Главная страница

Міністерство оборони українинауковометодичний центр кадрової політики порадник командирам (начальникам) з питань роботи


Скачать 6 Mb.
НазваниеМіністерство оборони українинауковометодичний центр кадрової політики порадник командирам (начальникам) з питань роботи
Дата01.12.2022
Размер6 Mb.
Формат файлаpdf
Имя файлаPoradnik_14.06.2021_kontr.pdf
ТипДокументы
#823030
страница5 из 25
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   25
Позбавлення військового звання.
Військовослужбовці можуть бути позбавлені військового звання у зв'язку із засудженням за вчинення злочину на підставі вироку суду.
Військовослужбовці, позбавлені військового звання, виключаються із списків особового складу військових частин після набрання вироком суду законної сили з дня початку строку відбування покарання [13, п.77].
Особи, позбавлені військового звання за вироком суду, виключаються наказом командира військової частини, де вони проходять військову службу, зі списків особового складу військової частини після набрання вироком суду законної сили з дня початку строку відбування покарання.
На підставі вироку суду командир військової частини, який не має права видавати накази по особовому складу про звільнення за пунктом “є” частин шостої або сьомої статті 26 Закону України “Про військовий обов’язок
і військову службу” на склад військовослужбовців, до якого належав засуджений, подає безпосередньо посадовій особі, яка має таке право, копію вироку суду та витяг із наказу про виключення засудженого зі списків військової частини. Посадова особа, яка відповідно до пункту 225 Положення має право видавати накази по особовому складу про звільнення складу військовослужбовців, до якого належав засуджений, видає наказ по особовому складу щодо звільнення особи, позбавленої військового звання, з військової служби за пунктом “є” частин шостої або сьомої статті 26 Закону
України “Про військовий обов’язок і військову службу”.
Особи офіцерського складу, прапорщики (мічмани) і старші
прапорщики (старші мічмани), у дисциплінарному порядку позбавлені
військових звань, звільняються з військової служби і виключаються зі
списків особового складу.
Особи, позбавлені військового звання за вироком суду, поновлюються у попередньому військовому званні в разі скасування чи зміни вироку суду (у частині позбавлення військового звання) з дня позбавлення їх військового звання.

38
Особи, позбавлені військового звання, можуть бути поновлені в попередньому військовому званні в разі звільнення від покарання на підставі закону про амністію чи акта про помилування.
У разі поновлення особи, позбавленої військового звання за вироком суду, у попередньому військовому званні видається наказ про поновлення у військовому званні посадовою особою, якій надано право присвоювати таке військове звання. У разі відсутності такої посадової особи (внаслідок розформування, ліквідації органу військового управління тощо) наказ видається вищою посадовою особою, яка має право видавати накази по особовому складу.
Особа, поновлена у військовому званні, користується правами та пільгами, встановленими законодавством, відповідно до поновленого військового звання [13, п.77].
Відпрацювання документів щодо присвоєння військових звань
Щорічно в кожній військовій частині до 30 листопада складається
Контрольний список військовослужбовців, в яких строк вислуги у військовому званні закінчується в наступному році (далі – Контрольний список звань) (додаток 7).
До
Контрольного
списку
звань
включаються
всі
військовослужбовці, у яких закінчуються встановлені строки вислуги у
військових званнях у наступному році та які перебувають на посадах, штатні категорії за якими надають право на присвоєння цих звань.
На підставі Контрольного списку звань у військовій частині опрацьовуються та подаються до вищих кадрових органів у встановлені строки Подання до присвоєння чергового військового звання та списки
військовослужбовців, які подаються до присвоєння чергових військових
звань.
Подання
до
присвоєння
чергового
військового
звання військовослужбовцю підписуються командиром військової частини та направляються для реалізації за підпорядкованістю в установленому порядку.
Списки військовослужбовців, які подаються до присвоєння чергових військових звань, опрацьовуються окремо на кожну категорію військовослужбовців за правом присвоєння військових звань: списки військовослужбовців, які подаються до присвоєння військових звань наказами командира військової частини; списки військовослужбовців, які подаються до присвоєння військових звань наказами вищих посадових осіб.
Списки військовослужбовців, які подаються до присвоєння
військових звань наказами командира військової частини, підписуються
командирами структурних підрозділів та подаються командиру
військової частини.
Списки військовослужбовців, які подаються до присвоєння
військових звань наказами вищих посадових осіб, підписуються

39
командиром військової частини та щоквартально направляються для реалізації за підпорядкованістю в установленому порядку з розрахунку, щоб вони надійшли до кадрових органів, що відпрацьовують проєкти наказів про присвоєння чергових військових звань, не пізніше:
20 грудня – на військовослужбовців, у яких строк вислуги у військовому званні закінчується в січні, лютому, березні;
20 березня – на військовослужбовців, у яких строк вислуги у військовому званні закінчується у квітні, травні, червні;
20 червня – на військовослужбовців, у яких строк вислуги у військовому званні закінчується в липні, серпні, вересні;
20 вересня – на військовослужбовців, у яких строк вислуги у військовому званні закінчується в жовтні, листопаді, грудні.
Списки військовослужбовців, які подаються до присвоєння військових звань наказами командира військової частини, є підставою для видання відповідних наказів по особовому складу щодо присвоєння військових звань[19, п.3.3].
У разі якщо військовослужбовець, який вислужив установлений строк вислуги у військовому званні, був призначений на вищу посаду і отримав право на присвоєння чергового військового звання після складання і затвердження Контрольного списку звань, одночасно з прийняттям посади на нього оформлюється і подається за підписом командира військової частини додатковий список або подання, що подаються безпосередньо до кадрового органу посадової особи, яка відповідно до пункту 43 Положення має право присвоювати відповідне чергове військове звання військовослужбовцю.
Інформація щодо подання до присвоєння військовослужбовцю чергового військового звання заноситься до Контрольного списку звань військової частини на поточний рік.
Військовослужбовцям, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку або іншої тривалості, визначеної законодавством, чергове військове звання не присвоюється, а час перебування у такій відпустці не зараховується до строку вислуги у військовому званні.
До строку вислуги у військовому званні військовослужбовця не зараховується строк відбування покарання у вигляді службового обмеження, арешту, тримання в дисциплінарному батальйоні, час перебування у відпустці по догляду за дитиною, а також звільнення від відбування покарання з випробуванням і залишенням на військовій службі.
Накази про присвоєння чергових військових звань видаються за датою закінчення строку вислуги військовослужбовців у діючому військовому званні.
Відповідні записи в облікових документах військовослужбовців здійснюються на підставі виданих наказів командира військової частини або отриманих витягів із наказів інших посадових осіб про присвоєння чергових військових звань.

40
Присвоєння військових звань військовослужбовцям строкової
військової служби
Громадянам, призваним на строкову військову службу, військове звання солдата присвоюється наказом керівника відповідного ТЦК та СП після формування команд для відправлення до військових частин.
Номер та дата наказу про присвоєння військового звання солдат та дата відправлення у військову частину у складі команди зазначаються у військовому квитку та в обліково-послужній картці громадянина, який призваний на строкову військову службу.
Внесені записи засвідчуються підписом керівника обласного ТЦК та СП та скріплюються відповідною гербовою печаткою.
Військове звання матрос військовослужбовцям строкової військової служби, яким військовим комісаром присвоєно військове звання солдат, присвоюється наказом командира військової частини при призначенні на посаду, за якою воно передбачено.
Військовослужбовцям строкової військової служби присвоюються
військові звання:
1) старшого солдата (старшого матроса) – командирами окремих військових частин, які користуються дисциплінарною владою командира батальйону (корабля 3 рангу) та вище і мають право видавати накази командира військової частини по стройовій частині;
2) молодшого сержанта (старшини 2 статті), сержанта (старшини 1 статті) – командирами окремих батальйонів, полків (кораблів 1 і 2 рангу)
і начальниками, які мають рівні з ними права, та вище [13, п.197].
Військовослужбовцям строкової військової служби присвоюються такі військові звання:
1) старший солдат (старший матрос) – солдатам (матросам), які призначені на посади, за якими штатами (штатними розписами) передбачено військове звання старшого солдата (старшого матроса), а також у порядку заохочення відповідно до Дисциплінарного статуту ЗСУ;
2) молодший сержант (старшина 2 статті) – військовослужбовцям рядового складу, які закінчили спеціальні курси в навчальних частинах за програмою підготовки сержантів (старшин) і призначені на посади сержантського і старшинського складу;
3) сержант (старшина 1 статті) – молодшим сержантам (старшинам
2 статті), які призначені на посади, за якими штатами (штатними розписами) передбачено військове звання сержант (старшина 1 статті) і які вислужили строк вислуги у військовому званні [13, п.198].
Військове звання
старший
солдат
(старший
матрос) військовослужбовцям строкової військової служби присвоюється наказом
командира військової частини одночасно з призначенням їх на посади, за якими штатом (штатним розписом) передбачено звання старшого солдата
(старшого матроса), або в порядку заохочення відповідно до
Дисциплінарного статуту ЗСУ.

41
Сержантам (старшинам 1 статті) строкової військової служби, які
звільняються в запас, у порядку заохочення може бути присвоєно чергове
військове звання старшого сержанта (головного старшини) відповідно
до Дисциплінарного статуту ЗСУ.
2.3 Нагородження особового складу
Кандидатури до нагородження розглядаються на загальних зборах військовослужбовців (працівників ЗСУ) за місцем військової служби (праці), на засіданнях атестаційних комісій військових частин (установ), трудового колективу, на військових радах, які утворені при органах військового управління ЗСУ.
Порушення клопотання про нагородження підлеглих здійснюють
командири (начальники) від командира полку (корабля 1 рангу), які мають рівні з ним права, та вищі, керівники установ, закладів, організацій, командири окремих батальйонів (кораблів 2 рангу), а також командири
(начальники) окремих військових частин, які користуються дисциплінарною владою командира окремого батальйону
(корабля
2 рангу) за підпорядкованістю встановленим порядком.
Клопотання про нагородження військовослужбовців (працівників
ЗСУ) здійснюється щодо підлеглих осіб безпосереднім командиром
(начальником) перед відповідним прямим командиром (начальником).
Клопотання про нагородження порушується через відповідні органи вищого рівня (за підпорядкованістю) перед посадовими особами, які мають право вносити Міністру оборони України та Головнокомандувачу ЗСУ подання до нагородження державними нагородами, відзнаками Міністерства оборони України та почесними нагрудними знаками Головнокомандувача
ЗСУ.
На осіб, які представляються до нагородження державними нагородами
України та нагрудними знаками МОУ, оформлюється нагородний лист встановленого зразка та довідка про проходження служби (трудову діяльність), які разом з поданням надсилаються за підпорядкованістю.
На осіб, які представляються до нагородження почесними нагрудними знаками Головнокомандувача ЗСУ оформлюється лише подання.
2.3.1 Державні нагороди
Державні нагороди України (далі – державні нагороди) є вищою формою відзначення громадян за видатні заслуги у розвитку економіки, науки, культури, соціальної сфери, захисті Вітчизни, охороні конституційних прав і свобод людини, державному будівництві та громадській діяльності, за
інші заслуги перед Україною (Таблиця 3).
Державні нагороди встановлюються виключно законами України.

42
Державними нагородами можуть бути нагороджені громадяни
України, іноземці та особи без громадянства (далі – громадяни).
Нагородження державними нагородами проводиться Указом Президента
України. Нагородженому вручається державна нагорода та документ, що
посвідчує нагородження нею. Нагородження державними нагородами може бути проведено посмертно.
Подання про відзначення державними нагородами вносить
Президентові України на розгляд Міністр оборони України.
Особу, яку відзначено державною нагородою, може бути представлено до наступного нагородження не раніше ніж через три роки після попереднього нагородження, за винятком представлення до нагородження
за виявлену особисту мужність і героїзм під час виконання бойових
(службових) завдань в ООС (АТО).
Про вручення державних нагород та документів про нагородження складається Протокол вручення державних нагород України за встановленою формою.
У разі коли нагороджений через хворобу або іншу поважну причину не зміг з’явитися на вручення, державну нагороду та документ про нагородження може бути вручено вдома, в лікарні тощо, де він перебуває.
У разі смерті нагородженого, якому за життя державну нагороду та документ про нагородження не було вручено, або нагородження особи посмертно державна нагорода та документ до неї передаються сім’ї такого нагородженого для зберігання як пам’ять. Передача державної нагороди та документа про нагородження оформлюється протоколом установленої форми.
Державними нагородами є:
звання Герой України; орден; медаль; відзнака “Іменна вогнепальна зброя”; почесне звання України;
Державна премія України; президентська відзнака.
ПОРЯДОК
НАГОРОДЖЕННЯ
ОСОБОВОГО СКЛАДУ
ДЕРЖАВНИМИ
НАГОРОДАМИ УКРАЇНИ
ЗАКОН УКРАЇНИ від 16.03.2000 № 1549-ІІІ (зі змінами)
“Про державні нагороди”.
УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ
від 19.02.2003 № 138/2003
“Про Порядок представлення до нагородження та вручення державних нагород України”

43
Таблиця 3
1. Герой України: орден “Золота Зірка”
Вищим ступенем відзнаки в Україні є звання
Герой України.
Звання
Герой
України
присвоюється
громадянам
за
здійснення
визначного
геройського вчинку або визначного трудового
досягнення.
Герою України вручається орден “Золота
Зірка” за здійснення визначного геройського вчинку
2. Герой України: Орден “Держави”
Вищим ступенем відзнаки в Україні є звання
Герой України.
Звання
Герой
України
присвоюється
громадянам
за
здійснення
визначного
геройського вчинку або визначного трудового
досягнення.
Герою України вручається орден “Держави”
– за визначні трудові досягнення
3. Орден “Свободи”
Орденом
“Свободи”
нагороджуються
громадяни для відзначення їх видатних та особливих заслуг в утвердженні суверенітету та незалежності України, консолідації українського суспільства, розвитку демократії, соціально- економічних та політичних реформ, відстоювання конституційних прав і свобод людини і громадянина
4. Орден “князя Ярослава Мудрого” І ст., ІІ ст., ІІІ ст., ІV ст., V ст.
Орденом князя Ярослава Мудрого І ст., ІІ ст.,
ІІІ ст., ІV ст., V ст. нагороджуються громадяни
за видатні заслуги перед Україною в галузі державного будівництва, зміцнення міжнародного авторитету України, розвитку економіки, науки, освіти, культури, мистецтва, охорони здоров’я, за визначні благодійницьку, гуманістичну та громадську діяльність

44
Продовження таблиці 3
5. Орден “За заслуги” І ст., ІІ ст., ІІІ ст.
Орденом “За заслуги” І ст., ІІ ст., ІІІ ст.
нагороджуються громадяни для відзначення видатних заслуг в економічній, науковій, соціально-культурній, військовій, державній, громадській та інших сферах суспільної діяльності
6. Орден “Богдана Хмельницького” І ст., ІІ ст., ІІІ ст.
Орденом Богдана Хмельницького І ст.,
ІІ ст., ІІІ ст. нагороджуються громадяни за особливі заслуги у захисті державного суверенітету, територіальної цілісності, у зміцненні обороноздатності та безпеки України
7. Орден “За мужність” І ст., ІІ ст., ІІІ ст.
Орденом “За мужність” І ст.,
ІІ ст., ІІІ ст. нагороджуються
військовослужбовці, працівники
правоохоронних органів та інших
осіб за особисті мужність і героїзм, виявлені при рятуванні людей, матеріальних цінностей під час ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, у боротьбі зі злочинністю, а також в інших випадках при виконанні військового, службового, громадянського обов’язку в умовах, пов’язаних з ризиком для життя

45
Продовження таблиці 3
8. Орден “княгині Ольги” І ст., ІІ ст., ІІІ ст.
Орденом “княгині Ольги” І ст.,
ІІ ст., ІІІ ст. нагороджуються
жінки за особливі заслуги у захисті державного суверенітету, територіальної цілісності, у зміцненні обороноздатності та безпеки України
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   25


написать администратору сайта