Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі
| Педагогтың әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Сабақтың басы
| Ұйымдастыру кезеңі.
Амандасу. Психологиялық ахуал туғызу.
Мұғалім оқушылардан, олардың көңіл күйдеріне сәйкес келетін смайликті таңдауды ұсынады
Миға шабуыл әдісі арқылы сұрақтар қою Балалар сендер натурал сандардың квадраты дегенді қалай түсінесіңдер?
Әр оқушы сандарды екіші дәрежеге көтеріп оны түсіндіредіжене қасиетін айту. Мысалы, 5-тің екінші дәрежесі неге тең,6^2
неге,11^2 неге тең, 12^2 неге тең, т.с.с.
| Анықтама.Теріс емес а санының квадраты түбірі деп квадраты а-ға тең в санын атайды.
Мысалы, 64 санының квадрат түбірі 8 және -8,өйткені 8²=64 және (-8)² =64.
Анықтама. Квадраты а-ға тең кез келген теріс емес b саны теріс емес а санының арифметикалық квадрат түбірі деп аталады.
а санынан алынған арифметикалық квадрат түбір √а деп белгіленеді. Мұндағы √ таңбасы арифметикалық квадрат түбірдіңбелгісінемесе радикал,а- түбір белгісінің ішіндегі өрнек.
3.Арифметикалық квадраттың түбірі мына сандарға тең болатын сандарды табыңдар.
5,12, 0, 0,4 0,49,1∕4 1∕9 , 1,3
2.Теңдеу дұрыс па?
√121=11, √49=-7, √0=0 √0,9=0,2 √0,64=0,8 √250=50. Жауабын түсіндір.
| Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.
| Презентация
| Сабақ ортасы
|
| Деңгейлік тапсырмалар:
10-
5)
0,09*
20*
15* -
| Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.
|
| Сабақ соңы
| Қортындылау.
Натурал сандар не үшін қолданылады? Ең кіші натурал сан неше? «+», «-» амалдарының компоненттерін ата; «*», «:» амалдарының компоненттерін ата.
| Үйге тапсырма
№ 57, 58, 61 (А); 67 (В); 79 (С)
Рефлексия
Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ саалынған суреттер арқылы бағалау.
| Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.
|
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Квадрат түбір және иррационал өрнек
| Күні:
| Мектеп: Н.Ильясов атындағы № 9 мектеп-гимназия
| Мұғалімнің аты-жөні: Сардарбекова Г.Б.
| Сынып: 8 «А»
| Қатысқандар:
| Қатыспағандар:
| Сабақтың тақырыбы
| Квадрат түбір
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
| 8.1.2.2
Квадрат түбірдің мәнін бағалау
| Сабақтың мақсаты
| Квадрат түбірге байланысты есептер шығару барысында квадрат түбірдің мәнін бағалауды меңгереді
| Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі
| Педагогтың әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Сабақтың басы
| Ұйымдастыру кезеңі:
Кім жылдам
Интерактивті тақтаға «Қайталау–оқу айнасы» әр түрлі деңгейдегі сұрақтар беріледі,
Интерактивті тақтадағы сұрақтар арқылы оқушылардың кезекпен жауап беруі сұралады.
Үй тапсырмасын тексеру:
Тапсырмалар:
1."Ой қозғау"
а)а санының квадрат түбірі дегеніміз не?
ә)Теріс емес санның квадрат түбірі дегеніміз не?
б) Қандай жағдайда өрнегінің мағынасы болмайды?
2. «Он сұрақ» стратегиясы бойынша ауызша жұмыс жүргізу.
| Осы көрстелген жаңа тақырыпты оқушыларға жинақтау үшін жаңа материалдарға байланысты ресурстар беру, өз бетерінше дайындық жасату.Кітаппен жұмыс жасату Постер арқылы тақырыптарын қорғату
1 топ Радикал
2 топ Түбір
3 топ Дәреже
Постер арқылы жаңа тақырыпты өткен тақырыппен байланыстыру
Мұғалім оқушыларға тапсырмалар береді олар түсініктерін қағазға салу керек , постер арқылы қорғайды
1. Өрнектің мәнін табыңыз:
4.Есептеңдер:
Қысқаша көбейту формуласын қолданып, амалдарды орындаңдар:
| Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.
| Презентация
| Сабақ ортасы
| Топтық жұмыс
1.Есептеңдер:
0,6 - 9 – 0,14 -
| Жеке жұмыс
2. Өрнектің мәнін табыңдар
а) 3,5 ( ) , мұндағы а = 100, в 81.
ә) , мұндағы а 500, в 0,04 * + 720 , мұндағы а 96.
| Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.
|
| Сабақ соңы
| Қортындылау.
Логикалық есептер
1. Мына қатардағы сандардың жазылу заңдылығын тауып, келесі бес санын жазыңдар:
, , , ...
2. 8 1 6 4 9 2 5 3 6 сандар тізбегі берілген. Егер кейбір сандарды түбір астына алып , мысалы 16 және 9 ( 8 4 2 5 3 6) және олардың нәтижесін көбейтсек 12 шығады. Сандардың түбірлерінің нәтижесінін көбейтіндісі 40 шығу үшін қандай сандарды түбірге алу керек.
| Үйге тапсырма
Топ бойынша есептер шы5ару
Әр топқа деңгейлік тапсырмаларды беріледі.
Топ жетекшілеріне топ мүшелерін бағалау үшін критерийлер беріледі.
«Айналмалы бекет» әдісі бойынша тапсырмаларды орындату.
1-тапсырма.Түбір астындағы өрнекті көбейткіштерге жіктеп, есептеңдер.
2-тапсырма.Есептеңдер.
3-тапсырма.Өрнектің мәнін табыңдар.
4-тапсырма.Қысқаша көбейту формуласын пайдаланып, есептеңдер
5-тапсырма.Теңдеуді шешіңдер.
| Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.
|
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Квадрат түбір және иррационал өрнек
| Күні:
| Мектеп: Н.Ильясов атындағы № 9 мектеп-гимназия
| Мұғалімнің аты-жөні: Сардарбекоа Г.Б.
| Сынып: 8 «А»
| Қатысқандар:
| Қатыспағандар:
| Сабақтың тақырыбы
| Квадрат түбір
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
| 8.1.2.2
Квадрат түбірдің мәнін бағалау
| Сабақтың мақсаты
| Есеп шығару барсында квадрат түбірдің мәнін бағалай алады
| Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі
| Педагогтың әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Сабақтың басы
| Конспект.
Квадрат түбірдің қасиеттері:
, мұндағы . , мұндағы . ,
| Мысал1.Өрнек құрамындағы әріптер оң мән қабылдайды деп алып,өрнекті ықшамдау:
. .
| Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.
| Презентация
| Сабақ ортасы
| Мысал2.Теңдіктің дұрыстығын тексер:
; 2) ; 3) ;
Шешуі:1) дұрыс, себебі 6 , олай болса оң санның квадратының түбірі әр кезде оң сан болады.
2) қате, себебі ;
3) дұрыс, себебі .
| Мысал3. Көбейтуді орындау(көпмүшені мүшелеп көбейту арқылы):
Сабақта орындалатын тапсырмалар:
№1.Өрнек құрамындағы әріптер оң мән қабылдайды деп алып,өрнекті ықшамдау:
; 2) .
№2.Теңдіктің дұрыстығын тексер:
; 2) ; 3) .
| Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.
|
| Сабақ соңы
| Өзара бағалау ( дескриптор бойынша)
Бағалау СГ 3. Есептердің шығару нәтижелерін көрсету
«Жапондық»
«Смайликтер»
«Критерий арқылы» бағалау баллдық жүйемен, толық 5 балл қояды
1. Арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттерін білу;
2. Арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттерін пайдалану арқылы есептерді сәйкестендіре алу;
3. Арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттерін пайдаланып, есептер шығарып, бағалай алу
| №3.Көбейтуді орындаңдар:
; 2) .
Үй тапсырмасы:
№1.Өрнек құрамындағы әріптер оң мән қабылдайды деп алып,өрнекті ықшамдау:
; 2) .
№2.Теңдіктің дұрыстығын тексер::
; 2) ; 3) .
№3.Көбейтуді орындаңдар(көпмүшені мүшелеп көбейту арқылы):
; 2) .
| Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.
|
| |