Главная страница
Навигация по странице:

  • 1.ТЕХНІКО-ЕКОНОМІЧНЕ ОБГРУНТУВАННЯ ПРИЙНЯТИХ РІШЕНЬ Електрична чи бензинова газокосарка

  • Переваги електричних газонокосарок

  • Електричні газонокосарки та їх характеристики

  • Ширина ножа газонокосарки

  • Перевагиі недоліки колісних газонокосарок.

  • Електродвигун для газонокосарки

  • 2. Електромагнітний розрахунок двигуна

  • Вихідні дані до розрахунку

  • 2.1. РОЗРАХУНОК ОСНОВНИХ РОЗМІРІВ

  • 2.3 Розрахунок зубцевого шару якоря і провідників обмотки якоря

  • 2.4 Розрахунок колектора та щіток

  • 2.5 Розрахунок повітряного проміжку, полюса і осердя статора

  • 2.6 Розрахунок магнітного кола

  • 3. Тепловий розрахунок двигуна

  • 4. Опис конструкції двигуна

  • ТЕХНОЛОГІЯ ВИГОТОВЛЕННЯ ВУЗЛІВ

  • Диплом КД-1000 Вт Шевців Б.Р.(Готово). Вступ Історична довідка


    Скачать 1.26 Mb.
    НазваниеВступ Історична довідка
    АнкорДиплом КД-1000 Вт Шевців Б.Р.(Готово).docx
    Дата01.09.2018
    Размер1.26 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаДиплом КД-1000 Вт Шевців Б.Р.(Готово).docx
    ТипДовідка
    #23895
    страница1 из 3
      1   2   3

    вступ
    Історична довідка

    Трав'яні газони створювалися у садах можновладців ще з сивої давнини. Для підрівнювання трави у давнину використовували пристрої, що нагадують сучасну косу. Лише у 1932 році англійський інженер Баддінг винайшов та запровадив у виробництво першу механічну газонокосарку. Пристрої на бензиновому та електричному приводі з'явилися у продажу взагалі лише в середині XX століття. З тієї пори механічні та звичайні коси для підстригання газонів у світі майже не застосовуються.1

    Що стосується України, то звичайною косою сьогодні мало хто з жителів міста міг би скористатися взагалі. Але зате в магазинах є широкий вибір інструментів різного цінового діапазону, типу приводу та призначення. Тому власникам газону доводиться витратити певну суму грошей на придбання технічних засобів для догляду за ним. Найважливіше питання — придбання газонокосарки. На нашому ринку сьогодні представлені бензинові, електричні та механічні газонокосарки. Нещодавно почали постачатися і більш рідкісні - акумуляторні. Механічні косарки особливо популярні у прихильників боротьби за довкілля. Вони прості у керуванні та догляді, не створюють шуму та не потребують витрат на бензин або електроенергію. Максимально дбайливо зрізають молоду траву. Однак вони розраховані на те, що скошування трави є регулярним, перерослі трави їй не до снаги. Використовують такі косарки в основному на невеликих ділянках та в суху погоду. На ринку є механічні косарки із знімним травозбірником. Важлива перевага механічних газонокосарок полягає в тому, що вони оснащені циліндричним механізмом, а значить, дозволяють забезпечити найякісніший

    догляд за партерним газоном. Власники приватних садів сьогодні надають перевагу електричним газонокосаркам. Як правило, вони призначені для обкосу ділянок до 8 соток. Для більших використовують поки ще рідкісні на нашому ринку акумуляторні газонокосарки, або встановлюють у саду декілька стаціонарних садових електророзеток. Для більших площ необхідною є потужна газонокосарка такого типу. При виборі косарки важливо враховувати параметри ділянки, адже механізми бувають не лише різної потужності, але й можуть мати різну ширину та висоту зкошування, масу, швидкість та тип корпусу. До того ж косарки бувають самохідні і несамохідні. Останні, звичайно, потребують більших фізичних зусиль, проте «поглинають» менше енергії. А головне - тип ножів. Для партерних газонів призначені, дуже рідкісні у нас, циліндричні газонокосарки, які залишають не лише гарні смуги при скошуванні, але й дбайливо ставляться до трав’яного покриву. Загалом, до вибору електрогазонокосарки потрібно віднестись дуже уважно. Для успішної роботи у ній важливим є все, навіть конструкція коліс. Наприклад, якщо на газоні багато чагарників та дерев, то краще купити косарку триколісну. Для газонів площею більше 5 соток доцільніше купувати косарку з шириною захвату не менше 50 см. Для великих площ газонів доцільніше придбати бензинову газонокосарку, хоча з точки зору екології та «шумності» це шкідливо. Крім цього, вони потребують більш частого обслуговування. Параметри ж, за якими обирають таку косарку, такі ж, як і у електричних. До того ж у цій групі є косарки, спроможні зрізати траву на схилах, а також перерослі трави. Саме такого типу косарки краще за все придатні для зкошування мавританських або лукових газонів. Втім, якщо власник саду володіє не тільки великим газоном, але й пристрасно закоханий у техніку, йому варто познайомитись з чарівними машинками - міні-тракторами і райдерами. Вони на стільки гарні зовні, на стільки потужні та маневрені, що важко втриматись від придбання такого «коня». Обидва види призначені для якісного обкосу газонів площею понад 10 соток. Оснащені місткими травозбірниками. До того ж райдери, ще більш маневрені, ніж міні-трактори, володіють універсальним характером: вони не лише відмінно косять траву, але ще й прибирають листя, сміття, мох, а зимою і сніг, дозволяють механізувати внесення добрив на газон.

    Ручні газонокосарки відрізняються ще розташуванням двигуна, причому розташування двигуна у електричних косарок потужністю від 800 Вт (а також у всіх бензинових) переважно верхнє. Електричною газонокосаркою з верхнім розташуванням двигуна можна косити мокру траву, а якщо електромотор розташований внизу, то лише суху траву в суху погоду. Застосування будь-яких електричних газонокосарок в дощ також здатне викликати враження електричним струмом.

    Потужність ручних електричних газонокосарок різна і варіюється від 300 до 600 Вт для газонокосарок з нижнім розташуванням двигуна, і від 400 до 1500 Вт для тих, у яких двигун розташований зверху. Потужність бензинових газонокосарок, представлених на ринку, знаходиться в діапазоні 800-2500 Вт, причому ручні бензокосарки потужністю понад 1000 Вт забезпечуються змінним диском, що дозволяє косити навіть молоду поросль кущів і дерев. Існує маса "універсальних" ручних бензинових косарок, укомплектованих насадками для рихлення ґрунту, підрівнювання живоплоту і навіть для прибирання снігу. Потрібно відмітити, що такі косарки коштують дорожче, а з поставленими додатковими задачами справляються не завжди ідеально. Вибір правильної потужності газонокосарки повністю залежить від того, яку «траву» ви маєте намір косити. Для догляду за газоном досить косарки потужністю до 600 Вт. Якщо ж доведеться обкошувати дільницю з чортополохом в палець товщиною, то косарка потужністю менше 1000 Вт з ним не впорається.

    1.ТЕХНІКО-ЕКОНОМІЧНЕ ОБГРУНТУВАННЯ ПРИЙНЯТИХ РІШЕНЬ

    Електрична чи бензинова газокосарка. Бензинові газокосарки складніші у догляді й експлуатації. При роботі видають досить сильний шум. Вага бензинових газонокосарок вища. З іншої сторони вони мають більшу потужність. Електричні газонокосарки прив'язані до джерела електроенергії шнуром. Це трохи обмежує територію, яку можна обкошувати. Шнур живлення доставляє незручності при косінні, адже потрібно постійно стежити за ним. Такі газонокосарки мають невисоку потужність, до 2 кВт. Є небезпека поразки електричним струмом (косіння у вологих умовах, ушкодження шнура і т.д.).

    Переваги електричних газонокосарок. Електрична газонокосарка в 3 - 4 рази дешевша, ніж бензинова. Рівень шуму електричної газонокосарки істотно нижче бензинової і повністю відсутні вихлопні гази.

    Недоліки електричних газонокосарок - шнур живлення електричної газонокосарки обмеженої довжини, його доводиться постійно розтягувати по ділянці, стежити щоб він не заплутався в гілках дерев і кущах.

    Електричні газонокосарки та їх характеристики

    Побутові роторні електричні газонокосарки призначені для стрижки трави на газонах площею до 500 м2. На площу газонів до 4 соток, достатньо електричної газонокосарки з потужністю 800-1000 Вт, шириною скошування (захоплення трави) від 32 до 38 см. На площу від 4-8 соток буде потрібно електричну газонокосарку потужністю від 1100 до 1600 Вт, шириною скошування трави від 38 до 40 см. Всі деталі електричної газонокосарки виготовлені з високоміцних і надійних матеріалів. Корпус електричної косилки - зносостійкий, зроблений з поліпропілену. Ергономічна ручка електричної газонокосарки дозволяє тримати руки в природному положенні і захищає спину від втоми. Травозбірник електричної газонокосарки легко знімається і звільняється від скошеної трави. Для роботи електричної газонокосарки зовсім не потрібен бензин та олія, що не тільки спрощує працю, але і зберігає

    навколишнє середовище. Електричні газонокосарки бувають самохідні і не самохідні. У самохідних газонокосарках колеса обертаються електродвигуном і необхідно лише спрямовувати косарку в потрібну сторону. Не самохідні електричні газонокосарки вимагають великих фізичних навантажень.

    Ширина ножа газонокосарки

    Широкий ніж з великими лопатями створює більш сильний повітряний потік. Ніж обов'язково повинен бути гострим, тоді трава буде зрізатися, а не відриватися, і таким чином буде здоровою. Ніж бажано точити в сервісному центрі, так як при самостійній заточці може бути порушений баланс і на великих оборотах з'явиться вібрація, яка буде руйнувати підшипники газонокосарки .

    Підшипники на колесах

    Підшипники на колесах забезпечують високу надійність, довговічність і більш легкий хід. Колеса з підшипниками більш стійкі до ударів, ніж колеса з пластиковими втулками.

    Перевагиі недоліки колісних газонокосарок.

    Частина потужності двигуна витрачається для приводу коліс, внаслідок чого газонокосарка стає самохідною. Можливості колісних газонокосарок істотно обмежує нахил ділянки — для багатьох моделей це не більше 5 градусів. І майже жодна не візьме бар'єр в 25 градусів.

    Ще одна цікава модель — газонокосарка на сонячних батареях,

    яка абсолютно самостійно обробляє 1200 кв. м. газону. Вона автоматично починає працювати, лише стає достатньо сонячного світла. Газонокосарка на сонячних батареях зрізає потроху, але часто. Залишаючись на місці, скошена трава перетворюється в підгодівлю для зростаючої. Робоча зона косарки визначається дротяним огородженням зі слабеньким струмом по всьому периметру газону. Вбудований сенсор виявляє межу і примушує машину розвернутися. Детектор зіткнення спрацьовує подібним же чином при наближенні до дерев, каменів, інших перешкод. Вмикається - лише за допомогою особистого коду її власника.

    Інша дивина — автоматична акумуляторна газонокосарка.

    Вона може працювати в будь-який час доби, час її дії програмується за допомогою вбудованого датчика. Цій косарці під силу обробити 1500-2000 кв. м. газону, в залежності від його форми. Після півторагодинної роботи комп'ютер "відчуває" що батареї потрібна підзарядка. Газонокосарка знаходить дорогу назад, до місця зарядки. Там вона паркується і заряджає батарею, щоб потім автоматично повернутися до роботи. Комп'ютерна технологія дозволяє газонокосарці справлятися з роботою самостійно.

    Отже слід звернути увагу на такі основні моменти:

    1. рельєф місцевості — визначає конструкцію косарки;

    2. склад трав, що скошуються — визначає потужність косарки;

    3. площа косовиці, наявність джерела живлення і фізичні можливості - визначають тип косарки.



    Рис.1. Схема газонокосарки з вертикально розташованим валом:1 - несуча конструкція; 2 - приводний двигун; 3 - різальний ніж; 4 - система керування.

    Електродвигун для газонокосарки.

    Різним електричним двигунам обмеженої потужності характерний ряд особливостей, але усі вони мають спільні риси, які треба враховувати при проектуванні. Наприклад, активні опори обмоток порівняно з індуктивними опорами розсіювання є великими. Збільшеними є також індуктивні опори розсіювання обмоток. Це не дозволяє нехтувати цими опорами, що значною мірою ускладнює аналітичні вирази.

    За невеликих габаритів, порівняно з традиційними ЕМ, відносно значною стає величина повітряного проміжку, що приводить до збільшення намагнічувальної потужності машини і струму намагнічування та унеможливлює спрощення розрахунків за рахунок нехтування струмом намагнічування. В обмотках малих машин густина струму часто вибирається більшою, ніж у звичайних ЕМ, а значні активні опори спричиняють великі втрати в міді, що зменшує коефіцієнт корисної дії, тоді як значні струми намагнічування знижують коефіцієнт потужності соs .

    Мала кількість пазів машини при невеликих радіальних розмірах, незважаючи на порівняно значну величину повітряного проміжку, посилює вплив зубцевих гармонік на роботу машини.

    Ці та інші особливості необхідно враховувати при розрахунках, тому обсяг останніх може бути значно більшим, ніж для традиційних машин, особливо, якщо врахувати, що малі машини, як правило, використовуються в різних режимах роботи (S1, S2, S3 і т. д.) при живленні від мереж змінного чи постійного струму, живленні через вентильні перетворювачі в режимах широтно-імпульсного, частотно-амплітудного, частотно-імпульсного та інших способів керування тощо. Проектуючи їх, в першу чергу забезпечують при масовому випуску низькі їх масогабаритні показники і вартість, добру технологічність та енергетичні показники.ss850172

    Однофазний колекторний двигун найбільш придатний для використання в приводі побутової косарки, оскільки при заданих обмеженнях габаритів та маси він забезпечує необхідні частоту обертання і потужність. Згідно з завданням, розраховано декілька варіантів двигуна. Електромагнітний та тепловий розрахунки оптимального варіанту з погляду техніко-економічних показників (вищі коефіцієнт корисної дії та потужності за майже однакових затратах) наведено нижче.

    2. Електромагнітний розрахунок двигуна

    Розрахунок головних розмірів однофазного колекторного двигуна

    виконуєть згідно вихідних даних прийнятих з техніко-економічних

    обґрунтувань:

    Вихідні дані до розрахунку

    = 220 В - номінальна напруга живлення;

    =50 Гц - номінальна частота живлення;

    =1000 Bт - номінальна потужність;

    = 3200 об/хв - номінальна швидкість обертання вала двигуна;

    - приймаю попереднє значення ККД. з табл. 1.

    2.1. РОЗРАХУНОК ОСНОВНИХ РОЗМІРІВ

    2.1.1.Електромагнітна потужність

    .

    2.1.2.Діаметр якоря



    де А= 13000 А/м – лінійне навантаження якоря;

    = 0,46 Тл – індукція в повітряному проміжку;

    =0,6÷0,7 = 0,66 – коефіцієнт полюсного перекриття.

    Приймаємо згідно з ГОСТ6636-69.

    2.1.3. Розрахункова довжина якоря



    2.1.4.Полюсна поділка



    2.1.5.Дійсна полюсна дуга


    2.2 Розрахунок обмоткових даних якоря

    Вибираємо просту хвильову обмотку з кількістю паралельних гілок

    .

    2.2.1. Частота перемагнічування сталі якоря

    Гц.

    Коефіцієнт потужності двигуна приймаємо рівним 0,8 при

    2.2.2. Магнітний потік в повітряному проміжку.

    Вб.

    2.2.3.Струм якоря



    2.2.4. Кількість провідників обмотки якоря

    .

    2.2.5. ЕРС якоря при навантаженні



    2.2.6. Кількість пазів якоря



    2.2.7. Кількість колекторних пластин



    де Un- кількість секцій в пазу, приймаємо рівним 2.

    2.2.8. Найменше число колекторних пластин



    2.2.9. Кількість витків секції



    приймаємо .

    2.2.10.Остаточна кількість провідників обмотки якоря



    2.2.11. Кількість провідників в пазу



    2.2.12. Остаточне лінійне навантаження якоря



    2.3 Розрахунок зубцевого шару якоря і провідників обмотки якоря

    2.3.1. Перший частковий крок



    2.3.2. Другий частковий крок та крок по колектору.





    Розрахунок зубців, пазів, провідників обмотки якоря.

    2.3.3. Площа поперечного перерізу провідника



    де вибираємо за кривими рис.1.8. [5]

    попередньо визначивши номінальний момент



    Вибираємо провід марки ПЭЛ. Діаметр голого провідника ізольованого ,площа поперечного перерізу .

    2.3.4. Уточнюємо кінцеву густину струму:



    2.3.5. Зубцева поділка
    .

    2.3.6. Мінімальна ширина зубця



    - коефіцієнт заповнення пакета якоря сталлю.



    Рис. 2. Ескіз грушоподібного пазу.

    2.3.7. Площа пазу



    де вибираємо відповідно до діаметра ізольованого провідника [2].

    Висота шліца, приймаємо

    2.3.8. Головні розміри грушоподібного паза





    2.3.9. Висота шліца



    2.3.10. Висота паза



    2.3.11. Ширина шліца



    2.3.12. Діаметр вала



    2.3.13. Висота ярма якоря



    2.3.14. Перевірка магнітної індукції в ярмі якоря



    Магнітна індукція в ярмі якоря не повинна перевищувати допустиме значення оскільки значення , то ми продовжуємо розрахунок.

    2.3.15. Середня довжина провідника обмотки якоря



    2.3.16. Опір обмотки якоря в нагрітому стані, при



    де -коефіцієнт, який враховує збільшення опору обмотки при нагріванні її від до .

    2.4 Розрахунок колектора та щіток

    2.4.1. Попереднє значення діаметру колектора



    приймаємо остаточне значення діаметру колектора

    2.4.2. Колекторна поділка



    2.4.3. Товщина колекторної пластини



    де - товщина міканітової ізоляції між колекторними пластинами.

    2.4.4. Колова швидкість колектора



    2.4.5. Попереднє значення площі поперечного перерізу щітки

    ,

    де .

    2.4.6. Ширина щітки



    Приймаємо стандарту ширину щітки

    2.4.7. Довжина щітки



    Приймаємо стандарту довжину щітки

    2.4.8. Висота щітки



    Приймаємо стандарту висоту щітки (щітки електрографітові

    ЭГ-4)

    2.4.9. Уточнюємо значення густини струму під щітками



    2.4.10. Активна довжина колектора



    2.4.11. Повна довжина колектора



    де - діаметр голого провідника якоря.

    2.4.12. Ширина зони комутації
    ,

    де



    2.4.13. Ширина зони комутації не повинна перевищувати допустиме значення

    .

    2.4.14. Швидкість обертання якоря



    2.4.15. Середнє значення реактивної ЕРС у комутованій секції обмотки якоря





    ;

    де

    ;







    2.4.16. Обчислюємо середню довжину силової лінії поперечного поля якоря у

    міжполюсному просторі машини



    2.4.17. Середнє значення ЕРС реакції якоря



    2.4.18. Результуюча ЕРС у комутованій секції якоря


    2.4.19. Трансформаторна ЕРС у комутованій секції якоря



    2.5 Розрахунок повітряного проміжку, полюса і осердя статора

    2.5.1. Обчислюємо величину повітряного проміжку



    Приймаємо м.

    Попередній розрахунок розмірів полюса і станини

    2.5.2. Довжина полюса



    2.5.3. Висота полюса



    2.5.4. Площа поперечного перерізу осердя полюса



    де коефіцієнт магнітного розсіяння машини,



    2.5.5. Ширина осердя полюса



    2.5.6. Внутрішній діаметр полюсів



    2.5.7. Площа поперечного перерізу ярма статора



    2.5.8. Довжина ярма статора



    2.5.9. Висота ярма статора



    2.6 Розрахунок магнітного кола

    2.6.1. Коефіцієнт повітряного проміжку

    .

    2.6.2. Зовнішній діаметр статора



    2.6.3. Довжина силової лінії ярма якоря



    2.6.4. Довжина ярма статора



    2.6.5. Магнітний потік у повітряному проміжку



    2.6.6. Магнітна індукція в повітряному проміжку



    2.6.7. Магнітна напруга повітряного проміжку



    де .

    2.6.8. Індукція в зубцях якоря



    2.6.9. Напруженість магнітного поля у зубцях якоря



    2.6.10. Магнітна напруга в зубцях якоря



    2.6.11. Індукція в осерді полюса



    2.6.12. Напруженість магнітного поля в осерді полюса



    2.6.13. Магнітна напруга в осерді полюса



    2.6.14. Індукція в ярмі якоря



    2.6.15. Напруженість магнітного поля у ярмі якоря



    2.6.16. Магнітна напруга в ярмі якоря



    2.6.17. Індукція в ярмі статора



    2.6.18. Напруженість магнітного поля у статорі



    2.6.19. Магнітна напруга в статорі



    2.6.20. Сума магнітних напруг магнітного кола



    2.6.21. Сума магнітних напруг перехідного шару



    Розрахунок магнітного кола для

    , , , ,, ,

    зводимо у таблицю 2.1

    Таблиця 2.1

    № п/п

    Величина

    E=

    0.5Eан

    E=

    0,75Eан

    E=

    0, 9Eан

    E=

    Eан

    E=

    1.1Eан

    E=

    1.2Eан

    1.

    2.

    3.

    4.

    5.

    6.

    7.

    8.

    1.

    Е, В

    68,2

    102,3

    122,76

    136,4

    150,04

    163,68

    2.

    Фδ, Вб

    8.5626·

    10¯⁴

    1.2844·

    10¯⁴

    1.5413·

    10¯⁴

    1.7125·

    10¯⁴

    1.8838·

    10¯⁴

    2.055·

    10¯⁴

    3.

    Вδ, Тл

    0.2319

    0.3478

    0.4174

    0.4638

    0.5102

    0.5565

    4.

    Fδ, А

    276.768

    415.153

    498.183

    553.5375

    608.8913

    664.245

    5.

    Вz, Тл

    0.7058

    1.0586

    1.2704

    1.4115

    1.5527

    1.6938

    6.

    Hz, A|м

    450

    670

    815

    950

    1800

    5550

    7.

    Fz, A

    9.4214

    14.0274

    17.0632

    19.8896

    37.6855

    116.1971

    8.

    Bпол, ТЛ

    0.7058

    1.0586

    1.2704

    1.4115

    1,5527

    1.6938

    9.

    Hпол, А/м

    405

    600

    725

    810

    890

    1480

    10.

    Fпол, А

    12.8548

    19.0442

    23.0117

    25.7097

    28.2489

    46.9757

    11.

    Ва, Тл

    0.2981

    0.4471

    0.5365

    0.5961

    0,6557

    0.7153

    12.

    Ha, А/м

    200

    295

    335

    390

    415

    460

    13.

    Fa, A

    5.4685

    8.066

    9.1597

    10.6635

    11.3471

    12.5775

    14.

    Bc, Тл

    0.6806

    1.0208

    1.225

    1.3611

    1.4972

    1.6333

    15.

    Hc, A|м

    390

    530

    640

    760

    780

    850

    16.

    Fc, A

    29.7148

    40.3817

    48.7627

    57.9058

    59.4296

    64.763

    17.

    FƩ, A

    334.228

    496. 672

    596.181

    667.706

    745.6024

    904.7583

    18.

    Fδza, A

    291.658

    437.246

    524.406

    584.0906

    657.9239

    793.0196





    Pис. 2.1. Перехідна характеристика двигуна

    Визначаємо з графіка рис. 2.1. та . та на їх основі рахуємо:



    Поперечна складова МРС



    2.6.22. Повздовжня складова МРС



    2.6.23. Повздовжня комутаційна МРС якоря



    де - перехідне падіння напруги в контакті щіток



    2.6.24. МРС обмотки збудження



    2.6.25. Кількість витків обмотки збудження на полюс

    ,

    де приймаємо ціле значення кількості витків обмотки збудження 61.

    2.6.26. Площа поперечного перерізу провідника обмотки збудження



    де - допустима густина струму в обмотці збудження.

    Вибираємо провід марки ПЭТ. Діаметр голого провідника

    ізольованого ,площа поперечного перерізу .

    2.6.27. Площа пазу обмотки збудження



    2.6.28. Висота котушки обмотки збудження



    2.6.29. Середня довжина витка обмотки збудження



    де - ширина котушки обмотки збудження.

    2.6.30. Опір обмотки збудження



    2.6.31. МРС обмотки збудження на полюс



    2.6.32. Спад напруги на активних опорах обмоток і на щітковому контакті



    2.6.33. ЕРС обмотки якоря, наведена потоками розсіяння якоря



    2.6.34. ЕРС обмотки збудження, наведена потоками розсіяння полюса



    2.6.35. ЕРС обмотки якоря зумовлена пульсацією поперечного поля якоря з частотою



    2.6.36. ЕРС обмотки якоря зумовлена пульсацією головного поля якоря з частотою



    2.6.37. Активна складова напруги



    2.6.38. Реактивна складова напруги



    2.6.39. Напруга на затискачах двигуна



    Порахована напруга відрізняється від номінальної напруги менше ніж на 10%.

    2.6.40. Коефіцієнт потужності



    не відрізняється від попередньо прийнятого в п.2.2.2. більше ніж на 5%.

    2.7 Розрахунок втрат і коефіцієнту корисної дії

    2.7.1. Втрати в обмотці якоря



    2.7.2. Втрати в обмотці збудження


    2.7.3. Втрати в щітковому контакті



    2.7.4. Маса ярма статора





    де середня питома маса ярма статора.

    2.7.5. Маса полюсів



    2.7.6. Маса ярма якоря



    2.7.7. Маса зубців якоря



    2.7.8. Втрати в сталі ярма статора



    де ;

    коефіцієнт, який враховує збільшення втрат внаслідок недосконалості технології виготовлення;

    питомі втрати на одиницю маси.

    2.7.9. Втрати в сталі ярма полюсів



    2.7.10. Втрати в сталі ярма якоря



    2.7.11. Втрати в сталі зубців якоря



    2.7.12. Втрати від тертя щіток по колектору



    де - коефіцієнт тертя;

    - сумарна площа щіток;

    тиск на щітку.

    2.7.13. Втрати від тертя в підшипниках



    де ;

    ;

    - сумарна маса якоря;

    - середня питома маса якоря та колектора.

    2.7.14. Втрати від тертя якоря до повітря



    2.7.15. Сумарні втрати

    = 147.0195

    2.7.16. Коефіцієнт корисної дії

    .

    2.8. РОЗРАХУНОК РОБОЧИХ ХАРАКТЕРИСТИК

    2.8.1. Повздовжня комутація МРС реакції якоря на один полюс



    2.8.2. Магнітний потік за відсутності поперечної складової МРС реакції якоря





    Магнітна індукція



    Лінійне навантаження



    Магнітна напруга



    Магнітний потік

    ,

    де , , які визначалися за перехідною характеристико

    для МРС

    Магнітна індукція



    Напруга на активному опорі обмоток



    ЕРС обмотки якоря, наведена потоками розсіяння якоря


    ЕРС обмотки збудження, наведена потоками розсіяння полюса



    ЕРС обмотки якоря зумовлена пульсацією поперечного поля якоря з частото

    ЕРС обмотки якоря зумовлена пульсацією головного поля якоря з частотою

    Реактивна складова напруги



    Активна складова напруги



    ЕРС обмотки якоря



    Швидкість обертання якоря



    Коефіцієнт потужності



    Споживана потужність



    Втрати в обмотці якоря



    Втрати в щітковому контакті



    Втрати в сталі статора



    Втрати в сталі ярма полюсів



    Втрати в сталі якоря



    Втрати в сталі зубців якоря



    Втрати від тертя щіток з колектором



    Втрати від тертя щіток у підшипниках



    Втрати від тертя якоря з повітрям



    Сумарні втрати потужності





    Потужність на валі



    Коефіцієнт ККД



    Момент на валі



    Робочі характеристики розраховуємо за допомогою програми для розрахунку

    робочих характеристик для , , , ,

    та зводимо у таблицю 2.2.

    Таблиця 2.2.

    № п.п.

    Величи-

    на

    Струм двигуна

    1.

    I, A

    0, 5Ін

    0,75Ін

    0,9Ін

    Ін

    1,1Ін

    1,2Ін

    2.

    Ia, A

    4.0584

    6.0877

    7.3052

    8.1169

    8.9286

    9.7403

    3.

    n, об/хв

    8041,4

    5408,8

    4103,9

    3518,1

    2927,2

    2438,7

    4.

    Соsф

    0.9424

    0.8835

    0.8234

    0.7811

    0.7252

    0.6642

    5.

    P1, Вт

    633.1169

    949.6753

    1139,6

    1266,2

    1392,9

    1519,5

    6.

    P2, Вт

    492.6342

    775.4689

    937.3096

    1044,2

    1147,9

    1250,7

    7.

    η

    0.7781

    0.8166

    0.8225

    0.8246

    0.8241

    0.8231

    8.

    М, Н*м

    0.585

    1.3691

    2.181

    2.8342

    3.7447

    4.8971




    Рис.2.3 Робочі характеристики двигуна.

    3. Тепловий розрахунок двигуна

    3.1 Перевищення температури якоря

    Повні втрати в активному прошарку якоря



    Площа охолодження активного прошарку якоря



    Середнє перевищення температури якоря над температурою навколишнього

    середовища



    де - коефіцієнт тепловіддачі поверхні якоря.

    Значення не перевищує значення
    3.2 Перевищення температури колектора

    Повні втрати на колекторі



    Поверхня охолодження колектора



    Середнє перевищення температури колектора над температурою

    навколишнього середовища



    де - коефіцієнт тепловіддачі поверхні колектора.

    Значення не перевищує значення

    3.3 Перевищення температури обмотки збудженняП

    площа охолодження котушки обмотки збудження



    =0.0102 м2
    Середнє перевищення температури обмотки збудження над температурою навколишнього середовища



    де

    Значення не перевищує значення
    4. Опис конструкції двигуна

    Однофазний колекторний двигун складається з двох основних вузлів: нерухомого статора і рухомого якоря. Статор двигуна складається з осердя статора та обмотки збудження, яка розташована на полюсах. Осердя статора складається з ізольованих пластин електротехнічної сталі марки 2212, товщиною 0,5мм. Пластини з’єднують між собою шляхом зварювання. Обмотка збудження виконана з круглого мідного провідника марки ПЭТВ класу нагрівостійкості F. Котушки обмотки збудження намотують на шаблоні і при збиранні їх закладають на полюси. Якір двигуна складається з осердя якоря, обмотки якоря, колектора і вала. Осердя якоря складається з листів електротехнічної сталі товщиною 0,5мм, марки 2212. Пази якоря грушоподібні.

    Обмотка якоря проста хвильова, виконана з круглого мідного провідника марки ПЭТВ. У межах паза обмотка ізольована від осердя за допомогою електротехнічного картону, а з торців осердя якоря – пластмасовими ізоляційними втулками. Вал виконаний з вуглецевої сталі 45.

    Колектор виконаний у вигляді циліндра, зібраного з клиноподібних пластин твердої міді, між якими розташовані міканітові ізольовані прокладки. Мідні пластини колектора разом з міканітовими прокладками запресовують в пластмасу. По циліндричній частині колектора ковзають щітки, які встановлені в щіткотримачах.

    У двигуні використані щіткотримачі коробчастого типу, в яких щітка розташована перпендикулярно до колектора і тиск пружини на щітку здійснюється у радіальному напрямі.

    Утримування якоря в статорі здійснюється за допомогою литих підшипникових щитів. Щити мають циліндричну виточку (так званий замок), за допомогою якої він центрується зі станиною у процесі складання. Кріплення підшипникових щитів до статора здійснюється болтами.

    ТЕХНОЛОГІЯ ВИГОТОВЛЕННЯ ВУЗЛІВ двигуна
      1   2   3


    написать администратору сайта