Мектеп: «Қосағаш» жалпы орта мектебі
Күні: .0.2017ж Мұғалімнің аты-жөні: Шинтаева Альбина
Сынып: 11 Қатысқандар: Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
| №7. Мәліметтер қорының негізгі түсініктері
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
| 1.1 Мәліметтер базалары (ДҚБЖ) туралы мағлұматтар беру, MS Access бағдарламасымен мәліметтер базасын құруды, онымен жұмыс істеуді үйрету, мәліметтер базасымен жұмыс істейтін бағдарламалардың түрлерімен таныстыру
|
Сабақтың мақсаты
| Барлық оқушы: Мәліметтер қорының негізгі түсініктер туралы толық танысады,білімдері қалыптасады.
Басым бөлігі: Мәліметтер қорының негізгі түсініктеріне мысал келтіре алады
Кейбір оқушылар : Мәліметтер қорының жіктелуін біледі
|
Бағалау критерийі
| Мәліметтер қорының негізгі түсініктерінкомпьютерде пайдалана алады Мәліметтер қорындағы қпараттық-логиалық үлгілеріне мысал келтіре алады Ақпараттық нысанға мысал келтіре біледі
|
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар мәліметтер қорының негізгі түсініктерінің мәнін ашып бере алады.
Негізгі сөздер мен тіркестер:
|
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Compitor-есептеуіш машина
|
Құндылықтарға баулу
| •Жаңа өткен тақырыпты толық игеру
•Қажет болған жағдайда мұғалімнен көмек сұрау
•Өтілген тақырыпты бекіту мақсатында үй жұмысын, деңгейлік тапсырмаларды толығымен өз бетімен орындау
|
Пәнаралық байланыс
| Ағылшын тілі , орыс тілі.
|
Алдыңғы білім
| Программаны орнату және оны жою. Операциялық жүйенің баптау және қалпына келтіру
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспар-ланған кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
| Ресурстар
|
Сабақтың
басы
2 мин
5 мин
| Оқушылардың назарын аудару.
Психологиялық ахуал қалыптастыру.
1.Ұйымдастыру.
1.Сыныптағы тәртіп, оқушыларды түгендеу
2. Жаңа тақырыпты меңгеруге дайындық:
а) Өткен тақырыпты жаңа тақырыппен байланыстырып жаңа тақырыпқа көшу, оқушылардың мәліметтер базалары туралы түсінігін анықтау.
2. Сұрақтарға жауап береді, пікір алмасу:
а) Мәліметтермен жұмыс істейтін бағдарламалардың қандай түрін білетінін анықтау? (Пікірталас ұйымдастыру.)
б) Ақпараттар жүйесі мен мәліметтер базаның қандай байланысы бар?
в) MS ACCESS бағдарламасының көмегімен мәліметтер базасын құру ерекшеліктері.
| Стикер қағаз Қағаз сұрақ парақшалары
|
Сабақтың ортасы
5мин
10мин
3мин
5мин
7мин
| Жаңа сабақ.
3. Жаңа сабақты түсіндіру:
а) Оқушыларға MS Access 2003 бағдарламасы туралы мағлұматтар беру, жалпы мәліметтер базасы түсінігін қалыптастыру.
3. Жаңа сабақты түсіндіру:
МS Ассеss реляциялық деректер қоймасын басқару жүйесі болып табылады. Реляциялық деректер қоймасын – қазіргі уақытта едәуір кең тараған және ақиқат өнеркәсіптік стандарт. Реляциялық деректер қоймасында барлық деректер тікбұрышты кесте түрінде сақталады әрі деректер қоймасымен орындалатын барлық операциялар кестелерде қолмен жасалып беріледі.
МS Ассеssте деректер қоймасы ақпаратты еңгізу, сақтау, қарау, таңдау және басқару үшін арналған құралдар жиынынан тұрады. Бұл құралдарға кестелер, пішімдер, есеп берулер, сұратулар жатады.
МS Ассеssті іске қосқанда диалог терезесі ашылады, мұнда жаңа деректер қоймасын құру немесе бұрыннан барын ашу ұсынылады. Жаңа деректер қоймасын таңдандар және ОК батырмасын шертіндер.
4. Сабақты меңгергенін тексеру:
а) Оқушылардың сараптама жүйелері мен мәліметтер, білім базалары бойынша алған білімдерін тексеру және практикада қолдануын бақылау.
4. Компьютерлік сауаттылығын тексеру:
а)
Президент
Вице-президент
Бас есепші
Маркетолог
Офис-менеджер
Қасым Карбозов
Абай Ғайнулин
Анар Сәбитова
Бақыт Дүйсенов
Елена Климова
61-56-87
61-56-83
61-12-03
61-54-86
61-34-62
(Жеке-жеке компьютермен жұмыс).
б) Мәліметтер базасын құру, өңдеу, сақтау, іздеу жолдарына байланысты мысалдар.
5. Сабақты бекіту:
Оқушылар сабақтың негізгі мақсаты мен нәтижесін меңгергенін тексеріп, бекіту.
5. Сабақты бекіту:
1. MSAccess деген қандай программа?
2.Бұл терезеге қалай кіре аламыз?
3.Басқа программалардан айырмашылығы неде?
4.Деректер қоймасы дегеніміз не?
5.Деректер қоймасының құралдары неден тұрады?
Қалыптастырушы бағалау
«Ой қозғау» әдісі арқылы тесттер жинағын беремін
Дискрептор
Мәліметтер қорының негізгі түсініктерінкомпьютерде пайдалана алады Мәліметтер қорындағы қпараттық-логиалық үлгілеріне мысал келтіре алады Ақпараттық нысанға мысал келтіре біледі
| Компьютер
Оқулық,
жұмыс дәптерлері
Оқу құралдары
Интерактивті тақта
Компьютер
Оқулық,
Жұмыс дәптерлері
|
Сабақтың соңы
5мин
| Сабақ соныңда оқушылар рефлексия жүргізеді:
Әдісі «алтын пирамида»
Оқушылар стикерге кері байланыс жазып, пирамида тастарына жапсырады.
Оқушылар өз жұмысын және сыныптастарының жұмыстарын белгілі бір критерийлер бойынша «бес бармақ» әдісі арқылы бағалай алады
| Оқулық 5 – сынып информатика
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
| Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
| Денсаулық және қауіпсіздік текникасын сақтау. «Эмоция аралдары»
|
Қабілеті жоғары оқушылар:
Топта ұйымдастыру жұмыстарын алады; Сабақ бойындағы «Түрткі сұрақтар» оқушылардың ойын қозғауға, дамытуға арналады.
Қабілетті орта оқушылар:
Қабілеті жоғары оқушылар осы деңгейдегі оқушыларға қолдау береді; Сабақ барысындағы деңгейлік сұрақтар тізбегі;
Қабілеті төмен оқушылар:
Деңгейлік сұрақтар; Мұғалімнің қолдауы;
| Ынталандыру, қолдау көрсету, формальды емес бағалау түрлері;
«бес бармақ» әдісі арқылы өзін-өзі бағалау
Топтар бірін-бірі бағалау
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
сергіту сәттері.
Белсенді әдістер
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?
| Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Жалпы бағалау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
1:
2:
|