Інформаційнокомунікаційні технології у забезпеченні розвитку національної економіки
Скачать 1.43 Mb.
|
3.2. Модель оцінювання впливу факторів інформаційно-комунікаційних технологій на національну економікуВ умовах глобалізації інформація стає чинником економічного зростання та підвищення міжнародної конкурентоспроможності, що визначає необхідність оцінювання ролі інформації та інформаційних впливів на фоні національноекономічного рівня. Ознакою інформаційного суспільства вважається розвиток ІКТ, тому загальну характеристику його розвитку можна дати за допомогою запропонованої нами сукупності спеціалізованих показників (див. п.п.1.3). Україна у 2007-2014 рр. досягла наступних результатів (табл. 3.1). Варто відмітити, що деякі дані відсутні за 2014 р., тому при аналізі і розробці моделі рахуємо останій наявний рік за тотожний 2014 р. Таблиця 3.1 Динаміка чинників розвитку інформаційного суспільства в Україні (2007-2014 рр.)
Джерелo: розроблено автором на основі [59],[60],[61],[62],[63],[64],[65],[67],[68],[69],[70],[71],[72],[73],[74],[76],[77],[78],[79],[80],[81] Зрозуміло, що у трансформаційні економіці на якісне зростання реагуватимуть зростанням і чинники, пов’язані з суспільним добробутом, якими є інформаційні чинники, наведені у табл.3.1 (абоненти широкосмугового Інтернету, користувачі Інтернету, абоненти мобільного зв’язку, захищені сервери). Однак зростання ВВП на душу населення не привело до суттєвого зростання кількості патентних заявок або ж чисельності дослідників в НДДКР. Зважаючи на низькі рівні таких показників, як частка вискотехнологічного експорту в загальному експорті, частка експорту ІКТ в загальному експорті, частка імпорту ІКТ в загальному імпорті, частка експорту послуг ІКТ в загальному експорті послуг, кількість патентів, зареєстрованих резидентами і нерезидентами, кількість науковців в НДДКР на 1 млн. осіб, можна припустити, що недофінансування є визначальним чинником неефективності знаннєєвого сектору в Україні. Для визначення впливу інформаційно-комунікаційних технологій на національну економіку побудуємо економетричну модель, використовуючи дані по 30 досліджуваних країнах з 6 регіонів світу за 20 показниками. Для цього скористуємося програмою Wolfram Mathematica – система комп'ютерної алгебри, використовувана в багатьох наукових, інженерних, математичних і комп'ютерних областях. Спочатку система була придумана Стівеном Вольфрамом, в даний час розробляється компанією Wolfram Research [122]. За допопомогою данної програми використаємо для обрахунку данних метод кластеризації – задача розбиття заданої вибірки об'єктів (ситуацій) на підмножини, що називаються кластерами, так, щоб кожен кластер складався з схожих об'єктів, а об'єкти різних кластерів істотно відрізнялися. Завдання кластеризації відноситься до статистичної обробки, а також до широкого класу завдань навчання без вчителя. У нашому випадку за рахунок складності обрахунку великого масиву даних по 30 досліджуванх країнах, метод кластеризації дозволить розбити країни на группи за схожістю показників і, як наслідок, будет створено кластери країн за рівнем розвитку ІКТ. Це, в свою чергу, дозволить виявити величину впливу ІКТ на національну економіку тієї чи іншої країни. Метод кластеризації має наступний вигляд побудови [122]:
де – показники, що діляться на n-кластерів. Наприклад, для прорахунку 4 кластерів вносимо наступні данні:
Тоді отримуємона виході:
Так само виристуємо дані по 30 країнам та Україні за 20 показниками за 2014 р. (Додаток), щоб вироститати кластеризацію і поділити країни за схожістю показників та рівнем розвитку: In [110]: = FindClusters[Import["indexes.csv"] -> {"Данія", "Ісландія", "Велика Британія", "Швеція", "Люксембург", "Корея (Респ.)", "Гонконг. Китай", "Японія", "Австралія", "Нова Зеландія", "Білорусь", "Росія", "Казахстан", "Молдова", "Азербайджан", "Україна", "США", "Канада", "Барбадос", "Уругвай", "Аргентина", "Маврикій", "Сейшельскі Острови", "ПАР", "Тунис", "Кабо-Верде", "Бахрейн", "Катар", "ОАЕ", "Саудівська Аравія", "Кувейт"}, 9] Export["clustered.csv", FindClusters[Import["indexes.csv"], DistanceFunction -> SquaredEuclideanDistance], "Table"] ClusteringComponents[Import["indexes.csv"], 5] Out [110] = {{"Данія", "Швеція"}, {"Ісландія", "Люксембург"}, {"ВеликаБританія", "Австралія", "Канада"},{"Корея (Респ.)", "Японія", "США"},{"Гонконг. Китай", "НоваЗеландія", "Аргентина", "ПАР"}, {"Білорусь", "Казахстан", "Україна"}, {"Росія"}, {"Молдова", "Азербайджан", "Барбадос", "Уругвай", "Маврикій", "СейшельскіОстрови", "Кабо-Верде", "Бахрейн", "Катар", "Кувейт"},{"Тунис", "ОАЕ", "СаудівськаАравія"}} Out[111] =clustered.csv" Таким чином, за допомогою методу кластеризації було отримано 9 кластерів за схожістю рівня показників соціально-економічного та інформаційного розвитку. Зобразимо їх графічно (рис. 3.3): Рис. 3.3. Структура кластеризації досліджуваних країн Джерело: розроблено автором на основі[122] Таким чином, за допомогою методу кластеризації пропонуємо зробити наступні висновки щодо аналізу досліджуваних країн:
Таким чином, метод коастеризації допоміг нам розбити країни на группи за показниками й більш детально визначити лідерів та аутсайдерів у розвитку інформаційно-комунікаційних технологій та їх впливу на національну економіку. Для визначення пріоритетів розвитку ІКТ задля поліпшення рівня впливу на національну економіку України розглянемо також запропоновані показники у табл.3.1 (1-15) за допомогою методу кореляції, щоб показати тісноту зв’язку факторів впливу між собою. Дослідження проводилося визначенням кореляційного аналізу за допомогою інструментів програми Excel MS Office (табл.3.2) [123]. Таблиця 3.2 Кореляційна матриця показників розвитку ІКТ в Україні, 2014 р.
Джерелo: рoзрахoванo автором на основі (табл. 3.1). Як видно з табл. 3.2, дуже високий кореляційний зв’язок спостерігається між показниками ВВП на душу населення (ПКС) та користувачами Інтернету (0,99), що є характерним для ненасичених ринків ІКТ. Високий кореляційний зв’язок виявлено між показниками нормалізованого ВВП на душу населення та показниками індексу розвитку ІКТ, вартості кошику послуг ІКТ, абонентів фіксованого широкосмугового Інтернету, абонентів рухомого стільникового зв'язку, захищених серверів та частки імпорту ІКТ в загальному імпорті країни. Дані показники є перспективними щодо розвитку в галузі ІКТ в Україні. Розглянему графічну інтерпретацію кореляційного аналізу, а саме покажемо тісноту впливу досліджуваних показників факторів на ВВП на душу населення (ПКС) як основного показника соціально-економічного розвитку (рис. 3.2). Рис. 3.4. Відображення тісноти зв’язку між ВВП на душу населення (ПКС) та досліджуваними факторами Джерело: розроблено автором на основі табл. 3.2 За рис. 3.4 існує від’ємний зв’язок між ВВП (ПКС) та експортом товарів ІКТ, патентними заявками та дослідниками в НДДКР. Тобто дані факторивід’ємно впливають на ВВП (ПКС), проте тіснота зв’язку невисока, тож ними можна знехтувати. З огляду на встановлення принципової відмінності у ступені впливу інформаційно-комунікаційних чинників в попередньо досліджуваних країнах з різним рівнем розвитку інформаційного суспільства (топ-30 країн за рівнем розвитку ІКТ та країни СНД), результати кореляційного аналізу взаємозв’язку між інформаційними чинниками України свідчать про значний потенціал, що слугує розвитку впливу сфери ІКТ на національну економіку. Таким чином, на основі кореляційно-кластерного аналізу спеціалізованих показників надано оцінку впливу інформаційних чинників на економіку країни, визначено пріоритетні напрямки розвитку ІКТ, що дозволить в подальшому розширити шляхи розвитку національної економіки під впливом ІКТ в умовах інформатизації суспільства.Запропонована економетрична модель може використовуватися для оцінки впливу інформаційних чинників в сфері ІКТ на національну економіку на прикладі й інших країн світу. |