Главная страница
Навигация по странице:

  • Педагогтің аты-жөні: К үні

  • Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты

  • Сабақтың барысы Сабақтың кезеңі//уақыты Педагогтің әрекеті

  • Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Түрлі-түсті стикерлер бойынша топқа бірігу.2. Миға шабуыл. Терминдерді тексеру.

  • (Ж) (ҚБ) 1 тапсырма Халықаралық қарымқатыныстардың

  • Халықыаралық қатынастырдың принциптері

  • Білім беру ұйымының атауы Пәні

  • Бөлім: Этника лық, әлеуметтік және саяси процестер Педагогтің аты-жөні

  • Миға шабуыл (бейнебаян)

  • Фишбоун әдісі Этностардың өзара әрекеттесуі Тапсырма

  • Дескриптор: «ұлтаралық қақтығыс» ұғымын түсіндіре алады;• ұлтаралық қақтығыстардың себеп-салдарын анықтай алады ҚБ

  • 10 сынып-2 тоқсан дүние тарих. Дниежзі тарихы


    Скачать 0.49 Mb.
    НазваниеДниежзі тарихы
    Дата22.11.2022
    Размер0.49 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла10 сынып-2 тоқсан дүние тарих.docx
    ТипДокументы
    #806215
    страница4 из 6
    1   2   3   4   5   6



    Білім беру ұйымының атауы




    Пәні:

    Дүниежүзі тарихы

    Бөлім:

    Этника лық, әлеуметтік және саяси процестер

    Педагогтің аты-жөні:




    Күні:




    Сынып: 10

    Қатысушылар саны:

    Қатыспағандар саны:

    Сабақтың тақырыбы:

    Этносаралық қатынастар: проблемалары және қарама-қайшылықтары

    Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

    10.2.2.1 -тарихи оқиғаларды, процестер мен құбылыстарды түсіндіру үшін «ұлтшылдық», «шовинизм», «нәсілдік кемсітушілік»терминдерін қолдану;

    10.2.2.2 -ұлтаралық қақтығыстардың пайда болуының себеп-салдарлық байланысын анықтау;

    10.2.2.3 -тарихи оқиғаларды талдау негізінде қазіргі кездегі ұлтаралық қатынастардың сипатын бағалау

    Сабақтың мақсаты

    • Қазіргі әлемдегі ұлтаралық қақтығыстардың себеп-салдарын анықтау;

    • қазіргі кезеңдегі тарихтан нақты мысалдарды келтіріп, ұлтаралық қатынастардың сипатына баға беру

    Сабақтың барысы

    Сабақтың кезеңі//уақыты

    Педагогтің әрекеті

    Оқушының әрекеті

    Бағалау

    Ресурстар

    Ұйымдастыру

    Өзін-өзі тексеру


    Өткен білімді еске түсіру


    1. Ұйымдастыру кезеңі.

    Сәлемдесу. Түрлі-түсті стикерлер бойынша топқа бірігу.

    2. Миға шабуыл. Терминдерді тексеру. Сәйкестендіру тапсырмасы.

    Бастапқы қызығушылық тудыратын материал: 1 слайд.

    Слайдта қандай оқиғалар көрсетілген? Бұндай құбылыстар неліктен қоғамда орын алады?

    Сабақ тақырыбына, мақсатқа шығу.

    Бағалау критерийлерімен танысу

    Бірінші сабақта біз ұлтаралық қатынастардың негізін, ұлтаралық қақтығыстың себептерін қарастырымыз.

    Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

    Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


    мадақтау

    Презентация

    Пути урегулирования межэтнических конфликтов

    http://mihailgavlovsky.blogspot.com/2014/11/blog-post.html


    Жаңа білім


    (Ж) (ҚБ) 1 тапсырма

    Халықаралық қарымқатыныстардың негізін қандай гуманистік принциптер қалайды? Сіздің ойыңызша қазіргі уақытта оның қайсысы өзекті болып табылады? Неліктен? Жұппен талқылап, жауабын жазбаша түрде беріңіз.

    Халықыаралық қатынастырдың принциптері:

    1. Зорлау мен мәжбүрлеуден бас тарту.

    2. Адам құқықтары мен бостандықтарын оның ұлтына қарамастан маңызды құндылығы деп мойындау.

    3. Қарама-қайшылықтарды бейбіт түрде шешуге келісім.

    4. Ымыралы шешімдерге қол жеткізудегі үшінші тараптың қатысуы

    5. Этникалық қауымдастықтар арасындағы экономикалық және мәдени ынтымақтастықты дамыту.

    Серпілген сауалдар

    Ұлтаралық қатынастар дегеніміз не? Ұлтаралық қатынастар қандай болады?

    1. «Ынтымақтастық» терминнің мағынасын қалай түсінесіңдер?

    2. Олқалайшаөзінтанытаалады?

    3. ХХ ғасырда қандай үрдістер байқалды?

    4. Осы интеграциялықтенденциялардыңболуынрастайтынмысалдаркелтіріңіз.

    5. Оның қандай салдары болды?

    2 тапсырма: қазіргі заманда орын алған ұлтаралық қақтығысты зерттейді және сол жайлы презентация дайындайды.

    1. Өзгертулер (көлемді, ауқымды, өткір, үлкен, әлсіз, күшті, сейсмикалық).

    2. Өзгерістер (дамытатын, тұрақты, түрлендіретін, эволюциялық, жылдам, әлсіз, дәйекті).

    3. Ұзақтығы (прогресс, тұрақтылық, қзақтық)

    3 тапсырма:

    1. Хорваттар мен босниялықтар арасындағы қақтығыс.

    2. Сектор Газадағы қақтығыс.

    3. Карабахтағы шиеленіс.

    4. Нигериядағы ұлтаралық қақтығыстар.

    5. Үнді-Пәкістан қақтығысы.

    6. Югославиядағы соғыс.

    7. Солтүстік Ирландиядағы қақтығыс.

    .

    Мәтінмен жұмыс


    Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды
    Оқушылар өз жауаптарын ұсынады

    Дескриптор:

    Халықыаралық қатынастырдың принциптерін анықтайды;

    Ұлтаралық қатынастар туралы сипаттайды;

    Оқушылар Жағымды және жағымсыз салдарын талдайды;

    Оқушылар мұғалім мен бірге қақтығыстардың өзгеру және салдарын бағалау критерийлерін құрастырады:


    Оқушылар топпен жұмыс істеп, презентациясын дайындайды.

    ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

    «Ең үздік жауап»

    «Алақан-жұдырық»

    «Жұлдызшалар»

    «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісімен бірін-бірі бағалау.



    Хорватско-боснийский конфликт

    http://dic.academic.ru/dic.nsf/ruwiki/1409926

    Конфликт в секторе Газы

    http://dic.academic.ru/searchall.php?SWord=Конфликт+в+секторе+Газы&from=xx&to=ru&did=ruwiki&stype=

    Карабахский конфликт. http://dic.academic.ru/searchall.php?SWord=Карабахский+конфликт.&from=xx&to=ru&did=&stype=0
    Межнациональные столкновения в Нигерии

    http://www.ansar.ru/sobcor/prichina-konfliktov-v-nigerii-nishheta-a-ne-religiya

    Индо - пакистанский конфликт.

    http://tass.ru/info/2247208

    Бекіту


    Сабақты қорытындылау

    Сонымен, қазіргі заманда ұлтаралық қақтығыстардың себеп пен салдары жайлы қорытынды жасайық. Олардың қандай салдары болды?

    Үйге тапсырма

    Қазіргі заманда ұлтаралық қақтығыстардың себеп пен салдары жайлы мәліметтер жинақтау


    Сабақтың тақырыбын қорытындылау

    «Ең үздік жауап»

    Ақпараттық карточка


    Кері байланыс

    Табыс сатысы» әдісі:  сатының суреті, сатының

    1 - баспалдағы Мен.............. БІЛЕМІН

    2 - баспалдағы Мен.................. ТҮСІНЕМІН,

    3 - баспалдағы Мен............. ЖАСАЙ АЛАМЫН


    Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


    Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

    А4, конспект




    Білім беру ұйымының атауы




    Пәні:

    Дүниежүзі тарихы

    Бөлім:

    Этника лық, әлеуметтік және саяси процестер

    Педагогтің аты-жөні:




    Күні:




    Сынып: 10

    Қатысушылар саны:

    Қатыспағандар саны:

    Сабақтың тақырыбы:

    Этносаралық қатынастар: проблемалары және қарама-қайшылықтары

    Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

    10.2.2.1 -тарихи оқиғаларды, процестер мен құбылыстарды түсіндіру үшін «ұлтшылдық», «шовинизм», «нәсілдік кемсітушілік»терминдерін қолдану;

    10.2.2.2 -ұлтаралық қақтығыстардың пайда болуының себеп-салдарлық байланысын анықтау;

    10.2.2.3 -тарихи оқиғаларды талдау негізінде қазіргі кездегі ұлтаралық қатынастардың сипатын бағалау

    Сабақтың мақсаты

    Ұлтаралық қақтығыстардың пайда болуының себеп-салдарлық байланысын анықтау;

    Сабақтың барысы

    Сабақтың кезеңі//уақыты

    Педагогтің әрекеті

    Оқушының әрекеті

    Бағалау

    Ресурстар

    Ұйымдастыру

    Өзін-өзі тексеру


    Өткен білімді еске түсіру


    Миға шабуыл (бейнебаян)Жеке жұмыс (барлық оқушыға сұрақ қойылады) Жасырын ұяшық әдісімен

    1.Полиэтникалық деген қалай түсінесіз?

    (көпұлтты)

    2.Этника аралық тарихи факторлар мен жаулапалушылық немесе еріксіз қосып алуға нелер жатады.

    (депортация, геноцид,)

    3.Мемлекеттің қайсыбір ұлттарға ұстанған саясаты этностарды неге ұшыратуы мүмкін.

    (дискриминацияға)

    4.Төртінші топты құрайтын факторларды ата.(мәдени және өркениеттілік)

    5.АҚШ-та WASP деген халық өмір сүреді. Бұл қандай халық (ақ түсті ағылшын-саксондық протестанттық халқы)

    6.Этностардың дәстүрлі мәдениетіне негізділген маңызды фактор (стеоротип)

    7.Этностар немесе этникалық топтар арсында пайда болған келіспеушіліктен не туындауы мүмкін.

    (этникааралық қайшылықтар)

    8) ХХ ғ. екінші жартыжылдығында ұлтаралық қақтығыстар қай жерде болды?

    (Америка мен Ресей арасында)

    9) Әлеуметтік қақтығыстың этникалық қауымдастықтар арасындағы қақтығыстан не айырмашылығы бар? (1.мінез құлық 2. Ұлттар арасындағы кикілжің)

    10. Ұлтаралық қақтығыстардың пайда болу себептерін атаңыз?( саяси және ұлттық қақтығыстар)

    11) Сепаратизм мәселесін қалай түсінесіз?

    (жікшілдік, оңашалануға тырысушылық)

    12.Полиэтникалық мемлекеттегі қайшылықтардың күрделенуінің екі себебі

    Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
    Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


    Дескриптор:

    Ұлтаралық қақтығыс ұғымын түсіндіре алады.

    Ұлтаралық қақтығыстардың пайда болу себептерін анықтайды;

    ХХ ғ. екінші жартыжылдығында ұлтаралық қақтығыстар орнын ажыратады;

    Сепаратизм мәселесін сипаттайды;

    Полиэтникалық мемлекеттегі қайшылықтарды

    Анықтайды;

    Мадақтау

    « Алтын асық» әдісі арқылы

    Пути урегулирования межэтнических конфликтов

    http://mihailgavlovsky.blogspot.com/2014/11/blog-post.html

    Хорватско-боснийский конфликт

    http://dic.academic.ru/dic.nsf/ruwiki/1409926

    Таратпа материалдар

    Сқрақтар жазылған үлестірмелі қағаздар

    Жаңа білім


    Мәтінмен жұмыс

    SWOT талдау

    Этностардың өзара әрекеттесуі

    S-мықты жағы


    W-әлсіз жағы

    O-мүмкіндіктер


    T-қауіп-қатер


    Фишбоун әдісі

    Этностардың өзара әрекеттесуі



    Тапсырма

    ПТМС формуласы

    Позиция «Ұлттық мәселе. Ұлттық саясат»
    Түсіндіру(себебі...)

    Мысал (мұны мынадай мысал арқылы дәлелдей аламын....)

    Салдар(қорытынды жасаймын...

    Мәтінмен жұмыс


    Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды


    Дескриптор:

    «ұлтаралық қақтығыс» ұғымын түсіндіре алады;

    • ұлтаралық қақтығыстардың себеп-салдарын анықтай алады


    ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
    ҚБ: шапалақ әдісі
    «Ең үздік жауап»
    «Алақан-жұдырық»





    Хорватско-боснийский конфликт

    http://dic.academic.ru/dic.nsf/ruwiki/1409926

    Конфликт в секторе Газы

    http://dic.academic.ru/searchall.php?SWord=Конфликт+в+секторе+Газы&from=xx&to=ru&did=ruwiki&stype=

    Карабахский конфликт.

    Бекіту


    Сабақты қорытындылау

    Үйге тапсырма

    Этносаралық қатынастар: бейбіт өзара әрекеттестік тәсілдері


    Сабақтың тақырыбын қорытындылау

    «Ең үздік жауап»

    Ақпараттық карточка


    Кері байланыс

    • Алдымен біз былай деп ойладық.....

    • Одан кейін біз мына проблемаға тап болдық.............

    • Проблеманы шешу үшін......жасадық.

    • Бұдан біз..................көрдік.

    • Демек, бұл мынаны білдіреді.................

    Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


    Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

    А4, конспект

    1   2   3   4   5   6


    написать администратору сайта