Мектеп: Бастау №2 орта мектебі
Күні:6.11.2018ж Мұғалімнің аты-жөні: Жилгельдина А.Ж.
Сынып: 11 Қатысқандар: Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
| №8. Мәліметтер қорын басқару жүйесі (МҚБЖ)
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
| 1.1 Мәліметтер қорын басқару жүйесі (МҚБЖ) туралы түсінік қалыптастыру
|
Сабақтың мақсаты
| Барлық оқушы: Мәліметтер қорын басқару жүйесі (МҚБЖ)-не анықтама бере алады
Басым бөлігі: Мәліметтер қорын басқару жүйесі (МҚБЖ)не мысалдар келтіре алды
Кейбір оқушылар : Мәліметтер қорынның құрылымын құра алады
|
Бағалау критерийі
| МҚБЖ ның не екенін біледі Реляциялық мәліметтер қорынынң құрылымдық элементтерн біледі. Мәліметтер қорындағы ақпараттық логикалық үлгілеріне түсінік қалыптасдырады
|
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар мәліметтер қорын басқару жүйесі (МҚБЖ) сөздердің мәнін ашып бере алады.
Негізгі сөздер мен тіркестер:
|
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Compitor-есептеуіш машина Макростар, модульдер, формулалар
|
Құндылықтарға баулу
| Шығармашылыққа және сын тұрғысынан ойлау
|
Пәнаралық байланыс
| Ағылшын тілі арқылы термин сөздерді аударады,
Бейнелеу өнері сабағы арқылы суреттерді салады
|
Алдыңғы білім
| Мәліметтер қорының негізгі түсініктері
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспар-ланған кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
| Ресурстар
|
Сабақтың
басы
2 мин
5 мин
| Оқушылардың назарын аудару.
Психологиялық ахуал қалыптастыру.
Ұйымдастыру кезеңінде оқушыларды топқа бөлу. (қима қағаздар арқылы бөлу)
«Монитор » «Жүйелі блок»
Үй тапсырмасын сұрау:
«Таза тақта» әдісі арқылы ауызша сұралады
| Стикер қағаз Қағаз сұрақ парақшалары
|
Сабақтың ортасы
5ми
| «Түсіну» әдісін пайдаланамын Жаңа сабақ.
Жаңа материалды түсіндіру
Мәліметтер қоры – арнайы пішімдегі файл, ол берілген құрылымдағы ақпараттардан тұрады. Мәліметтер қорының мәліметтерін ұйымдастыру 3 типке бөлінеді: иерархиялық, желілік, реляциялық (кестелік).
Ақпаратты сақтау құрылымның кең таралған түрі реляциялық мәліметтер қоры болып табылады.
Реляциялық үлгі ақпараттан тұратын кестелердің арақатынасына негізделген.
Мәліметтер қорының құрылымының негізгі элементтері – өрістер (поля) мен жазбалар (запись) болып табылады.
Реляциялық мәліметтер қорының негізгі нысандары сұраныстар (запросы), формалар, есеп берулер (отчеты), макростар мен модульдер болып табылады.
Мәліметтер қоры мен МҚБЖ пайдаланып шешілетін негізгі есептер келтіріледі:
мәліметтер қорының құрылымын жасау; мәліметтер қорын толтыру; мәліметтер қорын түзету; ақпаратты ыңғайлы түрде бейнелеу.
МҚБЖ құралдары
DDL – Data Definition Language немесе Деректерді белгілеу тілі
Дерекқордағы кестелерді анықтап жасау үшін пайдаланылады
DML – Data Manipulation Language немесе Деректерді пайдалану тілі
SQL және QBE Оларды кейін толығырақ көреміз
Транзакция менеджменті
Транзакция дегеніміз бір логикалық істі атқаратын қадамдар жинағы
Ақпарат дұрыстығын және бүтіндігін қамтамасыз етеді
«Сұрақ- жауа » әдісін қолданамын
Тәжірибелік жұмыс.
Оқушылар жұмыс дәптерлерінен деңгейге сәйкес тапсырмалар орындайды.
Деңгейлік тапсырмалар:
І деңгей тапсырмалары
1. Дерекқор басқару жүйесі дегеніміз не? Оның пайдасы қандай?
2. Дерекқор басқару жүйесінің басты функциялары қандай?
3.Дерекқордағы физикалық және логикалық деңгей арасындағы айырмашылық қандай?
4. Дерекқорлар қандай салаларда пайдаланылады? Мысал келтір.
ІІ деңгей тапсырмалары
1. Желілік ДҚБЖ артықшылықтары қандай? Ол қандай мүмкіндіктер береді және де қандай қатерлер туғызады?
2. Facebook, Youtube, Vkontake сияқты белгілі компаниялар деректер қорын қандай ақпарат сақтау үшін пайдаланады?
3. Facebook немесе Vkontake сияқты әлеуметтік желілермен пайдаланғанда сіз суреттерді сайтқа енгізесіз. Кей кезде ұнамаған сүреттерді жоясыз. Сурет өшірілгенде ол деректер қорынан өшірілеме? Бұл қандай мәселелерге әкелуі мүмкін?
ІІІ деңгей тапсырмалары
1. Деректер қоры көбінесе бірыңғай ақпаратпен жұмыс істейді. Бұның кемшіліктері мен артықшылықтары қандай болуы мүмкін?
Топтық жұмыс.
Мектептегі кітапханаға деректер қорын еңгізу қандай мүмкіндік беретінің талқыландар.
Қалыптастырушы бағалау
«Ой қозғау» әдісі арқылы тесттер жинағын беремін
Дискрептор
Компьютердің не екенін біледі Мәліметтер қорын басқару жүйесі (МҚБЖ)-не анықтама бере алады Мәліметтер қорын басқару жүйесі (МҚБЖ)не мысалдар келтіре алды Мәліметтер қорынның құрылымын құра алады
| Компьютер
Оқулық,
жұмыс дәптерлері
Оқу құралдары
Интерактивт
|
Сабақтың соңы
5мин
| Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы
Мұғалім жалпы сабақ барысына, оқушылардың жұмыстарына талдау жасайды, барлық оқушылар достарының жұмыстарымен танысады.
| Оқулық 5 – сынып информатика
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
| Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
| Денсаулық және қауіпсіздік текникасын сақтау. «Эмоция аралдары»
|
Қабілеті оқушылар: Топта ұйымдастыру жұмыстарын алады;
Сабақ бойындағы оқушылардың ойын қозғауға, дамытуға арналады.
Қабілеті орта оқушылар:
Мәтін оқудағы «Түртіп алу» әдісі осы деңгейдегі оқушыларға қолдау береді;
Қабілеті төмен оқушылар:
Деңгейлік сұрақтар; Мұғалімнің қолдауы;
| Ынталандыру, қолдау көрсету, формальды емес бағалау түрлері; Оқушылар «Бармақ» әдісі бойынша екінші топ бір-бірін бағалайды; Жұппен бағалау жүргізеді;
| Информатика кабинетіндегі жалпы қауіпсіздік ережелерін сақтайды, көзге арналған жаттығулар
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?
| Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Жалпы бағалау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
1:
2:
|
Мектеп: «Қосағаш» жалпы орта мектебі
Күні: .0.2017ж Мұғалімнің аты-жөні: Шинтаева Альбина
Сынып: 11 Қатысқандар: Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
| №9. Кестелер құру
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
| 1.1 Кестелер құруға түсінік қалыптастыру
|
Сабақтың мақсаты
| Барлық оқушы: Кестелер құру ережелерімен толық танысады,білімдері қалыптасады.
Басым бөлігі: Кестелер құруға мысал келтіре алады
Кейбір оқушылар : Кесте құрумен компьютерде жұмыс жасай алады
|
Бағалау критерийі
| Мәліметтер типін айта алады. Кесте көрсеткішінің қызметін біледі Кестені толтыра алады
|
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар кестемен қандай режимде жұмыс жасауға болатынын біледі
Негізгі сөздер мен тіркестер:
|
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Compitor-есептеуіш машина
|
Құндылықтарға баулу
| Қарым қатынас жасау,жауапкершілік
|
Пәнаралық байланыс
| Ағылшын тілі , орыс тілі.
|
Алдыңғы білім
| Мәліметтер қорын басқару жүйесі (МҚБЖ)
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспар-ланған кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
| Ресурстар
|
Сабақтың
басы
2 мин
5 мин
| Оқушылардың назарын аудару.
Психологиялық ахуал қалыптастыру.
ҰйымдастыруСәлемдесу,оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру,сабаққа назарын аудару;
Слайд арқылы сабақтың мақсатын анықтау; Сабақ мақсатымен, тапсырмалармен және жетістік критерийлерімен танысу.
Топқа бөлу “Пазл” әдісі арқылы 3 топқа бөлінді
| Стикер қағаз Қағаз сұрақ парақшалары
|
Сабақтың ортасы
5мин
10мин
3мин
5мин
7мин
| Жаңа сабақты меңгерту
Мәзір жолы: Кесте. Кесте сызу
Ұяшықтарды қосу, өшіру және біріктіру. Ұяшық немесе ұяшықтар тобын қосу үшін, алдына жанына жаңа ұяшық немесе ұяшықтар тобы орналасатын ұяшықты белгілеңдер.
Содан кейін Таблица → Добавить ячейки командасын орындаңдар. Добавление ячеек диалокты терезесінде жаңа ұяшық қосылғаннан кейін не істейтінін: жол, баған қосу, ұяшықтарды жылжыту керек екенін көрсетіндер. Дайын кестеге жеке ұяшықтарды қосу іс жұзінде қолданылмайды.
Ұяшықтарды біріктіру үшін: Біріктіру қажет ұяшықтарды белгілеп алып:
Контекстік менюден Объединить ячейки командасын орындаймыз. Макет- Объединить ячейки
Ұяшықтарды бөліктерге бөлу үшін: Бөлу керек ұяшыққа маусты орналастырып:
Контекстік менюден Разбить ячейки командасын орындаймыз.
Қатар немесе бағандарды өшіру үшін: Өшіру керек қатар немесе бағанды белгілеп алып: І деңгей тапсырмалары
1. Көп кестелі дерекқорларда байланысты кестелер қалай қосылады?
2. Келесі кесте берілген.
Жазушы(код, аты-жөні, туған жылы, кітап атауы, кітап категориясы)
Бұл кестені екі кестеге бөлу жақсы ой ма жоқ па?
Екі кестеге бөліп оларды байланыстыр.
3. Келесі кесте берілген
Тауар
| Бағасы ($)
| Sony Playstation
| 300
| Абай жолы романы
| 5
| …
| …
| Тауар атауын және оның теңге бағасын көрсету үшін SQL сұраныс жаса.
ІІ деңгей тапсырмалары
1. Келесі кесте берілген:
Тауар
| Бағасы ($)
| Sony Playstation
| 300
| Абай жолы романы
| 5
| …
| …
| Бағасы орташадан қымбат тауарларды көрсету үшін сұраныс жаса.
2. Тауарлар саның санау үшін сұраныс жаса.
ІІІ деңгей тапсырмалары
1. Көп кестелі дерекқордан ақпаратты қалай өшіруге болады? Ақпарат өшіргенде қандай қиындықтар туады?
2. Адам(есімі, тегі, туған жылы, күәлік нөмірі) деген кесте берілген. Басты кілт адамның күәлік нөмірі.
Есімі “а” әріпінен басталатын адамдарды табу үшін SQL сұранысын жаса.
3. Тегі “ов” немесе “ова” – ға аяқталатын адамдар тізімін жасау үшін сұраныс жаса.
Топтық жұмыс.
2013 жылға дейін Қазақстанда банк немесе басқа мекемелерде жеке күәлікті және де салық төлеуші нөмірін қажет ететін. Қазір тек қана жеке сәйкестендіру нөмірін (ЖСН) қажет етеді. Бұған себеп не?
Қалыптастырушы бағалау
«Ой қозғау» әдісі арқылы тесттер жинағын беремін
Дискрептор
Кестелер құру ережелерімен толық танысады,білімдері қалыптасады. Кестелер құруға мысал келтіре алады Кесте құрумен компьютерде жұмыс жасай алады
| Компьютер
Оқулық,
жұмыс дәптерлері
Оқу құралдары
Интерактивті тақта
Компьютер
Оқулық,
Жұмыс дәптерлері
|
Сабақтың соңы
5мин
| Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
- Бүгін нені түсіндің:
-Топтық талқылауда мен не үйрендім?
-Сабақта неден қиналдың:тапсырмаларды аяқтап келу.
| Оқулық 5 – сынып информатика
|
|