Главная страница
Навигация по странице:

  • Сабақтың тақырыбы № 15.

  • Сабақтың мақсаты Барлық оқушы

  • Кейбір оқушылар

  • Негізгі сөздер мен тіркестер

  • Пәнаралық байланыс Ағылшын тілі , орыс тілі. Алдыңғы білім

  • Сабақ барысы Сабақтың жоспар-ланған кезеңдері

  • Жаңа сабақ Мәліметтерді енгізу

  • ІV. Компьютердегі тәжірибелік жұмыс А деңгейі

  • Қалыптастырушы бағалау «Ой қозғау»

  • Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз

  • Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз

  • Сабақ бойынша рефлексия

  • Жалпы бағалау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)

  • Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім

  • 11 сынып КГБ ҚМЖ. 11-сынып информ КМЖ. Кні 06. 09. 2017ж Сынып 11 атысандар атыспаандар


    Скачать 1.83 Mb.
    НазваниеКні 06. 09. 2017ж Сынып 11 атысандар атыспаандар
    Анкор11 сынып КГБ ҚМЖ
    Дата10.03.2022
    Размер1.83 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла11-сынып информ КМЖ.docx
    ТипДокументы
    #389190
    страница12 из 19
    1   ...   8   9   10   11   12   13   14   15   ...   19

    Қысқа мерзімді жоспар

    Мектеп: Бастау №2 орта мектебі

    Күні: 11.12.2018ж Мұғалімнің аты-жөні: Калиева А.Ж.

    Сынып: 11 Қатысқандар: Қатыспағандар:

    Сабақтың тақырыбы

    15. Мәліметтер қорын ұйымдастыру. Көрсеткіш мәндер енгізу

    Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

    1.1 Мәліметтер қорын ұйымдастыру. Көрсеткіш мәндер енгізуге білімдерін қалыптастыру

    Сабақтың мақсаты

    Барлық оқушы: Мәліметтер қорын ұйымдастыру. Көрсеткіш мәндер енгізуге анықтама береді

    Басым бөлігі: Есептелетін көрсеткішті операторлардың көмегімен құра алады

    Кейбір оқушылар : мәтіндік мәліметтердің бірігуін біледі

    Бағалау критерийі

    • Есептелетін көрсеткішті функциялардың көмегімен құра алады

    • Макрос құруды біледі

    • Сыртқы мәліметтермен жұмыс жасай алады

    Тілдік мақсаттар

    Оқушылар Мәліметтер қорын ұйымдастыру. Көрсеткіш мәндер енгізудегі сөздердің мәнін ашып бере алады.

    Негізгі сөздер мен тіркестер:


    Пәнге қатысты лексика мен терминология:

    • Compitor-есептеуіш машина

    • Макростар,Acsses,Windows

    Құндылықтарға баулу

    •Жаңа өткен тақырыпты толық игеру

    •Қажет болған жағдайда мұғалімнен көмек сұрау

    •Өтілген тақырыпты бекіту мақсатында үй жұмысын, деңгейлік тапсырмаларды толығымен өз бетімен орындау

    Пәнаралық байланыс

    Ағылшын тілі , орыс тілі.

    Алдыңғы білім

    Қортытынды есептер құру

    Сабақ барысы

    Сабақтың жоспар-ланған кезеңдері

    Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

    Ресурстар

    Сабақтың

    басы

    2 мин

    5 мин

    Оқушылардың назарын аудару.

    Психологиялық ахуал қалыптастыру.

    • Ұйымдастыру. Сәлемдесу. «Қол

    шапалақтап» сабаққа жұмылдыру;

    «Ыстық орындық» әдісін қолдану арқылы үй тапсырмасын пысықтау

    Стикер қағаз Қағаз сұрақ парақшалары


    Сабақтың ортасы

    5мин

    10ми

    Жаңа сабақ.

    Жаңа сабақ

    Мәліметтерді енгізу – бұл сыртқы құрылғылардан жедел жадқа ақпаратты тасымалдау

    Әдетте есепті шығару үшін бастапқы мәліметтер енгізіледі. Мысалы, екі санды қосу программасында программада қосылатын екі санды енгізу қажет болады.

    Мәліметтерді шығару -кері үдеріс, бұл кезде мәліметтер жедел жадтан сыртқы құрылғыларға (принтер, дисплей, магниттікқұрылғылар және т.б.) беріледі. Әдетте, шығару программа соңында жүзеге тасырылады, яғни, есептің шешу нәтижесі шығарылады.

    Мәліметтерді шығару операторларымен сендер таныссыңдар. Олар: Write және Writeln.

    Егер айнымалылар мәні болса, оны экранға шығару үшін оператор атауынан кейін жақшада мәтін көрсетіледі. Шығару операторлары бірнеше мәндерді шығара алады, олар үтір арқылы жазылады.

    Writeln операторының жалпы түрі дәл осылай анықталады.

    Бұл оператор меңзерді жаңа жолға көшіру үшін программада параметрлерсіз (бос) қолдануы мүмкін

    Қолданушы айнымалылар мәнін сұраныс жасау үшін Read және Readln енгізу операторларын қолданылады.

    Экранды тазалау

    Экранды тазалау және программаны таза экранда орындау үшін операторлар бөлімінде begin сөзінен кейін экранды тазалаудың стандартты операторы ClrScr (Clear Screen) бастау керек. Бұл процедура Crt модулінде орналасады, сондықтан Uses бөлімінде қосу керек. Мысалыда модельді қосу мен экранды тазалау процедурасын қолдануын қарастырайық



    ІV. Компьютердегі тәжірибелік жұмыс

    А деңгейі

    1-тапсырма

    Екі санды қосу, азайту, бөлу және көбейтудің программасын жазыңдар.



    2-тапсырма

    Төрт Integer типі бар айнымалының мәнін (A,B,C,D) сұрайтын және оның қосындысын шығаратын программа жазыңдар. Бірінші (A,B) мәндер жұбын бір жолда, басқа жұпты (C,D) – басқа жолда енгізіңдер. Нәтижесін басқа қатарда шығарыңдар және меңзерді сол жолда қалдырыңдар.



    В деңгейі

    1-тапсырма

    Writeln операторын қолданып, экранда үйде бейнелейтін программа жазыңдар. Үйге өз тектеріңді жазып қойыңдар. Енгізу операторының көмегімен тектеріңе сұраныс жасатыңдар.



    V. Дәптермен жұмыс

    2-тапсырма қалдырып кеткен бұйрықтар атауын жаз:

    ....... және ....... операторлары бұйрығын орындау айырмашылығы мынада: енгізу орындалғаннан кейін ..... операторы бойынша меңзер жаңа жолдың басына ауыстырылады, ал ...... операторында бұл орындалмайды. Экранды тазалауды және таза экранда программаны орындауды ...... сөзінен кейін ....... стандартты әрекетінен соң бастау керек.

    VI. Қатемен жұмыс

    Бұл программада жіберілген қателерді түзет.

    Program missal;

    Var a; c: integer; - b константа сипатталмаған

    Begin

    Writeln (‘санды енгіз’,а);

    Readln (a)

    c=ab; - көбейту белгісі қалып қойған

    writeln (‘көбейтінді ‘a және b’ тең ‘,d); - жақшадағы жазу дұрыс емес, дұрысы: (‘көбейтінді ’,a’және ’,b,’тең ’,c), шығару үшін айнымалы дұрыс көрсетілмеген

    readln(b); - бұл жерде бос оператор болуы керек.

    end. нүкте жоқ

    VII. Қорытынды

    Енгізу операторларын қолдану кезінде мына ережелерді есте сақтаңдар:

    • Программаның жұмысы кезінде пернетақтадан алғашқы мәліметтерді енгізу үшін readln бұйрығын қолданып,

    • Бір readln бірнеше айнымалы мәндерін енгізуге болады.

    Шығару операторын қолдану кезінде ережелерді есте сақтаңдар:

    • Write, writeln бұйрығы мониторға айнымалы мәндерін шығару үшін қолданылады;

    • Бір write немесе (writeln) бұйрық экранға бірнеше айнымалы және бірнеше хабарлама мәндерін шығарады;

    • Параметрсіз writeln бұйрығы меңзерді экранның келесі жолына жылжытады.

    Қалыптастырушы бағалау

    «Ой қозғау» әдісі арқылы тесттер жинағын беремін

    Дискрептор

    • Мәліметтер қорын ұйымдастыру. Көрсеткіш мәндер енгізуге анықтама береді

    • Есептелетін көрсеткішті операторлардың көмегімен құра алады

    • Мәтіндік мәліметтердің бірігуін біледі

    Компьютер

    Оқулық,

    жұмыс дәптерлері

    Оқу құралдары

    Интерактивті тақта

    Компьютер

    Оқулық,

    Жұмыс дәптерлер

    Сабақтың соңы

    5мин

    Сабақ соңында оқушылар

    рефлексия жүргізеді:

    - Бүгін нені түсіндің:

    -Сен үшін тақырып

    қаншалықты маңызды:

    -Сабақта неден қиналдың

    Оқулық 5 – сынып информатика

    Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

    Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

    Денсаулық және қауіпсіздік текникасын сақтау. «Эмоция аралдары»

    Қабілеті жоғары оқушылар:

    • Топта ұйымдастыру жұмыстарын алады;

    • Сабақ бойындағы жоғарғы деңгейлік тапсырма беремін

    • Қабілеті орта оқушыларға: орта деңгейдегі тапсырмалар беремін

    Қабілеті төмен оқушылар:

    • Төмен деңгейдегі тапсырмалар беремін

    • Ынталандыру, қолдау көрсету, формальды емес бағалау түрлері;

    • Оқушылар өзара бағалайды;

    • Жұппен бағалау жүргізеді;




    Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

    Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

    Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

    Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

    Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.

    Жалпы бағалау

    Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

    1:

    2:

    Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

    1:

    2:

    Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

    1:

    2:
    1   ...   8   9   10   11   12   13   14   15   ...   19


    написать администратору сайта