Диплом. Для досягнення поставленої мети необхідно виконати наступні
Скачать 0.5 Mb.
|
Структура зовнішньоторговельних операцій з давальницькою сировиною ПАТ «Софія» в розрізі асортименту в 2008 – 2012 рр.
Для кожної країни характерні свої особливості асортименту трикотажних виробів, що пов’язано з національними та особистими уподобаннями населення. Диференціація видів виробів для кожної країни у розрізі 2008 – 2012 рр. однакова. ПАТ «Софія» на ринку Франції в найбільшому обсязі реалізує сукні та сарафани, середню ланку займають жилети та джемпери, а найменше – комплектів. Що стосується Німеччини, то тенденція дещо відрізняється, найбільші обсяги займають джемпери, а найменші – сукні. Для Туреччини притаманний такий асортимент одягу: болеро, сукні, сарафани, спідниці та жакети; частки даних виробів варіюють незначно. Щодо Італії, то тенденція така ж як і для Туреччини, але асортимент представлений туніками, сукнями, жилетами та джемперами. У даний час 57% діяльності ПАТ «Софія» полягає на основі давальницької сировини з іноземних фірм, таких країн як Італія, Туреччина, Німеччина та Франція, частки яких зображені на рис. 3.2 [49]. Рис.3.1 Структура постачань давальницької сировини на ПАТ «Софія» країн-замовників в 2012 році З рис. 3.2 видно, що основними постачальниками є французька фірма «ЮК Iнтepнaцioнaл» - 40% та німецька фірма «Ланг» - 32%, з Італії та Туреччини ж постачається дещо менше – 12% та 16% відповідно. Контракти заключаються кожні 5 років. В свою чергу ПАТ «Софія» постачає вищеназваним фірмам готовий трикотажний одяг. Отже, ПАТ «Софія» частково працює на давальницькій сировині. Постачальниками давальницької сировини є Франція, Німеччина, Італія та Туреччина, з яких понад 60% займають Франція та Німеччина.
Під ефективністю зовнішньоекономічної діяльності в узагальненому вигляді розуміють співвідношення сукупності затрат і доходів від цієї діяльності [53]. Для досягнення найбільшого економічного ефекту від зовнішньоекономічної діяльності слід розвивати виробництво експортної продукції, яка дозволяє одержати найбільшу валютну виручку на одиницю затрат, та імпортувати ті товари, власне виробництво яких викликало б найбільші затрати на одиницю вкладених валютних коштів. Таким чином показники ефективності ЗЕД підприємства та їх аналіз дозволяють визначити рентабельність зовнішньоекономічних операцій. Ефективність операцій з переробкою давальницької сировини для постачальників гарантується тільки в тому випадку, якщо вартість отриманої після переробки продукції на світовому ринку вище вартості давальницької сировини. Поставками давальницької сировини покриваються не тільки всі узгоджені витрати виробника, враховуючи витрати на транспортування, виплату мита і т.д., але й забезпечується одержання ним запланованого прибутку. Так як ПАТ «Софія» працює на давальницькій сировині з Франції, Німеччини, Туреччини та Італії, то і оцінити необхідно ефективність зовнішньоекономічних операцій з цими країнами. Оцінимо ефективність операцій з давальницькою сировиною на ПАТ «Софія». Українське підприємство «Софія» уклало угоду з італійською фірмою щодо переробки давальницької сировини – бавовняної пряжі на жіночі сукні. За переробку давальницької сировини підприємство отримує готову продукцію – 100 суконь. Вихідні умови для розрахунку наведено в табл. 3.3. Таблиця 3.3 Умови угоди щодо переробки давальницької сировини з Італією (2010 р.)
Структуру витрат, пов’язаних з переробкою давальницької сировини та відправкою готової продукції наведено в табл. 3.4 та 3.5. Таблиця 3.4 Витрати, пов’язані з переробкою давальницької сировини, % до вартості контракту з Італією (2010 р.)
Таблиця 3.5 Витрати, пов’язані з відправкою готової продукції, % до вартості контракту з Італією (2010 р.)
Ціна готової жіночої сукні складає 120 дол. Додаткові витрати ПАТ «Софія» щодо реалізації готової продукції в Україні – 2% від вартості готової продукції, що реалізується в Україні. Визначимо ефективність угоди щодо переробки давальницької сировини. Результати розрахунків представлені у табл. 3.6. Таблиця 3.6 Визначення ефективності угоди щодо переробки давальницької сировини з Італією (2010 р.)
Продовження табл. 3.6
За результатами проведених розрахунків можна зробити висновок, що здійснення цієї операції не є ефективним та прибутковим для підприємства. Прибуток ПАТ «Софія» за операцією становитиме (- 8355) грн. Оцінимо ефективність операцій з давальницькою сировиною на ПАТ «Софія». Українське підприємство «Софія» уклало угоду з турецькою фірмою щодо переробки давальницької сировини – бавовняної пряжі на жіночі сукні. За переробку давальницької сировини підприємство отримує готову продукцію – 100 суконь. Вихідні умови для розрахунку наведено в табл. 3.7. Таблиця 3.7 Умови угоди щодо переробки давальницької сировини з Туреччиною (2010 р.)
Структуру витрат, пов’язаних з переробкою давальницької сировини та відправкою готової продукції наведено в табл. 3.8 та 3.9. Таблиця 3.8 |