Главная страница
Навигация по странице:

  • Відповіді на тестові завдання 1. В

  • Виберіть правильну відповідь

  • Відповіді на тестові завдання

  • Дайте відповіді на запитання

  • D

  • 2 зміст мод 2. 6 Завдання для самостійної праці і самоконтролю Дослідження ролі спинного мозку в регуляції рухових функцій організму


    Скачать 66.84 Kb.
    Название6 Завдання для самостійної праці і самоконтролю Дослідження ролі спинного мозку в регуляції рухових функцій організму
    Дата02.12.2019
    Размер66.84 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла2 зміст мод 2.docx
    ТипДокументы
    #98077
    страница2 из 4
    1   2   3   4

    Відповіді на питання

    1. Похідні маткових ріжків є блокаторами α-адренорецепторів. Тому при отруєнні спостерігатимуться симптоми, пов'язані з виключен­ням симпатичної нервової системи, а саме: звуження зіниць, бради­кардія, слинотеча, холодний піт та ін.

    2. При цих станах у людини підвищується тонус симпатичної нервової системи, що призводить до розширення зіниць.

    3. Для фармакологічного виключення обох відділів автономної нервової системи використовують гангліоблокатори типу бензогексонію.

    4. Моторику травного каналу посилюють парасимпатичні нервові волокна. Тому для її ослаблення можна використати речовини групи беладони, які є блокаторами нервово-органних парасимпатичних синапсів.

    5. Спінальні і стовбурові ("командні") центри автономної нервової системи регулюють суворо визначені автономні функції організму, а прозенцефалічні ("інтегративні") центри автономної нервової системи забезпечують узгодження між собою автономних та соматичних функцій організму.

    Відповіді на тестові завдання

    1. В 6. С

    2. С 7. В

    3.D 8. С

    4. В 9.D

    5. В 10. А

    До інструкції №9 Завдання для самостійної праці і самоконтролю

    Дослідження гуморальної регуляції вісцеральних функцій

    Дайте відповіді на питання:

    1. Чи може гуморальний сигнал при здійсненні рефлексу брати участь у передачі інформації від рефлекторного центра до виконавчого органа?

    2. При внутрішньошкірному введенні розчину адреналіну спосте­рігається звуження судин шкіри. Чи можна виявити в експерименті, через адренорецептори якого виду реалізується судинозвужувальна дія адреналіну?

    3. Чи впливатиме на свої клітини-мішені кортизол, якщо блокувати всі мембранні рецептори цих клітин?

    4. У клітині блоковано всі її мембранні рецептори. Дія яких гормонів на клітину залишається можливою і чому?

    Виберіть правильну відповідь:

    1. До факторів гуморальної регуляції, що секретуються спеціалізова­ними і неспеціалізованими клітинами та здійснюють переважно дистантний або місцевий характер дії, належать всі перелічені, крім:

    A. Гастрину

    B. Простагландинів

    C. Гістаміну

    D. Інсуліну

    Е. Соматостатину

    2. В гострому досліді на кішці при подразненні еферентного нерва, що іннервує одну з ендокринних залоз, зареєстрували зростання числа серцевих скорочень, збільшення частоти дихальних рухів, підвищення артеріального тиску та зростання діурезу. Вказати причетність цих змін до діяльності перелічених залоз внутрішньої секреції:

    A. Епіфіза

    B. Кіркового шару наднирників

    C. Яєчників

    D. Мозкового шару наднирників

    Е. Щитоподібної залози

    3. При обстеженні новонародженої здорової дитини частота сечовиділень досягає 15-20 разів на добу, при цьому питома вага сечі низька -1,004-1,008, кількість цукру у крові становить 4,5 ммоль/л. Вказати, за рахунок яких гормонів створюється цей стан у новонародженого:

    A. Надмірне виділення альдостерону

    B. Надмірне виділення вазопресину

    C. Недостатнє виділення вазопресину

    D. Надмірне виділення реніну

    Е. Недостатнє виділення натрійуретичного фактора

    4. Вказати, який із перелічених гормонів взаємодіє з цитомембранними рецепторами:

    A. Тироксин

    B. Кортизол

    C. Альдостерон

    D. Адреналін

    Е. Тестостерон

    5. Вказати, через які посередники реалізує свій вплив на клітини-мішені вазопресин:

    A. Діацилгліцерол

    B. Інозитол-трифосфат

    C. 3',5'цАМФ

    D. ФосфоліпазаС

    Е. 3',5'цГМФ

    6. Жителям гірських районів рекомендованно вживати з їжею йодовану сіль або морепродукти, що багаті на йод. Мета цих рекомендацій -запобігти:

    A. Гіперфункції щитоподібної залози

    B. Гіперфункціїнаднирників

    C. Гіпофункції щитоподібної залози

    D. Гіперфункціїаденогіпофіза

    Е. Гіпофункції нейрогіпофіза

    7. Який із перелічених гормонів збільшує в клітинах-мішенях кон­центрацію 3 ',5' цАМФ як вторинного посередника:

    A. Альдостерон

    B. Тестостерон

    C. Естрадіол

    D. Глюкагон

    Е. Кортизол

    8. При обстеженні 10-річної дитини виявлено ознаки затримки фізичного і психічного розвитку. Вказати, з дефіцитом якого гормону це пов'язано:

    A. Кальцитоніну

    B. Тироксину

    C. Інсуліну

    D. Паратгормону

    Е. Гонадотропіну

    9. Після споживання їжі, багатої на вуглеводи, проведено біохімічний аналіз крові у здорової людини на наявніть глюкози, рівень якої становив 8,0 ммоль/л. Вказати, секреція якого гормону буде збільшена в даному випадку:

    A. Глюкагону

    B. Адреналіну

    C. Вазопресину

    D. Інсуліну

    Е. Кортизолу

    10. Вказати, який з перелічених гормонів взаємодіє з цитоплазматичними рецепторами:

    A. Адреналін

    B. Вазопресин

    C. Кортизол

    D. Глюкагон

    Е. Тироксин

    Відповіді на питання

    1. Так, може. Наприклад, при здійсненні рефлексу нервові імпульси, які генеруються нейронами нервового центра, можуть бути адресовані мозковій речовині надниркових залоз. Під впливом цих імпульсів відбувається виділення в кров адреналіну, який без­посередньо діятиме на виконавчий орган.

    2. Це можна встановити, якщо спостерігати за реакцією судин на адреналін після введення в організм блокаторів α- або β-адренорецепторів. Після введення, наприклад, блокаторів α-адренорецепторів дія адреналіну на судини не виявляється. Отже, вона реалізується саме через ці адренорецептори. Протилежний результат свідчить про дію адреналіну на судини через β-адренорецептори.

    3. Кортизол проникає через мембрану в клітини і діє на них, комплексуючись з цитоплазматичними рецепторами. Тому блокада мембранних рецепторів клітини не позначається на дії кортизолу.

    4. При блокаді мембранних рецепторів клітини зберігається можливість впливу на неї стероїдних гормонів і тироксину, оскільки ці гормони діють на клітини-мішені за допомогою цитоплазматичних рецепторів.

    Відповіді на тестові завдання

    1. С

    2. D

    3. С

    4.D

    5. С

    6. А

    7. D

    8. В

    9. D

    10. С

    До інструкції №10 Завдання для самостійної праці і самоконтролю

    Загальна характеристика сенсорних систем. Дослідження шкірної чутливості

    Дайте відповіді на запитання:

    1. Схематично зобразити будову сенсорної системи (аналізатора), вказати на ній основні відділи та канали передачі інформації.

    2. Використовуючи схему, визначити, як зміниться шлях передачі інформації у кору великого мозку в разі вимикання лівого рецеп­торного поля.

    3. Існує метод холодового зворотного вимикання ділянок мозку у тварин у хронічних дослідах. Якою буде реакція у кішки після холодового вимикання всіх специфічних релейних ядер таламуса на дію різних подразників, наприклад, дзвінка, яскравого світла, механічного подразнення шкіри, доторкування гарячим предметом, запаху м'яса?

    4. Намалювати схему основних провідних шляхів соматосенсорної системи, вказати на ній види рецепторів, від яких вони передають нервові сигнали.

    5. На попередній схемі провести лінію, яка позначає рівень "перерізу­вання" спинного мозку.- вище від місця входження аферентних (чутливих) корінців. Які види чутливості і на якому боці при цьому випадають? Зробити таку ж "перерізку" на протилежному боці. Яка буде реакція?

    6. При нанесенні слабких уколів на шкіру тильної поверхні руки пацієнт у більшості випадків відчував доторкування, іноді слабкий біль. При інтенсивніших уколах тієї ж ділянки шкіри він відчував лише біль. Пояснити це явище.

    7. Досліджуваний тримав одну руку у воді температури 35 °С, а другу -у воді температури 10 °С. Потім він занурив обидві руки у воду температури 18 °С. Які відчуття виникли у нього при цьому? Пояснити це явище.

    Виберіть правильну відповідь:

    1. Людина при пошкодженні шкіри відчула біль і це відчутття сформу­валося в певному відділі кори головного мозку, а саме: А. У постцентральній звивині

    B. У прецентральній звивині

    C. В лобних долях

    D.У скроневій звивині

    Е. В орбітофронтальній корі

    2. Людина отримала опік шкіри в сонячний день і страждає від болю. Вказати, яка із нижчевказаних речовин приймала участь у фор­муванні больового відчуття:

    A. Серотонін

    B. Гістамін

    C. Адреналін

    D.Ацетилхолін

    Е. Гамма-аміномасляна кислота

    3. Людина постійно носить обручку і не відчуває її на своїй руці. Вказати, які процеси відбулися в мембрані аферентного нервового волокна при подразненні механорецепторів шкіри:

    A. Збільшення порогу деполяризації

    B. Зростання збудливості

    C. Без зміни збудливості

    D. Без зміни порогу деполяризації

    Е. Зменшення порогу деполяризації

    4. При дослідженні механорецепції у людини під час дотику активувались тільця Мейснера. Вказати, який процес забезпечує їх активацію:

    A. Зростання інтенсивності тиску

    B. Зростання швидкості руху

    C. Вплив вібрації

    D. Зменшення швидкості руху

    Е. Зменшення інтенсивності тиску і вібрації

    5. У хронічному експерименті на тварині реєстрували викликані потенціали в сомато-сенсорній корі при стимуляції низькопорогових ноцицепторів, при цьому вони не фіксувались, тому що в головному мозку синтезувались ендогенні пептиди, які знімали больові відчуття. Вказати ці речовини із нижчеприведених :

    A. Статини

    B. Ліберини

    C. Вазопресин

    D. АКТГ

    Е. Ендорфіни

    6. При травматичному ушкодженні заднього чутливого корінця спиного мозку спостерігається втрата всіх видів шкірної чутливості, яка носить на тулубі людини певний характер; вказати, який саме:

    A. Половинний

    B. Сегментарний

    C. Повздовжній

    D. Перехресний

    Е. Смужково-повздовжній

    7. Ушкодження постцентральної звивини кори головного мозку у людини викликає випадіння всіх видів шкірної чутливості певних ділянок тіла, а саме:

    A. Одноіменної

    B. Протилежної

    C. Верхньої половини тулуба

    D. Шкіри голови

    Е. Нижньої половини тулуба

    8. Встановлено, що коли людина одягнеться, вона поступово втрачає відчуття одягу на своєму тілі внаслідок адаптації тактильних рецеп­торів як результат зміни проникності мембрани аферентного нерво­вого волокна для іонів, а саме:

    A. Зниження для іонів кальцію

    B. Збільшення для іонів натрію

    C. Зниження для іонів калію

    D. Збільшення для іонів кальцію

    Е. Зниження для іонів натрію

    9. Встановлено, що характер поведінки людини змінюється при значних температурних коливаннях повітря - від мінусових до плюсових його значень. Цьому сприяє кількість холодових і теплових рецепторів, що знаходяться у шкірі людини в певному співвідношенні, а саме:

    A. 5:1

    B. 3:1

    C. 8:1

    D. 2:1

    Е. 6:1

    10. Людина, яка страждає на хронічне больове відчуття, звернулася за допомогою у нейрохірургічну клініку, де її методом стереотаксичної операції позбавили від цього нестерпного відчуття. Вказати, які з нижчеприведених структур головного мозку були виключені:

    A. Вєнтромедіальні ядра таламуса

    B. Супраоптичні ядра таламуса

    C. Вентропостлатеральні ядра таламуса

    D. Таламус (таламектомія)

    Е. Нервові волокна, що зв'язують лобні долі з таламусом (лобна лейкотомія)

    Відповіді на запитання

    1. Узагальнена схема аналізаторів.

    2. У разі вимикання лівого рецепторного поля припинять надходити сигнали у кірковий відділ відповідного аналізатора у правій півкулі великого мозку, оскільки провідні шляхи утворюють перехрести на спінальному або стовбуровому рівнях.

    3. Кішка реагує не тільки на запах м'яса. Це пояснюється тим, що провідні шляхи нюхового аналізатора не проходять через таламус і тому не вимикаються охолодженням.

    4. Схема основних провідних шляхів соматосенсорної системи.

    5. Половинне "перерізування" спинного мозку вище від місця входження задніх корінців на їх боці супроводжується розладом шкірної дотикової чутливості, пропріорецептивної чутливості на боці "перерізування", хоча збережуться температурна та больова чутливість. "Перерізування" спинного мозку на цьому рівні з протилежного боку зумовить порушення температурної та больової чутливості (за збереження дотикової).

    6. У разі нанесення слабких уколів активізуються низькопорогові механорецептори і сигнали від них формують відчуття доторкування. При сильніших уколах активізуються високопорогові механорецеп­тори. Сигнали, що надходять від них у ЦНС, зумовлюють форму­вання больового відчуття.

    7. Обстежуваний відчуватиме холод рукою, що була у воді темпера­тури 35 °С, і тепло - рукою, яка була у воді температури 10 °С.

    Температура зовнішнього середовища сприймається тепловими та холодовими рецепторами. Перші активізуються температурою, що вища від температури попередньої адаптації, другі - температурою, яка нижча від температури попередньої адаптації.

    Відповіді на тестові завдання

    1. А

    2. В

    3. А

    4. В

    5. Е

    6. В

    7. В

    8. Е

    9. С

    10. С
    До інструкції №11 Завдання для самостійної праці і самоконтролю

    Дослідження зорової сенсорної системи

    Дайте відповіді на питання:

    1) Намалювати схему зорового аналізатора та вказати на ній основні його структури.

    2) На схемі зробити умовно "перерізку" одного із зорових нервів ділянці між сітківкою та перехрестом зорових нервів. Як зміниться після цього передача інформації у вищерозташовані центри?

    3) На схемі зорового аналізатора зробити "порушення" обох зорових зон потиличної ділянки кори великого мозку. Які зміни функцій зорового аналізатора після цього відбудуться? Які функції збережуться?

    4) На схемі зорового аналізатора зробити умовно "перерізку" волокон зорового нерва, що утворюють перехрестя у місці їх перетину. Як зміниться передача інформації від сітківки до центрів кори великого мозку? Як зміниться поле зору?

    5) При штучному зміщенні одного очного яблука вбік ми бачимо предмети подвоєними. Пояснити, чому. У який бік зміститься друге зображення, якщо лінія зору зміщена у медіальному чи латеральному напрямках?

    6) Темної зоряної ночі, розглядаючи небо, ми у центрі поля зору бачимо невелику кількість яскравих великих зірок, а по периферії - багато зірок різної величини та яскравості. Пояснити це явище.

    7) У темряві та при відчутті страху в людини розширюються зіниці. Пояснити механізм цього явища.

    8) При визначенні меж поля зору за допомогою периметра та кольорового тест-об'єкта останній, коли перебуває на периферії, здається безбарвним. У міру переміщення тест-об'єкта до середини дуги периметра досліджуваний починає розрізняти кольори. Поясніть це явище.

    Виберіть правильну відповідь:

    1. При дослідженні гостроти зору обстежуваному поставлено діагноз гіперметропія. Для корекції зору лікар приписав йому окуляри із лінзами:

    A. Розсіювальними

    B. Збиральними

    C. Астигматичними

    D. Циліндричними

    E. Затемненими

    2. Шляхом клінічних спостережень встановлено, що після 40 років найближча точка чіткого бачення поступово віддаляється. Що являється основною причиною цього явища?

    A. Астигматизм

    B. Пресбіопія

    C. Міопія

    D. Дальтонізм

    Е. Ністагм очей

    3. Досліджуючи розширення зіниць очей під час хірургічних втручань, встановлено, що це відбувається в окремих випадках при недостатній глибині наркозу як наслідок активації певних систем:

    A. Ваго-інсулярної

    B. Гіпоталамо-гіпофізарно-надниркової

    C. Метасимпатичної нервової системи

    D. Симпатичної нервової системи

    Е. Парасимпатичної нервової системи

    4. При обстеженні гостроти зору у 25-річної людини було виявлено його порушення, яке піддавалося корекції двоввігнутими лінзами. Вказати можливу причину цього порушення.

    A. Астигматизм

    B. Міопія

    C. Гіперметропія

    D. Пресбіопія

    E. Акомодація

    5. Досліджуючи можливості оптичних систем ока людини встановлено, що при розгляданні далеких предметів їх заломна сила змінюється і може досягти оптимальних величин у діоптріях. Вказати, яких саме:

    A. 45діоптрій

    B. 65діоптрій

    C. 59 діоптрій

    D. 70діоптрій

    Е. 70,5 діоптрій

    6. При клінічному обстеженні у людини встановлена повна сліпота на ліве око. Вказати, що з наведеного може бути причиною ушкодження зорової сенсорної системи:

    A. Латеральні колінчасті тіла таламуса

    B. Лівого зорового нерва до перехрестя

    C. Перехрестя зорових нервів

    D. Зорової кори головного мозку

    Е. Верхніх горбків чотиригорб'я

    7. При електрофізіологічних дослідженнях встановлено, що під впливом квантів світла у мембрані фоторецепторів сітківки ока виникає в першу чергу явище гіперполяризації, що проявляється у вигляді:

    A. Збуджуючого постсинаптичного потенціалу (ЗПСП)

    B. Генераторного потенціалу (ГП)

    C. Раннього рецепторного потенціалу (РРП)

    D. Місцевого локального потенціалу або локальної відповіді (ЛВ)

    Е. Пізнього рецепторного потенціалу

    8. Встановлено, що оптимальні можливості оптичної системи ока людини при розгляданні близько розташованих предметів змінюються і її заломна сила у діоптріях може досягати величин, що приведені -вказати, яких саме:

    A. 59діоптрій

    B. 65діоптрій

    C. 70,5 діоптрій

    D. 45 діоптрій

    E. 75 діоптрій

    9. При обстеженні зору у чоловіка 45-ти років виявлена оптична недосконалість заломлюючих середовищ ока, яка піддавалась корекції за допомогою двояковипуклих лінз. Це могло бути зумовлено однією із нижче приведених причин - вказати її:

    A. Міопія

    B. Гіперметропія

    C. Астигматизм

    D. Акомодація

    Е. Дальтонізм

    10. В картинній галереї демонструвалися твори епохи класицизму, і поруч із полотном "Жінка у червоному" була виставлена вдала копія цього полотна невідомого художника, який страждав нссприйняттям червоного кольору. Таке явище дістало назву:

    A. Тританопії

    B. Трихроматії

    C. Дейтеранопії

    D. Протанопії

    Е. Дальтонізму
    1   2   3   4


    написать администратору сайта