Главная страница
Навигация по странице:

  • Висхідні шляхи

  • Низхідні шляхи

  • Спинний мозок

  • Павутинна оболонка (arachnoidea mater spinalis)

  • Анатомия экзамен. Анатомия. 1. Предмет та зміст анатомії, сучасні напрямки та методи дослідження українська школа анатомії


    Скачать 381.46 Kb.
    Название1. Предмет та зміст анатомії, сучасні напрямки та методи дослідження українська школа анатомії
    АнкорАнатомия экзамен
    Дата24.06.2021
    Размер381.46 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаАнатомия.docx
    ТипДокументы
    #221141
    страница60 из 71
    1   ...   56   57   58   59   60   61   62   63   ...   71

    124. Спинний мозок. Сіра речовина


    Спинний мозок (medulla spinalis) лежить у хребтовому каналі, оточений трьома спинномозковими оболонами і становить циліндрично подовжену частину ЦНС. Рострально спинний мозок переходить у довгастий мозок. Рівень виходу корінців І спинномозкового нерва є умовною межею між спинним і довгастим мозком; скелетотопічно ця межа відповідає верхньому краю І шийного хребця/

    Сіра речовина розміщена вздовж спинного мозку у вигляді двох бічних вертикальних колон, що тягнуться у кожній його половині і зв’язані одна з одною перекладкою – спинномозкова пластинка Х (lamina spinalis X). У товщі цієї перекладки міститься центральний канал, який ділить її на передню сіру спайку (commissura grisea anterior) i задню сіру спайку (commissura grisea posterior). У кожній колоні розрізняють три стовпи:

    1) передній стовп (columna anterior);

    2) задній стовп (columna posterior);

    3) розташований між ними проміжний стовп (columna intermedia) – утворений спинномозковою пластинкою VII (lamina spinalis VII).

    На поперечному зрізі спинного мозку сіра речовина за формою нагадує літеру Н або метелика з розправленими крилами. При цьому передній стовп кожної половини спинного мозку утворює стовщений передній ріг (cornu anterius), a задній стовп – більш тонкий і загострений задній ріг (cornu posterior).

    125. Спинний мозок. Топографія


    Висхідні шляхи спинного мозку — пучки Голля (тонкий) і Бурдаха (клиноподібний), котрі проводять збудження від пропріорецепторів м'язів, рецепторів сухожилків, тактильних рецепторів шкіри та частково від рецепторів внутрішніх органів; латеральний і вентральний спиноталамічні тракти — забезпечують температурну, тактильну чутливість і відчуття болю; дорзальний (Флексинга) і вентральний (Говерса) спиномозочкові тракти передають переважно пропріоцептивну інформацію до мозочка тощо.

    Низхідні шляхи починаються від нейронів різних ядер головного мозку, аксони цих нейронів спускаються в білій речовині до нейронів різних сегментів спинного мозку. Основні низхідні шляхи: пірамідні, руброспінальний, вестибулоспінальний, ретикуло-спінальні, текто-спінальний


    126. Спинний мозок. Розвитоок


    В ембріона головний мозок знаходиться на стадії мозкових пухирів, спинний мозок досягає значних розмірів. На ранніх стадіях розвитку плоду спинний мозок заповнює всю порожнину хребетного каналу. Потім хребетний стовп випереджає в рості спинний мозок і до моменту народження закінчується на рівні III поперекового хребця . На поперековому зрізі спинного мозку дітей раннього віку відмічається перевага передніх рогів над задніми. Провідні шляхи досить розвинені вже на момент народження. Мієлінізація їх волокон закінчується до 3-х місяців, тоді як у периферичних нервах тягнеться до 3-х років і більше.

    Спинний мозок (medulla spinalis) — розміщений у хребтовому каналі, та виконує рефлекторну й провідникову функції. Він починається на рівні нижнього краю отвору потиличної кістки та є безпосереднім продовженням довгастого мозку (нижньої частини головного мозку), а внизу (на рівні І-ІІ поперекових хребців) закінчується конусоподібним звуженням (conus medullaris), від якого вниз відходить кінцева нитка, сформована із сполучної тканини. Ця нитка спускається в крижовий канал і прикріплюється до його стінки.

    Спинний мозок оточений трьома оболонками: твердою, павутинною і м'якою Зовнішня тверда оболонка (dura mater spinalis), утворена щільною сполучною тканиною. У межах міжхребцевих отворів тверда оболонка вкриває спинномозкові корінці, вузли та нерви. Тверда оболонка внизу оточує "кінський хвіст" і разом з кінцевою ниткою приростає до окістя куприка.. Між павутинною й твердою оболонками утворюється субдуральний простір, заповнений

    спинномозковою рідиною. Простір між твердою оболонкою й окістям хребетного стовпа називається епідуральним. У ньому містяться жирова клітковина й венозні сплетення.

    Павутинна оболонка (arachnoidea mater spinalis) лежить під твердою - це тонка, щільна пластинка, бідна на нерви і судини. В тих місцях, де павутинна оболонка перекидається між звивинами мозку, утворюються особливі пустоти - цистерни, в яких накопичується спинномозкова рідина.

    Під павутинною оболонкою лежить м'яка оболонка (pia mater spinalis), яка щільно прилягає до поверхні мозку. Вона утворена пухкою сполучною тканиною, містить багато кровоносних судин.

    Між м'якою і павутинною оболонками утворюється надпавутинний простір, заповнений рідиною, яка відіграє роль лімфи.


    1   ...   56   57   58   59   60   61   62   63   ...   71


    написать администратору сайта