Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты
| Педагогтің іс-әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Сабақтың басы
Қызығушылықты ояту.
7 мин.
| Сабақ басында:
- оқушылардың зейінін шоғырландыру
оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ОМ анықтап алу
- оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтау
| «Ыстық орындық» ойынын ұйымдастыру, тексерілетін, қайталанатын терминдер: изомерия, гомологтық қатар, қаныққан, қанықпаған, радикал, гидратация және т.б. ( мұғалімнің өзі таңдауына да болады.)
Мұғалім оқушылардың жауабына қарай бағалап кері байланыс жасайды және сабақ көлемінде оқушылародың білмегенін түсіндіріп жіберуіне болады. Алған ҚБ ақпаратын әрі қарай сабақ жүргізу кезінде қолдануы керек. -
| Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады.
Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады.
| https://www.youtube.com/watch?v=WIuVpLeLcZQ
| Жаңа сабаққа кіріспе
| Мұғалімнің түсіндіруі: Құрамында көмірсутек радикалының көміртегі атомына қосылған -OH тобы бар болса, онда ол спирт болып табылады. OH - топ - «функционалдық топ». Студенттерді спирттердің изомериясының номенклатурасы мен түрлерімен таныстыру.
| Тапсырма№1 құрамында әр түрлі көмірсутекті радикалдардың болуымен OH топтарының саны бойынша спиртті жіктеу
| Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.
Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.
| https://youtu.be/f3LSEnhISOU
| Сабақтың ортасы
15 мин.
|
| Тапсырма№2
Метанолдың гомологтық қатарын құр және олардың изомерлерін жазып ата.
ҚБ нәтижесіне қарай гомологтық қатар, физикалық қасиеттері, изомериясына тоқталу.
(Г) мұғалімнің түсіндіруі: этанолды өндірісте алудың екі жолы: ферментативті ( глюкозадан) және этиленнің гидратациясы.
| Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады.
| https://youtu.be/OFAPAstL8N4
| Топтық жұмыс
6 мин
| Топтық жұмыс
«Этанолды алудың өндірістік тұрғыдан тиімді жолы» тақырыбы бойынша екі әдісті: ферментативті ( глюкозадан) және этиленнің гидратациясын зерттеп презентация жасау.
| Әр топтан спикерді тыңдау. «Екі жұлдыз бір тілек» бағалау.
(Э) этанолдың қасиеттерін зерттеуді ұсыну: жануы, сумен араласуы, рН ортасы, калий дихроматымен реакциясы, мыс(II) оксидімен реакциясы. Өнімдерін атау және реакция теңдеулерін жазу.
Бейневильмдер көрсетуге болады:
| Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі.
| Көпатомды спирттер
https://bilimland.kz/kk/subject/ximiya/9-synyp/metanol-ehtanol-kopatomdy-spirtter-turaly-tusinik
29-36 слайд
| Жеке жұмыс
5 мин
|
| Этанол мен метанол қайда және қандай мақсатта қолданылады?
Қай спирттің зияны көбірек: этанол немесе метанол?Неге?
Көпатомды спирттер:этиленгликоль, глицерин, сорбиттің құрылымдық формуласын жазуды сұрау. Қолданылуын талқылау.
ҚБ, тест тапсырмасын орындау
|
|
| Сабақтың соңы
Ой толғаныс.
Рефлексия
7 мин.
| Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
| - нені білдім, нені үйрендім
- нені толық түсінбедім
- немен жұмысты жалғастыру қажет
Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын белгілі критерийлер бойынша бағалай алады
| «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.
|
|
Бөлім:
| 9.4С Оттекті және азотты органикалық қосылыстар
| Педагогтің аты-жөні:
| Бастамбеков Б. Т.
| Күні:
|
| Сыныбы:
|
| Қатысушылар саны
|
| Қатыспағандар саны
|
| Сабақтың тақырыбы:
| Оттекті органикалық заттар. Спирттер
(66-сабақ)
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
| 9.4.3.18 -оттекті органикалық заттардың жіктелуін білу;
9.4.3.19 -спирттердің жіктелуін, метанол мен этанолдың қолданылуын,этанолдың алынуын білу және қасиеттерін түсіндіру;
9.4.3.20-метанол мен этанолдың адам ағзасына физиологиялық әсерін түсіндіру;
9.4.3.21 этиленгликоль мен глицериннің физикалық қасиеттері мен қолданылуын білу;
| Сабақтың мақсаты:
| -оттекті органикалық заттардың жіктелуін біледі.
-спирттердің жіктелуін, метанол мен этанолдың қолданылуын,этанолдың алынуын білу және қасиеттерін түсіндіреді.
-метанол мен этанолдың адам ағзасына физиологиялық әсерін түсіндіру;
-этиленгликоль мен глицериннің физикалық қасиеттері мен қолданылуын біледі.
| Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты
| Педагогтің іс-әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Сабақтың басы
Қызығушылықты ояту.
7 мин.
| Сабақ басында:
- оқушылардың зейінін шоғырландыру
оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ОМ анықтап алу
- оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтау
| «Ыстық орындық» ойынын ұйымдастыру, тексерілетін, қайталанатын терминдер: изомерия, гомологтық қатар, қаныққан, қанықпаған, радикал, гидратация және т.б. ( мұғалімнің өзі таңдауына да болады.)
Мұғалім оқушылардың жауабына қарай бағалап кері байланыс жасайды және сабақ көлемінде оқушылародың білмегенін түсіндіріп жіберуіне болады. Алған ҚБ ақпаратын әрі қарай сабақ жүргізу кезінде қолдануы керек. -
| Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады.
Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады.
| https://www.youtube.com/watch?v=WIuVpLeLcZQ
| Жаңа сабаққа кіріспе
| Мұғалімнің түсіндіруі: Құрамында көмірсутек радикалының көміртегі атомына қосылған -OH тобы бар болса, онда ол спирт болып табылады. OH - топ - «функционалдық топ». Студенттерді спирттердің изомериясының номенклатурасы мен түрлерімен таныстыру.
| Тапсырма№1 құрамында әр түрлі көмірсутекті радикалдардың болуымен OH топтарының саны бойынша спиртті жіктеу
| Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.
Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.
| https://youtu.be/f3LSEnhISOU
| Сабақтың ортасы
15 мин.
|
| Тапсырма№2
Метанолдың гомологтық қатарын құр және олардың изомерлерін жазып ата.
ҚБ нәтижесіне қарай гомологтық қатар, физикалық қасиеттері, изомериясына тоқталу.
(Г) мұғалімнің түсіндіруі: этанолды өндірісте алудың екі жолы: ферментативті ( глюкозадан) және этиленнің гидратациясы.
| Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады.
| https://youtu.be/OFAPAstL8N4
| Топтық жұмыс
6 мин
| Топтық жұмыс
«Этанолды алудың өндірістік тұрғыдан тиімді жолы» тақырыбы бойынша екі әдісті: ферментативті ( глюкозадан) және этиленнің гидратациясын зерттеп презентация жасау.
| Әр топтан спикерді тыңдау. «Екі жұлдыз бір тілек» бағалау.
(Э) этанолдың қасиеттерін зерттеуді ұсыну: жануы, сумен араласуы, рН ортасы, калий дихроматымен реакциясы, мыс(II) оксидімен реакциясы. Өнімдерін атау және реакция теңдеулерін жазу.
Бейневильмдер көрсетуге болады:
| Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі.
| Көпатомды спирттер
https://bilimland.kz/kk/subject/ximiya/9-synyp/metanol-ehtanol-kopatomdy-spirtter-turaly-tusinik
29-36 слайд
| Жеке жұмыс
5 мин
|
| Этанол мен метанол қайда және қандай мақсатта қолданылады?
Қай спирттің зияны көбірек: этанол немесе метанол?Неге?
Көпатомды спирттер:этиленгликоль, глицерин, сорбиттің құрылымдық формуласын жазуды сұрау. Қолданылуын талқылау.
ҚБ, тест тапсырмасын орындау
|
|
| Сабақтың соңы
Ой толғаныс.
Рефлексия
7 мин.
| Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
| - нені білдім, нені үйрендім
- нені толық түсінбедім
- немен жұмысты жалғастыру қажет
Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын белгілі критерийлер бойынша бағалай алады
| «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.
|
|
Бөлім:
| 9.4С Оттекті және азотты органикалық қосылыстар
| Педагогтің аты-жөні:
| Бастамбеков Б. Т.
| Күні:
|
| Сыныбы:
|
| Қатысушылар саны
|
| Қатыспағандар саны
|
| Сабақтың тақырыбы:
| Карбон қышқылдары. №16 зертханалық тәжірибе «Сірке қышқылының қасиеттерін зерттеу»
(67-сабақ)
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
| 9.4.3.22–карбон қышқылдарының құрамын білу және сірке қышқылының химиялық қасиеттері мен қолданылуын сипаттау;
| Сабақтың мақсаты:
| –карбон қышқылдарының құрамын білу және сірке қышқылының химиялық қасиеттері мен қолданылуын сипаттайды.
| |