Главная страница
Навигация по странице:

  • Електромагнітні випромінювання компютера

  • Основні визначення і актуальність проблеми електробезпеки

  • Електротравма

  • Відкриті

  • Актуальність проблеми електробезпеки.

  • Дія електричного струму на організм людини

  • Тема 8.8 Основні поняття та визначення пожежної безпеки

  • Основні положення Закону України «Про пожежну безпеку»

  • Процес горіння, його форми та види

  • Суть теплового самозаймання

  • Тема 9.9 НАДАННЯ ПЕРШОЇ долікарської допомоги

  • Загальні принципи надання першої медичної долікарської допомоги

  • Людина, яка надає першу долікарську допомогу, повинна знати

  • Людина, що надає допомогу, повинна вміти

  • БЖД лекції. Безпека життєдіяльності та охорона праці


    Скачать 371 Kb.
    НазваниеБезпека життєдіяльності та охорона праці
    АнкорБЖД лекції.doc
    Дата08.04.2018
    Размер371 Kb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаБЖД лекції.doc
    ТипДокументы
    #17804
    страница5 из 5
    1   2   3   4   5
    Тема 7.7
    Загальна характеристика електромагнітних випромінювань

    Біосфера впродовж своєї еволюції знаходилась під впливом електромагнітних полів (ЕМП), фонового випромінювання, ви­кликаного природними чинниками. Навколо Землі існують елек­тричне та магнітне поля, інтенсивність яких не залишається по­стійною. Спостерігаються річні, добові коливання цих полів під дією грозових розрядів, опадів, вітрів, а також під дією сонячної активності (магнітні бурі).

    У процесі науково-технічного розвитку людство додало до фо­нового випромінювання цілий ряд факторів, які підсилили це ви­промінювання в декілька разів (антропогенні ЕМП). У побуті та промисловості набули масового застосування обладнання та при­лади, робота яких пов'язана з утворенням електромагнітних вип­ромінювань широкого діапазону частот. Зростання рівня ЕМП різко підсилилось з початку 30-х років XX століття. В окремих районах їх рівень в сотні разів перевищує рівень полів природного походження. Джерелами випромінювань електромагнітної енергії є потужні радіо та телевізійні станції, ретранслятори, засоби радіо­зв'язку різного призначення, в тому числі і супутникового, про­мислові установки високочастотного нагрівання металів, високо­вольтні лінії електропередач, електротранспорт, вимірювальні при­лади, персональні комп'ютери (ПК).

    В аеропортах та на військових об'єктах працюють потужні радіо­локатори, які випромінюють в навколишнє середовище потоки електромагнітної енергії. Потужність та кількість джерел ЕМП постійно зростає.

    Дія електромагнітного випромінювання на організм людини, його нормування

    Електромагнітні поля негативно впливають на організм людини, яка безпосередньо працює з джерелом випромінювання, а також на населення, яке мешкає поблизу джерел випромінювання. Вста­новлено, що переважна частина населення знаходиться в умовах підвищеної активності ЕМП. Можна вважати, що в діапазоні про­мислових частот (у тому числі 50 Гц) допустимо розглядати вплив на біологічний об'єкт електричної і магнітної складових поля роз­дільно (нарізно). В будь-якій точці ЕМП промислової частоти енер­гія магнітної складової поля, яка поглинається тілом людини, май­же в 50 разів менша від енергії електричної складової цього поля, що поглинається тілом. Це дає змогу зробити висновок, що в діа­пазоні промислових частот дією магнітної складової поля на біо­логічний об'єкт можна знехтувати, а негативний вплив на організм обумовлений електричною складовою поля.

    Ступінь впливу електромагнітних випромінювань на організм людини взагалі залежить від діапазону частот, тривалості опро­мінення, характеру опромінення, режиму опромінення, розмірів поверхні тіла, яке опромінюється, та індивідуальних особливос­тей організму.

    У результаті дії ЕМП на людину можливі гострі та хронічні форми порушення фізіологічних функцій організму. Ці порушен­ня виникають в результаті дії електричної складової ЕМП на нер­вову систему, а також на структуру кори головного та спинного мозку, серцево-судинної системи.

    Електромагнітні випромінювання комп'ютера

    Дослідження вчених за останні 20 років показали, що електро­магнітні поля, створені технічними системами, навіть у сотні разів слабші природного поля Землі, можуть бути небезпечними для здоров'я людини. Якщо не змінити принципи побудови електрон­них та радіотехнічних систем, то тенденція їх розвитку і негатив­ний вплив на біологічні системи па рівні дії полів можуть при­звести до катастрофічного за своїми наслідками впливу на біо­сферу та людину.

    Плоди науково-технічного прогресу, які повинні служити на благо людства, стають агресивними по відношенню навіть до своїх творців. Стрімко зростає енергонасиченість побуту людей. Елект­роніка підступає все ближче до людини. Комп'ютер, телевізор, відео-системи, мікрохвильові печі, радіотелефони - ось далеко не повний перелік технічних засобів, з якими людина постійно взаємодіє. Па­вутиння проводів електропостачання в будинках та в службових приміщеннях оточують людину. Людина знаходиться тривалий час під дією штучних полів, створених електронними системами та системами електропостачання.

    Особливо стрімко в наше життя входять комп'ютери і теле­візійні системи. Сьогодні у всьому світі комп'ютери займають важливе місце у роботі, житті та відпочинку людей. Без них вже неможливо уявити сучасний світ. Одним із шкідливих апарат­них забезпечень ЕОМ для людського організму є дисплеї. Дис­плеї, сконструйовані на основі електронно-променевої трубки, є джерелами електростатичного поля, м'якого рентгенівського, уль­трафіолетового, інфрачервоного, видимого, низькочастотного, наднизькочастотного та високочастотного електромагнітного випромінювання (ЕМВ). Вплив комплексу ЕМВ чи окремих його видів на виникнення різних захворювань почали вивчати з мо­менту їх використання. В кінці 50-х років у СРСР були введені перші нормативи, що обмежують радіочастотний вплив. На­прикінці 60-х років радянські вчені встановили вплив електро­магнітних полів, навіть дуже слабких, на нервову систему люди­ни. У 70-ті роки ця проблема стала предметом широких дискусій

    і досліджень.

    Джерелами електромагнітних випромінювань є мережі живлен­ня (частота 50 Гц), система рядкового розгорнення (2-400 кГц), блок модуляції променя (5-10 МГц).

    Було встановлено, що випромінювання низької частоти, в пер­шу чергу, негативно впливають на центральну нервову систему, викликаючи головні болі, запаморочення, нудоту, депресію, без­соння, відсутність апетиту, виникнення синдрому стресу, причо­му нервова система реагує навіть на короткі за тривалістю впли­ву щодо слабких полів частоти: змінюється гормональний стан організму, порушуються біоструми мозку. Все це відображається на процесах навчання і запам'ятовування.

    Низькочастотне електромагнітне поле може стати причиною шкірних захворювань (вугреве висипання, себороїдна екзема, рожевий лишай тощо), хвороб серцево-судинної системи та кишково-шлункового тракту, воно впливає на білі кров'яні тільця, що призводить до виникнення пухлин, у тому числі й

    злоякісних.

    Особливу увагу медики приділяють дослідженням впливу електромагнітних випромінювань на жінок в період вагітності. Статистичні дані свідчать про те, що робота за комп'ютером по­рушує нормальний хід вагітності, часто є причиною появи на світ дітей із вродженими вадами, з яких найпоширенішими є дефекти розвитку головного мозку. Тому необхідно, щоб керівництво своє­часно переводило вагітних жінок на роботу, не пов'язану з ви­користанням моніторів.

    Існують переконливі докази несприятливого комплексного впливу моніторів ГІК на організм працюючих.

    Основні визначення і актуальність проблеми електробезпеки

    Основні визначення

    Електробезпека система організаційних і технічних заходів та засобів, що забезпечують захист людей від шкідливої і небезпечної дії електричного струму, електричної дуги, електричного поля і статичної електрики (ГОСТ 12.1.009-76.ССБТ. Электро-безопасность. Термины и определения).

    Наведене визначення включає 4 фактори. Два з них (елек­тричний струм і електрична дуга) належать до безпосередньо не­безпечних і є предметом розгляду даного розділу. Питання охоро­ни праці, пов'язані з електромагнітними полями і статичною елек­трикою, розглядаються у відповідних розділах підручника.

    Електротравма - травма, спричинена дією на організм людини електричного струму і (або) електричної дуги (ГОСТ 12.1.009-76).

    Електротравматизм - явище, що характеризується сукупніс­тю електротравм.

    Електроустановки - машини, апарати, лінії електропередач і допоміжне обладнання (разом зі спорудами і приміщеннями, в яких вони розташовані), призначені для виробництва, перетворення, трансформації, передачі, розподілу електричної енергії та перетво­рення її в інші види енергії («Правила устройства злектроустановок» - ПУЗ).

    Виходячи з наведеного визначення, кожен окремо взятий електро­двигун, комп'ютер, внутрішня електромережа в приміщенні, будь-який побутовий споживач електроенергії підпадає під поняття "електроустановка".

    Електроприміщення приміщення, або відгороджені, наприклад, сітками частини приміщень, доступні тільки для кваліфікованого обслуговуючого персоналу, в яких розміщені електроустановки

    (ПУЗ).

    Відкриті або зовнішні електроустановки — електроустанов­ки, не захищені будівлею від атмосферного впливу (ПУЗ).

    Закриті або внутрішні електроустановки — установки, за­хищені будівлею від атмосферного впливу (ПУЗ).

    Електроустановки, захищені тільки навісами, сітковими огоро­дженнями і т. ін., розглядаються як зовнішні.

    Актуальність проблеми електробезпеки. За багаторічними статистичними даними електротравми в загальному виробничому травматизмі складають біля 1%, а в смертельному — 15% і більше. Кількісно електротравматизм в Україні, наприклад, за 1998 р. ха­рактеризується такими показниками: всього зафіксовано вироб­ничих електротравм біля 500, у тому числі смертельних біля 150. В тому ж році загальний виробничий травматизм в Україні скла­дав біля 50 000 випадків, у т. ч. 1350 зі смертельними наслідками. Наведені показники підтверджують дані багаторічної статистики щодо частки електротравм у загальному електротравматизмі по Україні.

    Крім виробництва, електроенергія з кожним роком знаходить все більше застосування в побуті. Недотримання вимог безпеки в цьому випадку супроводжується електротравмами, щорічна кількість яких значно перевищує виробничі електротравми.

    Дія електричного струму на організм людини

    Протікання струму через тіло людини супроводжується терміч­ним, електролітичним та біологічним ефектами.

    Термічна дія струму полягає в нагріванні тканини, випарову­ванні вологи, що викликає опіки, обвуглювання тканин та їх роз­риви парою. Тяжкість термічної дії струму залежить від величини струму, опору проходженню струму та часу проходження. За короткочасної дії струму термічна складова може бути визначальною в характері і тяжкості ураження.

    Електролітична дія струму проявляється в розкладі органічної речовини (її електролізі), в тому числі і крові, що призводить до зміни їх фізико-хімічних і біохімічних властивостей. Останнє, в свою чергу, призводить до порушення біохімічних процесів у тка­нинах і органах, які є основою забезпечення життєдіяльності організму.

    Біологічна дія струму проявляється у подразненні і збуренні живих тканин організму, в тому числі і на клітинному рівні. При цьому порушуються внутрішні біоелектричні процеси, ідо протіка­ють в організмі, який нормально функціонує, і пов'язані з його жит­тєвими функціями. Збурення, спричинене подразнюючою дією струму, може проявлятися у вигляді мимовільного непередбачуваного скорочення м'язів. Це, так звана, пряма або безпосередня збурююча дія струму на тканини, по яких він протікає. Разом із цим, збурююча дія струму на тканини може бути і не прямою, а рефлекторною — через центральну нервову систему. Механізм та­кої дії полягає в тому, що збурення рецепторів (периферійних органів центральної нервової системи) під дією електричного стру­му передається центральній нервовій системі, яка опрацьовує цю інформацію і видає команди щодо нормалізації процесів життє­діяльності у відповідних тканинах і органах.

    Тема 8.8
    Основні поняття та визначення пожежної безпеки

    Вогонь, що вийшов із-під контролю, здатний викликати значні руйнівні та смертоносні наслідки. До таких проявів вогняної стихії належать пожежі.

    Пожежа - неконтрольоване горіння поза спеціальним вогни­щем, що розповсюджується у часі і просторі.

    Залежно від розмірів матеріальних збитків пожежі поділяють­ся на особливо великі (коли збитки становлять від 10000 і більше розмірів мінімальної заробітної плати) і великі (збитки сягають від 1000 до 10 000 розмірів мінімальної заробітної плати) та інші. Проте наслідки пожеж не обмежуються суто матеріальними втра­тами, пов'язаними зі знищенням або пошкодженням основних ви­робничих та невиробничих фондів, товарно-матеріальних цінно­стей, особистого майна населення, витратами на ліквідацію пожежі та її наслідків, на компенсацію постраждалим і т. ін. Найвідчутнішими, безперечно, є соціальні наслідки, які, передусім, пов'язують­ся з загибеллю і травмуванням людей, а також порушенням їх фізичного та психологічного стану, зростанням захворюваності на­селення, підвищенням соціальної напруги у суспільстві внаслідок втрати житлового фонду, позбавленням робочих місць тощо.

    Не слід забувати й про екологічні наслідки пожеж, до яких, у пер­шу чергу, можна віднести забруднення навколишнього середовища продуктами горіння, засобами пожежегасіння та пошкодженими матеріалами, руйнування озонового шару, втрати атмосферою кис­ню, теплове забруднення, посилення парникового ефекту тощо.

    Основні положення Закону України «Про пожежну безпеку»

    Закон України «Про пожежну безпеку» визначає загальні пра­вові, економічні та соціальні основи забезпечення пожежної без­пеки на території України, регулює відносини державних органів, юридичних і фізичних осіб у цій галузі незалежно від виду їх діяль­ності та форм власності.

    Згідно з Законом, забезпечення пожежної безпеки є складовою частиною виробничої та іншої діяльності посадових осіб, праців­ників підприємств, установ, організацій та підприємців, всього населення України. Це повинно бути відображено у трудових до­говорах (контрактах) і статутах підприємств, установ та органі­зацій, посадових інструкціях тощо.

    Забезпечення пожежної безпеки підприємств, установ та органі­зацій покладається на їх власників і уповноважених ними осіб, якщо інше не передбачено відповідним договором.

    Забезпечення пожежної безпеки в житлових приміщеннях дер­жавного, громадського житлового фонду, фонду житлово-будівель­них кооперативів покладається на квартиронаймачів і власників, а в житлових будинках приватного житлового фонду та інших спо­рудах, на дачах і садових ділянках - на їх власників або наймачів, якщо це обумовлено договором найму.

    Власники підприємств, установ та організацій або уповноважені ними органи (далі - власники), а також орендарі зобов'язані:

    - розробляти комплексні заходи щодо забезпечення пожежної безпеки, впроваджувати передові досягнення науки;

    - забезпечувати дотримання протипожежних вимог стан­дартів, норм, правил, а також виконання вимог приписів і постанов органів державного пожежного нагляду;

    - організовувати навчання працівників правилам пожежної без -пеки та пропаганду заходів щодо їх забезпечення;

    - у разі відсутності нормативних актів вимог, необхідних для забезпечення пожежної безпеки, вживати відповідні заходи, пого­джуючи їх з органами державного нагляду;

    - утримувати в справному стані засоби протипожежного за­хисту і зв'язку, пожежну техніку, обладнання та інвентар, не до­пускати їх використання не за призначенням;

    - створювати, у разі потреби, відповідно до встановленого по­рядку, підрозділи пожежної охорони та необхідну для їх функціону­вання матеріально-технічну базу;

    - подавати на вимогу державної пожежної охорони відомості та документи про стан пожежної безпеки об'єктів і продукції, що ними виробляється;

    - здійснювати заходи щодо впровадження автоматичних за­собів виявлення та гасіння пожеж і використання з цією метою ви­робничої автоматики;

    - своєчасно інформувати пожежну охорону про несправність пожежної техніки, систем протипожежного захисту, водопостачання , а також про закриття доріг і під’їздів на території;

    - проводити службове розслідування випадків пожеж.

    Процес горіння, його форми та види

    Для кращого розуміння умов утворення горючого середови­ща, джерел запалювання, оцінки та попередження вибухопожежонебезпеки, а також вибору ефективних заходів і засобів систем пожежної безпеки, треба мати уявлення про природу процесу го­ріння, його форми та види.

    Горіння - екзотермічна реакція окислення речовини, яка супро­воджується виділенням диму та виникненням полум'я або світінням.

    Для виникнення горіння необхідна одночасна наявність трьох чинників - горючої речовини, окисника та джерела запалювання. При цьому горюча речовина та окисник повинні знаходитися в не­обхідному співвідношенні один до одного і утворювати таким чи­ном горючу суміш, а джерело запалювання повинно мати певну енергію та температуру, достатню для початку реакції. Горючу су­міш визначають терміном "горюче середовище". Це - середовище, здатне самостійно горіти після видалення джерела запалювання. Для повного згоряння необхідна присутність достатньої кількості кисню, щоб забезпечити повне перетворення речовини в його на­сичені оксиди. За недостатньої кількості повітря окислюється тільки частина горючої речовини. Залишок розкладається з виді­ленням великої кількості диму. В цих умовах також утворюються токсичні речовини, серед яких найбільш розповсюджений продукт неповного згоряння - оксид вуглецю (СО), який може призвести До отруєння людей. На пожежах, як правило, горіння відбувається за браком окисника, що серйозно ускладнює пожежогасіння внас­лідок погіршення видимості або наявності токсичних речовин у повітряному середовищі.

    Слід зазначити, що горіння деяких речовин (ацетилену, оксиду етилену), які здатні при розкладанні виділяти велику кількість тепла, можливе й за відсутності окисника.

    Горіння може бути гомогенним та гетерогенним.

    При гомогенному горінні речовини, що вступають у реакцію окислення, мають однаковий агрегатний стан - газо- чи паропо­дібний.

    Якщо початкові речовини знаходяться в різних агрегатних ста­нах і наявна межа поділу фаз в горючій системі, то таке горіння називається гетерогенним.

    Пожежі, переважно, характеризуються гетерогенним горінням.

    У всіх випадках для горіння характерні три стадії: виникнення, поширення та згасання полум'я. Найбільш загальними властивос­тями горіння є здатність осередку полум'я пересуватися по всій го­рючій суміші шляхом передачі тепла або дифузії активних частинок із зони горіння в свіжу суміш. Звідси виникає й механізм поширення полум'я, відповідно тепловий та дифузійний. Горіння, як правило, проходить за комбінованим теплодифузійним механізмом.

    За швидкістю поширення полум'я горіння поділяється на:

    - дефлаграційне горіння - швидкість полум'я в межах декіль­кох метрів за секунду;

    - вибухове - надзвичайно швидке хімічне перетворення, що супроводжується виділенням енергії і утворенням стиснутих газів, здатних виконувати механічну роботу. Ця робота може призводи­ти до руйнувань, які виникають при вибуху у зв'язку з утворен­ням ударної хвилі - раптового стрибкоподібного зростання тиску. При цьому швидкість полум'я досягає сотень метрів за секунду.

    Детонаційне - це горіння, яке поширюється із надзвуковою швидкістю, що сягає кількох тисяч метрів за секунду.

    Виникнення детонацій пояснюється стисненням, нагріванням та переміщенням незгорілої суміші перед фронтом полум'я, що при­зводить до прискорення поширення полум'я і виникнення в суміші ударної хвилі, завдяки якііі і здійснюється передача теплоти в суміші.

    За походженням та деякими зовнішніми особливостями розріз­няють такі форми горіння:

    - спалах - швидке згоряння горючої суміші без утворення стис­нених газів, яке не переходить у стійке горіння;

    - займання - горіння, яке виникає під впливом джерела за­палювання;

    - спалахування - займання, що супроводжується появою полум'я:

    - самозаймання - горіння, яке починається без впливу джерела запалювання;

    - самоспалахувапня - самозаймання, що супроводжується по­явою полум'я;

    - тління - горіння без випромінювання світла, що, як правило, розпізнається за появою диму.

    Залежно від агрегатного стану й особливостей горіння різних горючих речовин і матеріалів пожежі, за ГОСТ 27331-87, поділя­ються на відповідні класи та підкласи:

    клас А - горіння твердих речовин, що супроводжується (підклас А1) або не супроводжується (підклас А2) тлінням;

    клас В - горіння рідких речовин, що не розчиняються (підклас В2) у воді;

    клас С - горіння газів;

    клас Д - горіння металів легких, за винятком лужних (підклас Д1), лужних (підклас Д2), а також металовмісних сполук (підклас ДЗ);

    клас Е - горіння електроустановок під напругою.
    Самозаймання

    Деякі речовини за певних умов мають здатність до самозайман­ня - без нагріву їх зовнішнім джерелом до іс:іш1ч.

    Виділяють три види самозаймання:

    - теплове;

    - хімічне;

    - мікробіологічне.

    Суть теплового самозаймання полягає у тому, що схильні до такого самозаймання речовини при їх нагріві до порівняно незнач­них температур (60...80 °С), за рахунок інтенсифікації процесів окислення і недостатнього тепловідводу, саморозігріваються, що, в свою чергу, призводить до підвищення інтенсивності окислення і, врешті, до самозаймання.

    До хімічного самозаймання схильні речовини, до складу яких входять неорганічні (ненасичені) вуглеводні, які включають тільки вуглець і водень, за наявності подвійних і потрійних зв'язків між атомами вуглецю.

    Для таких вуглеводнів характерним є приєднання по лінії цих зв'язків окисників, у тому числі і галогенів, що супроводжується підвищенням температури речовини і інтенсивності її подальшого окиснення. За певних умов цеіі процес може завершуватись само­займанням. Хімічному самозайманню сприяє наявність у речовині сполук сірки.

    Вугільний пил, з підвищеним вмістом сполук сірки, і тканини, просочені нафтопродуктами, до складу яких входять сполуки сірки, особливо небезпечні для самозаймання.

    До мікробіологічного самозаймання схильні продукти рослин­ного походження - трава, подрібнена деревина, зерно тощо. За пев­них умов вологості і температури в рослинних продуктах виникає павутинний глет - специфічний ниткопавутиноподібний білий грибок. Його життєдіяльність пов'язана із підвищенням темпера­тури. При температурі 80...90 °С павутинний глет перетворюється в тонкопористий, схильний /то подальшого самоокислення з підви­щенням температури самозаймання.


    Тема 9.9
    НАДАННЯ ПЕРШОЇ

    долікарської допомоги

    Вивчаючи нещасні випадки та готуючи заходи щодо боротьби з ними, значну увагу необхідно приділити наданню першої долікар­ської допомоги, яка відіграє важливу роль у процесі подальшого ліку­вання потерпілого і нерідко вирішує подальший стан його здоров'я.

    У разі виникнення нещасного випадку більшість людей не може ефективно надати допомогу потерпілому. їх неспроможність дія­ти швидко, рішуче і правильно пояснюється відсутністю відповід­них знань, а також сильними емоційними переживаннями, нездат­ністю приборкати страх та хвилювання. Інколи хвилини вирішу­ють наслідок нещасного випадку - життя або смерть, інвалідність або сприятливий результат. Крім того, травми часто трапляються в таких умовах, коли немає можливості терміново викликати "швидку допомогу", або в перші хвилини скористатися допомо­гою лікаря. У таких випадках дуже часто життя людини залежить від колег по роботі, друзів чи просто випадкових людей, що опи­нилися поруч, їх вміння надати потерпілому першу медичну до­помогу до прибуття лікаря.

    З метою правильного прийняття рішення в діях щодо надання першої долікарської допомоги розглянемо її загальні принципи.

    Загальні принципи надання першої медичної долікарської допомоги

    Перша медична допомога - це сукупність доцільних дій, спря­мованих на збереження життя і здоров'я потерпілого.

    Основними принципами, якими керуються при наданні першої долікарської допомоги, є: - правильність і доцільність дій;

    - швидкість та рішучість при виконанні дій;

    - продуманість та спокій.

    Людина, яка надає першу долікарську допомогу, повинна знати:

    - характерні ознаки порушення функцій організму потерпілого;

    - загальні принципи надання першої долікарської допомоги при отриманих ушкодженнях;

    - способи евакуації людей.

    Людина, що надає допомогу, повинна вміти:

    - оцінити стан здоров'я потерпілого;

    - визначити, якої допомоги він потребує;

    - забезпечити прохідність повітря через верхні дихальні шляхи;

    - виконати штучне дихання та зовнішній масаж серця;

    - зупинити кровотечу;

    - накласти пов'язку при ушкодженні;

    - іммобілізувати ушкоджену частину тіла при переломі кісток;

    - надавати допомогу при тепловому та сонячному ударах, от­руєнні, ураженні електричним струмом, опіках;

    - користуватися аптечкою швидкої допомоги.

    При наданні першої допомоги необхідно керуватися такою по­слідовністю дій:

    - усунути вплив на організм людини факторів, які загрожу­ють її здоров'ю та життю;

    - оцінити стан потерпілого;

    - визначити послідовність дій щодо рятування потерпілого за­лежно від тяжкості травми, що становить найбільшу загрозу для його життя;

    - викликати швидку допомогу або медичних працівників, якщо є така можливість;

    - виконувати необхідні дії для рятування потерпілого в поряд­ку терміновості;

    - підтримувати основні життєві функції потерпілого до при­буття медичних працівників.

    Тому, хто надає долікарську допомогу, треба розрізняти ознаки життя і смерті.

    Розрізняють дві фази сметрі:

    • клінічну

    • біологічну.

    Тривалість клінічної смерті 5-7 хвилин, незворотнє явище протягом всього часу ще не настають, організм можна повернути до життя. За наявності ознак життя необхідно негайно розпочати надання допомоги, однак якщо вони навіть і відсутні, допомогу необхідно надавати доти, доки не буде повної впевненості у смерті потерпілого.

    Біологічна смерть характеризується незворотніми явищами в тканинах кори головного мозгу, серця та легенів. Її ознаками є :

    • помутніння рогівки ока та її висихання;

    • деформація зіниці при здавленні;

    • трупне задубіння;

    • трупні синьо ваті плями.
    1   2   3   4   5


    написать администратору сайта