Главная страница
Навигация по странице:

  • 17.Кондитерскі вироби: класифікація, товарознавча характеристика,вимоги якості

  • Консистенція

  • Тістечка

  • Рулети

  • Хліб з житнього борошна.

  • Хліб з житньо-пшеничного борошна.

  • Хліб з пшенично-житнього борошна.

  • Хліб з житнього і пшеничного борошна різних співвідношень.

  • Хліб з пшеничного борошна.

  • Хліб із суміші пшеничного борошна різних сортів.

  • Здобні хлібобулочні вироби.

  • Бубличні вироби, хлібна соломка і хлібні палички.

  • Бублики

  • 1 Предмет та основні терміни товарознавства. Поняття про втрати харчових продуктів Товарознавство


    Скачать 312.5 Kb.
    Название1 Предмет та основні терміни товарознавства. Поняття про втрати харчових продуктів Товарознавство
    АнкорTE_ShO_NADA_1.doc
    Дата10.06.2018
    Размер312.5 Kb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаTE_ShO_NADA_1.doc
    ТипДокументы
    #20160
    страница2 из 6
    1   2   3   4   5   6

    16. Класиф та характерист споживчих та технолог власт свіжих плодів та ягід. Розрізняють(за будовою) : Нассінячкові плоди складаються зі шкірочки, м’якоті, нассінєвої камери і насіння. До плодів цієї групи відносять яблука, груші, айву, горобину, мушмулу, глід. Кісточкові плоди складаються зі шкірочки, м’якоті і кісточки, в якій міститься насіння. До кісточкових плодів належать сливи, вишні, черешні, абрикоси, персики. Ягоди поділяють на справжні – утворюються за рахунок завязі, складаються зі шкірочки, м’якоті, в якій розміщено насіння( є безнасіннєві ягоди), до яких відносять виноград, смородину, порічки, аґрус, журавлину, чорницю, брусницю; несправжні – складаються з роз рослого плодоложа, на якому містяться сухі плодики – сімянки, це суниці і полуниці; складні – складаються з окремих плодиків, що зрослися між собою – малина, ожина. Тропічні плоди мають різну будову і об’єднані в групу за природно – кліматичною зоною вирощування: ананаси, банани, манго, фініки, папайя, авокадо, гуява, мангустан. Субтропічні плоди також об’єднані не за будовою, а за природно - кліматичною зоною вирощування: хурма, гранати, фейхоа, інжир. До субтропічних належать і цитрусові плоди, що мають будову багатогніздних ягід, вкритих шкірою, яка складається 2 шарів. Це мандарини, апельсини, лимони, грейпфрути. Горіхоплідні не відносяться до фруктів. Їх поділяють на несправжні горіхи:волоський, мигдаль, фісташки і справжні: ліщина і фундук.Фрукти відіграють важливу роль в життєдіяльності людини. Енергетична цінність фруктів порівняно з іншими продуктами невелика. Фрукти містять біологічні речовини та незамінні речовини. В своєму складі мають органічні кислоти, глікозиди, цукри, які впливають на органи смаку, нервову систему.Повноцінне живлення людини можливе лише при достатній кількості в його раціоні рослинної їжі, велику частину якої повинні складати фрукти і овочі.Проте цілорічне забезпечення свіжими фруктами і овочами неможливе частково із-за недосконалості способів зберігання і недоліків сучасних сховищ, а головним чином із-за надзвичайно активних фізіологічних процесів, що відбуваються в них, що приводить до швидкого псування. Триваліший час фрукти і овочі можна зберегти в переробленому вигляді. Фруктові і овочеві соки - багате джерело цукрів: глюкози, фруктози, сахарози, мальтози, галактози. У соках з плодів насіннячкових переважає фруктоза, з кісточкових - глюкоза і сахароза.У ягідних соках високий вміст глюкози і фруктози і низьке - сахарози. Фруктові соки містять також багато вітамінів.

    17.Кондитерскі вироби: класифікація, товарознавча характеристика,вимоги якості Кондитерські вироби містять значну частку цукру , мають приємний смак і аромат, привабливий зовнішній вигляд, високу енергетичну цінність і легко засвоюються організмом людини. Більшість кондитерських виробів характеризуються обмеженою біологічною цінністю. В їх складі небагато білків, відсутні деякі незамінні амінкислоти, в багатьох мало поліненасичених жирних кислот, фосфоліпідів, вітамінів, мінеральних речовин, полі фенольних сполук.Мармелад – це желеподібний продукт, який одержують виварюванням фруктово-ягідної сировини або розчину драгле утворювачів з цукром та іншими добавками для поліпшення смаку, аромату, кольору і консистенції. Контроль якості здійснюється за станом поверхні, формою, консистенцією, смаком, запахом та кольором. Пастильні вироби одержують збиванням фруктово-ягідного пюре з цукром та яєчним білком і змішуванням з драглеутворювачами.Зефір – різновидність клейової пастили, яку формують під впливом. Відрізняється від пастили пухкою консистенцією, нижчою густиною і поліпшеним смаком. Вимоги якості: Пастила клейова повинна мати рівну поверхню з рівномірно посипаною цукровою пудрою. Для зефіру передбачено рифлений малюнок з чіткими візерунками і рівномірне посипання цукровою пудрою, вафельною крупою..тощо….Структура виробів: дрібнопориста, рівномірна.

    Варення – продукт ,одержаний з цілих або розрізаних на шматочки фруктів, деяких овочів, пелюстків троянд, уварених у цукровому або цукрово-патоковому сиропі за таких умов, щоб фрукти не розварились, рівномірно просочились цукровим сиропом, а сироп вільно відділявся від них. Варення потрібно зберігати в чистих , сухих, добре вентильованих приміщеннях при температурі 0 – 20С(стерилізоване), 10 – 20С( не стерилізоване). Для приготування джему фрукти і ягоди уварюють у цукровому сиропі, який набуває желеподібної консистенції і не розтікається. Жалування наступає внаслідок переходу пектину в гель. Зберігають джеми в таких самих умовах, як і варення. Повидло – однорідний, густий продукт, який одержують уварюванням плодо – ягідного пюре з цукром до щільної або мазкої консистенції. Повидло готується як густа маса, яка мажеться, а фасоване в ящики – щільна, що зберігає чіткі грані при розрізанні. Не допустимі дефекти - зацукрювання, розшаруваня, бродіння.Желе фруктово-ягідне виробляють у консервованому вигляді, а також як десертну страву з плодо - ягідних соків. Воно має драглеподібну консистенцію, приємний і освіжаючий смак і аромат відповідних фруктів чи ягід. Зберігати желе треба в чистих , добре вентильованих складських приміщеннях при температурі: пастеризоване і фруктове з м ’ якоттю - від 0 до20С, не пастеризоване – від 0 до 10. Цукати – це зварені в цукровому або в цукрово- патоковому сиропі фрукти, ягоди, овочі або їх частинки, з додаванням для деяких видів харчових кислот , підсушені, обсипані цукром-піском або глазуровані. Мають приємний смак, добре засвоюються, стійкі при зберіганні. Карамель – цукристий виріб, що складається з карамельної маси і начинки. Тепла карамельна маса аморфної структури , остигла – тверда і хрустка. Вимоги якості: Карамель повинна мати смак і запах відповідно набору сировини. Без сторонніх присмаку і запаху. У фруктово-ягідній начинці не допускається підгорілий присмак, а карамель, що містить жир, не повинна мати салистого , прогірклого присмаку. Поверхня карамелі повинна бути сухою, без тріщин, украплин, гладенькою або з чітким рисунком. Не допускаються відкриті шви в карамелі та сліди начинки на поверхні. Форма карамелі передбачена для відповідних видів без деформації і перекошення шва.

    Шоколад – кондитерський виріб, що складається з шоколадної маси.,начинки або без неї, сформований у вигляді плиток, батонів або фігур різних обрисів. Шоколадну масу готують із какао тертого, цукрової пудри, какао масла з додаванням ароматизаторів. Вимоги якості: Шоколад повинен мати блискучу лицьову поверхню .НЕ допускається посивіння шоколаду і пошкодження його шкідниками хлібних запасів. Форма повинна бути правильна, без деформацій для всіх видів шоколаду, крім вагового. Консистенція – тверда. Структура – однорідна. У пористого – пориста. Цукерки – дуже велика група кондитерських виробів, які виготовляють на цукровій основі з різними наповнювачами. Більшість цукерок має м’яку, ніжну консистенцію. Приємний аромат та ніжний смак. Легко засвоюються організмом. Вимоги: поверхня має бути сухою, а глазурованих шоколадною глазур ’ ю – блискучою, трохи хвилястою, глазур повинна рівномірно покривати корпус, без просвітів. Цукерки. До складу яких входить жир, не повинні мати салистого, прогірклого або іншого неприємного присмаку. Ірис одержують уварюванням згущеного молока з цукром, патокою і жиром з додаванням смакових і ароматичних речовин. Вимоги: Смак та запах ірису повинні бути чітко вираженими, характерними для відповідних назв. Консистенція напівтверда, м ’ яка або тягуча. Допускається незначна деформація і нерівний відріз. Драже – це вироби переважно дрібних розмірів круглої форми, покриті глянцевою захисною оболонкою. Вирізняють: драже цукрове, драже з помадковим корпусом, з лікерним корпусом, з молочним корпусом, з фруктово-ягідним, драже горіхове. Зберігати при 18 С і відносній вологості 75%.Халва – це кондитерський виріб шарово –волокнистої структури, який складається з тонких волокон збитої з піноутворювачами карамельної маси і розтертих смажених олійних ядер. Для визначеності якості халви звертають увагу на відсутність прогірклого, затхлого та інших неприємних присмаків і запахів відповідність кольору використаній сировині. Печиво – продукт обмеженої вологості, різної форми, невеликої товщини. Вимоги: Печиво повинне мати правильну форму бути з рівними краями, без ум’ятин. Колір печива повинен бути відповідним до його складу і рівномірним, допускається темніше забарвлення нижнього боку і темнозабарвлені сліди від сітки печі. Повинно бути з рівномірною пористістю, без пустот, з характерним смаком і запахом. Крекери частково нагадують печиво затяжне за зовнішнім виглядом, хрусткою і ламкою консистенцією. За шаровистою структурою, але відрізняються специфічним смаком і ароматом. Пряники – вироби з приємним солодким смаком, ароматом прянощів і порівняно м ’ якою консистенцією. Вироби повинні мати відповідну форму. Пряники мають бути пропечені , без закалу і слідів не вимішування, з пористістю, без пустот. Вафлі – вироби, які випускають у вигляді тонких, легких, пористих листів або фігур, що прошаровані начинкою або без неї. Вимоги: передбачена поверхня з чітким малюнком, краї з рівним обрізом без потьоків. Для вафельних листів передбачені рівномірна пропеченість, без крупинок, рівномірно розподілена.Тістечка – штучні вироби різноманітної форми і порівняно невеликих розмірів.Торти – це вироби з значним вмістом цукру, жиру, яєць, привабливим зовнішнім виглядом, різноманітним смаком і ароматом, великого розміру. Тістечка і торти повинні мати властиві для них смак і запах, правильну форму без злому і прим’ятини .Не допускається розпливчастий малюнок з крему, посивіла шоколадна глазур , липка глазур, яка відстає від поверхні виробів.Кекси – це вироби із здобного тіста з різними поліпшувачами. Вимоги: поверхня має бути не підгорілою, а у кексів, виготовлених на хімічних розпушувачах може мати тріщини і розриви. Колір від світло – до темно – коричневого. Кекси мають бути добре пропеченими, без закалу, добавки достатньо рівномірно розподілені у виробі.Рулети – вироби, виготовлені з бісквітного тіста і начинки з певним оздобленням поверхні .

    18. Значення хліба та хлібо-булочних виробів у харчування. Класифікація.
    Найширшим поняттям, яке об’єднує всі групи хлібних виробів(хліб, блочні і здобні вироби та ін.), є поняття «хлібобулочні вироби». Це харчові продукти, які випікають з борошна, дріжджів, солі, води та додаткової сировини. До складу хлібобулочних виробів входять вуглеводи(крохмаль, декстрин, цукри і харчові волокна), білки, жири, органічні кислоти, мінеральні речовини.
    Хімічний склад хлібобулочних виробів обумовлюється видом і сортом борошна, рецептурою, способами приготування тіста, випікання та іншими факторами.До основних факторів, які впливають на формування споживних властивостей хлібобулочних виробів, належать вид сировини та її якість, технологія виготовлення продукції.
    Хліб. Хліб – продукт, випечений з тіста, яке приготовлене згідно з відповідними рецептами і технологічними режимами. Маса окремого виробу перевищує 500 г.Залежно від виду борошна, яке використовується для приготування тіста, хліб поділяється на житній, пшеничний, житньо-пшеничний і пшенично-житній; від способу випікання – формовий і подовий; від рецептури – простий і поліпшений.Хліб з житнього борошна.
    До простих видів хліба з житнього борошна належать: хліб з оббивного, з обдирного та із сіяного борошна. Поверхня хліба з сіяного борошна, як правило, гладенька, з оббивного – шорстка, з накопленнями або без них; колір від світло-коричневого(сіяного) до темно-коричневого(оббивного).
    В рецептуру поліпшених видів житнього хліба входить солод, патока, молочна сироватка, прянощі.
    Хліб з житньо-пшеничного борошна.У ньому переважає житнє борошно. За рецептурою поділяється на простий і покращений. Найбільш поширеним простим житньо-пшеничним хлібом є хліб з оббивного борошна. Для його приготування використовують борошно житнє оббивне і пшеничне оббивне у співвідношенні 60:40.Хліб з пшенично-житнього борошна.
    Має в рецептурі переважно пшеничне борошно. Його асортимент неширокий. З простих видів найбільш поширений оббивний, а з поліпшених – оббивний заварний. Хліб з житнього і пшеничного борошна різних співвідношень. За рецептурою хліб з такого борошна буває простим і поліпшеним. До простого хліба належить хліб Український, а до покращеного – Слов’янський.
    Хліб з пшеничного борошна. Асортимент цього хліба широкий. Залежно від рецептури він поділяється на простий, поліпшений і здобний. Простий пшеничний хліб виготовляють з пшеничного борошна оббивного, вищого, 1-го і 2-го сортів. До простого пшеничного хліба належать: хліб з оббивного борошна, з борошна вищого, 1-го і 2-го сортів, паляниця Українська, арнаут Київський. Хліб пшеничний простий з оббивного борошна, з борошна вищого, 1-го і 2-го сортів випікають формовим і подовим способами. Асортимент поліпшеного пшеничного хліба більш широкий, ніж простого. Для виготовлення такого хліба використовують усі сорти пшеничного борошна, за винятком оббивного.Хліб із суміші пшеничного борошна різних сортів.
    Асортимент такого хліба невеликий. З простих виділяється Кишинівський, з поліпшених – «Сувенір селянський».
    19.Булочні вироби.
    Булочні вироби є штучними. Маса окремого виробу не перевищує 500 г. вироби масою до 200 г – називаються дрібно штучними, а від 200 до 500 г – велико штучними. Булочні вироби мають різну форму і зовнішній вигляд. Їх випікають у вигляді батонів, булок, плетеників, ріжків, хліба тощо. Поверхня булочних виробів може бути гладенька або шорстка, посипана маком, кмином, крихтою або сіллю, з надрізами або накопленням. До булочних виробів належать батони, булки, булочки, калачі, плетеники, хали, сайки та деякі назви хліба. Їх випікають переважно з пшеничного борошна вищого і 1-го сортів, рідко з борошна 2-го сорту. За рецептурою вироби поділяють на прості, поліпшені і здобні. Батони. Вироби випікають з борошна пшеничного вищого, 1-го і 2-го сортів. Маса батонів переважно становить 0,2, 0,4 і 0,5 кг. За рецептурою вироби поділяють на прості і поліпшені. Форма батонів довгасто-овальна або довгаста. На поверхні батонів Столових є від 1 до 3 косих надрізів, інших – від 5 до 7 таких надрізів. Булки і булочки. Назви походять від латинського слова «була», тобто куля. Багато булочних виробів не мають круглої форми, однак називаються булками або булочками. Маса булок і булочок невелика – 50 -200 г. Калачі. Вироби випікають з часів Київської Русі. Назва походить від слов’янського слова «коло», що означає круглий. Форма нагадує висячий замок, поверхня шорстка, злегка борошниста. Знизу вироби підсипані борошном. На поверхні є дужка і піднесена губка. Плетеники. Їх випікають з борошна вищого, 1-го і 2-го сортів. Вироби плетуть з 3 джгутів. Форма плетеників довгасто-овальна з чітко вираженим плетінням. Поверхня глянцева, у виробах з маком посипана маком. Хала. Хали на відміну від плетеників, плетуть не з трьох, а з кількох джгутів. В рецептуру хал входять цукор, маргарин, яйця курячі. Форма довгасто-овальна з чітко вираженим плетінням, поверхня – з блиском. Сайка.
    Сайки – це булочні вироби, які користуються великим попитом. Слово «сайка» запозичене з естонської мови і означає «білий хліб». Для виготовлення сайок використовують пшеничне борошно вищого, 1-го і 2-го сортів. Сайки випікають формовим і подовим способами. Їх маса становить 0,2 кг. Форма сайок подових довгаста з округлими кінцями, формових – прямокутна. Ріжки.
    Вироби мають серпоподібно зігнуту або довгасто-видовжену форму із потоншеними, інколи зігнутими кінцями. Поверхня виробів гладенька з помітними витками. Форма ріжків з маком, а також з кмином і сіллю довгасто-овальна. Поверхня з рельєфом витків посипана маком або кмином і сіллю. Здобні хлібобулочні вироби. Здобні хлібобулочні вироби відрізняються від звичайних більш високим вмістом цукру і жиру.У рецептуру здобних хлібобулочних виробів входить підвищена кількість молочних продуктів, вершкового  масла, маргарину, ізюму, яєць та інших компонентів. Вироби виготовляють переважно з борошна пшеничного вищого і 1-го сортів. До здобних хлібобулочних виробів належать булки, булочки, ватрушки, калачі, ріжки, короваї, деякі назви хліба. За масою здобні хлібобулочні вироби поділяють на дрібно-(200 г і менше) і великоштучні(від 200 до 500 г). При виготовленні багатьох здобних хлібобулочних виробів використовують нетрадиційні види сировини – плодоягідні соки, пюре, плодові порошки, повидло, сироватку молочну.
    Бубличні вироби, хлібна соломка і хлібні палички. Бубличні вироби, хлібна соломка і хлібні палички належать до хлібобулочних виробів з пониженою вологістю.Бубличні вироби.
    Їх виготовляють у вигляді кілець та овалів. До них належать бублики, баранки і сушки. Для виготовлення використовують борошно вищого і 1-го сортів. Тісто для бубликів м’яке. Його готують на опарі, використовуючи пресовані дріжджі. Баранки  сушки готують з крутого тіста.
    Поверхня гладенька, блискуча.Бублики – це штучні, найбільші за розмірами вироби з групи бубличних. Діаметр кільця бубликів 7 – 10 см. Маса виробів – 50 і 100 г. виготовляють з пшеничного борошна 1-го сорту. Баранки.Ці вироби ще називають хлібними консервами. На відміну від бубликів баранки мають крихку консистенцію. Діаметр кільця не перевищує 7-9 см. Маса виробів 25-40 г. в рецептуру входить невелика кількість цукру і патоки. Поверхня баранок гладенька, глянцева.Сушки. Це найменші за розмірами бубличні вироби. Діаметр кільця їх становить 4-7 см. Маса від 7 до 12 г. Їх, як і баранки, також називають хлібними консервами. Поверхня сушок гладенька, глянцева.Хлібна соломка. За своїми споживними та іншими властивостями близька до сушок. Для її виготовлення використовують пшеничне борошно вищого і 1-го сортів з високим вмістом клейковини. Хлібна соломка має золотистий колір. Довжина соломки 10-28 см. Поверхня хлібної соломки гладенька або трохи шорстка. Хлібні палички. Їх випікають з пшеничного борошна вищого і 1-го сортів. Поверхня хлібних паличок гладенька або злегка шорстка і рельєфна. На відміну від хлібної соломки хлібні палички мають добру розпушеність.
    1   2   3   4   5   6


    написать администратору сайта