Білім беру ұйымының атауы
|
|
Пәні:
| Дүниежүзі тарихы
|
Бөлім:
| Этника лық, әлеуметтік және саяси процестер
|
Педагогтің аты-жөні:
|
|
Күні:
|
|
Сынып: 10
| Қатысушылар саны:
| Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
| Антропогенез және этногенез Адамның шығу тегі теориялары
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
| 10.2.1.1 -антропогенездің теорияларын жүйелеу және тұжырымдау
|
Сабақтың мақсаты
| Антропогенездің әртүрлі теорияларын жүйелеу және жинақтау
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі//уақыты
| Педагогтің әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
|
Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
| Ой қозғау
1. Адамның шығу тегі тарихы.
2. Адамның жануарлар дүниесін жүйелеудегі орны.
3. Адамның жануарлардан шыққандығының дәлелдемелері.
4. «Эволюциялық даму тарихы».
Адамның шығу тегінің тарихы:
| Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу
| мадақтау
| Тірек сызбалар
|
Жаңа білім
| Мәтінмен жұмыс
Ежелгі адамдар ( архантроптар) жататын түр қалай аталады. Қай жылы, қай ғалым тапты, қай жылдары өмір сүрді. Питекантроптарға тән белгілер. Маймылдар мен адамдарға ұқсас белегілері? Архонтроптардың адамы: Синантроптар мен Гейдельбер адамына сипаттама беріңіз? Ертедегі адамдар қалай аталды? Тән ерекшеліктері табылған жері, қай жылы табылды? Ертедегі адамдардың мекен жайлары, пайдаланған еңбек құралдары. Қазақстанның қандай аймақтарынан табылды?
Тапсырма
Тест.
Алғашқы эволюционист деп қай ғалымды атайды?
А) Ж.Б.Ламарк. В)Л.Уоллес. С)Ч.Дарвин. Д)К.Линней. Е) Вавилов.
2. Тірі табиғаттың алғаш ғылыми классификациялануын кім ашты?
А) Ж.Б.Ламарк. В)Л.Уоллес. С)Ч.Дарвин. Д)К.Линней. Е)К.Бэр.
3. Алғаш омыртқалылардың ізі қай дәуірде табылды?
А) протерозой. В)Мезозой. С)Кайназой. Д)Полеозой. Е)Девон.
4. Эволюцияның басты қозғаушы күші не?
А)Өзгергіштік. В)Табиғи сұрыпталу. С)Тұқымқуалаушылық. Д)Тіршілік үшін күрес. Е)Коньюгация.
5 Жануарларда қай органдар аналогиялық болады?
А)Жарқанатың қанаты мен араның қанаты. В)Құстың қанаты мен көбелектің қанаты. С)Тараққан мен құрбақаның аяқтары мен қолдары.
Д)Тигр мен Кроттың табандары. Е)Бақаның ауызы мен көбелектің ауыз қуысы.
6. Алғаш маймылдар қашан пайда болды?
А)Бор. В)Антропоген. С)Палеоген. Д)Неоген. Е)Силур.
7.Адамның жануарлардан пайда болу іліміне қай ғалым өз еңбегін сіңірді?
А)Ч.Дарвин. В)Ф.Энгельс. С)К.Линней. Д)Ж.Б.Ламарк. Е)Вавилов.
8.Әр алуан тіршілік жағдайында пайда болып, ағзаның құрылым деңгейін күрделендіретін эволюциялық өзгеріс.
А)Дегенрация. В)Конвергенция. С)Ароморфоз. Д)Дивергенция. Е)Идиоадаптация.
9.Жеке организмдердің даму кезеңі.
А)Эмбрионогенез. В)Филогенез. С)Онтогенез. Д)Биогенез. Е)Социогенез
10. Қай адам “саналы адам” деп аталады?
А)Неадерталец. В)Питекантроп. С)Синантроп. Д)Кроманьон. Е) Homo sapiens
11.Қай дәуірде сүтқоретілер кеңінен таралған?
А)Протерозой. В)Архей. С)Полеозай. Д)Кайназой. Е)Мезозой.
12.Дене мүшелерінің құрылымдары мен атқаратын қызметін және пайда болуының ұқсастығы қалай аталады?
А)Аналогия. В)Гомология. С)Рудименттер. Д)Атавизм. Е)Гигантизм.
13.Шығу тегі және құрылысы ұқсас емес, бірақ атқратын қызметі бір мүшелерді не деп атайды?
А)Аналогия. В)Гомология. С)Рудименттер. Д)Атавизм. Е)Гигантизм.
14.Жануралардығ мына аталған қай мүшелері басқа мүшелерге қарағанда ұқсас емес?
А)Инеліктің қанаты. В)Жарқанаттың қанаты. С)Құстардың қанаты. Д)Қолдары. Е)Кесірткенің алдыңғы аяғы.
15. Адамның жануарлардан пайда болуына қандай дәлел болады?
А)Ми көлемінің үлкендігі. В)Рудимент және атавизмдердің болуы.
С)Сөйлеу. Д)Абстракты ойлау. Е)Идиоадаптация.
Тест жауаптары:1С 2Д 3Е 4В 5В 6 Д 7 А 8C 9C 10 Е 11Д 12В 13А 14А 15В
| Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды
Адам эволюциясындағы әрбір кезеңнің адамдарының тұрмыс-салты ерекшеліктерін анықтайды
Тест тапсырмаларын шешеді
| ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»
| Ақпараттық мәтін
Антропогинездің негізгі теориялары
http://knigi.link/istoriya-antropologiya/tema-antropogenez-osnovnyie-30390.html
|
Бекіту
| Сабақты қорытындылау
Үйге тапсырма
Адамның шығу тегі теориялары
| Сабақтың тақырыбын қорытындылау
| «Ең үздік жауап»
| Ақпараттық карточка
|
Кері байланыс
| Оқушылардың назарын қаншалықты сабақтың мақсатын, оқу мақсатын және бағалау критерийлеріне аударып,оқушылардың өз деңгейлерін бағалауға мүмкіндік беріп, қандай қосымша жұмыс істеу қажеттілігін анықтаңыз.
Кері байланыс.
“Идеялар себеті”
Бүгінгі тақырыпта алған мәлімметірм.
Сабақта қиын болған тұстар.
| Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
| Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды
| А4, конспект
|