя. Воно поводитиметься так, як властиво його виду, отже, зможе плавати. Його поведінка формується за природженою програмою.

    2. Щоб виробити у собаки корисні звички і позбутися небажаних, треба ту дію, яку потрібно закріпити, підкріпляти чимось приємним (дати ласощі, погладити тощо), а небажані дії треба карати (грізний окрик, удар тощо). Це сприятиме розвитку позитивних або негативних емоцій. В обох випадках утвориться умовний рефлекс, в якому підкріплюваним чинником буде дія тварини, підкріпним - відповідна емоція.

    3. Якщо у собаки протягом кількох місяців не випробовувався умов­ний рефлекс, то він згас, і на умовний подразник тварина швидше всього прореагує орієнтовною реакцією. Після 1-2 підкріплень рефлекс відновиться.

    4. Натуральні умовні рефлекси спеціального вироблення не потребують. Вони утворюються природно у відповідь на ті ознаки безумовного подразника, які невід'ємні від нього (запах лимона, вид матері тощо).

    5. Не потребують спеціального вироблення зовнішнє та позамежне гальмування, бо їх механізми природжені. Зовнішнє гальмування дозволяє виконувати одночасно лише одну, найважливішу дію, решта гальмується. Позамежне гальмування - захисне, воно захищає нервові клітини від надмірного збудження.

    6. Дошкільнятам денний сон потрібен для того, щоб дати відпочити нервовій системі. Нервова система у дітей досить слабка, праце­здатність нервових клітин низька, і тривале збудження може спричинити виникнення позамежного гальмування.

    Відповіді на тестові завдання

    1. А 6. В

    2. Е 7. А

    3. В 8. С

    4. А 9. С

    5. В 10. В
    1   2   3   4


    написать администратору сайта