Главная страница
Навигация по странице:

  • 74. Міністерство юстиції України. Структура,основні функції. Міністе́рство юсти́ції Украї́ни

  • 75. Управління Мін.юстиц. в Автон..Респ.Крим,обл.,міст.Києві та Севаст.

  • 76.Повноваження Мін.юстиц. та його органів.

  • Друга група повноважень

  • Третя група повноважень

  • 77. Організація роботи Міністерства юстиції України.

  • 1. Предмет І методологія курсу спо


    Скачать 420 Kb.
    Название1. Предмет І методологія курсу спо
    АнкорSPO_1.doc
    Дата15.09.2017
    Размер420 Kb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаSPO_1.doc
    ТипДокументы
    #8527
    страница6 из 7
    1   2   3   4   5   6   7


    72. Прокур. нагляд за додержанням законів орга, які проводять опер-розшукову діял,дізнання,досудове слідство.

    Самостійним напрямком діяльності прокуратури є нагляд за додержанням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнання, досудове слідство1. Такий нагляд здійснюється у досудових стадіях кримінального процесу, тобто у стадіях порушення кримінальної справи та попереднього слідства. Саме на цих етапах кримінального процесу відбувається суттєве обмеження конституційних прав і свобод громадян. Правомірність такого обмеження може бути забезпечена лише за допомогою цілого ряду гарантій, серед яких важливе місце-займає прокурорський нагляд. На прокурора покладається двоєдине завдання: сприяння викриттю винних у скоєнні злочину, повному, всебічному та об'єктивному дослідженню обставин справи, та забезпечення законності під час цього процесу. Звідси й інший, владно-розпорядчий характер його повноважень, який дозволяє безпосередньо усувати виявлені порушення закону: скасовувати незаконні чи необгрунтовані постанови органу дізнання або слідчого, давати обов'язкові для виконання вказівки по кримінальних справах тощо.

    Нагляд має своїм завданням сприяти: 1) розкриттю злочинів, захисту особи, її прав, свобод, власності, прав підприємств, установ, організацій від злочинних посягань; 2) виконанню закону про невідворотність відповідальності за вчинений злочин; 3) запобіганню незаконному притягненню особи до кримінальної відповідальності; 4) охороні прав і законних інтересів громадян, які перебувають під слідством; 5) здійсненню заходів щодо запобігання злочинам, усунення причин та умов, що сприяють їх вчиненню. (ч. 2 ст. 29 Закону “Про прокуратуру”).

    (…) прокурори всіх рівнів мають забезпечити безумовне реагування на вчинені порушення закону з часу надходження заяви, повідомлення про злочин до прийняття остаточного рішення у справі; своєчасне поновлення порушених прав і законних інтересів учасників кримінального процесу, усунення їх причин, забезпечення відшкодування матеріальної та моральної шкоди.
    73. Прокурор.нагляд. за додержанням законів при виконанні суд. ріш. у крим. справах,а також при застосуванні ін.. заходів примусового характ.,що повяз. з обмеж.особист.свободи громад.

    Конституція України покладає на прокуратуру здійснення нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженнями особистої свободи громадян (п. 4 ст. 121).

    Прокурорський нагляд розповсюджується на місця тримання затриманих, попереднього ув’язнення, на виправно-трудові та інші установи, що виконують покарання або заходи примусового характеру, які призначаються судом, і мають забезпечити встановлений кримінально-виконавчим законодавством порядок та умови тримання або відбування покарання особами у цих установах, їх права і виконання ними своїх обов’язків (ч. 1 ст. 44 Закону “Про прокуратуру”).

    Виділення цього нагляду в самостійну функцію обумовлено важливістю забезпечення прав і свобод громадян, які відбувають покарання, а також осіб, які підозрюються і обвинувачуються у вчиненні злочинів, у випадках їх затримання або взяття під варту. Гарантією попередження і своєчасного усунення порушень прав і інтересів затриманих, взятих під варту і засуджених, а також осіб, які знаходяться за рішенням суду в психіатричних лікарнях, є прокурорський нагляд за додержанням законів в установах і органах, де такі особи тримаються. Перевірки з цих питань мають проводитися систематично, незалежно від наявності даних про порушення законності.

    Законом України “Про прокуратуру” (ст. 44) предметом прокурорського нагляду визначається:

    1) законність перебування осіб у місцях тримання затриманих, попереднього ув’язнення, виправно-трудових, інших установах, що виконують покарання або заходи примусового характеру, які призначаються судом;

    2) додержання встановленого кримінально-виконавчим законодавством порядку та умов тримання або відбування покарання особами у цих установах;

    3) додержання встановлених законодавством прав осіб, які перебувають у цих установах, і виконання ними своїх обов’язків;

    4) законність наказів, розпоряджень і постанов адміністрації виправно-трудових та інших установ, які виконують покарання або застосовують заходи примусового характеру, пов’язані з обмеженням особистої свободи громадян.

    Завданнями нагляду, що покладається на прокурорів, є:

    1) не допускати незаконних обмежень особистої свободи громадян, гарантованої Конституцією України;

    2) застосовувати обмеження особистої свободи громадян тільки тоді, коли для невідкладного захисту інтересів громадян або держави інші заходи будуть визнані недостатніми чи малоефективними;

    3) стежити, щоб примусові заходи медичного і виховного характеру застосовувалися лише до суспільно небезпечних осіб за наявністю достатніх медичних підстав.

    З врахуванням вимог законодавчих актів, наказу Генерального прокурора України № 8 гнвід 23.04.2004 р. “Про організацію прокурорського нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян”, прокурор має забезпечити:

    1) своєчасне і правильне виконання, відповідно до закону, судових рішень по кримінальних справах;

    2) перебування на законних підставах осіб у місцях тримання затриманих, попереднього ув’язнення, виправно-трудових та інших органах і установах, які виконують кримінальне покарання або реалізують застосування заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян;

    3) додержання встановлених законом прав осіб, які знаходяться під вартою, засуджених, виконання ними обов’язків, а також додержання порядку і умов їх утримання та відбування покарання;

    4) додержання вимог законодавства про звільнення засуджених від відбування покарання, виконання вироку та з інших питань, пов’язаних з виконанням вироку.

    З метою виконання судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян, в державі створені установи і органи, на які покладається виконання і застосування цих заходів.
    74. Міністерство юстиції України. Структура,основні функції.

    Міністе́рство юсти́ції Украї́ни — центральний орган виконавчої влади України, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.

    Мін'юст є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади із забезпечення реалізації державної правової політики.

    Структура

    • Департамент взаємодії з органами влади

    • Департамент конституційного, адміністративного та соціального законодавства

    • Департамент цивільного, фінансового законодавства та законодавства з питань земельних відносин

    • Департамент судової роботи

    • Департамент реєстрації та систематизації нормативних актів, правоосвітньої діяльності

    • Департамент антикорупційного законодавства та законодавства про правосуддя

    • Департамент міжнародного права та співробітництва

    • Департамент нотаріату, банкрутства та функціонування центрального засвідчувального органу

    • Департамент кадрової роботи та державної служби

    • Управління експертного забезпечення правосуддя

    • Департамент організаційного та ресурсного забезпечення

    • Управління бухгалтерського обліку та звітності

    • Контрольно-ревізійне управління

    • Відділ режимно-секретної та мобілізаційної роботи


    ** Функції. Якщо розглядати правоохоронну діяльність органів юстиції, то вони виконують два види дій: правозабезпечення та правовідновлення. Основні функції органів юстиції полягають у: а) діяльності з юридичної допомоги; б) діяльності з виконання рішень (вироків), постанов судових органів.

    Для реалізації державних завдань до компетенції Міністерства юстиції України належать:

    - розробка проектів нормативно-правових актів;

    - розробка за пропозиціями центральних органів виконавчої влади проектів програм розвитку законодавства й планів нормотворчих робіт, координація та контроль за їх виконанням;

    - державне замовлення робіт із підготовки проектів нормативно-правових актів, передбачених планами нормотворчих робіт;

    - адаптація законодавства Європейського Союзу до законодавства України, розробка за пропозиціями центральних органів виконавчої влади щорічних планів роботи з адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу, контроль за цією роботою;

    - проведення за дорученням Кабінету Міністрів України правової експертизи прийнятих Верховною Радою України законів, які подають на підпис Президентові України; …
    75. Управління Мін.юстиц. в Автон..Респ.Крим,обл.,міст.Києві та Севаст.

    Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські управління юстиції (далі — управління юстиції) підпорядковуються Міністерству юстиції України і є його територіальними органами.

    Управління юстиції у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства юстиції України та зазначеним Положенням.

    Управління юстиції здійснює свої повноваження як безпосередньо, так і через створені в установленому порядку районні, районні в містах, міські (міст обласного значення) управління юстиції.

    З питань, що належать до його компетенції, управління юстиції взаємодіє з місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, а також з підприємствами, установами, організаціями на відповідній території.

    Управління юстиції в межах своєї компетенції видає накази, які є обов’язковими для виконання районними, районними в містах, міськими (міст обласного значення) управліннями юстиції, підвідомчими йому установами, органами та посадовими особами.

    У передбачених законодавством випадках нормативно-правові акти управління юстиції є обов’язковими для виконання місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами й організаціями незалежно від форм власності, а також громадянами. Нормативно-правові акти управління юстиції підлягають державній реєстрації в установленому законодавством порядку.

    У разі потреби управління юстиції разом з іншими місцевими органами виконавчої влади видає спільні акти.

    До складу Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, управлінь юстиції областей, міст Києва та Севастополя входять відділи:

    - реєстрації актів громадянського стану;

    - державної виконавчої служби;

    - правової роботи та реєстрації нормативних актів;

    - юридичної допомоги населенню;

    - кадрів та контролю виконання;

    - бухобліку та матеріально-технічного забезпечення.
    76.Повноваження Мін.юстиц. та його органів.

    Мін'юст України наділено повноваженнями, які умовно можна поділити на декілька груп.

    До першої групи належать повноваження, які забезпечують реалізацію державної правової політики, проведення в Україні правової реформи.

    Мін'юст України:

    - готує разом з відповідними міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, науковими Організація судових та правоохоронних органів установами проекти концепцій напрямків розвитку законодавства та їх наукове обгрунтування з урахуванням світового досвіду;

    - розробляє за дорученням Президента України, Кабінету Міністрів України та з власної ініціативи проекти законів та інших нормативно-правових актів, що стосуються прав і свобод людини, відносин між громадянами і державною владою, конституційного устрою, повноважень і взаємовідносин органів державної влади, судоустрою та судочинства, цивільного і кримінального законодавства, або разом з іншими органами державної влади бере участь у їх підготовці;

    - здійснює правову експертизу (готує висновки) щодо відповідності Конституції та законам України, вимогам нормопроектної техніки проектів законів, інших актів законодавства, що подаються на розгляд Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України, а також нормативно-правових актів Верховної Ради АРК;

    - готує зауваження і пропозиції до прийнятих Верховною Радою України законів України при підготовці їх на підпис Президентові України;

    - розробляє і подає Президентові України та Кабінету Міністрів України пропозиції щодо усунення суперечностей між актами законодавства та заповнення прогалин у ньому;

    - організовує виконання у межах своїх повноважень актів законодавства та здійснює контроль за їх реалізацією;

    - узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до його повноважень, розробляє пропозиції щодо вдосконалення законодавства та у встановленому порядку подає їх на розгляд Президентові України і Кабінету Міністрів України.

    Слід підкреслити, що раніше до повноважень Мін'юсту України входила лише правова оцінка проектів законодавчих актів, що готувалися іншими міністерствами і відомствами.
    Друга група повноважень обумовлена тим, що з активізацією в останні роки нормотворчої діяльності виникла потреба в запровадженні державної системи контролю за нормотворчою діяльністю органів виконавчої влади, а також забезпеченні доступності законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють права та обов'язки громадян, для населення. У зв'язку з цим Мін'юст України:

    - здійснює відповідно до законодавства державну реєстрацію нормативних актів міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, органів господарського управління та контролю, що зачіпають права, свободи і законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, веде реєстр цих актів;

    - забезпечує функціонування єдиної системи правової інформатизації, є офіційним видавцем збірників законодавствата кодексів України, видає інформаційний бюлетень «Офіційний вісник України», бере участь у виданні журналів і газет загальноправового характеру;

    - веде Єдиний державний реєстр нормативних актів, надає інформацію з бази даних цього реєстру;

    - здійснює роботу із систематизації законодавства України, готує пропозиції про його кодифікацію, веде Єдиний загальноправовий рубрикатор.
    Третя група повноважень характеризує взаємовідносини виконавчої та судової влади. Стаття 6 Конституцій України визначила, що державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову, а органи, що є носіями окремих гілок влади, здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України. Найважливішою функцією судової влади є здійснення правосуддя. Конституція, забезпечуючи незалежність судів, забороняє будь-який вплив на них при здійсненні правосуддя. Одночасно на державу покладено обов'язок забезпечувати фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів. Виходячи з цього, Мін'юст України наділено такими повноваженнями, які б дозволяли, точно додержуючись принципу незалежності суддів, реалізувати цю державну функцію. На виконання цього завдання Мін'юст України: ' Організація судових та правоохоронних органів

    - вносить Президентові України пропозиції з питань мережі місцевих судів і кількості в них суддів;

    - здійснює у встановленому законодавством порядку заходи щодо організаційного і матеріально-технічного забезпечення діяльності судів загальної юрисдикції (крім Верховного Суду України та арбітражних судів) і соціального захисту працівників судів;

    - забезпечує в порядку, встанодленому законодавством України, добір та підготовку кандидатів у судді, готує за рекомендаціями відповідних кваліфікаційних комісій суддів матеріали для призначення або обрання суддів, голів судів, заступників голів судів, їх переведення на посади в інші суди та звільнення з посад (крім Верховного Суду України та арбітражних судів), формує резерв на посади суддів, голів і заступників голів районних (міських) судів, Верховного Суду АРК, обласних, Київського і Севастопольського міських судів;

    - здійснює нормування та методичне забезпечення управлінської діяльності голів судів;

    - організовує в порядку, встановленому законодавством України, виконання рішень, ухвал, постанов судів та виконавчих документів інших органів, виконання яких покладено на державну виконавчу службу;

    - організовує експертне забезпечення правосуддя, формує державне замовлення на науково-дослідні роботи в галузі судової експертизи, спрямовує і контролює діяльність підвідомчих науково-дослідних інститутів судових експертиз, координує роботу відповідних державних органів з питань розвитку судової експертизи, здійснює ліцензування судово-експертної діяльності та контроль за нею і веде реєстр атестованих судових експертів;

    - організовує ведення діловодства в судах

    (………………………………………………………………..)
    77. Організація роботи Міністерства юстиції України. Керівництво органами юстиції здійснює Міністерство юстиції України, що є центральним органом держави, діяльність якого спрямовано на реалізацію державної правової політики, утвердження демократичних засад розвитку суспільства, верховенства права, принципів справедливості та гуманізму, захисту прав і свобод людини, становлення громадянського суспільства. До складу Міністерства юстиції України входять обласні, районні та міські управління юстиції; районні та міські відділи державної виконавчої служби, районні та міські відділи реєстрації актів цивільного стану (назву яких змінено в зв'язку з прийняттям і вступом у дію з 1 січня 2004 року Сімейного кодексу України); районні та міські державні нотаріальні контори; обласні нотаріальні архіви. Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні, районні у містах, міські (міст обласного значення) управління юстиції утворює Кабінет Міністрів України, й підпорядковуються вони Міністерству юстиції України.
    Нині створено Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, 24 обласні, Київське та Севастопольське міські управління юстиції, 745 районних і міських управлінь юстиції, розроблено нормативно-правову базу забезпечення їхнього належного функціонування.Згідно з Положенням про районні, районні у містах, міські (міст обласного значення) управління юстиції, затвердженим наказом Мін..юст України від 5 лютого 1999 року № 9/5, ці установи є територіальними органами Мін'юсту й підпорядковуються Мін'юсту та безпосередньо Головному управлінню юстиції Мін. юст У в Автономній Республіці Крим, обласним, Київському та Севастопольському міським управлінням юстиції.Територіальні органи Міністерства юстиції України виконують на місцевому рівні покладені на Міністерство юстиції України завдання й функції та діють на підставі положень, затверджених наказами Мін.юст України.Структурними підрозділами управлінь юстиції є відділи державної виконавчої служби та відділи реєстрації актів цивільного стану. Керівн. зазначених відділів є заступниками начальників управлінь юстиції. Керівн. управлінь юстиції на місцях призначає на посаду Міністрюс
    1   2   3   4   5   6   7


    написать администратору сайта