Мектеп: «Қосағаш» жалпы орта мектебі
Күні: .0.2017ж Мұғалімнің аты-жөні: Шинтаева Альбина
Сынып: 11 Қатысқандар: Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
| №6. Программаны орнату және оны жою. Операциялық жүйенің баптау және қалпына келтіру
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
| 1.1 Компьютермен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері
|
Сабақтың мақсаты
| Барлық оқушы: Программаны орнату және оны жою. Операциялық жүйенің баптау және қалпына келтіруге анықтама бере алады
Басым бөлігі: Программаны орнату және оны жою. Операциялық жүйенің баптау және қалпына келтіруге мысал келтіре алады
Кейбір оқушылар :
|
Бағалау критерийі
| Программаны қалай жоюға болатындығын біледі ОЖ-на орната алады Ақауларды жою әдістерін пайдалана алады Жүйені қалпына келтіре біледі
|
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар программаны орнату және оны жою. Операциялық жүйенің баптау және қалпына келтіру ережелерін және сөздердің мәнін ашып бере алады.
Негізгі сөздер мен тіркестер:
|
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Compitor-есептеуіш машина
|
Құндылықтарға баулу
| Қарым-қатынас жасау қабілеті, жауапкершілікті сезіну, денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету.
|
Пәнаралық байланыс
| Ағылшын тілі , орыс тілі.
|
Алдыңғы білім
| Заманау программалық жабдықтамаға шолу
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспар-ланған кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
| Ресурстар
|
Сабақтың
басы
2 мин
5 мин
| Оқушылардың назарын аудару.
Психологиялық ахуал қалыптастыру.
Ұйымдастыру. Оқушылармен сәлемдесу.
Сыныпты түгендеу.
Оқушылардың назарын сабаққа аудару
«Кім жылдам »әдісін пайдалану арқылы ауызша
| Стикер қағаз Қағаз сұрақ парақшалары
|
Сабақтың ортасы
5мин
10мин
3мин
5мин
7мин
| «Түсіну»әдісін қолданамын Жаңа сабақ.
Windows 7 операциялық жүйесін баптау
Компьютер туралы ақпарат қарау Компьютердің жұмыс істеу қабілетін арттыру Қазақ тілін қосу Операциялық жүйенің түрін ауыстыру
Жалпы Windows 7 жүйесін Бақылау панелі арқылы баптауға болады
Қазақ тілін қосу
Сәйкестендіру кестесі
Мына кестені толтыра отырып сабақтың мазмұны бойынша қорытынды шығар.
Программаның түрлері
| ОЖ-ны қалай орнатамыз
| ОЖ дегеніміз не
|
|
|
|
Компьютермен жұмыс сабақ бойынша
«Кім жылдам» әдісін қолданамын
Деңгейлік тапсырмалар:
І деңгей тапсырмалары
Бақылау панелі арқылы қандай баптаулар жасауға болатынын тап. Компьютерге қосылған құралдарды қалай білуге болады? Жаңа бағдарлама қай жерге орнатылады? Операциялық жүйенің басты мақсаты не?
ІІ деңгей тапсырмалары
1. Open-source бағдарламасы не екенін зертте.
2. Деректердің резервты көшірмесін жасап тұру неге маңызды? ІІІ деңгей тапсырмалары
1. Internet Explorer бағдарламасын қалай жоюға болады? Істеген қадамдарды көрсет.
2. Кейбір бағдарламалар тек қана бір операциялық жүйеде жұмыс істейді. Мысалы, GTA, Counter Strike және Need for Speed ойындары тек қана Windows жүйесінде жұмыс істейді. Бұның себебі не болуы мүмкін? Операциялық жүйенің айырмашылықтары туралы ойла.
Топтық жұмыс.
Windows, Linux Ubuntu және Mac OS Lion операциялық жүйелерін салыстыр. Келесі мәселелерге назар аудар: пайдалану ыңғайлығы, вирустарға қарсы тұру қабілеті, қаншалықты кең тараған, тегін немесе ақылы ма, open source па жоқ па.
Қалыптастырушы бағалау
«Ой қозғау» әдісі арқылы тесттер жинағын беремін
Дискрептор
Программаны қалай жоюға болатындығын біледі ОЖ-на орната алады Ақауларды жою әдістерін пайдалана алады
| Компьютер
Оқулық,
жұмыс дәптерлері
Оқу құралдары
Интерактивті тақта
Компьютер
Оқулық,
Жұмыс дәптерлері
|
Сабақтың соңы
5мин
| Қорытынды. Оқушыларға қорытынды сұрақтар қойып сабақты бекітемін және толықтырып түсіндіріп өтемін.
Сендер қалай ойлайсыңдар, өздеріңнің алғашқы программаларыңды құра аласыңдарма? Программалау тілі қажет па? Болашақта қолданасыңдарма? Ой бөлісіңдер.
| Оқулық 5 – сынып информатика
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
| Денсаулық және қауіпсіздік текникасын сақтау. «Эмоция аралдары»
|
Оқушыларды қолдау мақсатында «Жарайсың» , «Өте жақсы» деген сөздерді марапаттау сөздерін қолданамын.
Дарынды оқушыларға: қосымша тапсырмалар дайындаймын.
Қабілеті орта оқушылар: Денгейлік тапсырмалар беріп отырдым.
Қабілеті төмен оқушыға: қажет жағдайда үлгеруші оқушыны көмек көрсетуге ұсынамын.
Денгейлеріне қарап деңгейлік тапсырмалар беремін
Деңгейлік сұрақтар;
Мұғалімнің қолдауы;
|
| - Сергіту жаттығуларын орындау;
- Техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтау.
-Оқушылардың компьютер алдында дұрыс отыруын қадағалау;
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?
| Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Жалпы бағалау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
1:
2:
|