Главная страница
Навигация по странице:

  • Підвищений знос щіток та сколи щіток

  • Підвищене або нерівномірне зношування колектора

  • шляпа. Міністерство освіти і науки України КР (ДП) НБ-418К6 БМВ2. Розробка технології ремонту


    Скачать 5.59 Mb.
    НазваниеРозробка технології ремонту
    Анкоршляпа
    Дата17.06.2022
    Размер5.59 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаМіністерство освіти і науки України КР (ДП) НБ-418К6 БМВ2.docx
    ТипДиплом
    #598306
    страница2 из 6
    1   2   3   4   5   6



      1. Розміщення обладнання на плані дільниці, розрахунок його площі

    Компонування виробничих приміщень при плануванні депо має значення для створення найкращих умов виконання всіх трудових процесів з ремонту рухомого складу, його вузлів, агрегатів та деталей. Враховуючи виробничий зв'язок ділянок та відділень, раціональним плануванням зменшують довжину транспортних шляхів при переміщенні вантажів, деталей, інструменту, матеріалів та агрегатів, наближають споживачі до джерел електроенергії, стисненого повітря, гарячої води та пари.

    При проектуванні виробничих приміщень у виборі та розстановці обладнання враховуються вимоги діючих інструкцій з охорони праці та техніки безпеки, виробничої санітарії та протипожежної профілактики, виробничої естетики.

    Розміри приміщень, визначені переважно кількістю та обсягом обраного технологічного обладнання, його розміщенням та характером виробництва повинні забезпечувати проходи та проїзди між обладнанням, стелажами, робочими місцями, відповідно до вимог та норм техніки безпеки. Також розміри приміщень мають відповідати вимогам санітарних норм, а саме:

    Площа на одну особу повинна бути не менше 4м;

    Об'єм повітря на одну людину повинен відповідати не менше 13м.;

    Площа відділень локомотивного депо приймається відповідно до обсягу роботи депо та виду ремонтів, що виконуються.

    Для електромашинного відділення приймаємо площу, рівну S = 1584 м2.

    План компонування обладнання електромашинного відділення показаний на кресленні на Листі 1, що додається.



      1. Технологія ремонту

        1. Призначення, конструктивні особливості

    Тяговий електродвигун пульсуючого струму НБ-418К6 призначений для перетворення електричної енергії, що отримується з контактної мережі, в механічну, що передається з валу двигуна на колісну пару електровоза (Рис. 1). Індивідуальний привід кожної колісної пари електровоза має жорстку двосторонню косозубу передачу. Малі шестірні змонтовані на кінцях валу двигуна, а великі зубчасті колеса на осі колісної пари. Передатне відношення дорівнює 88: 21, торцевий модуль - 11.


    1 - розточування під МОП; 2 - верхній оглядовий люк; 3 - підшипниковий щит;

    4 - повітропідвідна горловина; 5 - клемна коробка; 6 – кронштейни;

    7 - фланці кріплення шапок МОП.

    Рисунок 1. Загальний вигляд ТЕД НБ-418К6
    Двигун виконаний для опорно-осьового підвішування і є шестиполюсною компенсованою електричною машиною з послідовним збудженням і незалежною примусовою системою вентиляції. Охолодне повітря надходить у тяговий двигун з боку колектора через вентиляційний люк і виходить з двигуна з боку, протилежного колектора, вгору під кузов електровоза через спеціальний кожух. Спроектований двигун для роботи на пульсуючому струмі від випрямної установки з включенням послідовно в ланцюг кожного тягового двигуна індуктивного згладжуючого реактора.

    Тяговий двигун НБ-418К6 (Рис. 2) складається з остова (Рис. 3), траверси, якоря, підшипникових щитів, моторно-осьових підшипників. На тяговому двигуні укріплені кожуха зубчастої передачі.

    1 – підшипниковий щит; 2 - остов; 3 - колектор; 4 – урівнюючи обмотка;

    5 – обмотка головних полюсів; 6 – головний полюс; 7 – якір; 8 – компенсаційна обмотка;

    9 – бандаж; 10 – якірна обмотка; 11 – МОП; 12 – допоміжний полюс; 13 – обмотка допоміжого полюса; 14 – щіткотримач; 15 – поворотна траверса.

    Рисунок 2. ТЕД НБ-418К6 у розрізі

    Остов (Рис.3) має циліндричну форму, відлитий зі сталі 25ЛП, є одночасно магнітопроводом і корпусом, до якого кріпляться всі основні деталі та вузли тягового двигуна. Частина остова, яка є магнітопроводом, виконана потовщеною. У нижній частині остов має два зливні отвори Ø 20 мм. З боку колекторної камери в остові є вентиляційний люк, через який входить охолоджене повітря, а з боку проти колектора - люк і привальні поверхні для кріплення спеціального кожуха, що утворює вихідний патрубок для вентиляційного повітря. В остові передбачені два оглядові люки: один у верхній, інший у нижній частині проти колектора.


    1 – остов; 2 – головні полюса; 3 - компенсаційна обмотка; 4 – допоміжні полюса;

    5 – обмотка допоміжного полюса; 6 – обмотка головного полюса..

    Рисунок 3. Остов ТЕД НБ-418К6
    Через ці люки проводять огляд колектора і щіткового апарату, здійснюють догляд за ними в експлуатації. Люки щільно закриваються кришками. Кришка верхнього люка має пружинний замок, за допомогою якого вона щільно притискається до остова. Кришка нижнього люка кріпиться до остова одним болтом М20 і спеціальним болтом з циліндричною пружиною. Для кращого ущільнення на кришках люків передбачені повстяні (войлочні) прокладки. З торців остов має горловини з привальними поверхнями для встановлення підшипникових щитів (Рис.4) з роликовими підшипниками, в яких обертається якір тягового двигуна.



    1 – трубка для змащування; 2 – підшипниковий щит; 3 – підшипник;

    4 – лабіринтове ущільнення.

    Рисунок 4. Підшипниковий щит ТЕД НБ-418К6
    Для підвищення жорсткості виливки торцева стінка остова з боку колектора укріплена з внутрішньої сторони сімома ребрами жорсткості.

    З зовнішнього боку остов має два припливи для кріплення букс моторно-осьових підшипників, приплив для кріплення кронштейна підвіски двигуна, запобіжні припливи, приплив для коробки виводів, припливи з отворами для транспортування та кантування остова та двигуна при монтажі та демонтажі, кронштейни для кріплення кожухів зубчастої передачі. Внутрішню поверхню потовщеної частини остова розточують Ø 910 мм під установку полюсів і котушок.

    Головні полюси (Рис. 5) складаються із сердечника, котушки та деталей, призначених для кріплення котушки. Сердечник головного полюса виконаний шихтованим. Він зібраний із штампованих листів електротехнічної сталі марки 2212 (ГОСТ 21427.2-75) товщиною 0,5 мм і зварних боковин товщиною 9 мм, набраних з листової сталі Ст2кп товщиною 1,5 мм. Довжина сердечника дорівнює 400, ширина 210, висота в середній частині 119,5 мм.


    Рисунок 5. Головний полюс ТЕД НБ-418К6
    Додаткові полюси (Рис. 6) складаються з сердечника, котушки та пружинного запобіжного фланця зі сталі 60С2А товщиною 1,5 мм, що притискає котушку до кістяка. Сердечник полюса шихтований, зібраний зі штампованих листів електротехнічної сталі марки 2212 (ГОСТ 21427.2-75) товщиною 0,5 мм, покритих з обох боків ізоляційним лаком КФ965 товщиною 0,012-0,014 мм на сторону, і боковин зі сталі 25Л1 товщиною 24 мм. Довжина сердечника 380, ширина 50, висота 105 мм. Сердечник збирають на двох заклепках діаметром 8 мм і стрижні розміром 30 x 30 мм. У стрижні передбачені три різьбових отвори під болти М20 для кріплення сердечника до остова. На сердечник полюса з боку остова встановлені немагнітна (гетинаксова) прокладка товщиною 7 мм і сталева прокладка товщиною 2,2 мм, яка захищає гетинаксову прокладку від зминання в остові при затягуванні полюсних болтів. Обидві прокладки закріплені до сердечника полюса двома гвинтами М5 X 16. З боку якоря до сердечника з обох боків приклепані косинці з латуні ЛС59-1ЛД, на які спирається котушка.



    Рисунок 6. Додатковий полюс ТЕД НБ-418К6
    Компенсаційна обмотка складається з шести окремих котушок по шість витків кожна (Рис. 7). Розташовується вона у пазах головних полюсів. Намотані компенсаційні котушки з м'якого мідного дроту розміром 4,4X35 мм таким чином, що у кожному пазу головного полюса розташовуються по два стрижні.



    Рисунок 7. Котушка компенсаційна

    Траверса тягового двигуна (Рис. 8) сталева. Виконана у вигляді кільця розрізного швелерного перерізу. По зовнішньому ободу має зубці, що входять у зачеплення із зубами шестерні поворотного механізму. На траверсі закріплено шість кронштейнів з пальцями та шість щіткотримачів. В остові вона закріплюється фіксатором, встановленим проти верхнього колекторного люка, притиснута до підшипникового щита двома стопорними пристроями та спеціальним розтискним пристроєм.



    1-вінець; 2 - кронштейн; 3 – щітка; 4 – щіткотримач; 5 – палець кронштейну; 6 – дріт.

    Рисунок 8. Траверса ТЕД НБ-418К6
    Кронштейн щіткотримача (Рис. 9) роз'ємний, складається з корпусу 1 та накладки 3, які за допомогою болта М16 4 закріплені на двох ізоляційних пальцях 2, встановлених на траверсі. Пальці 2 представляють собою сталеві шпильки, відпресовані пресмасою АГ-4В. Кріплення щіткотримача до кронштейна здійснюється шпилькою М16 та гайкою із пружинною шайбою. Фіксацію щіткотримача в осьовому напрямку щодо півників колектора проводять запірною шайбою, поміщеною на шпильці кріплення корпусу щіткотримача до кронштейна. На поверхнях, що сполучаються, кронштейна і щіткотримача для більш надійного їх кріплення зроблена гребінка, яка дозволяє вибрати і зафіксувати певне положення щіткотримача по висоті щодо робочої поверхні колектора при його зносі.


    Рисунок 9. Кронштейн щіткотримача
    Щіткотримач (Рис. 10) складається з корпусу, що має три вікна для щіток розміром, і три натискні пальці з гумовими амортизаторами. Корпус та пальці відлиті з латуні ЛС59-1ЛД. Зусилля натискання натискних пальців на щітки створюють три циліндричні пружини розтягування, закріплені одним кінцем до осі, вставленої в отвір корпусу щіткотримача, іншим до осі на натискному пальці за допомогою гвинта, який одночасно служить для регулювання натискання пружини. Кінематика натискного механізму обрана так, що забезпечує практично постійне натискання на щітку в міру її зношування. У вікна щіткотримача вставляють три розрізні щітки марки ЕГ-61 розміром (2 х 12,5) х 32 х 57 мм.

    1-палець нажимний; 2 - пружина; 3 – корпус; 4, 5, 6 – вісі;

    7 – гвинт регулювальний; 8 – шплінт; 9 - щітка

    Рисунок 10. Щіткотримач з щітками ТЕД НБ-418К6
    Якір тягового двигуна (Рис. 11) складається з сердечника, колектора та обмотки, укладеної в пази сердечника.

    Сердечник (Рис. 12) набраний на втулку якоря зі штампованих листів електротехнічної сталі марки 2212 (ГОСТ 21427.2-75) товщиною 0,5 мм, які посаджені по пресовій посадці з натягом 0,035-0,135 мм і утримуються за рахунок натягу. Зовнішній Ø листів дорівнює 660, а внутрішній Ø – 315 мм. Кожен лист покритий з обох сторін плівкою лаку КФ-965 товщиною 0,012-0,014 мм на один бік.


    Рисунок 11. Якір ТЕД НБ-418К6

    Рисунок 12. Сердечник якоря ТЕД НБ-418К6

    Вал якоря (Рис13) виконаний із сталі 20ХНЗА та термічно оброблений. Він має плавні переходи від одного діаметра до іншого. Кінці валу закінчуються конусами для посадки шестерень, а в торцях є внутрішнє різьблення М60ХЗ для гайок кріплення шестерень. На конусних поверхнях валу передбачені спеціальні канавки, призначені для знімання шестерень гідравлічним способом, і канавки шпонки для установки муфт при випробуваннях двигунів на стенді. На вал напресовується без шпонки 3 зусиллям 686-981 кН (70-100 тс) втулка якоря 2 з натягом 013-019 мм. Така конструкція якоря забезпечує можливість заміни валу без повного розбирання якоря.


    1-вал; 2 - втулка; 3 – шпонка

    Рисунок 13. Вал якоря ТЕД НБ-418К6
    Колектор (Рис.14) за способом кріплення колекторних пластин виконаний аркового типу. Він складається з таких основних деталей: комплекту колекторних та ізоляційних пластин, комплекту ізоляційних деталей для ізоляції пластин від корпусу якоря, комплекту болтів, що кріплять з ущільнювальними шайбами, втулки колектора, на якій проводиться його складання, і натискного конуса, що служить спільно з втулкою колектора для закріплення колекторних пластин.

    При розбиранні якоря колектор може бути повністю спресований з валу.

    Підшипникові щити (Рис. 15) відлиті зі сталі 25Л1 та призначені для кріплення якірних підшипників.


    1- конус натискний; 2- болт колекторний; 3 - ущільнювальна шайба;

    4 – пластини колекторні; 5, 8 – манжети; 6-циліндр; 7 - втулка колектора

    Рисунок 14. Колектор ТЕД НБ-418К6
    А) Б)
    Рисунок 15. Підшипникові вузли тягового двигуна з боку колектора (а) та проти колектора (б)
    Моторно-осьові підшипники (Рис. 16) складаються з вкладишів 5, 6 та букс 3 з постійним рівнем мастила, контрольованим за вказівником 2.



    Рисунок 16. Моторно-осьовий підшипник з постійним рівнем мастила
    Кожух зубчастої передачі призначений для захисту зубчастої передачі від зовнішнього середовища та створення масляної ванни для мастила зубчастої передачі. Кожухи зубчастої передачі можуть бути виконані сталевими або склопластовими (Рис. 17). Склопластові кожухи виготовляють склотканини, просоченої поліефірною смолою. Сталеві кожуха виготовлені з листової сталі.



    1 - верхня половина; 2 - нижня половина; 3 - маслянка; 4, 8 – бобишки; 5 – покажчик рівня оливи; 6 – кронштейн; 7 - ковпачок (сапун)

    Рисунок 17. Кожух зубчастої передачі склопластовий (а) і металевий (б)

        1. Характерні несправності та засоби їх попередження


    Від справного стану тягових електродвигунів локомотивів залежить безпечне переміщення по колії тягового рухомого складу.

    Основні несправності, їх причини та способи їх усунення ми розглянемо в Таблиці 2. Несправності ТЕД НБ-418К6 та їх усунення.
    Таблиця 2. Несправності ТЕД НБ-418К6 та їх усунення

    № з/п

    Ознаки несправності

    Причини несправності

    Способи усунення

    1

    2

    3

    4

    1.

    Підвищений знос щіток та сколи щіток

    Неякісна обробка робочої поверхні колектора, неприпустиме биття колектора, велике вироблення колектора,

    великий зазор між щітками і вікном щіткотримача, і робочою поверхнею колектора, забруднений колектор, підвищений або знижений тиск на щітки, виступає міжламельна ізоляція, сильне іскріння під

    щітками, щітки не відповідають технічним умовам

    Уважно огляньте всі щіткотримачі та колектор. Знайдіть причину пошкодження та усуньте її. При необхідності поставити нові щітки, притріть їх до робочої поверхні колектора

    2.

    Підвищене або нерівномірне зношування колектора

    Надмірний тиск на щітки, неякісні щітки, неправильне розташування щіток в осьовому напрямлені, нерівномірний тиск на окремі щітки, підвищене іскріння щіток, вібрація щіток

    Замінити щітки. Перевірити тиск на щітці, розташування щіток на колекторі, кріплення кронштейнів і щіткотримачів, встановлення траверси на нейтраль
    1   2   3   4   5   6


    написать администратору сайта