метод.вказывки для заочников 2007. Методичні вказівки до вивчення курсу "економіка праці та соціальнотрудові відносини" для студентів спеціальності 050103 "Міжнародна економіка"
Скачать 0.57 Mb.
|
Викладення змісту контрольної роботиЗібраний, вивчений і опрацьований матеріал з контрольної роботи необхідно викладати відповідно до плану роботи. Кожне питання та розв’язання завдання, зазначене в плані роботи, має починатися з нової сторінки із своїм заголовком. Кожна сторінка, починаючи з плану роботи, нумерується в правому верхньому куті аркуша. Назви таблиць повинні відображати зміст цифрової інформації. Таблицю розміщують після першого посилання на неї в тексті. Робота має бути виконана печатним текстом (надрукована на машинці чи на комп’ютері), або написана чітким, розбірливим почерком, грамотно і охайно, чорнилами (пастою) чорного або синього кольору, Після тексту роботи перед списком літератури студент ставить свій підпис і дату виконання роботи. Контрольна робота виконується відповідно до вимог цих методичних вказівок, інакше вона не буде допущена до захисту, незалежно від її змісту. Закінчена контрольна робота подається студентом лаборанту кафедри економічної теорії, менеджменту та маркетингу для її реєстрації, у термін, визначений відповідним графіком. Перевірка і захист контрольної роботиКонтрольну роботу перевіряє викладач кафедри економічної теорії, який викладає дисципліну “Економіка праці та соціально-трудові відносини”. Якщо рецензія на роботу схвальна, то робота допускається до захисту. Якщо робота написана з порушенням вимог, її повертають для доопрацювання. До другого варіанту контрольної роботи студент обов’язково додає перший варіант та рецензію до нього. Дату і час захисту контрольної роботи встановлює викладач. Робота зараховується тільки за підсумками співбесіди її автора з викладачем. Здати екзамен з курсу “Економіка підприємства” студент може тільки після захисту контрольної роботи, який заноситься в екзаменаційну відомість і залікову книжку. Вибір варіанта контрольної роботи Варіант контрольної роботи студента визначається номером у списку обліку академгрупи по запропонованій таблиці: Таблиця 1
1. ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ (УМОВИ ЗАВДАННЯ ДЛЯ ЇХ ВИРІШЕННЯ ЗА ДОПОМОГОЮ КОМП’ЮТЕРНОЇ ТЕХНІКИ) Розвиток сучасних інформаційних та комп’ютерних технологій і комп’ютеризації всіх сфер суспільно-економічної діяльності свідчить про можливість і необхідність застосування цих технологій у навчальному процесі, зокрема для вивчення курсу “Економіка праці”. Використання прикладного та інструментального програмного забезпечення значно підвищить якість навчального процесу, сприятиме поліпшенню організації збору, формуванню та аналізу економічної інформації. Для запуску програми Ехсеl слід виконати команду «Пуск» (програми Microsoft Ехсеl Windows), після чого на екрані з’явиться вікно процесора Ехсеl. У рядку меню здійснюємо виклик «Данные» — робота з базою даних. Ввести функції у формулу можна вручну або з використанням майстра функцій. При виборі категорії в поле виводиться список функцій даної категорії. У цьому списку можна вибрати потрібну функцію. У рядку стану виводиться короткий опис функції. Після вибору функції треба вказати її аргументи. У полі «Значение» виводиться значення функції при вказаних аргументах. Ехсеl володіє широкими можливостями для побудови діаграм різних типів. Кожен тип діаграми має кілька видів. Діаграма завжди будується для якогось діапазону чарунок. Як правило, на діаграмі відображається послідовність значень якого-небудь параметра залежно від значень аргументів. Послідовність значень параметра в Ехсеl називають рядом даних, а послідовність значень аргументів — категорією. Для побудови діаграми на активному листі слід скористатися майстром діаграм на панелі інструментів стандартная. Завдання ІВикористовуючи програму «Microsoft Ехсеl» розрахувати:
Робота підприємств характеризується даними:
ФОРМА ДЛЯ РОЗРАХУНКІВ НА КОМП’ЮТЕРІ
Мінімальний рівень - ? Середній рівень - ? Максимальний рівень - ? Завдання ІІВикористовуючи програму «Microsoft Ехсеl» розрахувати:
Основою відрядної оплати праці є норма виробітку (часу) і тарифна ставка, відрядна розцінка. Відрядна розцінка визначається за формулами: при нормі часу: при нормі виробітку: Основою погодинної оплати праці є тарифна ставка робітника і кількість відпрацьованих ним годин. ШКАЛА НАРАХУВАННЯ ПОДАТКУ
Дані для розрахунків: на дільниці працюють 15 осіб, з них: 9 — робітників-відрядників, 6 — робітників – погодинників. ФОРМА ДЛЯ РОЗРАХУНКУ ОСНОВНОГО ЗАРОБІТКУ НА КОМП’ЮТЕРІ
ФОРМА ДЛЯ РОЗРАХУНКУ ЗАГАЛЬНОГО ЗАРОБІТКУ НА КОМП’ЮТЕРІ
Мінімальний рівень Середній рівень Максимальний рівень Завдання III Використовуючи програму «Microsoft Ехсеl», визначити заробіток члена бригади з урахуванням КТУ для розподілу приробітку і премії. Загальна сума заробітної плати бригади— 2827,10 грн. за місяць, у тому числі заробітна плата за тарифом 2121,10 грн., відрядний приробіток і премія — 706 грн. Звідси:
Розрахувати заробіток кожного робітника, величину податку на заробітну плату робітника, розмір заробітної плати розрахованої для видачі; визначити мінімальний, середній і максимальний рівень заробітної плати робітників; побудувати графіки рівнів заробітку членів бригади.
Мінімальний рівень Середній рівень Максимальний рівень 2. Теоретичні питання до контрольної роботи
58. Міжнародний досвід регулювання соціально-трудових відносин. 3. ПРАКТИЧНІ РОЗРАХУНКОВІ ЗАВДАННЯ
Визначте:
6. На робочому місці робочого ливарного цеху елементи умов праці мають оцінку 3, 4, 5, 6 балів, але тривалість їхнього впливу різна (див. табл. 1). Визначте:
Примітка: Для визначення категорії важкості праці використовувати таблицю 2 7. Маємо такі дані щодо підприємства за рік:
Визначте:
? суму відрахувань на соціальне страхування за планом і фактично. 8. Маємо такі дані щодо підприємства за рік:
9. Маємо такі дані щодо підприємства за рік:
Визначте: ? продуктивність праці і темпи зростання. 10. Середньооблікова кількість працівників підприємства за рік становить 600 чол. Протягом року звільнено за власним бажанням 37 чол., за порушення трудової дисципліни - 5 чол., пішли на пенсію 11 чол., вступили до навчальних закладів і покликано в збройні сили 13 чол., переведено на інші посади й в інші підрозділи підприємства 30 чол. Визначте:
13. Середнє виконання норм у цеху, де працює 120 робітників-відрядників - 118%, 30 з них виконують норми від 90 до 100%. Як за інших рівних умов підвищиться продуктивність праці у робітників-фахівців, якщо 30 відстаючих робітників буду виконувати норми на 100%. 14. Проаналізуйте дані про структуру кадрів підприємства: кадри підприємства - 1000 чол., у тому числі: 1) промислово-виробничий персонал - 980 чол., з них: а) робітники (основні - 420 чол.), допоміжні - 400 чол.; б) учні - 8 чол.; в) керівники й фахівці - 80 чол.; г) МОП і охорона - 22 чол.; д) службовці - 50 чол; 2) персонал непромислових організацій підприємства - 20 чол. Визначте: ? питому вагу робітників у загальній кількості персоналу підприємства (%); ? коефіцієнт кількості основних робітників; ? виробіток продукції на одного працівника, якщо валова продукція - 7056 тис. грн. 15. Підприємство випускає вироби X и У за програмою, за значеною у таблиці 1. Утрати часу з поважних причин становлять у середньому 10% номінального фонду часу, коефіцієнт виконання норм виробітку - 1,2, кількість робочих днів у році - 300, тривалість зміни - 8 год. Визначте необхідну для підприємства кількість виробничих робітників на планований рік (чол.): ? при однозмінному режимі роботи; ? при двозмінному режимі роботи. 16. Норма часу на один виріб становить 12 хв, годинна тарифна ставка цієї складності праці - 5 грн, у місяці 24 робочих дні, тривалість зміни - 8 год. За місяць виготовлено 1008 виробів. Денний виробіток - 15 грн. Визначте: ? норму виробітку на місяць (шт.); ? відрядну розцінку на виріб (грн); ? суму відрядної заробітної плати на місяць, якщо за кожен відсоток перевиконання виплачується 1,5% заробітку за відрядними розцінками (грн). 17. За даними таблиці 1 визначте коефіцієнт сортності (якості продукції): 18. У третьому кварталі виробіток продукції на одного працівника становив 5000 грн/чол. У IV кварталі підприємство планує випустити продукції на 15 млн грн і одночасно знизити кількість працівників на 80 чоловік. Визначте: ? виробіток на одного працівника в IV кварталі (грн/чол.); ? планований приріст продуктивності праці (%). 19. У цеху є 5 одиниць провідного устаткування, максимально можливий (корисний) фонд часу якого становить 330 год. на місяць. Прогресивна норма трудомісткості обробки виробу на цьому устаткуванні - 2 год. У червні було придбано ще дві одиниці такого самого устаткування, а у вересні ліквідували одну одиницю. Фактичний обсяг продукції цеху за рік становить 9300 виробів. Визначте:
? коефіцієнт використання виробничої потужності (%). 20. Розрахуйте рівень зареєстрованого безробіття, виходячи з таких даних: кількість трудових ресурсів області - 400 тис. чол., кількість працездатного населення в працездатному віці -1360 тис. чол., кількість безробітних, зареєстрованих у державній службі зайнятості - 40,8 тис. чол. 21. На обробку деталі затрачалось 18 хв. Після перегляду норм часу на дану деталь була встановлена норма 15 хв. Обчислити, на скільки відсотків знизилась трудоміскість роботи і зросла продуктивність праці. Тривалість зміни 8 годин. 22. Визначити ріст продуктивності праці в умовно-натуральних вимірниках за даними, наведеними в таблиці, при тому, що чисельність працівників не змінюється.
23. На дільниці зайнято дев'ять робітників, які працюють у нормальних умовах. Троє з них мають V розряд, двоє - IV, троє - III і один - І розряд. Годинна тарифна ставка першого розряду 1,25 грн. Розрахувати середній тарифний коефіцієнт робітників дільниці та середню тарифну ставку. 24. Підсобний робітник обслуговує трьох основних робітників. Його годинна тарифна ставка 1,2 грн. при 8-год. робочому дні. Змінна норма виробітку кожного із основних робітників становить 50 шт./зм., а фактичне виконання цієї норми за зміну становило: першим робітником - 98,5%; другим - 118,4%; третім -110%. Визначити фактичний денний заробіток підсобника. 25. У звітному році обсяг випуску продукції становив 22 000 тис. грн./рік, а трудомісткість виробничої програми в цьому році знизилась в порівнянні з базовим на 950 чол-днів. Річний виробіток у базовому році склав 120 тис. грн./чол. за рік. Визначити виробіток на одного працюючого у звітному році і його відносний ріст, якщо відомо, що в цьому році було 238 робочих днів. 26. Підприємство виготовляє вироби з пластмаси шляхом лиття. Річний обсяг виробництва виробів - 900 тис. шт., а трудомісткість виробу - 0,35 н-год. Тривалість робочої зміни 8 год. при однозмінному режимі роботи. Внутрізмінні витрати часу з вини робітників - 1,5%, а на регламентовані простої – 3%. Відсоток виконання норм виробітку - 105%. Визначити необхідну чисельність робітників-відрядників. 27. Місячний оклад економіста 253 грн. при тривалості робочого дня 8,2 год. За графіком ним має бути відпрацьовано 22 дні, один з яких святковий, що не збігається з вихідним, а фактично йму був наданий листок непрацездатності на 4 дні, один з яких передсвятковий. З фонду матеріального заохочення економісту нарахована премія в розмірі 20% фактичного заробітку. Обчислити місячну заробітну плату економіста. 28. За даними, наведеними в таблиці розрахувати середній тарифний розряд і середню тарифну ставку групи робітників (кольорова металургія), якщо денна середня ставка І розряду 22.0 грн.
29. Обсяг виробничої програми підприємства в базовому періоді становив 368 млн грн., і зросте в плановому періоді на 11%. Виробіток на одного працюючого в базовому періоді становив - 2,3 млн грн. Завдяки кращій організації виробництва чисельність промислово-виробничого персоналу зменшиться в плановому періоді на 9 чол. Визначити процент росту продуктивності праці і чисельність працюючих по підприємству в плановому періоді. 30. В базовому періоді на підприємстві було зайнято 3150 робітників. У плановому періоді намічено збільшити їх чисельність до 3220 чоловік. Обсяг виробництва продукції в базовому періоді становить 28 200 млн грн., а на наступний рік заплановано збільшити обсяг випуску продукції на 650 млн грн. Визначити частку приросту обсягу продукції за рахунок підвищення продуктивності праці. 31. Встановити розцінок на виготовлення металовиробу, якщо відомі такі дані (див. таблицю).
32. Протягом місяця підприємство повинно виготовити 180 виробів А і 350 виробів Б. Тривалість робочого дня 8 год. Трудомісткість виробів і тарифні ставки наведені в таблиці. Додаткова заробітна плата 15% від тарифної. Розрахувати розцінки по виробах і фонд заробітної плати.
33. Втрати робочого часу через плинність на одного робітника склали: на першому підприємстві - 4 дні, на другому - 7 днів, на третьому - 5, на четвертому - 6 днів. Плановий виробіток на людино-день становить: на першому підприємстві - 80 тис. грн.; на другому - 90 тис. грн.; на третьому - 75 тис. грн.; на четвертому -85 тис. грн. Плинність по підприємствах, відповідно, така: 85, 100, 60 і 90 чоловік. Розрахувати економію робочого часу і можливий додатковий випуск продукції в результаті усунення плинності в об'єднанні. 34. Планова трудомісткість одного виробу дорівнює 0,8 н-год., річний обсяг виробництва - 1 млн шт. Підприємство працює у дві зміни, тривалість зміни - 8,1 год. Втрати на регламентовані простої - 5%. Середній процент виконання норм виробітку 114%. Визначити планову чисельність робітників-відрядників. 35. Обчислити місячний заробіток швеї III розряду, якщо за місяць нею виготовлено 150 виробів при завданні 132 шт. Трудомісткість пошиття виробу 1,2 н-год. Вихідна база для нарахування доплат 110% від плану. Шкала для визначення процента росту розцінку наведена в таблиці.
36. Визначити годинну тарифну ставку робітників цеху при середньому розряді 3,6. Ставки за розрядами становлять: І розряд - 1,3 грн./год.; III розряд - 1,58 грн./год.; IV розряд -2,0 грн./год. На основі середньої тарифної ставки встановити середній тарифний коефіцієнт робітників. 37. Бригада складається з 5 робітників. Місячний бригадний заробіток склав 1000 грн., при цьому робітник 1-го розряду відпрацював 148 н-год.; II розряду - 136 н-год.; IV розряду -150 н-год.; і два робітники III розряду - по 160 н-год, кожен. Робітники III розряду працюють у шкідливих умовах праці. Обчислити місячний заробіток кожного члена бригади. 38. Планова трудомісткість виробничої програми - 6520 н-год., корисний фонд часу робітника - 1865 год., плановий середній процент виконання норм виробітку- 110%. Якою повинна бути планова чисельність відрядників? 39. Розрахувати ріст продуктивності праці в умовно-натуральному вимірі на миловарному заводі, якщо відомі дані, наведені в таблиці. Коефіцієнти переводу в умовне мило: господарське - 1,0; туалетне - 1 ,8; мильна стружка - 2,2.
40. Тарифний фонд оплати праці по підприємству у плановому році повинен становити 400 тис. грн. Крім того, передбачено ряд доплат: за преміальними системами ...................................... 42 тис. грн., за роботу в нічні зміни ................................................ 1,2 тис. грн.; бригадирам за керівництво бригадою......................... 0,82 тис. грн.; чергові відпустки ......................................................... 38 тис. грн.; виконання державних обов'язків ................................ 0,7 тис. грн. Визначити годинний, денний і річний фонди оплати праці по підприємству. 41. Розрахувати планову чисельність робітників за професіями на основі таких даних: виробнича програма підприємства складає 60 тис. шт./рік. Трудомісткість виконання окремих видів робіт на один виріб складає: токарні роботи - 10 н-год., свердлильні роботи - 17 н-год., фрезерні роботи - 8 н-год., шліфувальні роботи - 6 н-год., складальні роботи - 16 н-год. Середній процент виконання норм 104%, а річний дійсний фонд робочого часу одного робітника - 1780 год. Чисельність допоміжних робітників - 30% від числа відрядників. 42. Визначити загальну суму заробітної плати водія вантажного автомобіля у приватній фірмі за місяць, якщо його основний оклад 200 грн., клас-другий, процент виконання норм виробітку - 112%. Йому встановлено завдання 800 т вантажоперевезень за фісяць. Фактично він перевіз 860 т, при цьому зекономивши 80 л бензину. За виконання завдання виплачується 10%, за кожен процент перевиконання - 1,5% відрядного заробітку, надбавка за класність - 10% окладу; за економію палива виплачується 30% вартості зекономленого палива. Ціну бензину прийняти 1,85 грн. за літр. 43. Визначити розцінок на виготовлення 1000 шт. придатних приладів за даними таблиці. Розряд робіт відповідає розряду робітника. Умови праці нормальні. Годинна тарифна ставка відрядника III розряду - 1,5 грн., IV розряду-1,65 грн. |