Главная страница

Посібник Теорія і методика виховання. Навчальнометодичний посібник Київ 2012 удк 378. 011. 3(072) ббк 74. 58 М12 Рецензенти


Скачать 1.55 Mb.
НазваниеНавчальнометодичний посібник Київ 2012 удк 378. 011. 3(072) ббк 74. 58 М12 Рецензенти
АнкорПосібник Теорія і методика виховання.doc
Дата06.02.2018
Размер1.55 Mb.
Формат файлаdoc
Имя файлаПосібник Теорія і методика виховання.doc
ТипНавчально-методичний посібник
#15249
страница14 из 17
1   ...   9   10   11   12   13   14   15   16   17
Тема 1.1 Система виховної роботи в Національному університеті біоресурсів і природокористування України
Суть, структура, етапи процесу виховання в аграрному вищому навчальному закладі. Нормативно-правові засади виховання особисто-сті у вищих навчальних закладах України. Зміст сучасного виховання студентської молоді. Особливості організації виховного процесу в аграрних вищих навчальних закладах в умовах Болонського процесу. Взаємозв’язок заходів виховної роботи з якістю навчання. Концепція виховної роботи в Національному університеті біоресурсів і природо-користування України. Традиції виховної роботи в НУБіП України.
Тема 1.2 Виховний простір як чинник впливу на розвиток молоді. Основні закономірності, принципи, напрями виховання
Поняття про виховання. Виховання в широкому і вузькому розумінні. Рушійні сили процесу виховання (внутрішні та зовнішні суперечності). Закономірності та особливості виховного процесу. По-няття про принципи виховання, їх сутність. Характеристика принципів виховання та шляхи їх реалізації в педагогічному процесі внз. Прин-цип виховання особистості в колективі. Розумове, моральне, статеве, правове виховання студентів. Виховання несприйнятливості до нарко-генних речовин. Екологічне, трудове, економічне, естетичне, фізичне виховання студентів. Підготовка студентів до сімейного життя.
Тема 1.3 Організаційні форми та основні методи

виховання у ВНЗ
Поняття та класифікація форм виховної роботи. Характеристика масових, групових та індивідуальних форм виховної роботи. Органі-заційні форми виховної роботи в НУБіП України. Поняття про метод виховання. Класифікація методів виховання. Характеристика методів формування свідомості особистості, формування досвіду поведінки, стимулювання діяльності і поведінки. Методи самовиховання (самопіз-нання, самоусвідомлення, саморегуляція). Методи впливу на підсві-домість вихованця (педагогічно доцільна самопрезентація викладача). Оптимальний вибір методів виховання.
Тема 1.4 Особливості виховної роботи в закордонних

аграрних університетах
Система виховання в аграрних університетах Заходу і України (порівняльний аспект). Особливості організації позааудиторної вихов-ної роботи. Викладач на Заході, його обов’язки та вимоги до нього. Організація життєдіяльності студентів у закордонних аграрних уні-верситетах, студентське самоврядування.
Модуль 2.

Зміст виховної роботи в аграрному вищому навчальному закладі
Тема 2.1 Сучасні концепції і технології виховання

громадянина України
Нормативно-правові засади громадянського виховання студентів. Суть поняття «технологія виховання громадяни України». Взаємо-зв’язок громадянського з іншими напрямами виховання.

Модель громадянськості студентів – аграрників. Методика діагно-стики громадянської вихованості студентів. Вимоги до викладача з формування громадянськості студентів.

Стан реалізації громадянського виховання в аграрних ВНЗ. Шля-хи вдосконалення громадянського виховання студентів. Форми та методи громадянського виховання студентської молоді. Технологія формування громадянськості студентів ВАНЗ.

Концепція громадянської освіти. Концепція виховання дітей та молоді у національній системі освіти. Концепція громадянського ви-ховання особистості в умовах розвитку української держави. Концепція громадянської освіти та виховання в Україні. Концепція формування світогляду громадянина України.
Тема 2.2 Моральне виховання як пріоритетний напрямок

виховної роботи
Аналіз змісту морального виховання особистості в сучасних умовах розвитку суспільства. Система моральних цінностей людини. Шляхи і засоби морального виховання. Народна педагогіка про мету, зміст і засоби морального виховання. Суть єдності морального і ста-тевого виховання. Морально-етичне виховання в умовах глобалізації (досвід зарубіжних країн).
Тема 2.3 Методика формування культури міжстатевих стосунків студентської молоді
Мета, завдання, зміст та принципи статевого виховання сту-дентської молоді. Особливості психології статей та їх врахування у вихованні. Психосексуальна характеристика молоді юнацького віку. Поінформованість в питаннях прокреативної поведінки юнацтва. Проблема вибору статевого партнера та основні функції дошлюбного спілкування. Мотиви початку сексуального життя та мотиви утримання від нього. Зміст підготовки студентської молоді до шлюбу. Основи формування контрацептивної культури студентської молоді. Проблеми студентської сім’ї. Шляхи гармонізації стосунків у молодій1 сім’ї. Проблема гендерного виховання у вищих навчальних закладах.
Тема 2.4 Екологічний аспект виховання та умови формування екологічної культури і свідомості студентів аграрних ВНЗ
Поняття екологічної культури, екологічної свідомості особистості, екологічної відповідальності. Мета, завдання, зміст та принципи еко-логічного виховання студентської молоді. Компоненти екологічної відповідальності (ціннісно-орієнтаційний, мотиваційний, когнітивний, особистісний, практичний). Екологічна підготовка фахівця та еколо-гічне виховання студента.
Тема 2.5 Методика формування комунікативних вмінь та навичок студентів аграрних ВНЗ під час позааудиторної роботи
Спілкування як одна з основних потреб людини. Культура спілкування, її вербальні і невербальні складові. Види, такт, стиль спілкування. Спілкування як прояв комунікативних здібностей і про-фесійної компетентності. Формування культури спілкування у студентів. Поняття про техніку спілкування.
Тема 2.6 Гендерний аспект виховання студентської молоді
Поняття гендер, гендерне виховання, гендерна педагогіка, ген-дерні стереотипи, гендерна компетентність. Професійне становлення студенток у вищих аграрних навчальних закладах. Професійне станов-лення жінок у системі вищої освіти. Діяльність клубу ділової жінки «Гармонія», неурядової жіночої організації НУБіП України «Жінки в аграрній освіті». Перспективи розвитку гендерного підходу в освіті. Гендерна культура молоді – результат виховання. Гендерні відносини у сфері сімейного життя, соціальний статус жінки в Україні.
Модуль 3.

Теоретико-методичні аспекти організації виховної роботи наставника студентської групи
Тема 3.1 Методика роботи наставника студентської групи
Історична довідка про наставництво. Сучасні дослідження проб-леми наставництва. Нормативно-методичні матеріали наставника сту-дентської групи. Положення про наставника (куратора) студентської групи. Його права, обов’язки та відповідальність. Основні функції та напрями роботи наставника. Види планів з виховної роботи. Мето-дика планування виховної роботи та вимоги до неї. Наставництво за кордоном. Аналіз та розробка планів з виховної роботи.


Тема 3.2 Методика вивчення особистості студента

та студентського колективу
Методи вивчення особистості та колективу. Соціометричний тест. Педагогічне спостереження. Опитування (бесіда, анкетування, інтерв’ю, тестування). Педагогічний експеримент. Метод експертних оцінок (узагальнення незалежних характеристик). Метод колізій. Ме-тод завчасного знайомства зі студентами. Метод аналізу результатів діяльності студентів. Метод вивчення умов життя і виховання студен-тів. Обробка результатів дослідження та їх використання у виховному процесі.

Орієнтовна програма вивчення особистості студента та схема психолого-педагогічної характеристики студента. Орієнтовна програма вивчення колективу студентської групи та схема характеристики студентського колективу.
Тема 3.3 Діагностика особистості студента.

Соціометрична методика
Характеристика міжособистістних взаємин у сучасній студент-ській групі, їх структура. Диференціація в групах. Спрямованість мікрогруп. Основні методи дослідження міжособистісних взаємин у групах. Тести, їх застосування в практиці роботи педагога.

Проведення соціометричних досліджень у закріплених студент-ських групах. Організація спостереження, анкетування студентів. По-будова соціограми групи. Визначення статусу кожного члена групи. Виділення мікрогруп, визначення їх спрямованості.
Тема 3.4 Технологія організації педагогічної взаємодії

викладача-наставника зі студентами
Проблема педагогічної взаємодії досить давно виступає предметом психологічних і педагогічних досліджень. В даний час її актуальність визначається змінами в сучасній системі освіти: йде пошук і обґрун-тування найбільш ефективної моделі, стратегії взаємодії учасників освітнього процесу, що сприятиме розвитку особистості як студентів, так і викладачів.

В зазначеній темі розкривається сутність понять «взаємодія», «педагогічна взаємодія», «культура педагогічної взаємодії» та їх взаємозв’язок, розглядаються суттєві характеристики взаємодії (актив-ність, усвідомленість і цілепокладеність, системність, багатоаспектність). Пропонується чотирьохкомпонентна модель культури педагогічної взаємодії: аксіологічний, технологічний, творчий, особистісний ком-поненти.

Слухачі семінару знайомляться зі сценарним підходом до взаємо-дії, алгоритмом сценарного підходу до побудови взаємодії викладача із студентом.

Розглядається поняття педагогічної толерантності як умови реалізації педагогічного партнерства. Вивчаються умови формування педагогічної взаємодії (переорієнтація навчально-професійного спілку-вання на творчу діяльність, реалізація суб’єкт-суб’єктного характеру, активізація емоційної сфери, точність, виразність, експресивність та образність мови, постійна увага до розвитку емпатійних почуттів та вмінь учасників взаємодії, застосування на заняттях методик вимірю-вання, оцінки і самооцінки різних показників культури взаємодії. Характеризуються методи організації педагогічної взаємодії, критерії, показники та рівні сформованості культури педагогічної взаємодії.
Тема 3.5 Виховна робота наставника 1 курсу:

напрямки, планування, дієвість
Права та обов'язки наставника студентської групи в НУБіП. Основні складові педагогічної діяльності наставника. Планування виховної роботи в студентській групі. Методика організації спільної діяльності групи. Самоуправління в групі.

Досвід організації роботи наставників на факультетах. Науковий аналіз проектів планів виховної роботи в групах.
Тема 3.6 Суїцид як соціально-психологічне явище.

Діяльність соціальних служб для молоді
Психологічні фактори та причини суїцидів у юнацькому віці. Категорії людей здатних до суїциду. Ознаки суїцидальної поведінки. Аналіз відношення деяких соціальних груп до суїцидів. Типи само-губних схильностей та засоби запобігання суїцидів.

Мережа соціальних служб для молоді у м. Києві: напрями діяль-ності, контактні телефони. Молодь як об’єкт соціально-педагогічних досліджень. Профілактика і корекція асоціальної поведінки студентів.

Тема 3.7 Методика педагогічного дослідження
Суть та етапи педагогічного дослідження. Загальнонаукові та спеціальні методи педагогічного дослідження. Метод педагогічного спостереження: сутність, призначення, види. Опитування, сутність та види (анкетування, інтерв’ю, бесіда, експертна оцінка, соціометрія). Ан-кетування як різновид опитування. Структура анкети та класифікація питань. Аналіз документів та вимоги до нього. Сутність контент-ана-лізу. Педагогічний експеримент як комплексний метод педагогічного дослідження. Переваги та недоліки окремих методів педагогічного дослідження. Підбір методів збору емпіричної інформації, її аналіз та узагальнення. Використання методів педагогічного дослідження у роботі наставника академічної групи. Оформлення і впровадження результатів педагогічного дослідження у навчально-виховний процес.
Тема 3.8 Адаптація студентів-першокурсників до умов

навчання та проживання.
Адаптація студентів-першокурсників (виховний аспект). Соціальна та виробнича адаптація людини. Дискусія на тему «Роль наставника у пришвидшенні адаптації першокурсників».

Проведення ігрового заняття по засвоєнню першокурсниками системи внутрішньо вузівських відносин (СПАС – 1) в студентських групах наставниками.
Тема 3.9 Соціально-психологічні механізми впливу

засобів масової інформації
Інформація в системі соціального формування особистості. Форми, засоби, функції, специфіка ЗМІ. Вплив засобів масової інформації на соціалізацію молоді. Основні об’єкти соціологічних досліджень ЗМІ. Проблеми формування ціннісних орієнтацій студентів засобами масо-вої інформації.
Тема 3.10 Завдання та функції наставників груп старших курсів
Поєднання функцій наставника з етапами розвитку студентського колективу. Профорієнтаційний та профадаптаційний компонент педа-гогічної діяльності наставника. Діалектика завдань від курсу до курсу.

Тема 3.11 Рекомендації з виконання випускної роботи семінару наставників студентських груп
Орієнтовні теми випускних робіт. Актуальність теми в теорії та на практиці. Характеристика навчально-методичної літератури та планів з виховної роботи. Вимоги до написання випускної роботи. Орієнтовна структура, мета, зміст, загальний обсяг випускної роботи.
Модуль 4.

Методика формування студентського колективу
4.1 Формування колективу студентської групи
Проблема формування колективу в психолого-педагогічних до-слідженнях. Поняття «група», «колектив», «гурт», «спільнота». Ознаки колективу. Типи та функції колективу. Стадії розвитку колективу. Ме-тодика перспективних ліній та принцип паралельної дії А.С. Макаренка. Міжособистісні взаємини в колективі. Сучасний погляд на принцип виховання особистості в колективі і через колектив. Шляхи гурту-вання колективу. Причини спадів згуртованості колективу та способи боротьби з ними.
4.2 Студентське самоврядування як невід’ємна складова демократизації вищої школи
Актуальність проблеми студентського самоврядування. Проблеми студентського самоврядування у законодавчих та нормативно-пра-вових документах з вищої освіти. Студентське самоврядування у внз: суть, структура, форми роботи. Європейський вибір України та пи-тання утвердження студентського самоврядування. Досвід впровадження студентського самоврядування у внз. Всеукраїнська студентська рада як представницький орган студентів на державному рівні. Поняття про студентське самоврядування. Історичний аспект розвитку самоврядування.

Проблема студентського самоврядування в психолого-педаго-гічних дослідженнях. Лідерство в колективі. Участь лідерів у діяль-ності студентського самоврядування.


4.3 Управління конфліктними ситуаціями в групі
Соціально-психологічний клімат колективу. Фактори впливу на соціально-психологічний клімат колективу. Проблема спілкування і психологічної сумісності. Виробничі конфлікти: джерела, види, фор-ми, динаміка. Основні моделі та стилі поведінки при розв’язанні конфліктів. Рекомендації для попередження та розв’язання конфліктних ситуацій.
4.4 Структура міжособистісних взаємин у студентській групі
Групи та їх класифікація. Основні параметри групи, групові про-цеси та норми. Характеристика складу групи, її структура. Законо-мірності функціонування та аспекти психології малих і великих груп. Соціально-психологічний клімат і культура міжособистісних взаємин у групі.
4.5 Лідерство як центр групових процесів
Поняття про керівництво та лідерство. Теорії лідерства. Типи лідерів у соціальних групах. Фактори, що впливають на формування особистості лідера. Якості і риси лідера. Типологія стилів керівництва.
Модуль 5.

Негативні явища у студентському середовищі

та їх профілактика. Виховання здорового способу життя
5.1 Виховання у студентів-аграрників несприйнятливості

до тютюнопаління
Історія тютюнопаління на території України. Механізми та на-слідки впливу тютюну на організм молодої людини. Процес формування тютюнової залежності. Як викликати у студентів бажання покинути палити і навчити відмовлятися, коли їм пропонують закурити. При-чини, які утримують від паління. Поради вчених щодо викорінення негативних звичок. Скажемо палінню – прощавай! Декларація незалеж-ності від тютюну. Програма «П’ятнадцять кроків відмови від куріння». Матеріали наставникам для проведення організаційно-виховної години на тему «Виховання несприйнятливості до тютюнопаління».

5.2 Виховання у студентів несприйнятливості

до вживання алкоголю
Мета, завдання і зміст антинаркогенного виховання студентської молоді. Характеристика наркотичних речовин. Ознаки синдрому залежності. Стадії вживання психоактивних речовин. Профілактика вживання наркотичних речовин.

Статистичні дані щодо наслідків алкоголізму. Причини, які штов-хають молодь до вживання спиртного. 9 безглуздих причин починати пити. Що означає «пити з відповідальністю»? Шкода і користь від пива. Анкета «Здоровий спосіб життя молоді». Матеріали для проведення організаційно-виховної години на тему: «Виховання несприйнятливості до алкоголю».
5.3 Здорове харчування – важлива умова підвищення

опірності організму
Поняття здорового способу життя та здорового харчування. Ста-тистичні дана щодо стану здоров’я української молоді. Порушення режиму харчування, праці, відпочинку, стреси, навантаження, наслідки шкідливих звичок як причини хвороб. Найпоширеніші хвороби серед молоді. Складові частини здоров’я. Поняття стану здоров’я, здорового способу життя. Складники здорового способу життя.

Раціональне харчування та його складові: правильний баланс біл-ків, жирів, вуглеводів, вітамінів; щоденне вживання фруктів та овочів; режим харчування. Анкета «Здоров’я та здоровий спосіб життя». Аналіз результатів анкетування студентів.
5.4 СНІД – небезпечна реалія сьогодення
СНІД та хвороби, що передаються статевим шляхом, – медико-соціальні проблеми. ВІЛ/СНІД: інформація та статистика. Шляхи роз-повсюдження ВІЛ-інфекції та підходи до лікування. Соціальна політика у сфері проблеми розповсюдження ВІЛ/СНІДу. Профілактика СНІДу та захворювань, що передаються статевим шляхом.
1   ...   9   10   11   12   13   14   15   16   17


написать администратору сайта