Главная страница
Навигация по странице:

  • Педагогтің аты-жөні: К үні

  • Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты

  • Сабақтың барысы Сабақтың кезеңі//уақыты Педагогтің әрекеті

  • 1 тапсырма Мәтінмен жұмыс: мәтіндіоқып, кестені толтырыңыз

  • 2 тапсырма (жекетапсырма, 5 мин)

  • Білім беру ұйымының атауы Пәні

  • Бөлім: Этника лық, әлеуметтік және саяси процестер Педагогтің аты-жөні

  • Этногенез

  • 10 сынып-2 тоқсан дүние тарих. Дниежзі тарихы


    Скачать 0.49 Mb.
    НазваниеДниежзі тарихы
    Дата22.11.2022
    Размер0.49 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла10 сынып-2 тоқсан дүние тарих.docx
    ТипДокументы
    #806215
    страница2 из 6
    1   2   3   4   5   6



    Білім беру ұйымының атауы




    Пәні:

    Дүниежүзі тарихы

    Бөлім:

    Этника лық, әлеуметтік және саяси процестер

    Педагогтің аты-жөні:




    Күні:




    Сынып: 10

    Қатысушылар саны:

    Қатыспағандар саны:

    Сабақтың тақырыбы:

    Этностардың пайда болуы туралы теориялар

    Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

    10.2.1.2 -тарихи оқиғаларды, процестер мен құбылыстарды түсіндіру үшін «этнос», «этногенез», «ұлт» ұғымдарын қолдану;

    10.2.1.3 -этногенездің теорияларын жүйелеу және тұжырымдау;

    10.2.1.4 -Л.Н. Гумилевтің этностардың пайда болуы мен дамуы туралы ғылыми көзқарастарының ерекшеліктерін зерттеу

    Сабақтың мақсаты

    Этностардың шығу тегі және дамуы туралы Л.Н.Гумилевтің ғылыми көзқарастарының ерекшеліктері туралы қорытынды жасайды;

    Этностардың шығу тарихы туралы Л.Н.Гумилевтің теориясы туралы білімдерін синквейн арқылы тұжырымдайды

    Сабақтың барысы

    Сабақтың кезеңі//уақыты

    Педагогтің әрекеті

    Оқушының әрекеті

    Бағалау

    Ресурстар

    Ұйымдастыру

    Өзін-өзі тексеру


    Өткен білімді еске түсіру


    Оқушыларға Л.Н.Гумилевтің (кім екендігін айтпай) көрсету және оның қызметі туралы ұсыныстарын айту. Тарихқа қызығатын оқушылар мүмкін Гумилевтің өмірбаяны және ғылыми қызметі туралы білетін шығар (қызығушылығы бойынша дифференциация)



    Гумилевтің өмірбаяны және ғылыми ізденістері жайында қысқаша айтып кету.

    Сыныпта оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерін талқылаңыз.

    Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

    Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


    мадақтау

    Л.Н.Гумилевтің суреті

    Жаңа білім


    1 тапсырма

    Мәтінмен жұмыс: мәтіндіоқып, кестені толтырыңыз:

    Ж

    Жағымдысипаттағыақпарат

    Ж

    Жағымсызақпарат

    И

    Қызықтыжәнепікірталастудыратындәлелдер мен фактілер

    ?

    Сұрақтар бар ма?


    2. Талқылау сұрақбойыншакестенітолтырунәтижесі

    • Жаңатерминдержәнеоныңмәні (Гумилёв түсіндірмесі)

    • Қай дәлелдер сізде қызығушылық немесе күмән тудырды? Неліктен? Өз пікіріңізді білдіріңіз.

    • Жуан және жіңішке екі сұрақ құрастырыңыз.

    Түсіндіріңіз, неге?

    Неліктен олай ойлайсыз?

    Айырмашылығы неде?

    Ұқсастығы неде?


    Кім? Не?

    Қашан? Мүмкін бе?

    Болады ма?

    Дұрыс па?

    Келісесіз бе?

    Этностардың шығу тегі және дамуы туралы Л.Н.Гумилевтің ғылыми көзқарастарының ерекшеліктері туралы қорытынды жасаңыз.
    2 тапсырма (жекетапсырма, 5 мин)

    «Л. Гумилёвтіңпассионарлытеориясы» тақырыбындасинквейнқұрастырыңыз

    1 жол – синквейнніңнегізгітақырыбынбілдіретін, бірзатесім.

    2 жол – негізгіойдыбілдіретінекі сын есім

    3 жол – әрекеттібілдіретін 3 етістік три

    4 жол – белгілібірмағынаныбілдіретін фраза.

    5 жол – затесімформасындағықорытынды (біріншісөзбен ассоциация)

    2 тапсырма (жекетапсырма, 5 мин)

    «Л. Гумилёвтіңпассионарлытеориясы» тақырыбындасинквейнқұрастырыңыз

    1 жол – синквейнніңнегізгітақырыбынбілдіретін, бірзатесім.

    2 жол – негізгіойдыбілдіретінекі сын есім

    3 жол – әрекеттібілдіретін 3 етістік три

    4 жол – белгілібірмағынаныбілдіретін фраза.

    5 жол – затесімформасындағықорытынды (біріншісөзбен ассоциация)

    Мәтінмен жұмыс


    Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды


    Өзаратексеру: жұппендәптерлеріменалмасып, пікіржазу


    Дескриптор

    Л.Н.Гумилевтің ғылыми көзқарастарының ерекшеліктерін сипаттайды;

    Л. Гумилёвтің пассионарлы теориясын анықтайды
    Л. Гумилёвтің пассионарлы теориясы» тақырыбында синквейн құрастырыстырады

    ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

    «Ең үздік жауап»

    «Алақан-жұдырық»

    «Жұлдызшалар»


    Ақпараттық мәтін


    Бекіту


    Сабақты қорытындылау

    Үйге тапсырма


    Сабақтың тақырыбын қорытындылау

    «Ең үздік жауап»

    Ақпараттық карточка


    Кері байланыс

    Рефлексия

    • Бүгінгісабақта мен …

    • Қиындықтаркезікті …

    • Сабақтыңнегізгіидеясын 3 сөйлемменқорытындылау




    Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


    Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

    А4, конспект




    Білім беру ұйымының атауы




    Пәні:

    Дүниежүзі тарихы

    Бөлім:

    Этника лық, әлеуметтік және саяси процестер

    Педагогтің аты-жөні:




    Күні:




    Сынып: 10

    Қатысушылар саны:

    Қатыспағандар саны:

    Сабақтың тақырыбы:

    Этностардың пайда болуы туралы теориялар

    Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

    10.2.1.2 -тарихи оқиғаларды, процестер мен құбылыстарды түсіндіру үшін «этнос», «этногенез», «ұлт» ұғымдарын қолдану;

    10.2.1.3 -этногенездің теорияларын жүйелеу және тұжырымдау;

    10.2.1.4 -Л.Н. Гумилевтің этностардың пайда болуы мен дамуы туралы ғылыми көзқарастарының ерекшеліктерін зерттеу

    Сабақтың мақсаты

    Этностың, ұлттың, этногенездің ұғымдарын біледі

    Этникалық топтардың қалыптасуының негізгі кезеңдерін анықтайды.

    Сабақтың барысы

    Сабақтың кезеңі//уақыты

    Педагогтің әрекеті

    Оқушының әрекеті

    Бағалау

    Ресурстар

    Ұйымдастыру

    Өзін-өзі тексеру


    Өткен білімді еске түсіру


    Сыныппен амандасу.

    Алғашқы слайдты көрсетіңіз, «Бүгін сабақта қандай тақырып зерттелетінін айтыңыздар» - деген сұраққа жауап беруін сұраңыз.

    Сабақтың тақырыбымен, мақсаттар мен бағалау критерийлерімен таныстыру.

    (О) CLIL әдісі:Сабақтың басталуына дейін терминдердің анықтамаларын бөлек сөздерге бөліңіз, содан кейін оқушыларға терминдерді беріп, сөздерді сөйлемге (термин және дефиниция) жинауды сұраңыз. Сосын дұрыс жауабы бар слайдтыкөрсетіңіз.

    Терминдер:

    Этногенез– этникалық қоғамның (этнос), халықтың пайда болу қалыптастыру үдерісі.

    Этнос– ортақ мәдениет, тіл, психологиялық құрылымы, тарихи тағдырдың ажырағысыздығы бар, олардың бірлігі мен басқа этностардан айырмашылығы туралы сана-сезімі бар адамдар тобы.

    Халық– белгілі бір аумақты иемденетін басқарудың, әдет-ғұрыптар мен дәстүрлердің, тілдің, мәдениеттің ерекшеліктеріне ие адамдар қоғамдастығының тұрақты нысаны.

    Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

    Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


    мадақтау

    Таратпа материалдар

    Түсіндірме кестесі

    Жаңа білім


    1-тапсырма. Даму сатысы.

    Тапсырманы оқып, түсіну үшін оқушыларға уақыт беріңіз

    Сұрақтарға жауап беруді сұраңыз:

    - адамдардың бірігуінің тарихи қалыптасқан нысандарын анықтау;

    - Адамзат дамуында адамдардың бірігуінің әртүрлі формалары арқылы өтті деген не?

    - бірігудің алғашқы түрлері –ру мен тайпаны сипаттаңыз;

    - адамдардың бірігуінің келесі түрі – халықтар формасына көшудің алғышарттарын анықтаңыз;

    - ұлттар қашан және неліктен пайда болды?

    Оқушылардан олардың жауаптарын сыныппен талқылауын сұраңыз және этностардың даму сатысын графикалық түрде дәптерге орындауын сұраңыз.
    2-тапсырма. Кластер жасаңыз.

    Этногенез теорияларының негізінде жатқан негізгі тезистерді анықтаңыз.

    Түрлі тәсілдермен қарастырылған этногенездің жалпы (2) және ерекше (3) факторларын анықтау.

    Халықтардың қалыптасу тарихынан мысал келтіріңдер (таңдауға)

    Халықтар құру туралы қорытынды жасаңыз.

    Мәтінмен жұмыс


    Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды

    Оқушылардан олардың жауаптарын сыныппен талқылайды және этностардың даму сатысын графикалық түрде дәптерге орындайды.


    ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

    «Ең үздік жауап»

    «Алақан-жұдырық»

    «Жұлдызшалар»



    .
    ОБЩЕСТВОЗНАНИЕ. 11 КЛАСС. ПРОФИЛЬНЫЙ УРОВЕНЬ. Учебник для 11 классаобщеобразовательных учреждений. Под редакцией Л.Н. Боголюбова, А.Ю. Лазебниковой, Н.М. Смирновой. 

    Қосымша 2.


    Бекіту


    Сабақты қорытындылау

    Фразаны аяқтауды сұраңыз:

    Зерттеліп отырған тақырып мені ... туралы ойлануға жетеледі.

    Үйге тапсырма

    Этностардың пайда болуы туралы теориялар

    Сабақтың тақырыбын қорытындылау

    «Ең үздік жауап»

    Ақпараттық карточка


    Кері байланыс

    Жалғастырыңыз:

    Маған ... қызықты болды

    Бұл ... қиындық туғызды

    Осы ... мені ойландырды



    Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


    Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

    А4, конспект

    1   2   3   4   5   6


    написать администратору сайта