Главная страница

Анатомия экзамен. Анатомия. 1. Предмет та зміст анатомії, сучасні напрямки та методи дослідження українська школа анатомії


Скачать 381.46 Kb.
Название1. Предмет та зміст анатомії, сучасні напрямки та методи дослідження українська школа анатомії
АнкорАнатомия экзамен
Дата24.06.2021
Размер381.46 Kb.
Формат файлаdocx
Имя файлаАнатомия.docx
ТипДокументы
#221141
страница58 из 71
1   ...   54   55   56   57   58   59   60   61   ...   71

Висцеральные притоки


+

· Печеночные вены (3-4), (vv. hepaticae) начинаются центральной венулой в печеночной дольке, по расположению внутри печени не соответствуют топографии печеночной триады, вливаются в нижнюю полую вену, расположенную в одноименной борозде заднего края печени.

· Надпочечниковая вена (v. suprarenalis) - правая впадает в нижнюю полую вену, левая — в почечную. Мелкие надпочечниковые вены вливаются в диафрагмальные, поясничные, почечные, селезеночную, желудочные вены, участвуя в образовании межорганных и париетальных порто-кавальных анастомозов.

· Почечная вена (v. renalis) участвует в образовании кава-кавальных и порто-кавальных анастомозов, соединяясь с надпочечниковыми, поясничными и восходящими поясничными венами.

· Яичковая вена (v. testicularis) возникает из лозовидного сплетения семенного канатика, правая впадает под острым углом в нижнюю полую вену, левая — под прямым углом в почечную, что создает разные условия кровотока в яичках.

· Яичниковая вена (v. ovarica), анастомозируя в брыжейке яичника с маточными венами, образуют сплетение и отдельными стволами впадают в нижнюю полую вену.

Аномалии нижней полой вены не приводящие к нарушению кровотока.

Отсутствие конечного участка вены с впадением в полунепарную или непарную вены или в ту и другую.

Стеноз нижней полой вены.

Пороки развития нижней полой вены вены – всегда с нарушениями гемодинамики:

· Впадение в левое предсердие (транспозиция).

117. Кава-кавальні анастомози


Передній кава-кавальний анастомоз здійснюється через епігастральні вени.

Венозна кров від прямого м’яза живота відтікає у верхню епігастральну вену

→ внутрішню плечоголовну вену → плечоголовну вену → верхню порожнисту вену →та у нижню епігастральну вену → зовнішню клубову вену → загальну клубову вену → нижню порожнисту вену.

Задній каво-кавальний анастомоз відбувається через поперекові вени.

Венозна кров від задньої стінки живота відтікає в поперекові вени → нижню порожнисту вену, але поперекові вени дають початок і висхідним поперековим венам, з яких починаються непарна і півнепарна вени, кров зяких потрапляє у верхню порожнисту вену. Самим об’ємним заднім кава-кавальним анастомозом є відтік крові по хребтовим венозним сплетенням.

Діафрагмальний каво-кавальний анастомоз здійснюється через діафрагмальні вени. Верхні діафрагмальні вени впадають у непарну та півнепарну вени → верхню порожнисту вену. Нижні діафрагмальні вени впадають у нижню порожнисту вену.

118. Ворітна вена


Ворітна вена (vena portae) - збирає венозну кров з непарних органів черевної порожнини, крім печінки.

Притоки ворітної вени:

  • верхня брижова вена (v. mesenterica superior) – збирає венозну кров з тонкої кишки, сліпої, висхідної та поперечої ободових кишок, червоподібного відростка, підшлункової залози;

  • селезінкова вена (v. lienalis) - збирає венозну кров зі шлунка, селезінки, великого сальника, підшлункової залози;

  • нижня брижова вена (v. mesenterica inferior) - збирає венозну кров з нисхідної та сигмоподібної ободових кишок, з верхньої третини прямої кишки.

Часто нижня брижова вена впадає в селезінкову вену; шлункові вени (vv.Gastricaedextra et sinistra) збирають венозну кров зі шлунка, черевної частини стравоходу; припупкові вени (vv. paraumbilicalis) - збирають венозну кров з передньої стінки живота. Кров по ворітній вені потрапляє в чудесну сітку печінки і виходить з печінки по печінкових венах, які впадають унижню порожнисту вену.


119. Порто-кавальні анастомози


Верхній порто-кавальний анастомоз здійснюється через стравохідні вени.

Венозна кров від стравоходу відтікає у непарну вену → верхню порожнисту вену і у шлункові вени → ворітну вену. При патології – стравохідна кровотеча.

Нижній порто-кавальний анастомоз відбувається через прямокишкові вени.

Венозна кров від прямої кишки відтікає у нижню брижову вену → ворітну вену і у прямокишкове венозне сплетення → прямокишкові вени → внутрішню клубову вену → загальну клубову вену → нижню порожнисту вену. При патології - гемороїдальна кровотеча.

Порто-каво-кавальний анастомоз здійснюється через припупкові вени.

Венозна кров від передньої стінки живота відтікає по припупкових венах у ворітну вену, а по нижній епігастральній та верхній епігастральній вені відповідно у нижню та верхню порожнисті вени. При портальній гіпертензії

(надмірний тиск крові у ворітній вені при перешкоді течії крові через ворітну вену) припупкові вени різко розширюються («голова медузи»).

Ворітна печінкова вена у новонароджених схильна до значної анатомічної мінливості, що проявляється у несталості джерел її формування, кількості притоків, місця їх впадіння, взаємовідношень з іншими елементами печінково-дванадцятипалої зв’язки. Початковий відділ вени лежить на рівні нижнього краю XII грудного хребця чи І і навіть II поперекового хребця позаду головки підшлункової залози.

Ворітна печінкова вена уновонароджених формується переважно з двох стовбурів - верхнього брижового і селезінкового. Місце впадіння нижньої брижової вени непостійне, частіше вона вливається у селезінкову, рідше - у верхню брижову.
1   ...   54   55   56   57   58   59   60   61   ...   71


написать администратору сайта