Главная страница
Навигация по странице:

  • Інструктажі з питань охорони праці

  • Позаплановий інструктаж

  • Первинний, повторний, позаплановий та цільовий інструктажі

  • Соціальне значення охорони праці

  • Зростання продуктивності праці

  • Збереження трудових ресурсів

  • Економічне значення охорони праці

  • Витрати на покращення умов і охорону праці

  • Тема 4.4 Розслідування нещасних випадків

  • Тема 5.5 Шкідливі речовини та їх небезпека

  • Гігієнічне нормування шкідливих речовин

  • Гранично допустимимою концентрацією (ГДК)

  • Таблиця 1 Класи небезпеки шкідливих речовин

  • Ультразвук

  • Інфразвук

  • БЖД лекції. Безпека життєдіяльності та охорона праці


    Скачать 371 Kb.
    НазваниеБезпека життєдіяльності та охорона праці
    АнкорБЖД лекції.doc
    Дата08.04.2018
    Размер371 Kb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаБЖД лекції.doc
    ТипДокументы
    #17804
    страница4 из 5
    1   2   3   4   5
    Тема 3.3
    Навчання та перевірка знань посадових осіб і спеціалістів

    Усі посадові особи, відповідно до переліку посад (наказ Держнаглядохоронпрапі №94 від 11.10.1993 р.), до початку виконання своїх обов'язків і періодично (один раз на три роки) проходять на­вчання і перевірку знань з питань охорони праці.

    Навчання посадових осіб (керівників підприємств і установ та їх заступників тощо), що безпосередньо відповідають за організа­цію охорони праці на підприємстві чи установі (перелік посадо­вих осіб наведено в додатку до Типового положення про навчання з питань охорони праці), проводиться в навчальних закладах, які мають дозвіл Державного Комітету України по нагляду за охоро­ною праці на проведення такого навчання.

    На підприємствах навчання з питань охорони праці організо­вує відділ охорони праці підприємства, залучаючи до цього праців­ників відділу охорони прані та спеціалістів, що пройшли навчання і перевірку знань у навчальних закладах або в установах Держ-наглядохоронпрапі. Для перевірки знані) посадових осіб і спеціа­лістів наказом по підприємству створюється комісія, очолювана роботодавцем (заступником роботодавця) або керівником служби охорони праці. До комісії входять керівники (їх заступники) служ­би охорони праці, виробничо-технічних служб, представники місцевих органів державного нагляду за охороною праці, а також представники профспілкового комітету (комітетів).

    Посадові особи та спеціалісти невеликих підприємств, де немож­ливо провести навчання та утворити комісію по перевірці знань, проходять навчання у відповідних місцевих навчальних закладах або на близьких за їх профілем виробництва підприємствах, а перевірку знань - в комісіях при місцевих органах Держнаглядохоронпраці.

    Працівники, що не пройшли навчання і перевірку знань або при повторній перевірці показали незадовільні знання з питань охо­рони праці, звільняються з посади, а їх працевлаштування вирі­шується згідно з чинним законодавством.

    Позачергова перевірка знань посадових осіб і спеціалістів про­водиться в разі введення в дію або перегляду нормативних актів із питань охорони праці; введення в дію нового устаткування або нових технологічних процесів; при переведенні працівника на іншу роботу, що потребує додаткових знань із питань охорони праці; за вимогою працівника органу державного нагляду за охороною праці, в разі незнання актів про охорону праці.

    Інструктажі з питань охорони праці

    Інструктажі з питань охорони праці проводяться на всіх підпри­ємствах, установах і організаціях незалежно від характеру їх трудо­вої діяльності, підлеглості і форми власності. Мета інструктажу навчити працівника правильно і безпечно для себе і навколишнього середовища виконувати свої трудові обов'язки.

    Інструктажі за часом і характером проведення поділяють на: вступний, первинний, повторний, позаплановий та цільовий.

    Вступний інструктаж проводиться з усіма працівниками, які щой­но прийняті на роботу (постійну або тимчасову), незалежно від їх осві­ти, стажу роботи за цією професією або посади; працівниками, які зна­ходяться у відрядженні на підприємстві іі беруть безпосередню участь у виробничому процесі; з водіями транспортних засобів, які вперше в'їжджають на територію підприємства; учнями, вихованцями та сту­дентами навчально-виховних закладів перед початком трудового іі професійного навчання в лабораторіях, майстернях на полігонах тощо. Вступний інструктаж проводить спеціаліст відділу охорони прані або особа, що призначена наказом для проведення цієї роботи. Місце проведення вступного інструктажу - кабінет охорони праці або інше приміщення, обладнане наочними матеріалами.

    Програма вступного інструктажу розробляється відділом охо­рони праці згідно з переліком питань, наведеним у додатку до Ти­пового положення про навчання з питань охорони праці. Програму та тривалість інструктажу затверджує роботодавець.

    Запис про проведення вступного інструктажу робиться в спеціаль­ному журналі, а також у документі про прийняття працівника на робо­ту, де розписуються інструктуючий та проінструктований працівники.

    Первинний інструктаж проводиться на робочому місці до почат­ку роботи з новоприйнятим працівником або працівником, який буде виконувати нову для нього роботу, студентом, учнем та вихо­ванцем перед роботою в майстернях, лабораторіях, дільницях тощо. Первинний інструктаж проводиться індивідуально або для групи осіб спільного фаху за програмою, складеною з урахуванням вимог відповідних інструкцій з охорони праці та інших нормативних актів про охорону праці, технічної документації і орієнтованого пере­ліку питань первинного інструктажу, викладених в додатку до Ти­пового положення про навчання, інструктаж та перевірку знань з питань охорони праці. Програма первинного інструктажу розроб­ляється керівником цеху чи дільниці, узгоджується зі службою охорони праці і затверджується роботодавцем, керівником навчаль­ного закладу або відповідного структурного підрозділу.

    Усі робітники і випускники професійних навчальних закладів після первинного інструктажу на робочому місці повинні пройти стажу­вання протягом 2-15 змін під керівництвом досвідчених кваліфіко­ваних робітників або спеціалістів, що призначаються наказом (роз­порядженням) по підприємству, цеху, дільниці, виробництву. В окре­мих випадках стажування може не призначатися, якщо робітник має стаж роботи за своєю професією не менше трьох років, а робота, яку він виконуватиме, для нього знайома з попереднього місця праці.

    Повторний інструктаж проводиться на робочому місці з усіма працівниками: на роботах із підвищеною небезпекою - один раз на квартал; на інших роботах - один раз у півріччя. Мета інструктажу - поновити знання та уміння виконувати працівником роботу пра­вильно і безпечно. Проводиться інструктаж індивідуально або для групи працівників, що виконують однотипні роботи, за програмою первинного інструктажу в повному обсязі.

    Позаплановий інструктаж проводиться з працівниками на ро­бочому місці або в кабінеті охорони праці у таких випадках:

    - при введенні в дію нових або змінених нормативних актів про охорону праці;

    - при зміні технологічного процесу, заміні або модернізації ус­таткування, приладів та інструментів, вихідної сировини, матері­алів та інших факторів, що впливають на охорону праці;

    - при порушенні працівником нормативних актів, що може при­звести до травми, отруєння або аварії;

    - на вимогу працівника органу державного нагляду або вищої за ієрархією державної чи господарської організації при виявленні недостатнього знання працівником безпечних прийомів праці і нор­мативних актів про охорону праці;

    - при перерві в роботі виконавця робіт більше, ніж ЗО кален­дарних днів (для робіт із підвищеною небезпекою), а для решти робіт - більше 60 днів.

    Позаплановий інструктаж проводиться індивідуально або для групи працівників спільного фаху. Обсяг і зміст інструктажу ви­значається для кожного окремого випадку залежно від причин і обставин, що викликали необхідність його проведення.

    Цільовий інструктаж проводиться у таких випадках:

    - при виконанні разових робіт, що не пов'язані безпосередньо з основними роботами працівника;

    - при ліквідації наслідків аварії і стихійного лиха;

    - при виконанні робіт, що оформляються нарядом-допуском, письмовим дозволом та іншими документами;

    - в разі проведення екскурсії! або організації масових заходів з учнями та вихованцями (екскурсії, походи, спортивні заходи тощо).

    Цільовий інструктаж фіксується нарядом-допуском або іншим документом, що дозволяє проведення робіт.

    Первинний, повторний, позаплановий та цільовий інструктажі проводить безпосередньо керівник робіт (начальник виробництва, цеху, дільниці, майстер, інструктор виробничого навчання, викла­дач тощо)- Перевірка знань здійснюється усним опитуванням або за допомогою технічних засобів навчання, а також перевіркою навичок виконання робіт відповідно до вимог безпеки.

    Соціальне значення охорони праці

    Соціальне значення охорони праці полягає в сприянні росту ефективності суспільного виробництва шляхом безперервного вдосконалення і поліпшення умов праці, підвищення їх безпеки, зниження виробничого травматизму і профзахворювань.

    Соціальне значення охорони праці проявляється в зростанні продуктивності праці, збереженні трудових ресурсів і збільшенні сукупного національного продукту.

    Зростання продуктивності праці відбувається в результаті збільшення фонду робочого часу завдяки скороченню внутрішньо-змінних простоїв шляхом ліквідації мікротравм або зниження їх кількості, а також завдяки запобіганню передчасного стомлення шляхом раціоналізації і покращення умов праці та введенню опти­мальних режимів праці і відпочинку та інших заходів, які сприя­ють підвищенню ефективності використання робочого часу.

    Збереження трудових ресурсів і підвищення професійної активності працюючих відбувається завдяки покращенню ста­ну здоров'я і подовженню середньої тривалості життя шляхом покращення умов праці, що супроводжується високою трудо­вою активністю і підвищенням виробничого стажу. Підвищуєть­ся професійний рівень також завдяки зростанню кваліфікації і майстерності.

    Збільшення сукупного національного продукту відбувається завдяки покращенню вище перелічених показників та їх складових компонентів.

    Економічне значення охорони праці

    Економічне значення охорони праці визначається ефективніс­тю заходів з покращення умов і підвищення безпеки праці та є економічним виразом соціальної значущості охорони праці.

    Тобто, економічне значення охорони праці оцінюється за ре­зультатами, отриманими при зміні соціальних показників шля­хом впровадження заходів з покращення умов праці: підвищення продуктивності праці; зниження непродуктивних витрат часу і праці; збільшення фонду робочого часу; зниження витрат, пов'я­заних з плинністю кадрів через умови праці, тощо.

    Збільшення фонду робочого часу і ефективність використан­ня обладнання досягається шляхом зниження простоїв протягом зміни внаслідок погіршення самопочуття через умови праці та мікротравми. При комплексній дії на людину декількох шкідли­вих виробничих чинників простої на робочому місці можуть до­сягати 20...40% за зміну через виробничий травматизм та погане самопочуття. Зростання непродуктивних витрат часу, а значить, і праці, обумовлюється також поганою організацією робочих місць: без урахування органометричних вимог виникає необхідність ви­конання зайвих рухів та докладання додаткових фізичних зусиль через незручне положення, невдале розташування органів управ­ління обладнанням і невдале конструктивне оформлення робо­чих місць. В результаті поліпшення умов праці нормалізується психологічний клімат в трудовому колективі, підвищується на­лагодженість в роботі, зростає продуктивність праці.

    Збільшення фонду робочого часу досягається скороченням цілодобових втрат на виробничий травматизм та неявки на робо­ту. Шкідливі умови праці суттєво впливають не тільки на виник­нення професійних захворювань, а й на виникнення і тривалість загальних захворювань.

    Економії матеріальних втрат можна досягти шляхом відміни пільг та компенсацій за несприятливі умови праці через не­дотримання відповідних санітарно-гігієнічних вимог і правил без­пеки до робочих місць. Дотримання таких вимог дає можливість повністю або частково відмінити такі пільги, як: скорочений ро­бочий час і додаткова відпустка; підвищення тарифної ставки та пільгової пенсії; лікувально-профілактичне харчування і безкош­товна видача молока. Всі ці пільги пов'язані зі значними трудо­вими втратами і супроводжуються виплатами додаткових коштів За фактично не відпрацьований час.

    На підприємствах спостерігається висока плинність кадрів серед працівників, робота яких пов'язана з важкою фізичною працею, несприятливими санітарно-гігієнічними умовами, монотонністю виробничого процесу. Із загальної кількості працівників, які звільняються за власним бажанням, від Ю до 25% складають особи, яких не влаштовують несприятливі умови праці.

    Витрати на покращення умов і охорону праці

    Витрати на заходи щодо поліпшення умов і охорону праці мож­на поділити на:

    - витрати, пов'язані з відшкодуванням потерпілим втрат внас­лідок травм і професійних захворювань;

    - витрати на компенсацію за роботу в несприятливих умо­вах, що не відповідають санітарним нормам (пільги за важкі і шкідливі умови);

    - витрати на попередження та профілактику травматизму і про­фесійних захворювань;

    - витрати на ліквідацію наслідків аварій та нещасних випадків;

    - витрати на штрафи та інші відшкодування.

    Складові витрат подані в табл. 5.1.

    Розглядаючи витрати на охорону праці, слід зазначити, що їх можна поділити на:

    - доцільні, спрямовані на збереження здоров'я працівників, на раціональне витрачання ними життєвих сил під час роботи та на відновлення працездатності;

    - частково доцільні, які включають витрати на пільги і компен­сації за несприятливі умови праці;

    - недоцільні витрати, що обумовлюють підвищення собівартості продукції, зниження її обсягу тощо.

    Доцільні витрати забезпечують поліпшення умов праці і зрос­тання її продуктивності, частково доцільні і недоцільні витрати призводять до збитків підприємства та зниження ефективності виробництва.

    Тема 4.4
    Розслідування нещасних випадків

    Розслідуванню підлягають:

    - нещасні випадки із смертельним наслідком;

    - групові нещасні випадки, які сталися одночасно з двома і більше працівниками незалежно від тяжкості ушкодження їх здоров'я;

    - випадки смерті на підприємстві;

    - випадки зникнення працівника під час виконання ним трудо­вих обов'язків.

    Про груповий нещасний випадок, нещасний випадок із смер­тельним наслідком, випадок смерті, а також зникнення працівни­ка під час виконання ним трудових обов'язків роботодавець зобо­в'язаний негайно передати засобами зв'язку повідомлення за вста­новленою формою:

    - відповідному територіальному органу Держнаглядохоронпраці;

    - відповідному органу прокуратури за місцем виникнення не­щасного випадку;

    - відповідному робочому органу виконавчої дирекції Фонду;

    - органу, до сфери управління якого належить це підприємство (у разі його відсутності - відповідній місцевій держадміністрації або виконавчому органу місцевого самоврядування);

    - відповідній установі (закладу) санітарно-епідеміологічної служ­би у разі виявлення гострих професійних захворювань (отруєнь):

    - профспілковій організації, членом якої є потерпілий;

    - вищестоячому профспілковому органу;

    - відповідному органу з питань захисту населення і території' від надзвичайних ситуацій та іншим органам (у разі необхідності).

    Зазначені органи (організації) повідомляють про нещасний випадок свої вищестоячі органи (організації) згідно з установленим порядком.

    Зазначене повідомлення надсилається також у разі, коли смерть потерпілого настала внаслідок нещасного випадку що стався раніше.

    Спеціальне розслідування нещасного випадку із смертельним наслідком, групового нещасного випадку, випадку смерті, а також випадку зникнення працівника під час виконання ним трудових обов'язків організовує роботодавець (якщо постраждав сам робото­давець, - орган, до сфери управління якого належить підприєм­ство, а у разі його відсутності - відповідна місцева держадміністра­ція або виконавчий орган місцевого самоврядування).

    Розслідування цього випадку проводиться комісією із спеціаль­ного розслідування, яка призначається наказом керівника те­риторіального органу Держнаглядохоронпраці за погодженням з органами, представники яких входять до складу цієї комісії.

    До складу комісії із спеціального розслідування включаються: посадова особа органу державного нагляду за охороною праці (го­лова комісії), представник відповідного робочого органу виконав­чої дирекції Фонду, представники органу, до сфери управління якого належить підприємство, а у разі ііого відсутності - відповід­ної місцевої держадміністрації або виконавчого органу місцевого самоврядування, роботодавця, профспілкової організації, членом якої є потерпілий, вищестоячого профспілкового органу або упов­новажений трудового колективу з питань охорони праці, якщо по­терпілий не є членом профспілки, а у разі розслідування випадків виявлення гострих професійних захворювань (отруєнь) також спеці­аліст відповідної установи (закладу) державної санітарно-епідеміо­логічної служби.

    Спеціальне розслідування нещасних випадків проводиться про­тягом не більше 10 робочих днів. У разі необхідності встановлений тер­мін може бути продовжений органом, який призначив розслідування.

    За результатами розслідування складається акт спеціального роз­слідування за формою Н-5, а також оформляється карта обліку про­фесійного захворювання (отруєння) на кожного потерпілого за формою П-5, якщо нещасний випадок пов'язанні! із гострим про­фесійним захворюванням (отруєнням).

    Тема 5.5
    Шкідливі речовини та їх небезпека

    У сучасній техніці застосовується безліч речовий, які можуть потрапляти в повітря і становити небезпеку здоров'ю людей. Для визначення небезпечності медики досліджують вплив них речо­вин на організм людини і встановлюють безпечні для людини кон­центрації та дози, які можуть потрапити різними шляхами в організм людини.

    На промислових підприємствах повітря робочої зони може забруд­нюватися шкідливими речовинами, які утворюються в результаті тех­нологічного процесу або містяться в сировині, продуктах та напівпро­дуктах і відходах виробництва. Ці речовини потрапляють у повітря у вигляді пилу, газів або пари і діють негативно на організм людини. В залежності від їх токсичності та концентрації в повітрі можуть бути причиною хронічних отруєнь або професійних захворювань.

    За токсичною дією шкідливі речовини поділяють на: кров'яні отрути, які взаємодіють з гемоглобіном крові і гальмують його здатність до приєднання кисню (оксид вуглецю, бензол, сполуки ароматичного ряду та ін.); нервові отрути, які викликають збуд­женість нервової системи, її виснаження, руйнування нервових тка­нин (наркотики, спирти, сірчаний водень, кофеїн та ін.); подразню­ючі отрути, що вражають верхні дихальні шляхи і легені (аміак, сірчаний газ, пара кислот, окиси азоту, ароматичні вуглеводні та ін.); ті, що пропалюють та подразнюють шкіру і слизові оболон­ки (сірчана та соляна кислоти, луги); печінкові отрути, дія яких супроводжується зміною та запаленням тканин печінки (спирти, дихлоретан, чотирихлористий вуглець); алергени, що змінюють ре­активну спроможність організму (алкалоїди та інші речовини); канцерогени, що спричиняють утворення злоякісних пухлин (3,4-бензопірен, кам'яновугільна смола); мутагени, що впливають на генетичний апарат клітини (окис етилену, сполуки ртуті та ін.).

    Гігієнічне нормування шкідливих речовин

    Залежно від ступеня токсичності, фізико-хімічних властивостей, Шляхів проникнення в організм, санітарні норми встановлюють гранично допустимі концентрації (ГДК) шкідливих речовин у повітці робочої зони виробничих приміщень, перевищення яких неприпустиме

    Гранично допустимимою концентрацією (ГДК) шкідливої речо­вини в повітрі робочої зони вважається така концентрація, вплив якої на людину в разі її щоденної регламентованої тривалості не призво­дить до зниження працездатності чи захворювання в період трудової діяльності та у наступний період життя, а також не справляє негатив­ного впливу на здоров'я нащадків. Робочою зоною вважається простір заввишки 2 м над рівнем підлоги або робочої площини, на якій роз­ташовані місця постійного або тимчасового перебування працюючих.

    За ступенем дії на організм людини шкідливі речовини поділя­ються на чотири класи небезпеки:

    1 - надзвичайно небезпечні;

    2 - високонебезпечні;

    3 - помірно небезпечні;

    4 - малонебезпечні.

    Класи небезпеки встановлюються в залежності від норми і по­казників, наведених у таблиці 1.

    Таблиця 1 Класи небезпеки шкідливих речовин

    № п/п

    Показник

    Норма для шкідливих речовин







    1

    2

    3

    4

    1.

    Гранично допустима

    концентрація (ГДК)

    шкідливої речовини в повітрі

    робочої зони, мг/м3

    менше 0,1

    0,1-1,0

    1.1-10.0

    більше 10,0

    2.

    Середня смертельна доза при введенні у шлунок, мг/кг

    менше 15

    15-150

    151-5000

    більше 5000

    3.

    Середня смертельна доза при нанесенні на шкіру, мг/кг

    менше 100

    100-

    500

    501-2500

    більше 2500

    4.

    Середня смертельна концентрація в повітрі, мг/м?

    менше 500

    500-

    5000

    5001-50000

    'більше

    ^юооо__

    Для деяких речовин, що досить часто потрапляють у повітря виробничих приміщень, встановлюються так звані середньогодинні допустимі концентрації.

    Шум та вібрація

    Існують такі способи боротьби з шумом механічного походжен­ня та вібрацією:

    - зменшення шуму та вібрації безпосередньо в джерелах їх ви­никнення, застосовуючи обладнання, що не утворює шуму, замі­нюючи ударні технологічні процеси безударними, застосовуючи деталі із матеріалів з високим коефіцієнтом внутрішнього тертя (пластмаса, гума, деревина та ін), підшипники ковзання замість кочення, косозубі та шевронні зубчасті передачі замість прямозубих, проводячи своєчасне обслуговування та ремонт елементів, що створюють шум та ін.;

    - зменшення шуму та вібрації на шляхах їх розповсюдження за­ходами звуко- та віброізоляції, а також вібро- та звукопоглинання;

    - зменшення шкідливої дії шуму та вібрації, застосовуючи інди­відуальні засоби захисту та запроваджуючи раціональні режими праці та відпочинку.

    Способи зменшення шумів аеродинамічного та гідродинаміч­ного походження:

    - зменшення швидкості руху повітря та рідин, що забезпечує їх ламінарний режим течії;

    - встановлення глушників, що вміщують звукопоглинаючі ма­теріали і поглинають звукову та коливальну енергію, що потрапляє на них;

    - встановлення глушників, що подрібнюють потоки, зменшуючи таким чином їх енергію; спрямування потоку у зворотньому напрям­ку. Що дає змогу взаємопоглинатися енергіям потоків прямого та зворотнього напрямків, які контактують через перетинку.

    Одним з найпростіших та економічно доцільних способів знижен­ня шуму є застосування методів звукоізоляції та звукопоглинання.

    Звукоізоляція

    Звукоізолюючі кожухи, екрани, стіни, перетинки виготовляють із щільних твердих матеріалів, здатних запобігати розповсюдженню звукових хвиль (метал, пластмаса, бетон, цегла). Ефективність звукоізоляціі характеризується коефіцієнтом звукопровідності т.

    Ультразвук

    Ультразвук – це коливання пружного середовища з частотою понад 20 000 Гц. Ультразвуковий діапазон частот поділяється:

    низькочастотні коливання (від 1,12-10 4 до 10° Гц), що розповсюджуються повітряним і контактним шляхом, та високочастотні коливання (від 103до 109 Гц), що розповсюджуються тільки контактним шляхом. Ультразвук, як і звук, характеризується ультразвуковим тиском (Па), рівнем звукового тиску (дБ), інтенсивністю (Вт/м2) та частотою коливань (Гц). При розповсюдженні в різних середови­щах ультразвукові хвилі поглинаються тим швидше, чим вища їх частота. Поглинання ультразвуку супроводжується нагріванням середовища. Ступінь його біологічного впливу (в основному кон­тактного) при контакті з рідким середовищем, в якому поширю­ються ультразвукові коливання, залежить від часу контакту інтен­сивності, частоти і характеру ультразвукових коливань. У людей, що працюють з ультразвуковими установками нерідко спосте­рігаються функціональні порушення нервової, серцево-судинної систем, зміна кров'яного тиску, складу і властивостей крові, голов­ний біль, швидка втомлюваність.

    Джерелами ультразвуку можуть бути різні акустичні перетво­рювачі, найпоширеніший з них - магнітострикційний перетворю­вач, що працює від змінного струму і генерує механічні коливання з частотою понад 20 кГц.

    Допустимі рівні звукового тиску на робочих місцях звукових та ультразвукових коливань, що поширюються повітряним шля­хом, не повинні перевищувати таких значень:

    При обслуговуванні установок, що випромінюють ультразвук, слідзастосовувати спеціальні рукавички з багатошарового матеріалу (гума, тканина) та захоплювачі-маніпулятори, що виключають безпосередній контакт людини з вібруючим обладнанням.

    Інфразвук

    Інфразвук - це механічні коливання пружного середовища, що мають однакову із шумом фізичну природу, але різняться часто­тою коливань, яка не перевищує 20 Гц. У повітрі інфразвук погли­нається незначно. У зв'язку з цим він здатний поширюватися на великі відстані.

    Інфразвук характеризується інфразвуковим тиском (Па), інтен­сивністю (Вт/м2), частотою коливань (Гц). Рівні інтенсивності інфразвуку та інфразвукового тиску визначаються в дБ.

    У виробничих умовах інфразвук утворюється при роботі тихо­хідних великогабаритних машин та механізмів (компресорів, металообробного обладнання, електричних та механічних приводів машин та ін.), що здійснюють обертальні або зворотно-постуиальні рухи з повторним циклом до 20 разів за секунду. Інфразвук аеро­динамічного походження виникає при турбулентних процесах, в потоках газів та рідин.

    Багато природних явищ - землетруси, виверження вулканів, морські бурі і т. п. - супроводжуються випромінюванням інфра­звукових коливань.

    Інфразвук несприятливо впливає на весь організм людини, в т. ч. і на органи слуху, знижуючи слухову чутність на всіх частотах. Інфразвукові коливання сприймаються як фізичне навантаження, в результаті якого виникає втома, головний біль, запаморочення, порушується діяльність вестибулярного апарату, знижується гострота зору та слуху, порушується периферійний кровообіг, виникає відчуття страху і т. ін. Важкість впливу залежить від діапазону частот, рівня звукового тиску та тривалості.

    Низькочастотні коливання з рівнем інфразвукового тиску, що перевищує 150 дБ, людина не в змозі перенести. Особливо несприятливі наслідки викликають інфразвукові коливання з частотою 2,15 Гц, у зв’язку з виникненням резонансних явищ в організмі людини. Особливо небезпечною є частота 7 Гц тому, що вона може збігатися з альфа ритмом біотоків мозгу.

    1   2   3   4   5


    написать администратору сайта