Мектеп: «Қосағаш» жалпы орта мектебі
Күні: .0.2017ж Мұғалімнің аты-жөні: Шинтаева Альбина
Сынып: 11 Қатысқандар: Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
| №12. Сұраныстарды ұйымдастыру
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
| 1.1 Сұраныстарды ұйымдастыруға түсінік қалыптастыру
|
Сабақтың мақсаты
| Барлық оқушы: Сұраныстарды ұйымдастыруға анықтама бере алады
Басым бөлігі Сұраныстарды ұйымдастыруға мысал келтіре біледі
Кейбір оқушылар :шебердің көмегімен істеуге сұранысты құруды біледі
|
Бағалау критерийі
| Конструктордың көмегімен сұранысты іріктеп құру және өзгертуді біледі параметрлі сұраныстарға анықтама бере алады қорытынды сұранысты жасай алады
|
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар қауіпсіздік ережелерін және сөздердің мәнін ашып бере алады.
Негізгі сөздер мен тіркестер:
|
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Compitor-есептеуіш машина Реляциялық деректер қоры, дерекқор басқару жүйесі, Microsoft Access дерекқоры, пішін және кесте, дерекқорға сұраныс жасау, сұраныс тілдері және түрлері
|
Құндылықтарға баулу
| Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау;
өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау;
|
Пәнаралық байланыс
| Дене тәрбие , ағылшын тілі , орыс тілі.
|
Алдыңғы білім
| Көпкестелі мәліметтер қорында кестелерді байланыстыру
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспар-ланған кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
| Ресурстар
|
Сабақтың
басы
2 мин
5 мин
| Оқушылардың назарын аудару.
Психологиялық ахуал қалыптастыру.
Ұйымдастыру
Оқушылармен амандасу. 2 түрлі жеміс суреттері бар қима қағаздар арқылы 2 топқа топтастыру
| Стикер қағаз Қағаз сұрақ парақшалары
|
Сабақтың ортасы
5мин
10мин
3мин
5мин
7мин
| Жаңа сабақ.
Жаңа сабақты түсіндіру
Сұраныстар
Сұраныстар – мәліметтер қорынан қажетті ақпаратты таңдау құралы болып табылады. Сұраныстардың көмегімен деректерді сұрыптауға, сүзгілеуге, өзгертуге, яғни өңдеуге болады. Сұраныстың негізгі қызметі –кестелерді байланыстыру және деректерді таңдап алу. Бұл жерде бірнеше кестедегі деректерді өзара байланыстыру мүмкіндігі туралы айтылады. Сонымен қатар деректерді таңдау барысында жаңадан қажетті мәліметтері бар уақытша кестелер құрылады. Бұл мақсат үшін MS Access-те сұраныстар қолданылады. Көптеген МҚБЖ сұраныстырдың келесі түрлері қолданылады:
параметрлі бойынша сұраныс кестедегі деректерді өзеріссіз қалдырып, форма немесе кесте түрінде болады; қорытынды сұраныстар статистикалық есептердің нәтижелерін көрсету үшін арналған;
Ал енді біз ең күрделі тапсырмалардың бірін қарастыруға – таңдамаға сұраныстар (немесе қарапайым сұраныс деп те атауға болады) құруға кірісеміз.
Таңдамаға сұраныстарды қолдана отырып, деректер қорынан кестелік түрдегі деректердің бейнесін алуға болады. Сұраныстарға арналған деректер бір немесе бірнеше кестелерден, бұрыннан бар сұраныстардан немесе кестелер мен сұраныстардың комбинациясынан түсуі мүмкін. Деректерді алу үшін пайдаланылатын кестелер мен сұраныстар жазбалар көздері деп аталады.
Конструктор— күрделі шарттарды қанағаттандыратын сұраныс құруға арналған арнайы терезесі бар негізгі құрал. Конструктор режимімен жұмыс технологиясы:
1. "Жаңа сұраныс" терезесін ашып, Конструкторқатарын екі рет шерту не қатарды тандап, ОК батырмасын шерту. Сұраныстар конструкторытерезесі және оған қосымша "Кестені қосу" сұхбаттық терезесі көрінеді Конструктор режимі терезесі Фильтр терезесіне үқсас, бірақ одан күрделі, оны әдетте Іріктеу бойынша сұраныс не Сұраныс бланкісі деп те атайды.
«Кім біледі »әдісін қолданамын
Сұраныс түрлері
Барлық дерекқорлар белгілі сұраныс түрлерін қолдайды:
Projection – проекция
Яғни тандаулы атрибуттарды көрсету
Selection – тандау
Шартқа сай деректерді тандап көрсету
Sorting – реттеу
Деректерді белгілі атрибут бойынша реттеу
Joining - біріктіру
Бірнеше байланысты кестелерді сыртқы кілт арқылы біріктіру
Calculated fields – есептелген мағыналар
Атрибут мағыналарымен есептер жасау
«Кім жылдам »әдісін пайдаланамын
Деңгейлік тапсырмалар:
І деңгей тапсырмалары
1. Microsoft Access қандай сұраныс тілдерін қолдайды? Олардың айырмашылығы қандай?
2. Сұраныс түрлерін ата. Кестеден белгілі шартқа сай келетін ақпаратты алу үшін қандай сұраныс түрін пайдаланамыз?
3. SQL сұраныс тілінің жадпы формасы қандай?
ІІ деңгей тапсырмалары
1. Келесі кесте берілген:
Шырын(атауы, өндіруші) және де атауы басты кілт.
Gracio жасаған шырындарды табу үшін SQL сұранысын жаз.
2. Келесі кесте берілген:
Сатады(кафе, шырын, бағасы). Кафе атауы басты кілт.
Бағасы 120 теңгеден арзан шырындар қай кафелерде сатылады? SQL сұранысын жаса.
3. Сатады кестесін пайдаланып Рафе кафесінде 120 теңгеден қымбат шырындар тізімін көрсететін SQL сұранысын жаса.
ІІІ деңгей тапсырмалары
1. Сатады кестесін пайдаланып Pico шырынының орта бағасын табатын сұраныс жаса.
2. Сатады кестесін пайдаланып әр шырынның орта бағасын тап.
Топтық жұмыс.
Өткен сабақта жасаған кітапхана дерекқорына қандай сұраныстар жасауға болады? Өз тәжербиене сүйен және де кітапханашының тәжербиесін зертте. Қалыптастырушы бағалау
«Ой қозғау» әдісі арқылы тесттер жинағын беремін
Дискрептор
Сұраныстарды ұйымдастыруға анықтама бере алады Сұраныстарды ұйымдастыруға мысал келтіре біледі Шебердің көмегімен істеуге сұранысты құруды біледі
| Компьютер
Оқулық,
жұмыс дәптерлері
Оқу құралдары
Интерактивті тақта
Компьютер
Оқулық,
Жұмыс дәптерлері
|
Сабақтың соңы
5мин
| Сабақ соныңда оқушылар рефлексия жүргізеді:
«Бағалау ағашы» тәсілі арқылы
Оқушылар алма, гүл және жапырақ суреттері бар қима қағаздарды алып ағашқа жапсыру арқылы жаңа сабақты қалай түсіндендері жайлы кері байланыс аламын. Мұндағы
Алма-бүгін мен көп үйрендім.
Гүл-маған ұнады.
Жапырақ-менде әлі сұрақтар бар
Үйге тапсырма Қайталау
| Оқулық 5 – сынып информатика
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
| Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
| Денсаулық және қауіпсіздік текникасын сақтау. «Эмоция аралдары»
|
Қабілеті жоғары оқушылар:
*Топта ұйымдастыру жұмыстарын алады;
*Сабақ бойындағы «Түрткі сұрақтар» оқушылардың ойын қозғауға, дамытуға арналады.
Қабілеті орта оқушылар:
*Сабақ барысындағы деңгейлік сұрақтар тізбегі;
*Орта деңгейдегі Жобалық жұмыс тапсырмасы ұсынылады. (Тапсырма мазмұны бір, орындау уақытына қарай ықшамдалған, бірақ оқушының таңдау құқығы бар)
Қабілеті төмен оқушылар:
*Деңгейлік сұрақтар;
*Мұғалімнің қолдауы;
| Оқушылар өзін-өзі бағалайды; Жұппен бағалау жүргізеді; Практикалық тарсырма қалыптастырушы бағалау ретінде жүзеге асады; Практикалық жұмысқа жазбаша кері байланыс беріледі.
.
| Информатика кабинетіндегі техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтау.
Оқушылардың компьютер алдында дұрыс отыруын бақылау
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?
| Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Жалпы бағалау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
1:
2:
|