7 сынып физика 2 токсан КМЖ. 7 сынып 2 токсан КМЖ. Блімі Тыызды Пн малімі
Скачать 1.95 Mb.
|
Бағалау 5 мин | Мұғалім сабаққа белсене қатысқан оқушыларды «Ынталандыру әдісі» әдісі арқылы бағалап, смайликтермен күнделікке баға қояды. Үйге тапсырма Тақырыпты оқу, қосымша ақпарат қарап келу | Тақырыпты оқып, интернет желісінен қосымша ақпарат қарайды | Смайлик Күнделік Оқулық |
Бөлімі: | Тығыздық | |||||||||||||||||||||||||||||
Пән мұғалімі: | Кеңес Индира Манасқызы | |||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | 16.11.2021 жыл | |||||||||||||||||||||||||||||
Сыныбы: 7 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Заттың тығыздығы және тығыздықтың өлшем бірлігі (Пр. №6) | |||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 7.2.2.13 – тығыздықтың физикалық мағынасын түсіндіру | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты: | Тығыздық шамасының анықтамасын, формуласын, өлшем бірлігін білуі. Заттың тығыздығы шамасының физикалық мағынасын түсінуі, формуласын түрлендіре алуы. Заттардың тығыздықтарын ажырата алуы. Өз болжамдары мен қорытындыларын жасай алуы. | |||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Дұрыс және дұрыс емес пішінді денелердің көлемін өлшеу | |||||||||||||||||||||||||||||
| Сабақтың барысы | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңдері | Мұғалімнің іс – әрекеті | Оқушының іс- әрекеті | Бағалау, Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||
Кіріспе 7 мин | - оқушылармен амандасу; - сыныпты түгендеу; - кезекшілік қызметін қадағалау; Психологиялық ахуал туғызу Мұғалім оқушылардан, олардың көңіл күйдеріне сәйкес келетін смайликті таңдауды ұсынады Үй тапсырмасын тексеру Үйге берілген тест тапсырмасын талқылау | -мұғаліммен сәлемдесу; - жоқ оқушыларды айту; - оқушылар өздерінің көңіл күйлеріне сәйкес келетін смайликті таңдайды Оқушылар үйден құрастырып келген тест тапсырмасын мұғалімге тексертеді | Смайликтер «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау | |||||||||||||||||||||||||||
Жаңа тақырыптың таныстырылым 5 мин | Қызығушылықты ояту: Жаңа сабақтың тақырыбын ашу мақсатында оқушыларға ребус жасырылады. | Ребустың шешуі арқылы оқушылар бугінгі жаңа сабақтың тақырыбын тығыздық екенін анықтайды. Дәптерлеріне тақырыпты жазады | Сурет «Ынталандыру» әдісі арқылы бағалау | |||||||||||||||||||||||||||
Негізгі бөлім 18 мин | Проблемалық сұрақ: 1 кг мақта ауыр ма, әлде 1 кг темір ауыр ма? m1=m2, V1> V2 Олай болса масса мен көлемге байланысты анықталатын тағы бір шама қажет. Мағынаны тану (оқулықпен жұмыс) Ол шама заттың тығыздығы. Көлем бірлігіндегі заттың тығыздығына тең физикалық шама заттың тығыздығы деп аталады. Зат тығыздығы мына формуламен анықталады: ρ=m/v Зат тығыздығы бірлігі үшін бірліктердің Халықаралық жүйесінде (SI) килограмның метр кубқа қатынасы алынған. 1м3 Заттың тығыздығы мен көлемі белгілі болса, онда өлшеулер жүргізбей ақ оның массасын анықтауға болады: m=ρ·V; Егер дененің массасы мен тығыздығы белгілі болса, онда оның көлемін есептеп табуға болады: V = m/ρ Тығыздықтың өлшем бірліктері: 1г/см3 = 1000 кг/м3 1г/м3 = 0,001 кг/м3 1т/м3 = 1000 кг/м3 Тапсырма «Сәйкестендіру»
Есептер шығару 1. Массасы 3 кг , ал көлемі 200 см3 металдың тығыздығы қандай? 2. Көлемі 1м3 болатын,массасы 1,29 кг тең ауаның тығыздығы неге тең? 3. Көлемі 1л болатын,массасы 1 кг тең ауаның тығыздығы неге тең? 4. Шыныдан жасалған бұйымның көлемі 0,6 дм3. Шынының тығыздығы 2500 кг/м3 болса, массасы неге тең? Анықтамалық кесте
| Оқушылар сұраққа қол көтеріп жауап береді Оқушылар жаңа тақырыпты оқиды, жаңа физикалық шамалар мен бірліктермен танысады,тірек сөздерді дәптерлеріне үш тілде жазады және сыныппен бөліседі. Оқушылар тапсырмада физикалық шамалардың формулаларын тауып сәйкестендіреді. Оқушылар берілген есептерді шығарады, дәптерге жазады Берілген кестедегі физикалық шамалардың анықтамасын, формуласын, өлшем бірлігін жазады | Оқулық Жұмыс дәптер Жұмыс дәптер «Мадақтау» әдісі арқылы бағалау «Жақсы» «Жарайсың» «Өте жақсы» Карточка Смайлик арқылы бағалау Жұмыс дәптері, Карточка «Мадақтау» әдісі арқылы бағалау Үлестірмелі карточка «Ынталандыру» әдісі арқылы бағалау | |||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды 5 мин | Жеке жұмыс: Жалғасын тап…. 1. Заттың тығыздығы дегеніміз- 2. Заттың тығыздығы мына формуламен анықталады: ρ= 3. Мына шамалардың өлшем бірліктерін жаз: [m]=______ [V]=______ [ρ]=_______ 4.Көлемі 1 л өсімдік майының массасы 920 г. Майдың тығыздығын тап. | Жаңа тақырып бойынша білімдерін пысықтайды. Оқушылар тапсырма орындау барысында жеке жұмыстанады. | Үлестірмелі карточка «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақтан кейінгі кері байланыс 5 мин | «ННН» әдісі арқылы кері байланыс жасайды. Оқушыларға стикер таратылады Сабақта маған не пайдалы болды? Сабақта маған не қызықты болды? Сабақта маған не қиын болды? | Оқушылар тақырып бойынша түйген білімдерін жазады | Стикер | |||||||||||||||||||||||||||
Бағалау 5 мин | Мұғалім сабаққа белсене қатысқан оқушыларды «Ынталандыру әдісі» әдісі арқылы бағалап, смайликтермен күнделікке баға қояды. Үйге тапсырма Тақырыпты оқу, сөзжұмбақ құрау | Тақырыпты оқып, тығыздық сөзіне сөзжұмбақ құрайды | Смайлик Күнделік Оқулық |
1. Массасы 3 кг , ал көлемі 200 см3 металдың тығыздығы қандай?
2. Көлемі 1м3 болатын,массасы 1,29 кг тең ауаның тығыздығы неге тең?
3. Көлемі 1л болатын,массасы 1 кг тең ауаның тығыздығы неге тең?
4. Шыныдан жасалған бұйымның көлемі 0,6 дм3. Шынының тығыздығы 2500 кг/м3 болса, массасы неге тең?
1. m=3 кг р=m/V=3/0.0002=15000кг/м3
V=200см3=0.0002 м3
р-?
2. m=1.29 кг р=m/V=1.29/1=1.29кг/м3
V=1м3
р-?
3. m=1 кг р=m/V=1/0.01=100кг/м3
V=1л=0.01 м3
р-?
1. р=2500 кг/м3 m = ρ* V =2500*0.006 =15 кг
V=0.6м3=0.006 м3
m -?
Көлемі 1 л өсімдік майының массасы 920 г. Майдың тығыздығын тап.
1л=1дм3=0.01м3
920г=0.920кг жауабы 92 кг/м3
Бекітемін: Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары: Жусупова К.К.
Бөлімі: | Тығыздық | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пән мұғалімі: | Кеңес Индира Манасқызы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | 23.11.2021 жыл | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сыныбы: 7 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Тығыздықты есептеу (Пр. №7) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 7.2.2.15 – тығыздықтың формуласын есептер шығаруда қолдану | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты: | Тығыздықтың формуласын есептер шығаруда қолдану. Тығыздықтың өлшем біріліктерін біліп, оны ХБЖ айналдыру. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңдері | Мұғалімнің іс – әрекеті | Оқушының іс- әрекеті | Бағалау, Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кіріспе 7 мин | - оқушылармен амандасу; - сыныпты түгендеу; - кезекшілік қызметін қадағалау; Психологиялық ахуал туғызу •Егер сіз мектепке көтеріңкі көңілмен келсеңіз, оң қолыңызды көтеріңіз. •Егер сіз адамның адалдығын бағаласаңыз, сол қолыңызды көтеріңіз. •Егер сіз өз біліміңе сенсеңіз, екі қолымызды жоғары көтереміз. •Егер сізге физика пәні ұнаса, үш шапалақ •Болашақ біздің қолымызда деп сенсеңіз, қол ұстасыңыз. Бүгінгі сабаққа сәттілік тілеймін! | -мұғаліммен сәлемдесу; - жоқ оқушыларды айту; - оқушылар шеңбер құрып, мұғалімнің айтқан сөздері арқылы қолдарын көтереді. | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Негізгі бөлім 23 мин | «Ойланайық, табайық!» әдісі арқылы берілген физикалық шамалардың формулаларын, өлшем бірліктерін табу
Есептер шығару 1. Көлемі 1 л өсімдік майының массасы 920 г. Майдың тығыздығын тап. 2. 125 л сұйықтың массасы 100 кг. Оның тығыздығын табыңдар. ( Жауабы: 800 кг м3) 3. Көлемі 2 кг болатын,массасы 1 кг тең ауаның тығыздығы неге тең? 4. Шыныдан жасалған бұйымның көлемі 0,6 дм3. Шынының тығыздығы 2500 кг/м3 болса, массасы неге тең? Кестемен жұмыс | Оқушылар кестедегі берілген физикалық шамалардың формулаларын, өлшем бірліктерін табады. Оқушылар берілген есептерді шығарады, дәптерге жазады Оқушылар берілген кестедегі есептерді шығару арқылы бос орындардағы тиісті сандарды табады. | Кесте Смайлик арқылы бағалау Үлестірмелі карточка Тақта «Ынталандыру» әдісі арқылы бағалау Кесте Тақта «Мадақтау» әдісі арқылы бағалау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||