Диплом. Розділ 3 організація обліку та контролю видаткової частини кошториси іфгп нану
Скачать 106.53 Kb.
|
Основні бухгалтерські проведення з обліку касових видатків Інституту фізики гірничих процесів НАНУ
До касових видатків відносяться також суми грошових коштів, переведених із поточних чи реєстраційних рахунків для подальших розрахунків із постачальниками акредитивами або чеками з лімітованих чекових книжок. Бухгалтерські записи щодо збільшення чи відновлення касових видатків ІФГП НАНУ робляться на підставі виписок із поточних чи реєстраційних рахунків (Додаток П) і доданих до них документів у накопичувальних відомостях — меморіальних ордерах. Синтетич¬ний облік касових видатків ведеться в тих самих регістрах, що й синтетичний облік руху грошових коштів на поточних чи реєстраційних рахунках. Аналітичний облік касових видатків ІФГП НАНУ ведеться за кожним поточ¬ним чи реєстраційним рахунком за кодами економічної класифікації. Регістрами аналітичного обліку є картка аналітичного обліку касових видатків (Додаток Р). Суми відшкодованих касових видатків записуються на зворотному боці картки. Схему облікового процесу касових видатків унаочнює рис. 3.2.
Рисунок 3.2. Схема облікового процесу касових видатків ІФГП НАНУ Облік фактичних видатків ІФГП НАНУ ведеться на двох активних синтетич¬них рахунках та їх субрахунках: • № 80 «Видатки загального фонду»; • № 81 «Видатки спеціального фонду». До рахунка № 80 відкриваються такі субрахунки: - № 801 «Видатки із державного бюджету на утримання ус¬танови та інші заходи». На цьому субрахунку протягом року обліковуються фактичні видатки на рахунок коштів державного бюджету на утримання установ та інші заходи. Після закінчення року субрахунок № 801 закривається списанням проведених протягом року видатків у дебет субрахунка № 431 «Результати виконання кошторису за загальним фондом»; - № 802 «Видатки з місцевого бюджету на утримання установи та інші заходи». На цьому субрахунку обліковуються фактичні видатки, проведені установами за рахунок коштів, одержаних із місцевого бюджету на виконання заходів, передбачених кошторисом даної установи. Після закінчення року видатки із субрахунка № 802 списуються в дебет субрахунка № 431 «Результати виконання кошторису за загальним фондом». Рахунок № 81 поділяється на такі субрахунки: • № 811 «Видатки за коштами, отриманими як плата за послуги». На цьому субрахунку обліковуються фактичні видатки спеціального фонду, які здійснені за рахунок надходжень, отриманих установою відповідно до кошторису як плата за послуги. Після закінчення року видатки із субрахунка № 811 списуються в дебет субрахунка № 432 «Результати виконання кошторису за спеціальним фондом». • № 812 «Видатки за іншими джерелами власних надходжень» — обліковуються фактичні видатки спеціального фонду за кошторисами установ у частині інших джерел власних надходжень. Після закінчення року видатки із субрахунка № 812 списуються в дебет субрахунка № 432 «Результати виконання кошторису за спеціальним фондом». • № 813 «Видатки за іншими надходженнями спеціального фонду» — обліковуються фактичні видатки спеціального фонду кошторису установи в частині інших надходжень спеціального фонду. Після закінчення року видатки із субрахунка № 813 списуються в дебет субрахунка № 432 «Результати виконання кошторису за спеціальним фондом». Аналітичний облік фактичних видатків ІФГП НАНУ ведеться на картках аналітичного обліку фактичних видатків (Додаток С). Картка ведеться щомісячно за кодами економічної класифікації, за кожним кодом функціональної класифікації видатків, за загальним і спеціальним фондами відкривається окрема картка. У бюджетних установах тимчасово вільні кошти спеціального фонду можуть бути спрямовані на видатки, які згідно з кошторисом мають фінансуватися за рахунок коштів загального фонду (заробітна плата, стипендії, грошове утримання). Бухгалтерські проведення з погашення заборгованості з заробітної плати за рахунок коштів спеціального фонду подано в табл. 3.2. Таблиця 3.2. Основні бухгалтерські проведення з обліку фактичних видатків ІФГП НАНУ
Схему облікового процесу фактичних видатків ілюструє рис. 3.3.
Рис. 3.3. Схема облікового процесу фактичних видатків Порівняльний аналіз касових і фактичних видатків та фінансування здійснюється у відповідні строки шляхом порівняння даних органів казначейства про касові видатки та звітності ІФГП НАНУ про фактичні видатки між собою та із затвердженим кошторисом. РОРЗДІЛ 4 АНАЛІЗ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДЯЛЬНОСТІ ІФГП НАНУ 4.1. Аналіз виконання кошторису ІФГП НАНУ Проведемо аналіз касових та фактичних видатків загального ІФГП НАНУ Касові видатки—усі суми проведені органом державного казначейства з реєстраційного, поточного рахунку, як готівковою, так і у формі безготівкової оплати рахунків. Основним завданням обліку касових видатків є забезпечення контролю за цільовим витрачанням коштів бюджету згідно із затвердженим кошторисом ІФГП НАНУ. Однак за цими видатками неможливо визначити фактичне використання коштів, тому що окремі суми можуть бути нараховані але не виплачені. Касові видатки показують суму асигнувань, які одержав і витратив ІФГП НАНУ за окремими кодами економічної класифікації видатків, що дає змогу мати дані про касове виконання кошторису та про залишки невикористаних асигнувань на певну дату. Повернення грошових коштів на рахунки приводить до відновлення, тобто зменшення касових видатків. Фактичні видатки—дійсні витрати коштів ІФГП НАНУ, оформлені відповідними первинними документами і здійснені за рахунок коштів в Управління загального фонду бюджету, а також нараховані або проведені, але не сплачені. До них належать видатки за неоплаченими рахунками кредиторів, за нарахованою, але не виплаченою заробітною платою. Їх облік дає змогу контролювати хід виконання кошторису ІФГП НАНУ загалом та дотримання встановлених норм видатків за окремими кодами економічної класифікації. Ці видатки відображають фактичне виконання норм, затверджених кошторисом, вони є показником кінцевого виконання кошторису ІФГП НАНУ , тому під час виконання планового обсягу робіт вони повинні відповідати сумам асигнувань за кошторисом. Проведемо аналіз співвідношення касових та фактичних видатків загального фонду за 2013 рік у табл.4.1. Таблиця 4.1. Аналіз співвідношення касових і фактичних видатків загального фонду ІФГП НАНУ за 2013 рік, грн.
Проведемо аналіз співвідношення касових та фактичних видатків загального фонду за 2014 рік у табл.3.4. Таблиця 4.2. Аналіз співвідношення касових і фактичних видатків загального фонду ІФГП НАНУ м. Донецьк за 2014 рік, грн.
Продовження табл.4.2.
На основі аналізу співвідношення касових і фактичних видатків загального фонду за 2013, 2014 роки можна зробити такі висновки: Суми касових та фактичних видатків по кожній зі статей витрат однакові, окрім статті «придбання предметів постачання і матеріалів, утримання», по якій у 2013 році фактичні видатки перевищують касові на 4525,11 грн., а у 2014році касові перевищують фактичні на 4520,01 грн.. Таку різницю у 2013 році можна пояснити тим, що на початок року в ІФГП ННУ вже зберігались певні матеріали, а витрати яких були проведені в звітному періоді. Таке явище не вважається негативним і таким, що суперечить законодавству, оскільки по рахунках обліку матеріалів допускаються залишки ТМЦ на кінець періоду, а касові видатки проведені в межах кошторисних призначень. В цілому ж перевищення фактичних видатків над касовими можна розцінювати, як сформовану кредиторську заборгованість установи. При повному її фінансуванні такі перевищення (окрім матеріальних статей) вважаються бюджетним правопорушенням і призводять до утворення небюджетної заборгованості. Для недопущення створення такої заборгованості, установі варто раціонально та цілеспрямовано використовувати кошти, виділені із загального фонду державного бюджету. Різницю у 2014 році можна пояснити погашенням кредиторської заборгованості станом на 01.01.14 р. Проведемо аналіз співвідношення касових та фактичних видатків загального фонду у табл.4.3. Таблиця 4.3. |